انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1088 100 1

قرائت قرآن

قرائت قرآن در دانشنامه اسلامی

قرائت قرآن
تلاوت قرآن با رعایت قواعد مخصوص آن، یا دانش مربوط به اصول قرائت و اختلافات قاریان را قرائت قرآن می گویند.
«قرائت» در علم تجوید به معنای تلاوت از روی قرآن با رعایت اصول و قواعدی خاص، یا ادای کلمات قرآن به گونه ای است که بر پیامبراکرم صلی الله علیه و آله وسلّم نازل شد.معرفت اختلافات میان ائمه قرا در الفاظ قرآن به حسب حروف و حرکات و سایر تغییرات از وصل، وقف، ادغام، اماله و عموم تصرفات در تلاوت و کمیت ناقلان و راویان را «علم قرائت» گویند.بنابراین، قرائت به معنای خواندن قرآن و نیز به معنای دانشی است که اشکال و صورت های نظم کلام الهی را نشان می دهد.گاهی این واژه به ائمه قراء اضافه می شود، مثل: قرائت حمزه، قرائت عاصم، قرائت کسائی و... در این صورت، مراد از قرائت، شیوه قرائتی است که به آن امام منسوب است.
تعریف قرائات
«قراءات» جمع «قرائت» است. ترکیب جمعی این کلمه نشانه تنوع و اختلاف انواع آن می باشد. قرائت معتبر، آن است که با روایات مسند مربوط به قرآن و طرق مختلف آن ثابت شده است تا عمل به آن لازم الاتباع باشد؛ وگرنه، هر طریقی که در تلاوت و رسم الخط قرآن به کار رود و نتوانیم اسناد و نقل روایتی برای آن بیابیم، نمی تواند معنای اصطلاحی قرائت باشد. قاطبه علمای اسلامی اعم از شیعه و سنی در این امر متفقند. بنابراین، روایت و نقل و اسناد، از اجزای معتبر در تعریف قرائات خواهد بود.
← تعریف زرکشی
علم قرائت، ناظر به بررسی و مطالعه کیفیت ادای کلمات قرآن است. به تعبیر دیگر، علم قرائت از جهت صورت و قالب تلفظ کلمات قرآنی بحث می کند. اما علم تجوید از صورت صوتی حروف هجایی قرآن بحث می کند. و گونه ای از تلاوت قرآن است که حق هر حرف از نظر مخرج و صفت ادا شود. سرانجام می توان گفت قرائت عبارت است از تلفظ، و تجوید عبارت است از ادا.
قواعد قرائات
...
قرائت قرآن از مصحف به معنای خواندن و تلاوت قرآن از روی مصحف است.
یکی از امور مستحب و دارای اجر فراوان، حفظ قرآن می باشد و به دلیل تاکیدات پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم و امامان اهل بیت علیه السّلام ، از صدر اسلام افراد زیادی به حفظ قرآن همت گماشتند. با توجه به استحباب حفظ قرآن، به طور طبیعی این مساله در ذهن قاری قرآن خطور می کند که از میان قرائت قرآن از حفظ و قرائت از روی قرآن، کدام یک افضل است؟
اقوال در افضلیت حفظ یا قرائت
زرکشی در این باره سه قول را نقل می کند:
← قول اول
فضیلت روخوانی قرآن .
یکی از مستحبات قرائت قرآن، قرائت قرآن در خانه است.
از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم نقل شده که فرمود: خانه های خود را با قرائت قرآن منور کنید و آنها را مانند یهود و نصاری تبدیل به قبر نکنید که فقط در کنیسه و کلیسا نماز می خوانند. همانا کثرت تلاوت قرآن در خانه خیر خانه را بیشتر می کند و موجب گشایش امور اهل خانه می گردد و سبب نورانیت آن خانه نسبت به اهل آسمان می شود همان طور که ستارگان آسمان سبب نورانیت برای اهل دنیا هستند.
حدیث امیر مومنان
امیر مومنان علی علیه السّلام نیز قرائت قرآن در خانه را موجب برکت خانه، حضور ملائکه، دوری شیاطین و تلالؤ آن خانه برای اهل آسمان دانسته، و خانه ای را که از قرائت قرآن و ذکر خدا در آن خبری نیست کم برکت، دور از ملائکه و محل حضور شیاطین توصیف کرده است.
واجبات، مستحبات، محرمات و مکروهات قرائت قرآن را آداب قرائت قرآن گویند.
طبق برخی آیات و روایات، هنگام تلاوت قرآن تکالیفی به نحو وجوب یا استحباب یا کراهت و یا حرمت متوجه قاری یا شنونده و یا هر دو می شود؛ این تکالیف را "آداب قرائت قرآن" می گویند. توضیحات درباره این وظایف را می توانید به تفکیک ذیل مدخل های "مستحبات قرائت قرآن"، "محرمات قرائت قرآن" و "مکروهات قرائت قرآن" بیابید.
زرکشی، محمد بن بهادر، البرهان فی علوم القرآن، ج۱، ص۴۴۹.    
 ۱. ↑ زرکشی، محمد بن بهادر، البرهان فی علوم القرآن، ج۱، ص۴۴۹.    
فرهنگ نامه علوم قرآنی، برگرفته از مقاله «آداب قرائت قرآن».    
...
شروع به قرائت ابتدائاً یا بعد از تنفّس در اثناى قرائت را ابتدا گویند.
"ابتدا " از جمله قواعد قرائت قرآن است که در مقابل "وقف " مى آید.و عبارت است از: شروع به قرائت ابتدائاً یا بعد از تنفس در اثناى قرائت .
اهمیت ابتدا
اهمیت این بحث نیز مانند وقف است ؛ زیرا خواننده قرآن همیشه بعد از وقف نیز مجبور است از بهترین کلمه ممکن شروع کند.
فرق ابتدا و وقف
" ابتدا " فقط اختیارى است، برخلاف وقف که هم اضطراری و هم اختیاری دارد.
شرایط ابتدا
...
گرفتن مزد در قبال تلاوت قرآن را اجرت قرائت قرآن گویند.
منظور از اجرت تلاوت قرآن، اخذ پول در مقابل تلاوت آن است؛ یعنی قاری برای خواندن قرآن مزدی طلب کند.
حکم اجرت قرائت
این عمل را از مکروهات قرائت قرآن دانسته اند.
اجرت قرائت در روایات
در حدیثی آمده است که: " خواننده قرآن اجرت خود را از خدا طلب کند " .در نقلی دیگر می خوانیم: " اگر کسی در پیش گاه ظالمی قرآن بخواند تا از او چیزی به وی برسد، خداوند در مقابل هر حرف قرآن، ده بار قاری را لعنت می کند ".
دعاهای وارد شده در آغاز یا ختم قرآن را ادعیه قرائت قرآن گویند.
برای قرائت قرآن دو دسته دعا وجود دارد:
← دعای آغاز
 ۱. ↑ بیگلری، حسن، سرالبیان فی علوم القرآن، ص ۲۹۳-۳۱۵. ۲. ↑ خرمشاهی، بهاء الدین، دانش نامه قرآن وقرآن پژوهی، ج۱، ص ۱۰۵۷-۱۰۵۸.
منبع
فرهنگ نامه علوم قرآنی، برگرفته از مقاله «ادعیه قرائت قرآن».    
...
اوقات فضیلت قرائت قرآن، زمان های دارای فضیلت برای شروع یا ختم قرآن را می گویند.
برخی از کتاب های علوم قرآنی با استناد به برخی روایات یا سیره صحابه و سلف ، درباره برترین اوقات فضیلت برای تلاوت ، شروع یا ختم قرآن ، اظهارنظر کرده اند.
افضل اوقات
سیوطی در الاتقان به نقل از نووی ، افضل اوقات قرائت قرآن را به ترتیب چنین ذکر می کند:در میان ساعات روز : در نماز ، شب ، بین مغرب و عشا ، پس از نماز صبح ؛ از میان روزهای سال به ترتیب: روز عرفه ، روز جمعه ، روز دوشنبه ، روز پنجشنبه ؛ از میان دهه ها: دهه آخر رمضان ، دهه اول ذی الحجه ؛ از میان ماه های سال: ماه رمضان.برای شروع در ختم قرآن: شب جمعه، و پایان آن: شب پنجشنبه.برای ختم قرآن هرکدام از روز یا شب که اراده کند، اول آن (ابتدای شب یا ابتدای روز) را اختیار کند.از ابن مبارک نقل شده است که در زمستان ، آغازشب و در تابستان ، آغاز روز را اختیار کند.ارتباط محتوایی با قرائت قرآن

قرائت قرآن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

هادی شجاع ١١:٠٨ - ١٣٩٨/٠١/٢٢
ترتیل
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قرائت قرآن   • مفهوم قرائت قرآن   • تعریف قرائت قرآن   • معرفی قرائت قرآن   • قرائت قرآن چیست   • قرائت قرآن یعنی چی   • قرائت قرآن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قرائت قرآن
کلمه : قرائت قرآن
اشتباه تایپی : rvhmj rvHk
عکس قرائت قرآن : در گوگل


آیا معنی قرائت قرآن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )