انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1071 100 1

قحطی

/qahti/

مترادف قحطی: تنگسالی، خشکسالی، غلا، قحطزار

برابر پارسی: خشکسالی، کمیابی، نایابی

معنی قحطی در لغت نامه دهخدا

قحطی. [ ق َ ] (حامص ) نایابی. یافت نشدن :
برای یک دم تیغ تو صد خون میشود بر هم
در این کشور ز بختم قحطی آب است پنداری.
میر یحیی شیرازی (از آنندراج ).
رجوع به قحط شود.

قحطی. [ ق َ طی ی ] (ع ص ) بسیارخوار. و این لغتی است عراقی. (منتهی الارب ).

معنی قحطی به فارسی

قحطی
۱ - خشکسالی ۲ - نایابی کمیابی : برای یکدم تیغ تو صد خون می شود برهم درین کشور ز بختم قحطی آب است پنداری . ( میر یحیی شیرازی ) توضیح چون قحط درعربی مصدر است احتیاجی بافزودن ی حاصل مصدر نیست ولی چون در تداول فارسی قحط را به صورت صفت بکار می برند قحطی را نیز استعمال کنند .
بسیار خوار و این لغتی است عراقی
[ گویش مازنی ] /ghahti saale maa/ روزگار قحطی و خشکسالی – روزگار گرسنگی و فقر

معنی قحطی در فرهنگ معین

قحطی
( ~ . ) [ ع - فا. ] (حامص .)۱ - خشکسالی . ۲ - نایابی .
( ~. قَ) ( اِ.) کنایه از: کمیابی آدم های شایسته و کارآمد.

معنی قحطی در فرهنگ فارسی عمید

قحطی
۱. خشک سالی و نایاب شدن و کم یاب شدن خواربار.

قحطی در دانشنامه ویکی پدیا

قحطی
قحطی سومالی ۲۶۰۰۰۰ نفر را کشته است
قحطی یا کمیابی به کمبود گسترده غذا که ممکن است بر گونه های مختلف موجودات زنده واقع شود گفته می شود. این پدیده اغلب با سوء تغذیه، گرسنگی، همه گیری ها و افزایش مرگ و میر همراه است.
قحطی می تواند بر اثر ترکیبی از عوامل اقتصادی، سیاسی و زیست محیطی پدید آید. به عقیده Amartya Sen اقتصاددان، در دهه های اخیر، قحطی همواره مشکل توزیع غذا یا فقر بوده، چرا که غذای کافی برای تغذیه تمام جمعیت دنیا وجود داشته است. یکی از بزرگترین قحطی های تاریخ (برمبنای افراد آسیب دیده) قحطی بزرگ ایرلند بود که در سال ۱۸۴۵ میلادی شروع شد و به سبب انتقال مواد غذایی از ایرلند به انگلستان بخاطر اینکه فقط انگلیس توانایی پرداخت بهای بیشتر را داشت. در مواردی مشخص، همانند سیاست یک گام بزرگ به جلو َ، کره شمالی در دهه ۱۹۹۰، یا زیمبابوه در اوایل سال ۲۰۰۰، قحطی را می توان نتیجه ناخواسته یک سیاست دولتی دانست. مالاوی قحطی خود را با دادن کمک هزینه به کشاورزانش پایان داد. در قحطی سال ۱۹۷۳ وولو در تیوپی، مواد غذایی از وولو به پایتخت آدیس آبابا جایی که می توانست به قیمت بیشتری به فروش برسد منتقل می شد. در مقابل، در همین زمان باشندگان حکومت های دیکتاتوری اتیوپی و سودان با قحطی بزرگی در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ مواجه بودند، حکومت های دموکراتیک بوتسوانا و زیمبابوه از کمک به آن ها سرباز زدند زیرا تولیدات غذایی شان دچار کاهش شدیدی شده بود. تأمین حداقل هزینه لازم برای خرید غذا از طریق راه ساده اشتغال زایی موقتی برای قشرها آسیب دیده در زمان کمبود غذای محلی میسر بود و در شرایطی که دولت از سوی گروه های سیاسی مخالف و رسانه ها مورد نقد قرار می گرفت میسر بود. در موردی دیگر، مانند سومالی قحطی برآیند آشفتگی مدنی ای بود که باعث از هم گسیختگی سیستم های توزیع غذا شده است. در سال 1917 در ایران قحطی بزرگی اتفاق افتاد و نزدیک به سه میلیون نفر بر اثر گرسنگی و بیماری وبا جان خود را از دست دادند که این جمعیت تقریباً نصف جمعیت آن موقع ایران بود.قحطی به گونه ای بود که در تمام کشور و حتی شهرهای بزرگ وجود داشت و ازآن به عنوان یکی از بزرگترین فجایع تاریخ ایران می توان نام برد.
بسیاری از قحطی ها نتیجه نامتوازنی تولید غذا در مقایسه با جمعیت زیاد کشورهایی است که جمعیت شان از حد توانایی های سرزمینی شان فراتر رفته است. بطور تاریخی، قحطی هایی که بر اثر مشکلات کشاورزی مانند خشکسالی، عدم ثمردهی (crop failure) یا همه گیریَ آفات رخ می دهد می تواند کارگران موجود را کاهش دهد. تغییر الگوهای آب و هوایی، ناتوانی حکومت های قرون وسطایی (medieval governments) در مقابله با بحران ها، جنگ ها، و بیماری های همه گیر مانند مرگ سیاه به وقوع صدها قحطی در اروپا در طول سده های میانه، همانند قحطی سال ۹۵ در بریتانیا و ۷۵ در فرانسه کمک کرد. در طول جنگ صد ساله فرانسه، عدم ثمردهی (crop failure) و بیماری های واگیردار جمعیت را به دو سوم کاهش داد. کاهش محصولات یا تغییر شرایط محیطی همانند خشکسالی می تواند شرایطی را به وجود بیاورد که در آن جمعیت زیادی از مردم در جایی زندگی کنند که ظرفیت جوابگویی (carrying capacity) زمین موقتاً بطور اساسی کاهش یافته است. قحطی اغلب با کشاورزی معیشتی (subsistence agriculture) در ارتباط است، بدین معنا که، بیشتر کشتزارها برای تولید غذای کافی برای زنده ماندن استفاده می شوند. در کل، فقدان کشاورزی در یک محیط اقتصادی قوی نمی تواند باعث قحطی شود؛ آریزونا و دیگر نقاط غنی حجم زیادی از غذای مورد نیاز خود را وارد می کنند، زیرا چنین نقاطی محصولات اقتصادی خوبی برای تبادله دارند. بنابر نوشته های تاریخی بشر، بلایا چه طبیعی و چه بر اثر عوامل انسانی همواره با قحطی در ارتباط بوده اند. تورات شرح می دهد که چگونه هفت سال لاغری (seven lean years)، هفت سال چاقی (seven fat years) را مصرف می کند و طاعون ملخها (plagues of locusts) می توانست همه غذای موجود انباشته شده را بخورد. جنگ، به شکل خاصی با قحطی مرتبط است، به ویژه در زمان و مکانی که یا خود کشاورزان یا زمین کشاورزی شان با کشتزارسوزی یا شوره زارسازی (Salting the earth) هدف حمله قرار می گیرند.
«قحطی» (انگلیسی: The Famine (film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۱۵ منتشر شد.
سه سوئه هایاکاوا
تسورو آئوکی
قحطی بزرگ ۱۲۵۰-۱۲۴۹ هجری شمسی (۱۲۸۸-۱۲۸۷ هجری قمری) (۱۸۷۰ تا ۱۸۷۱ میلادی) باعث تلفات جانی فراوانی در ایران گردید. برطبق برآوردها حدود یک دهم جمعیت ایران در این سال ها از گرسنگی مردند. قحطی در ایران سابقه ای طولانی دارد و این سرزمین شاهد ادوار مختلف قحطی بوده است که ساکنان آن را به ورطهٔ مرگ و تباهی کشانده است. عوامل طبیعی از جمله اقلیم ویژه ایران، کمبود منابع آب و بارندگی، همچنین خشکسالی های متناوب در داخل فلات ایران از جمله دلایل بروز قحطی محسوب می گردند. به گفته جعفر حسنی یکی از کار شناسان سیاسی مهاجر که اکنون در دماوند زندگی میکند عوامل فرهنگی و اجتماعی به ویژه شرایط سیاسی به عنوان عواملی که در شروع، تشدید و تداوم قحطی نقش دارند، مورد توجه قرار گرفته اند. با توجه به شیوه سنتی کشاورزی ایران چند سال بی بارانی و کم بارانی منجر به بروز فاجعه قحطی در ایران می شده است. این امر عدم امنیت روانی جامعه را در پی داشته است که سبب ایجاد روحیه خاص در اقشار مردم به ویژه کشاورزان می گردید. بی شک مناسبات «ارباب و رعیتی» در این احساس عدم امنیت روانی و عدم تحرک و انجماد روحی، و ترس و وحشت ناشی از خشکسالی سهم به سزا داشته است.
قحطی ۱۲۹۸–۱۲۹۶ ایران
محققان قحطی بزرگ سال ۱۲۴۹ شمسی را از هولناک ترین و مرگبارترین رویدادها در طول دو قرن اخیر و حتی در دوران بعد از حمله مغول دانسته اند. به گونه ای که سال شروع قحطی به عنوان سال مجاعه ، مبدأ محاسبات تاریخی قرار گرفته است. رالینسون در ۱۸۵۰ م جمعیت ایران را ده میلیون نفر تخمین زده است اما به گفته کرزن در ۱۸۷۳ م در اثر بلای وبا و قحطی، جمعیت به شش میلیون نفر کاهش یافت. به گفته گیلبر جمعیت شناس و مورخ معروف، یک و نیم میلیون نفر از جمعیت۹تا۱۰ میلیون نفری ایران در این قحطی جان باختند، و شهرهای اصفهان، یزد، و مشهد دست کم یک سوم جمعیت خود را از دست دادند. برآورد شده است که تعداد خانوار ایل قشقایی از متجاوز از ۶۰ هزار خانوار به ۱۲ هزار خانوار کاهش یافت که گویای ابعاد فاجعه است.
ارتش انگلستان علت اولیه قحطی سال ۱۲۴۹ ش به شمار می آید. در خاطرات عبدالله مستوفی آمده است: «در سال ۱۲۸۸ ، سال قحطی عمومی ایران است از یکی دو سال پیش کم بارانی شروع و گرانی و تنگی خواربار خودنمائی می کرد ولی در زمستان سال ۱۲۸۷ باران هیچ نبارید و مایه های سنواتی هم تمام شده بود، قیمت نان که در اوائل ۱۲۸۷ بیش از یکمن شش هفت شاهی نبود به مرور ترقی کرده در این وقت بیکمن یک قران رسید. مردم پایتخت این اشعار را ساخته بطور تصنیف می خواندند:
شاه کج کلا
قحطی بزرگ ۱۲۹۶–۱۲۹۸ هجری خورشیدی (۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ میلادی) قحطی بزرگی بود که تلفات جانی فراوانی را در ایران سبب شد. در برخی از منابع در این قحطی نزدیک به ۴۰٪ (در برخی دیگر از منابع ۲۵ درصد) از جمعیت ایران به سبب گرسنگی و سوءتغذیه و بیماری های ناشی از آن از بین رفتند ؛ برخی منابع دولت بریتانیا را به دلیل خرید گسترده غلات و مواد غذایی در ایران، وارد نکردن غذا از هندوستان و بین النهرین، ممانعت از ورود غذا از ایالات متحده و اتخاذ سیاست های مالی -از جمله نپرداختن درآمدهای نفت به ایران، مسبب اصلی می داند.
یتیم خانه ایران
اشغال ایران در جنگ جهانی اول
قحطی در همدان در دوران جنگ جهانی اول
قحطی کمپانی هند شرقی در مسلمان نشینان هند
امنیت غذا
قحطی ۱۲۵۰–۱۲۴۹ ایران
در این دوران که مصادف با جنگ جهانی بود علی رغم اعلام بی طرفی در جنگ از سوی حکومت ایران بخش هایی از ایران توسط نیروهای انگلیس و تا حدی روسیه اشغال شده بود. در همین زمان درگیری های داخلی نیز قدرت مرکزی را در ایران ضعیف کرده بود. در مورد شیوع این بیماری در ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست و تعداد ایرانیانی که در این زمان کشته شدند محل مناقشه است. برخی متخصصان چنین پیشنهاد می کنند که مجموعه ای از قحطی، مالاریا، همه گیری ۱۹۱۸ آنفلوآنزای اسپانیایی، و اعتیاد فراگیر به تریاک سبب نرخ غیرعادی مرگ و میر در ایران شده بود.
در نوامبر سال ۱۹۱۵ میلادی وقتی که ذخیره غلات جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان به نظامیان انگلیسی فروخته شد، قیمت هر خروار گندم به بیست تومان افزایش یافت؛ البته اگر می شد پیدا کرد. در شمال شرق استان خراسان، نظامیان روس همه راه ها را بستند و از انتقال گندم به جز آنهایی که به مقصد ارتش روس بودند جلوگیری می کردند. به علاوه در اختیار قرار دادن چارپایانی همچون قاطر و شتر برای صنعت نفت در خوزستان و نیز برای خدمت رسانی به ارتش روسیه و انگلیس، شبکه حمل و نقل کشور را نابسامان کرده بود و توزیع غذا در کشور را با مشکل مواجه نموده بود و این منجر به نتایج فاجعه آمیز شده بود. هنگام جنگ، معمولاً هزینه انتقال غلات بیشتر از کشت آن در بسیاری از مناطق ایران بود. همه این مسائل، شرایط مردم فقیر را بیش از پیش هراس انگیز کرده بود.
مجموعه ای از خشکسالی ها که از سال ۱۹۱۶ میلادی شروع شدند، ذخیره محصولات کشاورزی را بیش از پیش خالی کردند. در اوایل ماه فوریه سال ۱۹۱۸ میلادی، خشکسالی در همه جای کشور گسترده شده بود و مردم هراسان در شهرهای بزرگ کشور شروع به غارت نانوایی ها و فروشگاه های مواد غذایی نمودند. در غرب شهر کرمانشاه، تقابل بین پلیس و مردم فقیر و گرسنه به جراحت انجامید. در تهران به خاطر احتکار و فروش استقراضی به مشتریان توسط نانواها وضعیت بدتر شده بود. فروش نان با کیفیت پایین یا به قیمت گزاف توسط بعضی نانواها افرادی که در تهران زیر خط فقر بودند را عصبانی نمود. در نتیجه به عنوان مثال، نقاشان که اخیراً یک صنف تشکیل داده بودند، تظاهراتی را در سال ۱۹۱۹ ترتیب دادند که طی آن مردم به نانوایی ها و سیلوهای غلات حمله کردند. آن ها از دولت درخواست کردند که سهمیه غذایی را افزایش دهد و نرخ نان را تثبیت کند و به علاوه بر روی کیفیت، توزیع و فروش مواد غذایی نظارت داشته باشد. با این حال، در شرایط پس از جنگ، نه دولت مرکزی و نه نیروهای خارجی در موقعیتی نبودند که بتوانند از شدت این فاجعه انسانی بکاهند. فجایعی که به خاطر قحطی و بیماری های مسری ایجاد شد تا سال ها ادامه پیدا کرد. به علاوه نمونه هایی از آدم خواری نیز گزارش شد.
در قحطی ۱۹۴۳ بنگال (بنگالی: পঞ্চাশের মন্বন্তর) استان بنگال راج بریتانیا (بنگال غربی، ادیشا، بیهار و بنگلادش امروزی) در جریان جنگ جهانی دوم حدود ۳ میلیون نفر (بین ۱/۵ تا ۴ میلیون) از ۶۰ میلیون جمعیت بنگال بر اثر قحطی مردند. مرگ ها ناشی از گرسنگی، سوءتغذیه و بیماری بوده است. نیمی از قربانیان پس از در دسترس قرار گرفتن غذا در دسامبر ۱۹۴۳ بر اثر بیماری مردند. عقیده کلی اینست که علت قحطی، کاهش شدید تولید مواد غذایی و صادرات غلات به خارج است. گرچه برخی منابع این مطلب را رد می کنند. همانند قحطی های قبلی مشاغلی مانند هنرمندان یا مشاغل میان رده مانند نجار بیشترین آسیب را در قحطی دیدند، زیرا مردم تمام دارایی شان را خرج سیر شدن خود می کردند. قحطی همچنین خرابی اقتصادی و اجتماعی گسترده شد و میلیون ها نفر به فلاکت افتادند.
Keay, John (2001), India: a history, Grove Press, ISBN 978-0-8021-3797-5
Bhatia, B.M. (1985) Famines in India: A study in Some Aspects of the Economic History of India with Special Reference to Food Problem, Delhi: Konark Publishers Pvt. Ltd.
Bowbrick, P. "How Sen's theory causes famines". Bowbrick.org.uk. Retrieved 14 April 2011.
Bowbrick, P. (1986). "A refutation of Sen's theory of famine', Food Policy. 11(2) 105-124" (PDF). Bowbrick.org.uk. Retrieved 1 September 2011.
Bowbrick, P. "Rejoinder: an untenable hypothesis on the causes of famine', Food Policy. 12(1) 5-9, February 1987" (PDF). Retrieved 1 September 2011.
Bowbrick, P. "Statistics you can use to check Amartya Sen's calculations in Poverty and Famines". Bowbrick.org.uk. Retrieved 1 September 2011.
Brennan, Lance. "Government Famine Relief in Bengal, 1943," The Journal of Asian Studies Vol. 47, No. 3 (Aug. , 1988), pp. 541–566
Costello, John, & Hughes, Terry. The Battle of the Atlantic. Collins. 1977. OCLC 464381083
Dewey, C. , (1978) ‘Patwari and Chaukidar: subordinate officials and the reliability of India’s agricultural statistics. ’ pp 280–314, In Dewey, C. and Hopkins, A.G. (1978), The Imperial Impact: Studies in the Economic History of Africa and India, Athlone Press. bowbrick.org.uk
Dyson, T. and A. Maharatna 'Excess mortality during the Great Bengal Famine: A Re-evaluation' in The Indian Economic and Social History Review, Vol 28, No. 3, 1991.
Dyson, T. 'On the Demography of South Asian Famines, Part II' in Population Studies, Vol 45, No. 2, July 1991.
Goswami, O. , ‘The Bengal Famine of 1943: Re-examining the Data' in The Indian Economic and Social History Review, Vol 27, No. 4, 1990.
Greenough, P. R. (1982). Prosperity and Misery in Modern Bengal - The famine of 1943-1944. New York and Oxford: Oxford University Press.
Padmanabhan, S.Y. The Great Bengal Famine. Annual Review of Phytopathology, 11:11-24, 1973
Sen, A. Poverty and Famines: An Essay on Entitlement and Deprivation, 1981, Oxford University Press. ISBN 0-19-828463-2
Sen, Shila (1976) Muslim Politics in Bengal 1937-1947, New Delhi.
Singh, A. (1965). Sectional Price Movements in India. Benares: Banaras Hindu University.
Slim, W. (1956) Defeat into Victory, Cassell & Company.
Tauger, M. 2003. Entitlement, Shortage and the 1943 Bengal Famine: Another Look. The Journal of Peasant Studies 31:45 - 72
Iqbal, F; You, J.I. (2001). "Ideas of Justice". Democracy, Market Economics, and Development: an Asian Perspective. Other World Bank Bks. Washington, D.C: World Bank. pp. 9–24. ISBN 978-0-8213-4862-8. LCCN 01017950.
Bayly, Christopher; Harper, Tim (2004). Forgotten Armies: Britain's Asian Empire & the War with Japan. London: Penguin Books. ISBN 0-14-029331-0.
Ó Gráda, Cormac (March 2007), "Making Famine History", Journal of Economic Literature, Vol. XLV: 5–38
Tharoor, Shashi (29 November 2010), "The Ugly Briton", Time, retrieved 19 December 2010
Tauger, Mark. "The Indian Famine Crisis of World War II," British Scholar, Vol. I, Issue 2 (مارس ۲۰۰۹),
Tauger, Mark, “Entitlement, Shortage, and The 1943 Bengal Famine,” Journal of Peasant Studies, 2006
ابتدا قحطی کوچکی در سال ۴۱–۱۹۴۰ رخ داد اما توسط دولت کنترل شد. قیمت غذا افزایش یافت و حکومت مجبور شد قوانین کنترل قیمت را اجرا نماید.
به مرور تقاضا بیشتر و منابع کمتر شدند. در سال ۱۹۴۲ امواج جزر و مد، سیل، باد و باران مزارع زیادی را نابود کردند، ذخایر را ازمیان بردند و ۱۴۵۰۰ انسان و ۱۹۰۰۰ گاو تلف شدند. خانه و زندگی حدود ۲٫۵ بنگالی تخریب و نابود گردید نوعی آفت به نام «خال قهوه ای» به محصول باقی مانده برنج آسیب جدی زد.
از طرفی محصول زیادی هم در انبارها نبود. زیرا کمپانی هند شرقی بر اساس «پیمان الله آباد» حدود ۵۰ درصد محصول کشاورزان را به صورت خراج جمع آوری می کرد. بطوریکه در مارس سال ۱۹۴۳ شهر کلکته، دومین شهر بزرگ جهان، تنها به اندازه دو هفته مواد غذایی در انبار داشت. .
قحطی شاخ آفریقا اشاره به بحران مواد غذایی در پی خشک سالی بی سابقه و کمبود شدید بارش ها در منطقهٔ شرقی قارهٔ آفریقا در سال ۲۰۱۱ میلادی دارد که طی آن نزدیک به ۱۲ میلیون نفر از ساکنان کشورهای سومالی، اتیوپی، کنیا، جیبوتی، سودان و اوگاندا در شاخ آفریقا با کمبود شدید آب و مواد غذایی مواجه شدند. در دو منطقهٔ جنوب سومالی که تحت کنترل گروه الشباب است، نزدیک به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دچار قحطی شده اند. همچنین ۲ دهه جنگ طولانی در سومالی باعث وخیم شدن وضع قحطی شاخ آفریقا و رسیدگی به قحطی زدگان شده است.
"East Africa Drought". Retrieved 22 August 2011.
زیاد بودن قیمت مواد غذایی در کنار دلیل عمدهٔ قحطی —کمبود بارندگی در ماه های اسفند تا اردیبهشت— باعث تشدید وضعیت نامناسب ساکنان شاخ آفریقا شده است. تا به حال ده ها هزار نفر از ساکنان منطقهٔ شاخ آفریقا به دلیل قحطی جان خود را از دست داده اند و جان میلیون ها نفر نیز در خطر است و همچنین کودکان بسیاری دچار سوء تغذیه شده اند.
قحطی بزرگ ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
قحطی بزرگ ایرلند
قحطی سال ۱۲۹۸–۱۲۹۶ ایران یا قحطی بزرگ ایران
قحطی در روسیه (۱۶۰۳-۱۶۰۱) یا قحطی بزرگ روسیه
قحطی در فنلاند ۱۸۶۸–۱۸۶۶ یا قحطی بزرگ فنلاند
قحطی بزرگ ایرلند که به قحطی سیب زمینی نیز معروف است در بین سال های ۱۸۴۵ تا ۱۸۵۲ میلادی در کشور ایرلند رخ داد و در آن حدود یک میلیون نفر از مردم بر اثر گرسنگی و بیماری جان باختند و بیش از یک میلیون نفر نیز به کشورهای بریتانیا، استرالیا، کانادا و به ویژه به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند. تعداد زیادی از این مهاجران نیز در طول سفر و در کشتی هایی که آنان را حمل می کرد از بین رفتند.
کتاب انقلاب کشاورزی (از مجموعه تاریخ جهان)، نوشته کاترین ج.لانگ، ترجمه مهدی حقیقت خواه، چاپ دوم، انتشارات ققنوس، تهران، ۱۳۸۶
جمعیت ایرلند هنوز حدود ۲ میلیون نفر کمتر از جمعیت این کشور پیش از این رویداد است.
در سده هجدهم میلادی و با ورود گیاهان جدید از قاره آمریکا به اروپا، دو محصول کشاورزی یعنی ذرت و سیب زمینی در آن قاره موفقیت بزرگی را به دست آوردند، به گونه ای که باعث رشد جمعیت و جلوگیری از گرسنگی در اروپا شدند. ذرت و سیب زمینی به دست آمده از مقدار معینی زمین، چندین برابر غلات آن روز اروپا (گندم و جو) که برای تولید نان استفاده می شد کالری تولید می کرد. به نظر می رسد دریانوردان اسپانیایی نخستین بار سیب زمینی را به ایرلند وارد کرده باشند. ایرلند نخستین سرزمین اروپایی بود که به خوبی از سیب زمینی استفاده کرد. در قرن هیجدهم بسیاری از ایرلندی ها برای غذای روزانه خود به سیب زمینی وابسته بودند. در سال ۱۸۰۰ میلادی (ابتدای قرن نوزدهم) سیب زمینی خوراک اصلی کارگران و کشاورزان سراسر اروپای شمالی و حتی انگلستان بود. یک نفر انگلیسی که در سال ۱۷۸۰ میلادی از ایرلند بازدید کرده چنین نوشته است:
تصورش را بکن، کاسه سیب زمینی مرد ایرلندی روی زمین قرار گرفته، تمام خانواده دور آن چمپاتمه زده اند و مقدار باور نکردنی را می بلعند. خوک به راحتی همسر مرد، سهم خودش را برمی گیرد. مرغ و خروس ها، بوقلمون ها، غازها، سگ، گربه، و شاید گاو همه از همان کاسه می خورند... .
قحطی بزرگ چین (چینی: 三年大饑荒) از فجایع بزرگ تاریخ و ویرانگرترین قحطی گسترده تاریخ بشر بود که بین ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۱ رخ داد. خشکسالی، آب و هوای نامناسب و سیاست های بی خردانه مائو تسه تونگ در مسیر رشد صنعتی در رخ دادن این قحطی فاجعه بار مؤثر بودند. بین ۱۵ تا ۴۵ میلیون انسان جان خود را در طول این قحطی از دست دادند. در چین به دوره این قحطی "سه سال تلخ" گفته می شود.
هولودومور
قحطی تنپو (به ژاپنی: 天保の飢饉, Tenpō no kikin) یک قحطی بود که در ژاپن از سال ۱۸۳۳ آغاز شد و تا ۱۸۳۷ ادامه داشت.
قحطی در روسیه (۱۶۰۳-۱۶۰۱) بدترین قحطی به وجود آمده در تاریخ روسیه می باشد. این قحطی بر زندگی مردم اثری مستقیم گذاشت و در زمان مشکلات روسیه، زمانی که کشور به لحاظ سیاسی آشفته بود و بعد از مدتی توسط دولت مشترک المنافع لهستان به روسیه حمله شد، ۲ میلیون نفر کشته شدند. مرگ و میر بسیاری از مردم منجر به اختلال های اجتماعی و سقوط حکومت بوریس گودونف شد که به عنوان تزار در دوران فترت انتخاب شده بود. در زمان قحطی زمستان های بسیار سرد آتشفشانی که مانع رشد زراعات می شدند، به ثبت رسید؛ که در سال ۲۰۰۸ زمین شناسان آن را به فوران آتشفشان هوآیناپوتینا در پرو ربط دادند.
هولودومور در اوکراین اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی
زمستان آتشفشانی
Wikipedia contributors، "Russian famine of ۱۶۰۱-۱۶۰۳،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Russian_famine_of_1601–1603&oldid=447719306 (accessed August ۳۱، ۲۰۱۱).
در جستجوی قحطی (به بنگالی: Akaler Shandhaney) فیلمی محصول سال ۱۹۸۲ و به کارگردانی مرینال سن است. در این فیلم بازیگرانی همچون دریتیمان چاترجی، اسمیتا پاتیل، گیتا سن، راجن طرفدار، دیپانکار ده ایفای نقش کرده اند.
مختصات: ۳۱°۴۳′۰۲″ شمالی ۵۰°۳۵′۰۸″ شرقی / ۳۱٫۷۱۷۲۲°شمالی ۵۰٫۵۸۵۵۶°شرقی / 31.71722; 50.58556
فهرست روستاهای شهرستان اردل
فهرست روستاهای ایران
دره قحطی، روستایی از توابع بخش میانکوه شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.
این روستا در دهستان میانکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۵ نفر (۳۱خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قحطی در دانشنامه آزاد پارسی

قحطی (famine)
کمبود شدید مواد غذایی که بخش عظیمی از افراد یک جامعه با آن مواجه شوند. بنابر گزارشِ سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (اکتبر ۱۹۹۹)، در حالی که در نیمۀ نخستِ دهۀ ۱۹۹۰ حدود ۴۰۰میلیون نفر در کشورهای در حال توسعه محروم از مواد غذاییِ کافی بودند، در ۱۹۹۹ جمعیت گرسنگان در کشورهای فقیر به ۷۹۰میلیون نفر و در کشورهای غنی به ۳۴میلیون نفر رسید. بنابر نظریۀ کمبودِ مواد غذاییِ قابل دسترس، قحطی از ناکافی بودنِ منابعِ غذایی ناشی می شود، اما براساس یکی از نظریه های جدیدتر، قحطی زمانی رخ می دهد که برای گروهی در جامعه فرصت مناسبی فراهم نمی آید تا کار یا دارایی خود را با مواد غذایی مبادله کنند. بیشترِ مؤسسه های امدادرسانی به قحطی زدگان در مغرب زمین، نظیر صلیب سرخ بین المللی، درصددِ تأمینِ مواد غذایی یا افزایش تولید در این مناطق برمی آیند، بی آن که در سیاست آن ها دخالتی کنند. صِحتِ نظریۀ کمبود مواد غذایی قابل دسترس در دهۀ ۱۹۸۰ با تردید مواجه شد. افت محصول الزاماً به قحطی نمی انجامد؛ در برخی از مناطق قحطی زده، منابع غذایی کافی نیز موجود و به راحتی در دسترس بوده است. مثلاً، در ۱۹۹۰، نیروی هوایی اتیوپی انبار غله ای را در یک منطقه شورشی بمباران کرد. در ۱۹۹۹، یک سوم از جمعیت بخش جنوبی صحرای افریقا، با کم غذایی مواجه بودند. به گزارش سازمان ملل، کشورهای چین و هند بیشترین آمار مبتلایان به نارسایی غذایی را دارند (به ترتیب ۲۰۴ و ۱۶۴میلیون نفر)، اما از ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۷، نسبت مبتلایان به نارسایی غذایی در هند از ۳۸ درصد به ۲۲ درصد و در چین از ۳۰ درصد به ۱۳ درصد کاهش یافت. بیشترین مبتلایان به کم غذایی را مردمان کرۀ شمالی و مغولستان و افریقای مرکزی، با حدود ۵۰ درصد از کل جمعیتِ این کشورها، تشکیل می دهند.

ارتباط محتوایی با قحطی

معنی قحطی به انگلیسی

hunger (اسم)
اشتیاق ، گرسنگی ، قحطی
famine (اسم)
قحط و غلا ، قحطی ، تنگ سالی ، کمیابی
starvation (اسم)
گرسنگی ، قحطی ، قحطی زدگی ، رنج و محنت

معنی کلمه قحطی به عربی

قحطی
جوع , مجاعة

قحطی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قحطی ایران   • قحطی سال 1320   • قحطی چیست   • قحطی در ایران جنگ جهانی دوم   • قحطی بزرگ چین   • کتاب قحطی بزرگ   • معنی قحطی   • قحطی سال ۱۲۹۸–۱۲۹۶ ایران   • مفهوم قحطی   • تعریف قحطی   • معرفی قحطی   • قحطی یعنی چی   • قحطی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قحطی
کلمه : قحطی
اشتباه تایپی : rpxd
آوا : qahti
نقش : اسم
عکس قحطی : در گوگل


آیا معنی قحطی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )