انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1097 100 1

قدمگاه

/qadamgAh/

معنی قدمگاه در لغت نامه دهخدا

قدمگاه. [ ق َ دَ ] (اِ مرکب ) جای نهادن قدم. جای قدم. || طهارت خانه و بیت الخلاء. (آنندراج ). || جائی که پای پیامبری یا امامی و یا ولیی به آنجا رسیده باشد. جاهائی که اثر پائی در سنگ و جز آن پدیدار است و گمان برند که جای پای پیامبری یا امامی است.

قدمگاه. [ ق َدَ ] (اِخ ) نام یکی از بخش های تابعه ٔ شهرستان نیشابور. محدود است از طرف شمال به کوه بینالود، از خاور به دهستان پیوه ژن ، از جنوب به شهرستان کاشمر، از باختر به بخش حومه. موقعیت بخش کوهستانی و هوا معتدل است. آب آن از قنوات و رودخانه های محلی است. محصولات عمده غلات ، پنبه ، بنشن و انواع میوه جات و شغل اهالی زراعت ، گله داری و باغداری است. راه شوسه ٔ تهران به مشهداز این بخش عبور مینماید. بخش قدمگاه از سه دهستان به نام اردوغش ، زبرخان و اسحاق آباد که دارای 57 آبادی بزرگ و کوچک است تشکیل یافته. مجموع نفوس آن در حدود 20337 تن است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

قدمگاه. [ ق َ دَ ] (اِخ ) قصبه ٔمرکز بخش قدمگاه شهرستان نیشابور. واقع در 24هزارگزی خاور نیشابور و سر راه شوسه ٔ عمومی تهران به مشهد است. موقع جغرافیایی آن دامنه و معتدل و سکنه ٔ آن 1335 تن است. آب آن از قنات و محصولات آن غلات ، انواع میوه جات و شغل اهالی زراعت و کسب و قالیچه بافی است. راه اتومبیل رو دارد. از ادارات دولتی ، بخشداری ، پاسگاه ، ژاندارمری ، صندوق پست ، تلفن ، دبستان ، دفتر ازدواج و طلاق و اداره ٔ آمار دارد. ساکنین قصبه عموماً سادات هستند و از آثار باستانی بقعه ٔ قدمگاه امام هشتم و یک قلعه در بالای تپه دارد. دارای 3 کافه و 10 باب دکاکین مختلفه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

قدمگاه. [ ق َ دَ ] (اِخ ) (کوه...) در دهکده ٔ چشمه از دهات سوادکوه نزدیک نهری است به نام کوریا که به عقیده ٔ رابینو همان کرود است. (مازندران و استراباد رابینو ص 156).

معنی قدمگاه به فارسی

قدمگاه
۱ - بخشی است تابع شهرستان نیشابور محدود از شمال بکوه بینالود از مشرق بدهستان بیوه ژن از جنوب بشهرستان کاشمر و از مغرب به بخش حومه کوهستانی و معتدل از قنوات و رودهای محلی مشروب میگردد محصول غلات پنبه بنشن انواع میوه شغل اهالی زراعت گله داری و باغداری . این بخش از ۳ دهستان و ۵۷ آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و جمعا حدود ۲٠ ۳۳۸ تن سکنه دارددر ۲۴ کیلومتری مشرق نیشابور سر راه شوسه عمومی تهران-مشهد دامنه و معتدل ۱۳۳۵ تن سکنه .
( اسم ) ۱ - جای قدم نهادن جای گام ۲ - طهارت خانه مبال بیت الخلائ ۳ - جایی که پای پیامبری یا امامی و یا ولیی بدانجا رسیده باشد محلی که اثر پایی در سنگ و جز آن پدیدار است و گمان برند که جای پای پیامبری و یا امامی است . یا قدمگاه آدم . سراندیب ( زیرا که گویند حضرت آدم نخستین بار در روی زمین بدانجا قدم نهاد ) .
در دهکده چشمه از دهات سوادکوه نزدیک نهری است بنام کوریا که بعقیده رابینو همان کرود است .
در سراندیب که اول قدم حضرت آدم علیه السلام بر روی زمین در آنجا رسیده کوهی است در جزیره و ببرکت آن قدم کان یاقوت در آنجا پیدا شده .
بنای کوچکی است بین شهر استراباد و قلعه خندان .
دهی از دهستان نهبندان بخش شوسف شهرستان بیرجند - ۲۱ هزار گزی جنوب باختری شوسف ۱۹ هزار گزی باختر شوسه عمومی مشهد بزاهدان است دامنه و معتدل است سکنه آن ۳۴۳ تن و آب آن از چشمه تامین میشود .

قدمگاه در دانشنامه اسلامی

قدمگاه
قدمگاه، عنوان عمومی برخی مکانهای زیارتی در جهان اسلام ، که در آن ها جای پای انبیا و اولیا و مقدّسان بر سنگ ، مورد احترام و تکریم قرار می گیرد.
قدمگاهها از پرشمارترین زیارتگاههای عوام مسلمانان در سراسر جهان اسلام هستند که در برخی مناطق، اثر، نظرگاه و گذرگاه نیز خوانده می شوند در ایران ، بنا بر آماری، در ۱۳۷۵ش از ۷۸۹۰۷ مکان مذهبی، ۱۱۸۵ اثر، قدمگاه و نظرگاه بوده است.
منظور از قدمگاه
در بیش تر قدمگاهها، نقش دو کف پای انسان و گاهی یک پا ، در اندازۀ طبیعی و گاه بزرگ تر، بر روی قطعه سنگی دیده می شود و معمولاً از این سنگ در بنایی یادمانی نگهداری و آن را زیارت می کنند. در برخی مناطق (همچون هند ) نیز بعضی از باورمندان، این گونه سنگها را، برای تبرک ، در خانه های خود نگه می دارند.
پیشینه قدمگاه در جهان اسلام
تکریم و زیارت جای پای مقدّسان دینی نزد پیروان دیگر ادیان نیز رایج بوده و ظاهراً این باورها از فرهنگهای دینی ملل دیگر به اسلام راه یافته است. هندوان جای پای شیوا و بوداییان جای پای بودا را زیارت می کرده اند. بسیاری از قدمگاههای جهان اسلام نیز به پیامبران بنی اسرائیل منسوب، و نزد پیروان هر سه دین یهود و مسیحیت و اسلام محترم بوده است. جای پاهایی به حضرت آدم منسوب بوده است، از جمله در سرندیپ یا سیلان و مکه . مقام ابراهیم در مکه نیز به عنوان قدمگاه زیارت می شده است. این جای پا را در صندوقی که در قبه ای نهاده شده بود نگه می داشتند. قدمگاههای دیگری به متوشالم ، اسحاق ، یعقوب ، ایوب ، ادریس ، موسی و عیسی علیهم السلام، در ایران و سوریه و فلسطین ، منسوب بوده است. قدمگاههایی نیز به خضر نبی منسوب است.
پیشینه قدمگاه در ایران
...
قدمگاه
قدمگاه عنوان برخی مکان های زیارتی در جهان اسلام است که در آن، جای پای منسوب به یکی از معصومان یا دیگر بزرگان دینی یا جایی که گمان رود قدیسی در آنجا قدم گذاشته است، زیارت می شود.
احترام به جای پای قدیسان در ادیان دیگر نیز مورد توجه بوده است. در جهان اسلام قدمگاه هایی منسوب به پیامبران بنی اسرائیل، پیامبر اکرم و امامان شیعه وجود دارد. قدمگاه های منسوب به پیامبر اکرم بیشتر در عربستان و هند و قدمگاه های منسوب به امامان شیعه از جمله امام علی(ع) و امام رضا(ع) در ایران و عراق قرار دارند. شمار زیادی از قدمگاه های ایران به امام رضا(ع) منسوب است که در مسیر حرکت آن حضرت از مدینه به مرو قرار دارند. قدمگاه نیشابور از جمله آنهاست.
قدمگاه، به معنای جای قدم و و جای نهادن قدم است. در فرهنگ اسلامی به مکانی گفته می شود که پای پیامبر، امام و یا قدیس دیگری به آنجا رسیده باشد و یا گمان رود که اثر پایی که در سنگ و جز آن دیده می شود جای پای پیامبر و یا امامی است. در برخی مناطق از قدمگاه به نظرگاه و گذرگاه یاد می شود.
قدمگاه
این صفحه مدخلی از دانشنامه جهان اسلام است
قدمگاه، عنوان عمومی برخی مکانهای زیارتی در جهان اسلام که در آنها جای پای انبیا و اولیا و مقدّسان بر سنگ، مورد احترام و تکریم قرار می گیرد.
قدمگاهها از پرشمارترین زیارتگاههای عوام مسلمانان در سراسر جهان اسلام هستند که در برخی مناطق اثر، نظرگاه و گذرگاه نیز خوانده می شوند. در ایران بنابر آماری در 1375ش از 78907 مکان مذهبی، 1185 اثر، قدمگاه و نظرگاه بوده است.
در بیشتر قدمگاهها، نقش دو کف پای انسان و گاهی یک پا در اندازه طبیعی و گاه بزرگتر بر روی قطعه سنگی دیده می شود و معمولاً از این سنگ در بنایی یادمانی نگهداری و آن را زیارت می کنند. در برخی مناطق (همچون هند) نیز بعضی از باورمندان، این گونه سنگها را برای تبرک در خانه های خود نگه می دارند.
تکریم و زیارت جای پای مقدّسان دینی نزد پیروان دیگر ادیان نیز رایج بوده و ظاهراً این باورها از فرهنگهای دینی ملل دیگر به اسلام راه یافته است. هندوان جای پای شیوا و بوداییان جای پای بودا را زیارت می کرده اند.
بسیاری از قدمگاههای جهان اسلام نیز به پیامبران بنی اسرائیل منسوب و نزد پیروان هر سه دین یهود و مسیحیت و اسلام محترم بوده است. جای پاهایی به حضرت آدم منسوب بوده است، از جمله در سرندیپ یا سیلان و مکه مقام ابراهیم در مکه نیز به عنوان قدمگاه زیارت می شده است.
این جای پا را در صندوقی که در قبه ای نهاده شده بود، نگه می داشتند. قدمگاههای دیگری به متوشالم، اسحاق، یعقوب، ایوب، ادریس، موسی و عیسی علیهم السلام در ایران و سوریه و فلسطین منسوب بوده است. قدمگاههایی نیز به خضر نبی منسوب است.
در ایران، برخی قدمگاهها بقایای بازآفرینی شده زیارتگاههای پیش از اسلام اند، چنان که زردشتیان نیز در کنار مسلمانان برخی از آنها را زیارت می کنند. برخی از این قدمگاهها در اصل آتشکده یا آتشگاههای زردشتی بوده اند، مانند قدمگاه مسجد جامع قدیمان نایین و قدمگاه علی در جهرم.
قدمگاه امام رضا علیه السلام در ابرقوه
در آثار تاریخی یزد مسجدی معروف به مسجد بیرون در حومه این شهر قرار دارد که بر کتیبه آن گزارشی مندرج است ولی متأسفانه به دلیل ریختگی اطلاعات مبهمی از عبور و یا توقف حضرت امام رضا علیه السّلام از آن بدست می آید.
این مسجد در کنار شهر قرار دارد و دارای حیاط و ایوان و گرمخانه است کتیبه ای از کاشی معرّق در سه رشته خط به عرض تقریبی شصت و پنج سانتی متر و درازی پنج متر و به رنگهای آبی و سفید بر پیشانی سر در ورودی مسجد نصب شده و از آن اطلاعاتی تاریخی بدست می آید.
متن آن به این شرح است: اللّه هو الموفّق والمعین ربّنا تقبل منّا انّک انت السمیع العلیم.
چون حضرت صمدیّت عزّ شأنه و عظم سلطانه در عهد خلافت پناه پادشاه اسلام اعظم و اعلم سلاطین ایام لازال جلال سلطا(ن) ... (ریختگی به اندازه شصت سانتی متر) للّه (س) عیه که توفیق عمارات خیر به هر وقت و به هر جای به تجدید رفیق فرمود در زمان عبور از ابرقوه عادت، ... (نیم متر ریختگی) بر در مسجد تبرّک نمود که منزل امام معصوم علی بن موسی الرضا علیه السّلام منار که از اشعار اسلام است ساخت و به مقابل مزار طاووسیه مسجدی فوقانی و خانه رئیس الدّینی را بعد در سر سنگ نما که ابعاضا (؟) مسجد و دارالقرار و دارالحدیث و دار السیاده و الش (ریختگی به اندازه شصت سانتی متر) ... م این ... دو دکان متّصل به مسجد مذکور. و(...)
جلیل عرفان منش، جغرافیای تاریخی هجرت امام رضا علیه السلام از مدینه تا مرو، آستان قدس رضوی، بنیاد پژوهش های اسلامی ، مشهد مقدس ، 1376، ص 91.
قدمگاه نیشابور زیارتگاهی در نیشابور، که در آن جای پای منسوب به امام رضا(ع) زیارت می شود. به باور برخی امام رضا(ع) در سفر خود از مدینه به مرو، در این مکان بر روی سنگی نماز خوانده است. در زیارتگاه جای پایی وجود دارد که برخی آن را به امام رضا منسوب می کنند. بقعه قدمگاه در سال ۱۰۲۰ق توسط شاه عباس صفوی و طراحی شیخ بهایی ساخته شد.
بقعه زیارتی قدمگاه در شهر قدمگاه در ۲۴ کیلومتری نیشابور واقع شده است. نام قدیمی شهر قدمگاه، اسفریس یا اسفرنس بوده است. به گفته برخی منابع، امام رضا(ع) در جریان سفر به ایران در این مکان بر روی سنگی نماز خواند. اثر نقش پای ایشان بر روی سنگ ماند و مردم آن سنگ را بریده و بر دیوار نصب کردند. اما عده ای آن را ساخته انسان دانسته و معتقدند نقش این سنگ به عنوان یادبودی از آن حضرت حک شده است. این سنگ به صورت مربعی شکل در ارتفاع یک متری بر دیوار نصب شده و بر روی آن نقش فرو رفته پای انسان قرار دارد.

قدمگاه در دانشنامه ویکی پدیا

قدمگاه
قدمگاه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
قدمگاه (نیشابور)
قدمگاه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قبله داغی بخش حومه واقع شده است. این روستا از مرکز شهر آذرشهر 8 کیلومتر فاصله دارد،وجود غارومسجد قدیمی که قدمت آن را به پیش از اسلام نسبت میدهند این روستا را بعنوان یکی از مناطق توریستی شهرستان قرارداده است.
قدمگاه (بوانات)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بوانات در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان مزایجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۶ نفر (۲۵خانوار) بوده است.
قدمگاه (خاتم)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان خاتم در استان یزد ایران است.
این روستا در دهستان فتح آباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
مختصات: ۳۳°۵۸′۰۳″ شمالی ۴۹°۲۸′۰۹″ شرقی / ۳۳٫۹۶۷۵۰°شمالی ۴۹٫۴۶۹۱۷°شرقی / 33.96750; 49.46917
قدمگاه (شازند)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شازند در استان مرکزی ایران است.
قدمگاه در بیست و چهار کیلومتری جنوب غربی شهر اراک قرار دارد فاصله این قدمگاه تا شهر شازند شش کیلومتر و تا شهر مقدس آستانه پانزده کیلومتر است قدمگاه در سه راهی شازند اراک و خمین و ازنا قرار گرفته و به همین دلیل تردد خودرو از این شهر بسیار زیاد است از طرف دیگر راه ارتباطی روستاهای باغ بر آفتاب، رأشان، هفته، بازنه و… با شهر شازند از این مکان می گذرد.
این روستا در دهستان قره کهریز قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۰۱۲ نفر (۵۹۲خانوار) بوده است. این روستا در ۵ کیلومتری صنایع پالایشگاه و پتروشیمی شهرستان واقع شده است.
قَدَمْگاه شهری است در استان خراسان رضوی در شرق نیشابور. این شهر در بخش زبرخان شهرستان نیشابور قرار دارد.
جمعیت این شهردر سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۱۵۱ نفر بوده است.
قدمگاه فیلمی به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور، نویسندگی محمد رضایی راد و تهیه کنندگی محمدرضا تخت کشیان ساخته سال ۱۳۸۲ است.
سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن (محمدرضا علیقلی)
سیمرغ بلورین بهترین اثر هنر و تجربه (محمدمهدی عسگرپور)
سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی (مهرداد میرکیانی)
تندیس بهترین فیلم نامه (محمد رضایی راد)
کاندیدا بهترین فیلم (محمدرضا تختکشیان)
کاندیدا نقش دوم زن (صغری عبیسی)
کاندیدا بهترین کارگردانی (محمدمهدی عسگرپور)
کاندیدا بهترین صداگذاری (محسن روشن)
کاندیدا بهترین طراحی صحنه و لباس (سیامک احصائی)
رحمان پسری سرراهی است که از همان کودکی در روستا زندگی کرده و بزرگ شده است. هر سال در نیمه شعبان او برای ادای نذر ده ساله اش (که امسال آخرین سال آن است) راهی قدمگاه می شود. اما با رسیدن به این زیارتگاه رحمان خوابی می بیند که زندگی او را متحول می کند و…
جوایز و جشنواره های فیلم قدمگاه به قرار زیر است.
قدمگاه (مرودشت)، روستایی از توابع بخش درودزن شهرستان مرودشت در استان فارس ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان درودزن قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۷ نفر (۱۷خانوار) بوده است.
قدمگاه روستایی در دهستان نه بخش مرکزی شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا ۱۷۹ نفر (در ۶۴ خانوار) بوده است.
قَدَمْگاه شهری است در استان خراسان رضوی در شرق نیشابور. این شهر در بخش زبرخان شهرستان نیشابور قرار دارد.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۳٬۰۱۰ نفر (در ۸۹۴ خانوار) بوده است.
این باغ در دامنه جنوبی کوهستان «بینالود» در میان کاسه ای که از پیوستن دو تپه به وجود آمده و رو به دشت نیشابور قرار گرفته است. باغ، از سمت جنوب توسط خیابانی شمالی – جنوبی به جاده نیشابور – مشهد اتصال می یابد. از نیشابور حدود ۲۴ کیلومتر و از مشهد حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد. این مکان، به عنوان جایگاهی مقدس از سابقه طولانی برخوردار است و منشأ آن به دوران پیش از اسلام بازمی گردد. گر چه عملکرد آغازین این مکان هنوز مشخص نشده است. این باغ را زمانی منسوب به شاهپور کسری و سپس امام رضا دانسته اند. وجه تسمیه قدمگاه، با توجه به سنگی سیاه است که جای دو پا بر روی آن نقش بسته است و با نام قدمگاه امام رضا معروف گردیده است. می گویند سال ۲۰۰ ه‍.ق امام رضا که از مدینه عازم مرو بوده، در این محل توقف کرد و چون خواست با خاک تیمم کند، آبی جاری پدید آمد.
باغ قدمگاه، با توجه به اهمیت حضور و نحوه جریان آب، مشابه دیگر باغ های ایرانی است؛ لیکن وجود چشمه ای متبرک در منطقه مرکزی باغ که از آن نقطه جوشیده و همان جا از چشم مخفی می شود تا در نقطه ای ناپیدا به شبکه اصلی آب جاری در باغ بپیوندد، عاملی است که آنرا از سایر باغ ها متمایز می سازد.
قدمگاه آتان مربوط به دوره قاجار - دوره پهلوی است و در شهرستان قزوین، بخش رودبار الموت، روستای آتان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۵۸۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آب انبار بالاده قدمگاه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان نیشابور، روستای بالای روستای قدمگاه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۸۷۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آسیاب قدمگاه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان استهبان، بخش رونیز، دهستان رونیز، شمال روستای رونیز سفلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۴۴۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آنومالی قدمگاه یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر چهار فرسخ استان خراسان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، طلا است.سنگ میزبان این اندیس سنگ های اولترابازیک و نوارهای افیولیتی است
فهرست اندیس های استان خراسان
قدمگاه یا چاشت خور (یا چاشت خوار) بنایی مربوط به دوره هخامنشی (یا کمی بعد از دورهٔ هخامنشی) است و در شهرستان ارسنجان، روستای چاشت خوار واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۱۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آناهیتا
معبد آناهیتا
نقش رستم
آخور رستم
این بنا بر کوه سنگی کنده شده است و از دو ایوان سنگی تشکیل شده است. دو پلکان، ایوان اول را به ایوان بالاتر ارتباط می دهند. بر روی ایوان بالایی پنج حفرهٔ بزرگ کنده شده است. حفره های کروی ای هم دور تا دور بنا هستند. در جلوی بنا استخری بوده که توسط چشمه ای از سکوی پایینی بنا تغذیه می شده است.
این بنا در ۱۸۸۱ میلادی توسط سروان H. L. Wells از ارتش بریتانیا کشف شد که پلان آن را منتشر کرد. بعدتر فرصت الدوله شیرازی و لویی واندنبرگ و بعد از آن ها ایرانشناسان دیگر آن را بررسی کرده اند پیشتر گمان می رفت قدمگاه یک بنای نیمه تمام و احتمالاً یک مقبره نیمه تمام باشد، به خصوص به دلیل شباهت ساختار کلی آن به دو قبر دیگر که در نزدیکی تخت جمشید است. بررسی های جدیدتر نشان داده که قدمگاه یک بنای کامل شده بوده است. اما برای کاربری آن فرضیه های مختلفی مطرح است. جدیدترین تحقیق انجام شده توسط Jean-Claude Bessac (در سال ۲۰۰۷) فرضیه کاربری به عنوان مقبره یا استودان (محل نگهداری استخوان ها) را مردود دانسته و یک کاربری مذهبی مرتبط با عنصر آب (که نزد ایرانیان مقدس بوده) می داند. روی پنج حفرهٔ دیوار پشتی احتمالاً تخته سنگ هایی بوده است، شاید به عنوان سنگ نبشته یا نقش برجسته هایی با اهداف تزیینی. تحقیقی در سال ۱۳۹۳ نیز این را تأیید و بنا را مرتبط با میترا (مهر) و الههٔ آب آناهیتا می داند.
در صد متری غرب این اثر گورستانی قرار دارد که در آن از قبرهای پیش از اسلام تا دوره قاجار دیده می شود
تپه قدمگاه مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان تاکستان، روستای حسین آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تل قدمگاه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان مرودشت، بخش درودزن، روستای درودزن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۳۴۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مختصات: ۳۰°۴۳′۲۹٫۱۲″ شمالی ۵۲°۱۰′۳۳٫۶۱″ شرقی / ۳۰٫۷۲۴۷۵۵۶°شمالی ۵۲٫۱۷۶۰۰۲۸°شرقی / 30.7247556; 52.1760028
چشمه قدمگاه سده
چشمه قدمگاه چشمه ای واقع در سده (فارس) استان فارس است.
این چشمه در نزدیکی شهر سده در شهرستان اقلید و در محلی با پوشش گیاهی مناسب و محوطه ای سرسبز و درختکاری شده قرار دارد. موقعیت این چشمه برای ایجاد تأسیسات پذیرایی بین راهی بسیار مناسب است. در حال حاضر چشمه فوق پس از انباشت در یک حوضچه، بخشی از زمین های اطراف را آبیاری می کند.
در واقع سرچشمه اصلی رود کر از این ناحیه می باشد.
حسن آباد قدمگاه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ارسنجان در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان شورآب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۱ نفر (۲۶خانوار) بوده است.
حمام قدمگاه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان نیشابور، مسیر جاده نیشابور به مشهد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۸۶۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
غار قدمگاه یکی از غارهای تاریخی استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان آذرشهر واقع شده است. این غار در نزدیکی روستای قدمگاه واقع در جنوب شهر آذرشهر قرار گرفته است. قدمت آن به طور دقیق مشخص نشده است؛ ولی به دورهٔ پیش از اسلام نسبت می دهند.نبو
مسجد قدمگاه در نزدیکی روستای قدمگاه (روستای بادامیار) در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر قرار دارد و مانند غاری در دل کوه کنده شده و در دوره های قبل از اسلام به عنوان معبد مهری استفاده می شد. این معبد در قرون ۶ الی ۸ هجری قمری به عنوان تکیه عرفا و دراویش و سپس به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. فضای غار زیرزمینی دایره شکل است که قطری برابر ۱۵ متر دارد. برخی از باستان شناسان آن را به دوران پیش از تاریخ نسبت می دهند که بعداً به صورت آتشکده و بعد از آن با تعبیه محرابی که رو به قبله دارد، به صورت عبادتگاه اسلامی درآمده است.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قدمگاه در دانشنامه آزاد پارسی

قَدَمگاه
بنای بنای بنای بنای شهری در استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور، و مرکز اداری بخش زِبَرخان، با ارتفاع ۱۳۰۰ متر. در منطقه ای کوه پایه ای در ۵۰کیلومتری جنوب غربی مشهد و ۲۶کیلومتری شرق جنوبی نیشابور، سر راه نیشابور به مشهد، و در ۵ کیلومتری شمال راه آهن تهران مشهد قرار دارد. اقلیم آن معتدل و خشک است.

قدمگاه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• داستان قدمگاه امام رضا   • تاریخ قدمگاه نیشابور   • فیلم قدمگاه   • جای پای امام رضا در قدمگاه   • فاصله قدمگاه تا مشهد   • قدمگاه خامنه ای   • قدمگاه حضرت علی   • قدمگاه شیراز   • معنی قدمگاه   • مفهوم قدمگاه   • تعریف قدمگاه   • معرفی قدمگاه   • قدمگاه چیست   • قدمگاه یعنی چی   • قدمگاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قدمگاه
کلمه : قدمگاه
اشتباه تایپی : rnl'hi
آوا : qadamgAh
نقش : اسم
عکس قدمگاه : در گوگل


آیا معنی قدمگاه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )