انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1072 100 1

قراملک

قراملک در دانشنامه ویکی پدیا

قراملک
قره مَلیک یکی از محله های کهن شهر تبریز است. این محله از سمت شمال به آجی چای از غرب به دشت تبریز و از جنوب به رواسان و کوی کارمندان راه آهن تبریز و از شرق به محله حکم آباد و شام غازان منتهی می شود. این محله در انتهای غربی تبریز و در داخل جلگه تبریز کنار (آجی چای) واقع شده است. مسجد جامع قراملک (بؤیؤک مچید)، امام حسین (آشاغی کوچه مچیدی)، حضرت صاحب الزمان (خلفلر مچیدی) از مهم ترین مساجد در میان مساجد ده گانهٔ محلهٔ قراملک است.
آشاغی کوچه (میدان قدس)
خلفلر (خیابان صافی)
کند ایچی (میدان حسینیه)
خانه های سازمانی ماشین سازی (کوی شهید بهشتی)
دوققولو باغی (خیابان پیروزی)
خشتان باغی (خیابان تلاش)
دالی خیاوان (از ابتدای جاده کارخانجات مدرسه)
ابوذر
پودوخ آباد (کوی آیدین)
در عهد ناصرالدین شاه باروهای شهر به کلی از بین رفت. بدین جهت قسمتی از شهر که موسوم به قلعه (شامل محلات: چارمنار، سرخاب، شتربان، ویجویه ، مهادمهین ، نوبر، مقصودیه و غیره) بود اکنون از قسمت بیرون حصار (محلات: اهراب، لیل آباد ، چرنداب، خیابان، باغمیشه... الخ) جدا نیست و همچنین قصبات حومهٔ قدیم واقع در سمت مغرب شهر (امیرخیز، چوست دوزان، حکم آباد ، قراملک، قره آغاج، آخونی، کوچه باغ، خطیب) و مارالان (واقع در سمت جنوب شرقی) به شهر ملحق شده است و شهر از سمت غرب و جنوب غربی توسعه می یابد. به همین سبب در حال حاضر نیز معمول است که پا به سن گذاشته ها فقط قسمت بازار تبریز و داخل قلعه را شهر یا به اصطلاح ترکی «قالا» یعنی قلعه می خوانند.
همان طور که ذکر شد قراملک به همراه خطیب و شنب غازان تا قبل حکومت ناصرالدین شاه قاجار جزو قصبات حومه غرب تبریز به حساب می آمدند به همین جهت این مناطق نسبت به دیگر محلات مرکزی تبریز تاریخ مستقلی را دارا می باشند.
دربارهٔ قدمت این منطقه اطلاعی بیشتری در دست نیست اما با توجه به داستانهای روایت شده از عاشیقها قدمت این منطقه به دوران حکومت اتابکان آذربایجان مربوط می شود. لازم به ذکر می باشد با توجه به چارداقهای با طرح بخصوص و منحصربه فرد گنبدی شکل بجا مانده در اراضی کشاورزی قراملک که جزو ابتدایی ترین خانه های بشریت می باشد این منطقه حرفهای زیادی دربارهٔ قدمت خود دارد که مجال کارشناسی زیادی را می طلبد.
عکس قراملک
مسجد جامع قراملک مربوط به دوره صفوی است که در دوره قاجار بازسازی و توسعه یافته است و در تبریز، قراملک، خیابان وحدت، خیابان نهضت، میدان حسینیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۱۸۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
قراملک یکی از کهن ترین محلات تبریز


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قراملک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آراز آتاسی ١٤:٢٥ - ١٣٩٨/٠١/٢٣
نام یکی از محلات تبریز
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قراملک   • مفهوم قراملک   • تعریف قراملک   • معرفی قراملک   • قراملک چیست   • قراملک یعنی چی   • قراملک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قراملک
کلمه : قراملک
اشتباه تایپی : rvhlg;
عکس قراملک : در گوگل


آیا معنی قراملک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )