انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 832 100 1

معنی اسم فیروزان

اسم: فیروزان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: پیروزان

معنی فیروزان در لغت نامه دهخدا

فیروزان. (اِخ ) محلی در دوفرسخی جنوب شرقی شیراز. (از فارسنامه ٔ ناصری ).

فیروزان. (اِخ ) نام یکی از بخش های قدیم ری بوده است : قوهه و شندر و طهران و فیروزان از معظم ناحیت غار است. (نزهة القلوب حمداﷲ مستوفی چ لیدن ص 53).

فیروزان. (اِخ ) نام چند تن است. رجوع به پیروزان شود.

معنی فیروزان به فارسی

فیروزان
نام چند تن است
رستم فرخزاد

فیروزان در دانشنامه ویکی پدیا

فیروزان
فیروزان شهری است در استان همدان ایران. فیروزان مرکز بخش خزل شهرستان نهاوند است. این شهر پیش از سال ۱۳۷۴ روستایی بود به نام فیروزآباد خزل.فیروزان در کنار رودخانهٔ قلقل رود و در باختر کوه قشلاق واقع شده است. رودخانهٔ قلقل رود از فیروزان می گذرد و به گاماسیاب می ریزد. زبان مردم فیروزان لری و لکی می باشد.
فیروزان شهری است در استان همدان ایران. فیروزان مرکز بخش خزل شهرستان نهاوند است. این شهر پیش از سال ۱۳۷۴ روستایی بود به نام فیروزآباد خزل.فیروزان در کنار رودخانهٔ قلقل رود و در باختر کوه قشلاق واقع شده است. رودخانهٔ قلقل رود از فیروزان می گذرد و به گاماسیاب می ریزد. زبان مردم فیروزان لری و لکی می باشد.
تپه فیروزان مربوط به دوره اشکانیان است و در فیروزان، ۸۵۰ متری جنوب شرق شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۴۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه رشی فیروزان مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در فیروزان، ۴۰۰ متری غرب شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۴۳۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانه فیروزان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان فلاورجان، بخش پیربکران، دهستان سهرو فیروزان، روستای سهرو فیروزان، محله فیروزان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۹۱۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حسن فیروزان یکی از سرداران و رجال سیاسی طبرستان و دیلمان بود که پدرش، فیروزان، از سرداران ناصر کبیر بود و خودش پسرعموی ماکان پسر کاکی بود.
ن
او هنگام نبرد ری به نیابت از ماکان در ساری به امارت نشست ولی پس از مرگ ماکان در نبرد، به متحدش، وشمگیر، پشت کرده و او را عامل قتل ماکان دانسته و به نبردهایی علیه او پرداخت.
ب
حسن فیروزان تلاش های بسیاری برای رسیدن به حکومت طبرستان و دیلم انجام داد که نهایتاً به سرانجام نرسیدند. از جمله اقدامات وی اتحادش با آل بویه بود که به واسطهٔ ازدواج دخترش با حسن بویی انجام شده و فخرالدوله دیلمی، شاهزاده بویی، نوهٔ دختری وی می باشد. آل بویه دیگر سلسله دیلمی است که از دشمنان زیاریان در عصر وشمگیر بودند.
و
سهرو فیروزان، روستایی از توابع بخش پیربکران شهرستان فلاورجان در استان اصفهان ایران است.
عبدالرضا فیروزان زاده ۱۳۵۲ در تهران کارگردان، تهیه کننده و نویسنده سینما و تلویزیون ایران است.
ماه فیروزان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز در استان فارس ایران است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فیروزان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی فیروزان



نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیروزان سردار ایرانی   • شجره نامه ایل خزل   • مهدی فیروزان   • محل جنگ نهاوند   • استخر فیروزان   • روستاهای نهاوند   • فیروزان نهاوندی   • خزل شهر شمال   • معنی فیروزان   • مفهوم فیروزان   • تعریف فیروزان   • معرفی فیروزان   • فیروزان چیست   • فیروزان یعنی چی   • فیروزان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فیروزان
کلمه : فیروزان
اشتباه تایپی : tdv,chk
عکس فیروزان : در گوگل


آیا معنی فیروزان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )