برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1139 100 1

فیلادلفیا

/filAdelfiyA/

معنی فیلادلفیا در لغت نامه دهخدا

فیلادلفیا. [ دِ ] (اِخ ) (محبت برادرانه ) نام شهری است در حدود لیدیه و فریگیه که در 25میلی جنوب شرقی سارد واقع بوده است. بانی آن اتالس فیلادلف پادشاه پرگام بوده و اکنون بر چند تل بناهایی در آن محل هست و مجموعاً 3000 خانه و 10000 تن سکنه دارد. (از قاموس کتاب مقدس ). رجوع به فیلادلف شود.

فیلادلفیا. [ دِ ] (اِخ ) شهری در جنوب ایالت پنسیلوانیا در کشور ایالات متحده ٔ امریکا. این شهر دارای 2065000 تن سکنه است. (از فرهنگ امریکایی وبستر). شهرستانی است در پنسیلوانیا که تقریباً در جنوب ایالت نیویورک قرارمیگیرد و خود در جنوب شرقی ایالت پنسیلوانیا است. جمعیت آن 2071605 تن است. مرکز شهرستان نیز فیلادلفیا نام دارد. فیلادلفیا بزرگترین شهرستان ایالات پنسیلوانیا و چهارمین شهر بزرگ ایالت متحده است و از مراکز اقتصادی و تجاری امریکا به شمار میرود. مرکز هنری و تعلیمات حرفه ای این شهر قدیمترین مرکز در نوع خود در ایالات متحده است. این شهرستان در سرحد ایالت پنسیلوانیا با ایالت نیوجرسی قرار گرفته است. در سال 1884 م. در این شهرستان دانشگاه تأسیس شد و مؤسسه ٔ تکنولوژی آن در سال 1891 م. برپا گردید. نیز در سال 1860 م. یک دانشکده بنام لاسال کالج بوسیله ٔ کاتولیک ها به وجود آمد. و همچنین پروتستان ها در 1857 م. مدرسه ٔ عالی دیگری در آنجا ساختند.این شهرستان در 1682 م. به وجود آمد و در محل آن ابتدا سوئدی ها و سپس انگلیسیها زندگی را آغاز کردند. مهاجران انگلیسی به سرپرستی ویلیام پن در 1701 م. در این ایالت فرودآمدند. (از فرهنگ جغرافیایی وبستر).

معنی فیلادلفیا به فارسی

فیلادلفیا
نام قدیم شهر عمان ( مرکز اردن ) در نزد یونیان .
شهری در جنوب ایالت پنسیلوانیا در کشور ایالات متحده امریکا .

فیلادلفیا در دانشنامه اسلامی

مهدیه فیلادلفیا (Mahdieh of Philadelphia) یک مرکز آموزشی غیرانتفاعی اسلامی است که در ماه فوریه سال ۲۰۰۰م تأسیس شد. این مرکز برای خدمت به جامعه ایرانیان مسلمان فیلادلفیا به خصوص شیعیان در ایالات متحده آمریکا بنیان گذارده شده است.
ماموریت اصلی مهدیه مهیا کردن موارد زیر است:

فیلادلفیا در دانشنامه ویکی پدیا

فیلادلفیا
فیلادلفیا (به انگلیسی: Philadelphia) ششمین شهر پرجمعیت ایالات متحده آمریکا می باشد. این شهر دومین شهر بزرگ ساحل شرقی آمریکا بعد از نیویورک و شهر مهم ایالت پنسیلوانیا می باشد.
باغ وحش فیلادلفیا
فیلادلفیا اولین پایتخت آمریکا بوده و قانون اساسی آمریکا در این شهر و در تالار استقلال این شهر به امضا رسیده است.
رودخانه سکوکل و رودخانه دلاویر از این شهر می گذرند.
در سال ۱۶۹۲ ویلیام پن (به انگلیسی: William Penn) شهر فیلادلفیا (به انگلیسی: Philadelphia) را تأسیس کرد. ویلیام پن می خواسته که فیلادلفیا مرکز پنسیلوانیا باشد.
عکس فیلادلفیا
فیلادلفیا شهر بزرگی در پنسیلوانیای آمریکاست، و نیز ممکن است به موارد زیر اشاره کند:
فیلادلفیا، تنسی
فیلادلفیا، میسیسیپی
فیلادلفیا، نیویورک
نیو فیلادلفیا، اوهایو
فیلادلفیا، ترکیه
جایی در بریتانیا
شهر اشترکو (مارک) در آلمان
نام تاریخی یونانی-رومی شهر امان در اردن
فیلادلفیا (به انگلیسی: Philadelphia) نام فیلم درام آمریکایی ساخت سال ۱۹۹۳ است که اولین فیلم پرفروش هالیوودی است که به مسائلی همچون ایدز، همجنس گرایی و هوموفوبیا می پردازد. نویسنده آن ران نیسوانر و کارگردان آن جاناتان دمی می باشد. بازیگران اصلی این فیلم تام هنکس و دنزل واشنگتن نام دارد.
۲۴ دسامبر ۱۹۹۳ (۱۹۹۳-12-۲۴)
تام هنکس برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در این فیلم شد.
برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد
برنده اسکار بهترین ترانه
تیم فوتبال آمریکایی فیلادلفیا ایگلز (به انگلیسی: Philadelphia Eagles) از شهر فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا می باشد. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فیلادلفیا در دانشنامه آزاد پارسی

فیلادِلْفیا (Philadelphia)
نمایی از شهر
رودبندر و شهر اصلی پنسیلوانیا، در امریکا، کنار رود دلاوِر، در محل تقاطع آن با رود اسکولکیل. ۱,۴۷۹,۳۳۹ نفر جمعیت دارد (۲۰۰۳). بزرگ ترین بندر آب شیرین جهان و پنجمین شهر بزرگ امریکا است و مرکز مالی، تجاری، و پژوهشی به شمار می رود. صنایع آن عبارت اند از پالایشگاه نفت؛ فرآوری مواد غذایی؛ الکترونیک؛ چاپ و انتشارات؛ و تولید آهن، فولاد، مواد شیمیایی، پارچه، قالی، و وسایل حمل ونقل. این شهر از ۱۷۹۰ـ۱۸۰۰ پایتخت امریکا بود و نخستین ساکنان آن مهاجران سوئدی بودند (۱۶۸۲). فیلادلفیا در ۲۱۰کیلومتری شمال واشینگتن دی سی، در ۱۳۰کیلومتری جنوب غربی شهر نیویورک و ۱۶۰کیلومتری مصب رود دلاور، قرار دارد. بازدهِ صنعتی آن در میان شهرهای امریکا در جایگاه پنجم قرار دارد و حدود ۳۰درصد از نیروی کار آن در صنایع تولیدی اشتغال دارند. در ۱۹۹۹، بیش از ۷,۴۰۷,۶۷۸ تُن کالا از طریق بندر فیلادلفیا جابه جا شد. فیلادلفیا دارای یکی از متنوع ترین بافت های جمعیتی در امریکا با اکثریت سیاه پوست است، که بازماندگان، هزاران مهاجر پس از جنگ داخلی اند. این شهر دارای اقلیت های بزرگ ایرلندی، ایتالیایی، اروپای شرقی، و جوامع آسیایی است.

فیلادلفیا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلادلفیا اصحاب کهف   • فیلم فیلادلفیا   • فیلادلفیا روم   • غذای فیلادلفیا   • فیلادلفیا در کدام کشور است   • فیلادلفیا قدیم   • فیلادلفیا کجاست   • فیلادلفیا باستان   • معنی فیلادلفیا   • مفهوم فیلادلفیا   • تعریف فیلادلفیا   • معرفی فیلادلفیا   • فیلادلفیا چیست   • فیلادلفیا یعنی چی   • فیلادلفیا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فیلادلفیا
کلمه : فیلادلفیا
اشتباه تایپی : tdghngtdh
آوا : filAdelfiyA
نقش : اسم خاص مکان
عکس فیلادلفیا : در گوگل

آیا معنی فیلادلفیا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )