انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 971 100 1

قاره آمریکا

قاره آمریکا در دانشنامه ویکی پدیا

قاره آمریکا
قارهٔ آمریکا (به انگلیسی: Americas) یکی از قاره های کرهٔ زمین است. این قاره ۸٫۳٪ از مساحت زمین و ۲۸٫۴٪ از مساحت خشکی ها را دربرمی گیرد. همچنین ۱۴٪ از جمعیت جهان (برابر با ۹۰۰ میلیون نفر) در این قاره زندگی می کنند. این قاره به سه بخشِ آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی بخش می شود.
در روزگار قدیم آمریکای شمالی به وسیله یک باریکه خشکی به قاره آسیا متصل بود. این باریکه خشک، آلاسکا را از باختر به قاره آسیا وصل می کرد؛ بنابراین در آن روزگار رفت و آمد بین قاره آسیا و قاره آمریکای شمالی میسر بود. نیاکان سرخپوستان قاره آمریکا نیز در آن زمان از همین باریکه از آسیا به قاره آمریکا کوچیده بودند.
قاره آمریکا در نیم کره غربی قرار دارد. طول قاره های آمریکای شمالی و جنوبی از شمال به جنوب تقریباً ۱۴۵۰۰ کیلومتر است. کانال پاناما آن ها را به یکدیگر وصل کرده است. تمام قاره آمریکای شمالی در شمال خط استوا قرار دارد. اما قسمت بزرگی از قاره آمریکای جنوبی در جنوب خط استوا واقع شده است. به همین جهت، هنگامی که قاره آمریکای شمالی فصل تابستان را می گذراند در قسمت بزرگی از آمریکای جنوبی فصل زمستان است و به عکس.
بسیاری از مردم تصور می کنند که آمریکای جنوبی، به دنبال آمریکای شمالی است، درست در جنوب قاره قرار دارد؛ ولی چنین نیست، زیرا آمریکای جنوبی نسبت به آمریکای شمالی خیلی بیشتر رو به مشرق پیش رفته است. کانال پاناما تقریباً در جهت غربی و شرقی قرار گرفته است.
عکس قاره آمریکا
استعمارگری اسپانیا در قاره آمریکا (انگلیسی: Spanish colonization of the Americas) گسترش استعمارگری تحت تاج کاستیا ‏(en)‏ توسط کنکیستادورها یا همان فاتحان اسپانیایی آغاز گردید و در ادامه توسط مدیران و مبلغان مذهبی توسعه یافت، انگیزهٔ اصلی آنها برای گسترش استعمار، تجارت و القای ایمان کاتولیسیزم با استفاده از سرخ پوستان بود.مسیر حرکت کورتس     فتح پرو در ۱۵۳۱   سالتا کابیلدو
سرآغاز این استعمارگری همزمان با ورود کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ به قاره آمریکا و در ادامهٔ آن برای بیش از ۳ قرن توسط امپراتوری اسپانیا در سراسر جزایر کارائیب، نیمی از آمریکای جنوبی، بسیاری از مناطق مرکزی آمریکا، و بسیاری دیگر از مناطق شمال را شامل می گردید، برآورد شده که در طول دوران استعمار یعنی از حدود (۱۴۹۲ تا ۱۸۳۲) در مجموع ۱۸/۶ میلیون اسپانیایی در آمریکا یکجانشین و بیشتر از ۲/۵ میلیون در طول دوران پس از استعمار (۱۸۵۰ تا ۱۹۵۰) مهاجرت کردند
مسیر حرکت کورتس
فتح پرو در ۱۵۳۱
پرتغال نخستین کشوری بود که اقدام به جستجو و اکتشاف جهان در قرن پانزدهم میلادی زد. معاهده توردسیاس در ۱۴۹۴ میلادی جهان خارج از اروپا را به دو قلمرو جهانی کاستیلی و پرتغالی تقسیم می کرد تا هریک در بخش اختصاصی خود به استعمار بپردازند. پرتغال بخش هایی از آمریکای جنوبی (عمدتاً برزیل) را استعمار کرد؛ اگرچه به تلاش های ناموفقی برای مستعمره کردن آنچه امروز به عنوان قلمرو کانادا شناخته می شود نیز دست زد.
جهان آتلانتیک
کلیسای کاتولیک و عصر اکتشاف
گینه پرتغالی
برزیل مستعمره
مستعمرات و مرزهای سابق کانادا
تاریخ برزیل
پرتغال در عصر اکتشافات
بر اساس معاهده توردسیاس، پادشاهی پرتغال ادعا کرد که دارای دعاوی مرزی در مناطقی است که در سال های ۱۴۹۷ و ۱۴۹۹ توسط جان کابوت دیده شده اند. (۱) از این رو، در سال ۱۴۹۹ و ۱۵۰۰ میلادی، دریانورد پرتغالی جواو فرناندز لاورادور از نزدیک ترین ساحل آتلانتیک و گرینلند بازدید کرد و آن را به حساب مشاهده آنچه در نقشه های توپوگرافی آن زمان «لابرادور» شناخته می شد گذاشت. (۲)
پرتغال نخستین شهر اروگوئه ای، کلونیا دو ساکرامنتو را بنیان نهاد.
در این فهرست، ۵۰ شهر بزرگتر در آمریکا بر پایه جمعیت شهری در سال ۲۰۱۵ آورده شده است.
خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «lower-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="lower-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().
تاریخ قارهٔ آمریکا (آمریکای شمالی، جنوبی، مرکزی و کارائیب) از زمان مهاجرت مردمان آسیایی در اوج یک عصر یخبندان به این قاره آغاز می شود.
غرب وحشی
قاره آمریکا
ایالات متحده آمریکا
بیش از ده هزار سال است که انسان ها در قارهٔ آمریکا زندگی می کنند. قاره آمریکا توسط کریستف کلمب و در سال ۱۴۹۲ کشف شد اما او به اشتباه فکر کرد که آنجا هندوستان است اما مدت ها بعد آمریگو وسپوچی اعلام کرد که این قاره جدیدی است. اما تاریخ آمریکا به عنوان یک کشور مستقل به سال ۱۷۸۳ میلادی بازمی گردد که در آن آمریکا بر طبق معاهدهٔ پاریس به رسمیت شناخته گردید.
اجداد مردم بومی امروز آمریکا سرخ پوستان پالئو بودند. آن ها شکارچی-گردآورندههایی بودند که به آمریکای شمالی مهاجرت کرده بودند. محبوب ترین نظریه ادعا می کند که مهاجران از طریق پل زمینی برینگ، برینجیا، توده زمینی که در حال حاضر توسط اقیانوس منجمد شمالی در تنگه برینگ پوشش داده شده است، به آمریکا آمدند. مردم عصر سنگی کوچک به دنبال حیوانات بزرگ مانند گاومیش کوهان دار آمریکایی یا بیزون، ماموت (که در حال حاضر منقرض شده است) و گوزن شمالی بودند که در نتیجه نام مستعار «شکارچیان بزرگ شکار» را کسب کردند. گروهی از مردم هم ممکن است روی صفحه های یخ و در امتداد سواحل شمالی اقیانوس آرام به آمریکای شمالی سفر کرده باشند.
نخستین انسان هایی که به قاره آمریکا رسیدند، مردمانی بودند که به آرامی از آفریقا گذر کرده به قاره های دیگر رفته بودند. پاره ای از این مردمان حدود یکصد هزار سال پیش ابتدا به آسیا و اروپا مهاجرت کردند. زمانی گروه های اندکی از همین مردمان به اقیانوس آرام رسیدند و حتی از اقیانوس نیز گذشتند و خود را به استرالیا رساندند. سرانجام در حدود ۱۴٬۰۰۰ سال پیش از آسیا و از راه آنچه امروز تنگه برینگ نامیده می شود به قاره آمریکا وارد شدند. از این نخستین آمریکاییان سنگ نگاره ها و گورستان های و برخی اشیا دیگر بجا مانده است. بومیان و سرخ پوستان بتدریج به درجات مختلف تکامل اجتماعی و فرهنگی رسیدند و نتیجه آن پدیدآوردن تمدن هایی بود که در اوج شکوفایی به عالی ترین مدارج تمدن باستانی نایل شدند. این تمدن ها، مایا، تول تک ها، آزتک ها، اینکاها نام داشتند.
جابه جایی بزرگ جانوری در قاره آمریکا به روندی گفته می شود مربوط به دوران پالئوسن که در آن با خشک شدن دریای جداکنندهٔ دو قارهی آمریکای شمالی از جنوبی و برآمدن باریکه پاناما به دلیل فعالیت های آتشفشانی، زیاگان ساکن در این دو قاره توانستند به سوی خشکی ایجادشده بروند. این تبادل گونه ای در نزدیک ۳ میلیون سال پیش در پلیوسن پسین به اوج خود رسید و هجوم جانوران و گوشتخوارسانان نیمکره شمالی به نیمکره جنوبی باعث انقراض تعداد زیادی از جانوران آمریکای جنوبی شد.
دو قاره آمریکای جنوبی و شمالی برای نزدیک به ۲۰۰ میلیون سال از هم جدا بودند. با پیوستن این دو قاره به هم، جانوران زیادی از جمله پستانداران، خزندگان، دوزیستان، بندپایان، پرندگان سخت پرواز یا ناپر، و حتا ماهیان آب شیرین دو سوی خشکی به طرف مقابل مهاجرت کردند. در این میان، جانوران آمریکای شمالی بر جنوبی پیروزی یافتند و جای آنان را در بسیاری مناطق این قاره گرفتند. تعداد اندکی از جانوران بومی آمریکای جنوبی توانستند جای پایی برای خود در بخش شمالی بیابند. از آن جمله آرمادیلو، صاریغ ویرجینیا، خفاش خون آشام، تشی، شیر کوهی، و شاه کرکس هستند.
رولر هاکی قهرمانی قاره آمریکا (انگلیسی: Roller Hockey Pan American Championships) رقابتی است در رشته رولر هاکی که بین مردان و زنان قاره آمریکا برگزار می شود.نبو
شماری از گیاهان غذایی محبوب و دارای اهمیت تجاری بومی قاره آمریکا هستند. این گیاهان تا پیش از مبادله کلمبی با ورود کریستف کلمب به این قاره در ۱۴۹۲ وارد غذاهای بر قدیم نشده بودند. برخی از سرشناس ترین این مواد غذایی در زیر فهرست شده اند. سرده های داخل پرانتز صرفاً در قارهٔ آمریکا موجودند.
ذرت (ذرت (سرده))
کینوآ
بسیاری (اگرچه نه همه ی) گونه های تاج خروس


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قاره آمریکا در جدول کلمات

اولین تمدن بزرگ قاره آمریکا در مکزیک
قوم اولمک
تنگه ای بین قاره آمریکا و آسیا
تنگه برینگ

قاره آمریکا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی قاره آمریکانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قاره آمریکا   • مفهوم قاره آمریکا   • تعریف قاره آمریکا   • معرفی قاره آمریکا   • قاره آمریکا چیست   • قاره آمریکا یعنی چی   • قاره آمریکا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قاره آمریکا
کلمه : قاره آمریکا
اشتباه تایپی : rhvi Hlvd;h
عکس قاره آمریکا : در گوگل


آیا معنی قاره آمریکا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )