انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1056 100 1

فیدل کاسترو

فیدل کاسترو در دانشنامه ویکی پدیا

فیدل کاسترو
عکس فیدل کاسترو
فیدل آنخل کاسترو دیاز-بالارت (اسپانیایی: Fidel Castro Díaz-Balart؛ ۱ سپتامبر ۱۹۴۹ – ۱ فوریه ۲۰۱۸(2018-02-01)) فیزیک دان هسته ای و مقام دولتی اهل کوبا بود. او که به خاطر شباهت چشمگیر به پدرش با اسم «فیدلیتو» (فیدل کوچولو) شهرت داشت، تنها پسر مشترک رهبر کوبا فیدل کاسترو و اولین همسرش، میرتا دیاز-بالارت بود.
پسر ارشد کاسترو در اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی در رشته فیزیک هسته ای تحصیل کرده و در بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۲ میلادی رئیس برنامهٔ اتمی کوبا بود.
کاسترو دیاز-بالارت در ۱ فوریه ۲۰۱۸، در ۶۸ سالگی در هاوانا خودکشی کرد. او که ماه ها به خاطر ابتلا به اختلال افسردگی عمده تحت مداوا قرار داشت در ماه های اخیر به طور سرپایی تحت درمان بود.
او تا پیش از مرگش به عنوان مشاور علمی دولت کوبا فعالیت داشت و همچنین نایب رئیس آکادمی علوم در کوبا بود.
فیدل کاسترو واقعی زندگی نامه انقلابی و سیاستمدار کوبایی، فیدل کاسترو است که توسط دیپلمات بریتانیایی سر لیسستر کلت من (۲۰۰۳–۱۹۳۸) نوشته شده و اولین بار در سال ۲۰۰۳ به وسیلهٔ انتشارات دانشگاه ییل منتشر شد. کلت من که دیپلمات دولت انگلستان بود از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ به عنوان سفیر انگلستان در کشور کوبا برگزیده شد. او در این مدت خودش با کاسترو آشنا شد. او کمی پیش از انتشار کتابش درگذشت.
این کتاب به زندگی کاسترو از ابتدا تا شروع قرن بیست ویکم، سال های پایانی ریاست جمهوری وی، نگاهی می اندازد. کاسترو در سال ۲۰۰۸ از ریاست جمهوری کناره گیری کرد. کتاب شامل حکایتهایی در مورد کاسترو و روابطش با دیگر سیاستمداران است که کلت من در سال هایی که در کوبا سفیر بود جمع آوری کرده است.
کتاب فیدل کاسترو واقعی در مطبوعات مهم انگلستان و ایالات متحده بررسی و نقد شد.
فیدل کاسترو خود را سوسیالیست، مارکسیست و یک لنینیست می دانست. به عنوان یک مارکسیست و لنینیست، کاسترو شدیداً به تبدیل کوبا و جهان گسترده تر، از یک سیستم سرمایه داری که در آن افراد محدودی مالک ابزار آلات تولید هستند به یک نظام سوسیالیستی که در آن کارگران مالک ابزار آلات تولید هستند معتقد بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های فیدل کاسترو

فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) سیاستمدار و انقلابی کوبایی، رهبر انقلاب کوبا و رئیس جمهور (۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶) نخست وزیر کوبا (۱۹۵۹ – ۲۰۰۸).
• «انقلاب، گشت گل ها نیست … یک انقلاب، مبارزه ای است میان مرگ، آینده و گذشته.»
• «یک انقلابی بود که پس از پیروزی به مرام کمونیسم سرسپرد. او از فقر و محرومیت مردم کشورش و دیگر کشورهای پیرامونی رنج می برد، و مبارزی مقاوم بود و در برپایی امواج انقلابی (نوعاً چپ) در آمریکای لاتین و بسیاری از کشورها یکی از تأثیرگذارترین ها بود.» -> محمد خاتمی

ارتباط محتوایی با فیدل کاسترو

فیدل کاسترو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فیدل کاسترو   • مفهوم فیدل کاسترو   • تعریف فیدل کاسترو   • معرفی فیدل کاسترو   • فیدل کاسترو چیست   • فیدل کاسترو یعنی چی   • فیدل کاسترو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فیدل کاسترو
کلمه : فیدل کاسترو
اشتباه تایپی : tdng ;hsjv,
عکس فیدل کاسترو : در گوگل


آیا معنی فیدل کاسترو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )