انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1059 100 1

قرآن در اسلام

قرآن در اسلام در دانشنامه اسلامی

قرآن در اسلام
قرآن در اسلام، اثر علامه سید محمدحسین طباطبایی، در موضوع موقعیت «قرآن مجید» در جهان اسلام، به زبان فارسی است که به همت سید هادی خسروشاهی بازیابی و تنظیم و از سوی انتشارات بوستان کتاب منتشر شده است.
مؤلف، هدف خود را از مباحث این کتاب، معرفی قرآن، آن گونه که خود قرآن، بر آن دلالت دارد، اعلام فرموده است.
کتاب، دارای یک جلد و مشتمل بر یک مقدمه و پنج بخش است و در آغاز آن، پیشگفتار آقای خسروشاهی و سپس زندگی نامه خودنوشت مؤلف ذکر شده است.
این اثر، جز آثار کثیرالانتشار علامه طباطبایی است که برای تامین نیاز یک پروژه علمی - تحقیقاتی شیعه شناسی در غرب، تألیف شده و خوشبختانه هم اکنون به زبان های مختلف ترجمه و در سراسر جهان منتشر شده است.
فهرست مطالب، در آغاز کتاب و نمایه آیات و اعلام در پایان آن ذکر شده است.
قرآن در اسلام تألیف سید محمد حسین طباطبائی(قدس سره)
کتاب پیرامون ارزش قرآن از دیدگاه اسلام به رشتۀ تحریر در آمده است.مؤلف که خود از استوانه های علم و تقوی و مفسر بزرگ قرآن به حساب می آید در این کتاب سعی نموده قرآن را از دیدگاه اسلام مورد بحث و گفتگو قرار دهد-گر چه مطالب به صورت مختصر بیان شده است اما دارای مضامین بسیار عالی و بزرگی است و هر مبحثی خود می تواند به عنوان موضوع یک کتاب قرار گیرد.ایشان در این کتاب پیرامون ارزش قرآن در میان مسلمانها سپس تعلیم قرآن و به دنبال آن از مسالۀ وحی سخن می گوید.
در بخش دیگری از آن از رابطۀ قرآن مجید با علوم و در پایان مسالۀ ترتیب نزول را مطرح نموده است.
کتاب دارای-پنج بخش است که فهرست مطالب آن به قرار زیر است:
بخش اول:قرآن مجید چه ارزشی در میان مسلمانان دارد شامل:
الف:قرآن متضمن کلیات برنامۀ زندگی بشر است.
قرآن در اسلام تالیف عارف و فیلسوف و مفسر کبیر قرآن علامه سیدمحمدحسین طباطبائی (قدس سره) پیرامون ارزش قرآن از دیدگاه اسلام به رشته تحریر در آمده است.
مؤلف که خود از استوانه های علم و تقوی و مفسر بزرگ قرآن به حساب می آید در این کتاب سعی نموده قرآن را از دیدگاه اسلام مورد بحث و گفتگو قرار دهد- گر چه مطالب به صورت مختصر بیان شده است اما دارای مضامین بسیار عالی و بزرگی است و هر مبحثی خود می تواند به عنوان موضوع یک کتاب قرار گیرد. ایشان در این کتاب پیرامون ارزش قرآن در میان مسلمانها سپس تعلیم قرآن و به دنبال آن از مساله وحی سخن می گوید در بخش دیگری از آن از رابطه قرآن مجید با علوم و در پایان مساله ترتیب نزول را مطرح نموده است. حشره ا... مع اولیائه و قدس ا. . روحه.
ساختار کتاب
کتاب دارای- پنج بخش است که فهرست مطالب آن به قرار زیر است: بخش اول: قرآن مجید چه ارزشی در میان مسلمانان دارد شامل: الف: قرآن متضمن کلیات برنامه زندگی بشر است. ب: قرآن سند نبوت است. بخش دوم: چگونگی تعلیم قرآن مجید قرآن کتابی است جهانی، قرآن کتابی است کامل، همیشگی، در دلالت خود مستقل، قرآن مجید ظاهر و باطن و محکم و متشابه دارد، روش اهل بیت در محکم و متشابه و قرآن مجید دارای تاویل و تنزیل است. بخش سوم: وحی قرآن مجید برخی از موضوعات این بخش چنین است: اعتقاد عمومی مسلمانها در وحی قرآن، نظر نویسندگان امروز درباره وحی و نبوت و قرآن در این باره چه می گوید. بخش چهارم: رابطه قرآن مجید با علوم شامل: تجلیل قرآن از علم و ترغیب در تحصیل آن، علومی که قرآن به تعلیم آنها دعوت می کند، علوم خاصه به قرآن و علومی که قرآن مجید در پیدایش آنها عامل بوده. بخش پنجم: ترتیب نزول و انتشارش در میان مردم شامل: آیات قرآن به چه ترتیب نازل شده، اسباب نزول ، روشی که باید در اسباب نزول معمول داشت، ترتیب نزول سوره ها، جمع قرآن مجید، اهتمام مسلمانان در امر قرآن مجید، قرائت قرآن و حفظ و روایت آن، طبقات قراء ، نامهای سوره های قرآنی و خط و اعراب قرآن.
ویژگی ها
۱- در بخش دوم: پس از بحث محکم و متشابه پیرامون تاویل قرآن بحث نموده و با ذکر شواهدی از قرآن توضیح می دهند که معنای تاویل هر چیزی حقیقتی است که آن چیز از او سرچشمه می گیرد و آن چیز تحقق دهنده و نشانه ای از اوست در ادامه با آیات قرآن ثابت می کنند که حقیقت و تاویل قرآن را فقط اهل بیت علیهم السّلام به آن دست رسی می توانند داشته باشند. ۲- در بخش چهارم: از رابطه قرآن با علوم بحث نموده و علومی را که قرآن مجید در پیدایش آنها عامل اصلی بوده نام می برد. ۳- در بخش پنجم: پیرامون اسباب النزول بحث می نماید که پس از تعریف آن، روایات اسباب النزول را مورد خدشه قرار داده چندین اشکال به آنها وارد می نماید و می گوید از بین آنها تعداد اندکی دارای اعتبار می باشند و در ادامه ملاک برای شناسایی و قبولی روایات اسباب نزول را بیان می کند. ۴- در همین بخش راه تشخیص ترتیب سوره های قرآن و نیز راه تشخیص سوره های مکی و مدنی را توضیح داده اند.
نسخه شناسی
...

قرآن در اسلام در دانشنامه آزاد پارسی

کتابی فارسی، در تاریخ قرآن و قرآن شناسی، تألیف علامه محمدحسین طباطبایی. این کتاب در ۵ بخش است و مؤلف در آن به بررسی مباحثی چون ارزش قرآن میان مسلمانان (بخش اول)، چگونگی تعلیم قرآن (بخش دوم)؛ وحی قرآن (بخش سوم)، رابطۀ قرآن با سایر علوم (بخش چهارم) و ترتیب نزول قرآن (بخش پنجم) پرداخته است. در این کتاب به مباحثی چون ظاهر و باطن در قرآن، ناسخ و منسوخ، تأویل و تنزیل، علم تفسیر و روش مفسران شیعه، اسباب نزول، قراء سبعه و نام های سور قرآنی نیز اشاره شده است. (۱۳۵۳ش)

ارتباط محتوایی با قرآن در اسلام

قرآن در اسلام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قرآن در اسلام   • مفهوم قرآن در اسلام   • تعریف قرآن در اسلام   • معرفی قرآن در اسلام   • قرآن در اسلام چیست   • قرآن در اسلام یعنی چی   • قرآن در اسلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قرآن در اسلام
کلمه : قرآن در اسلام
اشتباه تایپی : rvHk nv hsghl
عکس قرآن در اسلام : در گوگل


آیا معنی قرآن در اسلام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )