انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1091 100 1

فیجی

معنی فیجی به فارسی

فیجی
یا ویتی مجموعه جزایر و کشوری است مستقل ( از ۱۹۷٠ م .) در اقیانوس کبیر در ۱۸ درجه عرض جنوبی واقع در شمال شرقی استرالیا و قریب ۱۷۹ درجه طول غربی نصف النهار پاریس جزیره های اصلی آن عبارتند از : ویتی لوو و وانوالوو که ۵۸۸/٠٠٠ تن جمعیت آنهاست . مرکز اصلی این جزایر سووا است محصولات عمده چوبهای جنگلی قند میوه های مخصوص مناطق حاره و برنج میباشد .

فیجی در دانشنامه ویکی پدیا

فیجی
مختصات: ۱۸° جنوبی ۱۷۹° شرقی / ۱۸°جنوبی ۱۷۹°شرقی / -18; 179
http://en.wikipedia.org/wiki/Fiji
فیجی با نام رسمی جمهوری جزایر فیجی یک کشور جزیره ای در منطقهٔ ملانزی در اقیانوس آرام جنوبی است که در ۲ هزار کیلومتری جزیرهٔ شمالی زلاندنو قرار گرفته است. پایتخت و بزرگ ترین شهر فیجی شهر سووا است. در فیجی سه زبان انگلیسی، فیجیایی و هندی فیجی رسمیت دارند. جمعیت فیجی ۸۶۰ هزار نفر و واحد پول آن دلار فیجی است که در حال حاضر (می ۲۰۱۸) هر دلار فیجی معادل حدود ۴۸ سنت آمریکایی می شود. ۶۵ درصد مردم این کشور مسیحی، حدود ۲۸ درصد هندو و ۶ درصد نیز مسلمان اند.
نزدیکترین همسایگان آن از غرب وانوآتو، از جنوب غرب کالدونیای جدید ِ فرانسه، از جنوب شرق جزیرهٔ کرمادچ نیوزیلند، از شرق ساموآ، از شمال شرق جزایر والیس و فوتونایِ فرانسه و از شمال تووالو است. این کشور از ۳۲۲ جزیره و ۵۳۳ صخره تشکیل شده است. تنها ۱۰۶ جزیره آن مسکونی هستند و ۸۷ درصد جمعیت کشور در دو جزیره اصلی زندگی می کنند.
در سده های هفدهم و هجدهم میلادی هلندی ها و بریتانیایی ها فیجی را کشف کردند که تا سال ۱۹۷۰ مستعمرهٔ بریتانیا به شمار می رفت. فیجی با توجه به جنگل های بسیار، منابع زیرزمینی و ذخایر ماهیان، یکی از پیشرفته ترین اقتصادهای منطقهٔ اقیانوسیه را داراست. امروزه مهمترین منبع تجارت خارجی این کشور گردشگری و صادرات شکر است.
عکس فیجی
فیجی ایرویز (به انگلیسی: Fiji Airways) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا FJ است که در تاریخ ۱۹۴۷ میلادی تأسیس شده و در تاریخ ۱۹۵۱ فعالیتش را آغاز کرده است. دفتر مرکزی فیجی ایرویز در نادی، فیجی واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی نادی قرار دارد و به ۱۷ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
فیجی در المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در ریو دو ژانیرو برزیل از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ برای چهاردهمین بار حضور پیدا کرد؛ که از سال ۱۹۵۶ به جز بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۴ در توکیو و ۱۹۸۰ المپیک تابستانی در مسکو به دلیل به تحریم به رهبری آمریکا می باشد.
بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶
فیجی اولین مدال تاریخ خود را در رشته راگبی برای اولین بار در این رشته کسب کرد.
فیجی لینک (به انگلیسی: Fiji Link) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا FJ است که در تاریخ ۲۰۰۶ میلادی تأسیس شده و در تاریخ ۲۰۰۶ فعالیتش را آغاز کرده است. دفتر مرکزی فیجی لینک در نادی، فیجی واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی نادی قرار دارد و به ۱۳ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
اتحادیه فوتبال فیجی (انگلیسی: Fiji Football Association) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور فیجی است.
این اتحادیه که در سال ۱۹۳۸ تأسیس شده عضو کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر سووا است.
مسلمانان فیجی با شمار ۶۲٫۵۳۴ نفر تقریباً ۷٪ جمعیت کشور را تشکیل می دهند. جامعهٔ مسلمین فیجی از مردمانی با اصلیت هندی تشکیل شده و اینان نوادگان کارگرانی هستند که فرمانروایان استعمارگر بریتانیایی طی قرن ۱۹ میلادی به جزایر فیجی آوردند. البته اکثریت همین مردمان هندی-فیجیایی پیرو آیین هندویند و تنها حدوداً ۱۶ درصد ایشان مسلمانند. همچنین تصور می شود چند صد مسلمان فیجیایی بومی نیز وجود داشته باشند فی المثل سیاستمدار شهیری به نام آپیسای تورا. اما آمار دقیقی در این باره در دست نیست.
Wikipedia contributors, "Islam in Fiji," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Islam_in_Fiji&oldid=672871350 (accessed September 23, 2015).
۵۹٫۷٪ مسلمانان فیجی سنی و حنفی مذهب اند، ۳۶٫۷٪ ایشان نامعین، و ۳٫۶٪ درصدشان پیرو احمدیه. پیروان احمدیه مسجد فضل عمر در سامابولا را می گردانند که بزرگترین مسجد در پاسیفیک جنوبی است.
ایگوانای تاجدار فیجی (نام علمی: Brachylophus vitiensis) نام یک گونه از تیره ایگوآنایان است.
پرچم فیجی برای اولین بار در ۰۱۹۷۰-۱۰-۱۰ ۱۰ اکتبر ۱۹۷۰ به رسمیت شناخته شد.به عنوان پرچم ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۱:۲ می باشد.
فیجی
کشورهای جهان
فهرست سرودهای ملی کشورها
فهرست شعارهای ملی
ویکی پدیای انگلیسی
پرستوی جنگلی فیجی (نام علمی: Artamus mentalis) نام یک گونه از تیره پرستوجنگلیان است.
پوند فیجی (به انگلیسی: Fijian pound) یکای پول رایج در کشور فیجی است. مسئولیت کنترل این یکای پول برعهدهٔ بانک مرکزی فیجی قرار دارد.
فهرست یکای پول رایج کشورها
تیم ملی فوتبال فیجی نمایندهٔ کشور فیجی در مسابقات بین المللی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال فیجی فعالیت می کند.
کونکاکاف
فیفا
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۷ اکتبر ۱۹۵۱ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال نیوزیلند برگزار شده است.
تیم ملی والیبال مردان فیجی تیم ملی والیبال مردان کشور فیجی است. رده بندی جهانی اف آی وی بی این تیم در ۲۲ ژوئیه سال ۲۱۳، ۱۲۲ بوده است.
خفاش صورت میمونی فیجی (نام علمی: Mirimiri acrodonta) نام یک گونه از تیره خفاش میوه خوار است. این گونه بوم زاد فیجی می باشد. این حیوان در جنگل های ابری و کوهستان های بلند جزیره تاونوی یافت می شود. این خفاش به علت تخریب زیستگاه یک گونه در معرض انقراض است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فیجی در دانشنامه آزاد پارسی

فیجی (Fiji Islands)
مرووا، مرووا، موقعیت. کشورجزیرۀ فیجی مجمع الجزایری است در آب های جنوب غربی اقیانوس آرام، حدود ۲,۱۰۰کیلومتری شمال اوکلند (نیوزیلند). مساحت این کشور ۱۸,۲۷۰ کیلومتر مربع و پایتخت آن شهر سووا است.سیمای طبیعی. جمهوری جزایر فیجی در شرق کشورـ جزیرۀ وانوآتو و جنوب غربی جزیرۀ ساموآ واقع شده است و پهنه ای را بین ۱۷۸ درجه طول غربی تا ۱۷۷ درجه طول شرقی و ۱۶ درجه تا ۱۹ درجه و ۲۰ ثانیه عرض جنوبی را دربر گرفته است. بزرگ ترین این جزایر دو جزیرۀ ویتی لوو و وانوا لوو هستند که حدود۰.۹ از مساحت فیجی را شامل می شوند. جزیرۀ ویتی لوو که با مساحت ۱۰,۳۹۰ کیلومتر مربع، بزرگ ترین جزیرۀ این مجموعه است، عمدتاً کوهستانی است و بلندترین نقطۀ آن با نام کوه تومانیوی، ۱,۳۲۳ متر ارتفاع دارد. دارای چند رودخانۀ مهم است که رودخانۀ رِوا بزرگ ترین آن هاست. این رودخانه ۱۴۵ کیلومتر درازا دارد و ۶۵ کیلومتر از آن قابل کشتی رانی است و شهر سووا، پایتخت کشور، در این جزیره قرار دارد. جزیرۀ وانوا لوو در ۶۱کیلومتری شمال شرقی جزیرۀ ویتی لوو واقع است و ۵,۵۳۸ کیلومتر مربع مساحت دارد. سراسر این جزیره از کوه و تپه ماهور پوشیده شده و کوه ناسورو لوو با ارتفاع ۱,۰۳۲ متر بلندترین نقطۀ آن است. کرانه های این جزیره نامنظم است و بریدگی های بسیاری مانند خلیج ناتِوا با درازای ۶۴ کیلومتر در ساحل شرقی آن واقع است. رود اِندرِکِتی مهم ترین رودخانۀ آن است و آبادی های بسیاری در سواحل آن تأسیس شده و آبسنگها و جزیرکهای فراوانی در دوراب های ساحل شمالی آن وجود دارد. کشور فیجی جمعاً متشکل از ۳۲۲ جزیره و جزیرک است که عموماً منشأ آتشفشانی دارند و حدود یک سوم از آن ها مسکونی است. جزیرۀ روتوما، با ۴۷ کیلومتر مربع مساحت، در ۱۸۸۱ به جزایر مزبور ضمیمه شده است. بیش از دوسوم اراضی جزایر فیجی از جنگل پوشیده شده و بخش کوچکی از آن را علفزار و مرتع تشکیل داده است. دیگر جزایر مهم این سرزمین عبارت اند از تاوئونی، کاداوو، کورو، گائو، و اووالائو و لائوتوکا، نادی، لاباسا، و نائوسوری عمده ترین شهرهای آن به شمار می آیند. اقلیم فیجی گرم و مرطوب است و وزش نسیم های اقیانوسی، به ویژه در شب های اردیبهشت تا آبان، بر لطافت و خنکی هوا می افزاید. میانگین بارندگی سالانۀ این کشور ۲,۹۷۴ میلی متر است.
اقتصاد. صنعت گردشگری، صنایع سبک و کشاورزی، به ترتیب، اساس اقتصاد کشور فیجی را تشکیل می دهند. خشکسالی های دهۀ آخر قرن ۲۰ آسیب بسیاری به کشت و صنعت نیشکر وارد کرده و به همین سبب درآمد فیجی، که عمدتاً بر کشاورزی استوار است، بسیار کاهش یافته است؛ با این وصف، کشاورزی هنوز نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد و نیشکر، نارگیل، برنج، سبزیجات، و میوه از اقلام صادراتی آن است. فرآورده های دامی، مرغ، و لبنیات نیز از لحاظ اهمیت اقتصادی در جایگاه بعدی قرار دارند. چوب و الوار از دیگر اقلام صادراتی این کشور است و پوشاک، شکر، روغن نارگیل، آرد گندم، کره، سیگار، خوراک دام و طیور، سیمان، صابون، پودرهای شوینده، و آبجو عمده ترین اقلام صنعتی آن به شمار می آیند. عایدات صنعت گردشگری این کشور بالغ بر ۵۵۰میلیون دلار است و همه ساله بر شمار گردشگران و بازدیدکنندگان از فیجی افزوده می شود.
حکومت و سیاست. نیروی اجرایی کشور فیجی در دست رئیس جمهور است که هر پنج سال یک بار شورای عالی سران او را انتخاب می کند. نخست وزیر را رئیس جمهور برمی گزیند و مسئولیت اجرایی امور کشور را به او محول می کند. مجلس سنای فیجی متشکل از ۳۲ عضو است و ۲۴ نفر از سناتورها را رئیس جمهور منصوب می دارد و بقیه را مردم انتخاب می کنند. مجلس نمایندگان فیجی ۷۱ کرسی دارد که مردم آنان را، برای مدت پنج سال، برمی گزینند.
مردم و تاریخ. جمعیت فیجی حدود۸۶۱هزار نفر است (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن به۴۷ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت فیجی یک درصد است و فیجیایی ها با ۴۹ درصد و هندی های آسیایی تبار با ۴۶ درصد اکثریت قومی این کشور را تشکیل می دهند. بیشتر جمعیت فیجی، مسیحی و۴۶.۵ درصدشان شهرنشین اند. زبان رسمی این کشور انگلیسی و میانگین امید به زندگی در این کشور ۶۹ سال است و ۹۳ درصد از جمعیت آن باسوادند. مهاجران ملانزیایی در قرن ۶پ م، در جزایر فیجی ساکن شدند. کاپیتان بِلی انگلیسی در ۱۷۸۹ بعد از شورش کشتی بونتی به جزایر فیجی وارد شد و مرغوبیت چوب های صندل و ادویۀ فیجی نیز، پای سوداگران و ماجراجویان انگلیسی را به این سرزمین باز کرد. آنان به مرور در جزایر مزبور ساکن شدند و به فروش چوب های صندل و ادویه در بازارهای چین پرداختند. در ۱۸۳۰ مبلغان مسیحی از جزیرۀ تونگا به فیجی آمدند و با حمایت سلطان فیجی به تبلیغ آیین مسیح پرداختند. انگلیسی ها، که کشتزارهای وسیعی در جزایر مزبور احداث کرده بودند، رفته رفته بر سراسر جزایر فیجی مسلط شدند و در ۱۸۷۴ رسماً این سرزمین را تصرف کردند و برای کار در کشتزارها، کارگران هندی را به کار گرفتند. جنبش های استقلال طلبانۀ مردم فیجی در ۱۹۵۶ به نتیجه رسید و کشور مزبور به خودگردانی داخلی نایل آمد. این کشور در دهم اکتبر ۱۹۷۰ به استقلال کامل رسید و به عضویت جامعۀ ملل مشترک المنافع و نیز سازمان ملل متحد درآمد. فیجی تا ۱۹۸۷ به صورت فرمانداری کل اداره می شد و قانون اساسی ۱۹۹۸ نظام جمهوری را بر آن حاکم ساخت.

نقل قول های فیجی

فیجی با نام رسمی جمهوری فیجی، کشوری جزیره ای در منطقهٔ ملانزی در اقیانوس آرام جنوبی است که حدوداً در ۲۰۰۰ کیلومتری شمال شرقِ جزیرهٔ شمالی نیوزیلند جای گرفته است.
• «پرچم: پرچم کنونی فیجی در سال ۱۹۷۰ طراحی شده است و قبل از آن از پرچم انگلیس استفاده می شد. در پرچم امروزی فیجی نشانه هایی از استعمار انگلیس به چشم می خورد. در گوشهٔ بالا و سمت چپ آن، پرچم انگلیس نقش شده است و در آرم روی پرچم شیری وجود دارد که آن هم از انگلیس گرفته شده است. یک شاخهٔ نیشکر، یک درخت نارگیل، یک درخت موز نیز در آرم این کشور در داخل پرچم نقش شده است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

فیجی در جدول کلمات

فیجی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تور فیجی   • فیجی در کدام قاره است   • قیمت تور جزایر فیجی   • ویزای فیجی   • هزینه سفر به فیجی   • قیمت بلیط فیجی   • قيمت تور فيجي   • سووا فیجی   • معنی فیجی   • مفهوم فیجی   • تعریف فیجی   • معرفی فیجی   • فیجی چیست   • فیجی یعنی چی   • فیجی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فیجی
کلمه : فیجی
اشتباه تایپی : td[d
عکس فیجی : در گوگل


آیا معنی فیجی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )