انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 937 100 1

قانون مدنی

قانون مدنی در دانشنامه ویکی پدیا

قانون مدنی
قانون مدنی مجموعه ای از مواد قانونی است که اساسی ترین قواعد قانونی حاکم بر ارتباطات اشخاص با یکدیگر را در جامعه بیان می کنند.
مهمترین مسائلی که در قانون مدنی هر کشور به آنها پرداخته می شود، عبارتند از: احوال شخصیه اعم از اهلیت و وضعیت، قراردادها و عقود (مختصات و شرایط صحت)، مسئولیت مدنی، حقوق تعهدات و حقوق خانواده اعم از ازدواج، طلاق.
قانون مدنی کشورهای مختلف معمولاً قدمت زیادی دارد و به عنوان پیکره اصلی حقوق خصوصی کشور کمتر دستخوش تغییرات عمده می شوند. وظیفه اصلی این قانون تنظیم روابط قراردادی و خارج از قرارداد اشخاص جامعه است، اما در عمل سایر شاخه های حقوق را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.
قانون مدنی ایران متشکل از سه جلد است: جلد اول- در اموال (مصوب ۱۳۰۷)؛ جلد دوم- در اشخاص ( مصوب ۱۳۱۳ و ۱۳۱۴)؛ جلد سوم- ادله اثبات دعوا. این قانون برگرفته از حقوق اسلام، به ویژه فقه امامیه است، که شکل امروزین و مدون آن، به همراه محتوای برخی مواد، تقلیدی از قوانین اروپایی، به ویژه قانون مدنی فرانسه و تا حدودی سوییس است. این قانون از مشهورترین و مهم ترین متون درسی حقوق است که نوشته های حقوقی بسیاری پیرامون آن وجود دارد؛ از معروف ترین حاشیه نویسان و شارحان این قانون، می توان به مرحوم دکتر سید حسن امامی، محمدجعفر جعفری لنگرودی و امیرناصر کاتوزیان اشاره کرد.
قانون مدنی ایران به همت علی اکبر داور (وزیر دادگستری عهد رضاشاه پهلوی) و با کمک عده ای چون سید نصرالله اخوی، محسن صدر، سید محمد کاظم عصار، محمد رضا ایروانی، سید محمد فاطمی قمی و... در سال ۱۳۲۳ به تصویب مجلس شورای ملی ایران رسیده شد.
قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی اثر ناصر کاتوزیان کتابی است در باب قانون مدنی ایران که امروزه از آن به عنوان یکی از مهم ترین کتب حقوقی در حوزه منابع دانشگاهی یاد می شود.
بدنه قانون مدنی(به لاتین: Corpus Juris (or Iuris) Civilis) نامی جدید برای یکسری فعالیت های اساسی در حوزه تدوین قانون است که مابین سال های ۵۲۹ تا ۵۳۴ بعد از میلاد به فرمان ژوستینین یکم، امپراتور روم شرقی صورت گرفته و انتشار یافت. از بدنه قانون مدنی گاه به عنوان قانون ژوستینین نیز یاد می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با قانون مدنی

معنی قانون مدنی به انگلیسی

law (اسم)
قانون ، ضابطه ، حق ، حقوق ، قاعده ، قانون مدنی ، بربست ، داتا

قانون مدنی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی قانون مدنی

اشکان ١٤:٤٢ - ١٣٩٨/٠١/١٧
قانون واژه ای لاتین و مدنی واژه ای ایرانی است که با واژه میدان همخانواده است
|

پیشنهاد شما درباره معنی قانون مدنینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مجید > آچمز
رضاخانی > substituted
منصورامامی.کردستان.سقز > تیام
تارا > یامین
نوال > آچمز
امیرحسین خفن زاده > dance on piano keyboard
AFSANE > گنگ
نازنین > god bless you

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قانون مدنی   • مفهوم قانون مدنی   • تعریف قانون مدنی   • معرفی قانون مدنی   • قانون مدنی چیست   • قانون مدنی یعنی چی   • قانون مدنی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قانون مدنی
کلمه : قانون مدنی
اشتباه تایپی : rhk,k lnkd
عکس قانون مدنی : در گوگل


آیا معنی قانون مدنی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )