انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1006 100 1

قرض الحسنه

/qarzolhasane/

برابر پارسی: وام بی بهره

معنی قرض الحسنه به فارسی

قرض الحسنه
( اسم ) ۱- وام نیکو ۲- وام بدون ربح توضیح ماخوذ از آیه ۱۱ سوره ۵۷ حدید: من ذا الذی یقرض الله قرضا حسنا فیضاعفه له و له اجر کریم . ( کیست آنکه وام دهد خدا را وامی نیکو پس زیاده گرداند او را و مرا او راست پاداشی سودمند .

معنی قرض الحسنه در فرهنگ معین

قرض الحسنه
(قَ ضُ لْ حَ سَ نِ) [ ع . ] (اِمر.) وام بدون بهره .

معنی قرض الحسنه در فرهنگ فارسی عمید

قرض الحسنه
وام نیکو، وام بدون ربح.

قرض الحسنه در دانشنامه اسلامی

قرض الحسنه
قرض ‏الحسنه یکی از اصطلاحات فقهی رایج در جامعه امروز است که در قرآن نیز از آن یاد شده است. در اینجا به بررسی قرض‏ الحسنه از دیدگاه قرآن پرداخته می‏شود.
لغت قرض‏ الحسنه از دو کلمه ترکیب شده است:
۱- قرض: گونه ای از بریدن و قطع کردن است و مالی را که به دیگری داده می شود به شرط باز گرداندن (عین یا بدل آن) قرض می خوانند ؛ گویا قرض‏دهنده آن مال را از بقیه اموالش بریده است .
۲- الحسنه: در قرآن کریم، واژه «حسن» صفت قرض قرار گرفته، نه واژه «حسنه». حسن یعنی زیبا و نیکو و قرض نیکو آن است که از مال حلال باشد و آن را با منت گذاردن و اذیت، ضایع نکند .

قرض‏ الحسنه در اصطلاح
قرض‏ الحسنه در اصطلاح فقهی با انفاق و قرض‏ الحسنه قرآنی فرق دارد: قرض‏ الحسنه فقهی به مالی گفته می شود که قرض‏دهنده آن را با قصد استرداد نه رایگان، به کسی می دهد، خواه عین آن یا مالیت آن در ضمن مالی دیگر برگردد؛ ولی قرض ‏الحسنه در فرهنگ و اصطلاح قرآنی، معنایی جامع دارد که شامل قرض‏ الحسنه فقهی نیز می شود . زیرا از منظر قرآن کریم هر کار خیری که انسان برای خدا انجام می دهد، قرض‏ الحسنه به اوست، خواه عبادت اصطلاحی باشد؛ مانند نماز و روزه، یا انفاق مالی یا کارهای خدماتی و عام‏المنفعه باشد؛ مانند مسجد و مدرسه‏سازی، یا جبهه رفتن و جهاد در راه خدا.

دلیل تعبیر کار خیرخواهانه به قرض‏ الحسنه
سرّش، محفوظ بودن عین و اصلِ مال، نزد خداست، یعنی همان گونه که در قرض و وام، مال از بین نمی رود و باز می گردد، در این گونه امور نیز هرچه در راه خدا هزینه شود، باز می گردد : «وَ مَا تُقَدِّمُواْ لأَنفُسِکُم مِّنْ خَیْرٍ تَجِدُوهُ عِندَاللّهِ» «و هر کار خیری برای خود از پیش می فرستید، آن را نزد خدا (در سرای دیگر) خواهید یافت».
بلکه چندین برابر آن را به عنوان پاداش دریافت می کنید: «فَیُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا کَثِیرَةً» «تا آن را برای او چندین برابر کند.»
خدای تعالی انفاق و هزینه ای را که مومنین در راه او خرج می کنند، قرض گرفتن خودش نامیده و این به خاطر سه چیز است:
۱- می خواهد مؤمنان را بر این کار تشویق کند.
۲- چنین انفاقی برای کسب رضایت خداست.
۳- خدای سبحان به زودی عوض آن را چند برابر به صاحبانش بر می گرداند، علاوه بر آن اجر کریم می دهد؛ اجر کریم اجری است که در نوع خودش پسندیده ترین باشد و اجر اخروی همین طور است چون فوق تصور انسان است .

آثار قرض‏ الحسنه
...
قرض الحسنه
قرض الحسنه اصطلاحاً بین مردم به وام گرفتن معروف است و برای آن کارمزد نباید پرداخت کنند و آن را از مصادیق دینی می دانند. در اصطلاح فقها، قرض آن است که مالی به دیگری تملیک شود به طوری که او نیز ضامن بازپرداخت عین یا مثل یا قیمت آن چیز گردد.
کلمه قرض الحسنة از دو قسمت ترکیب شده است:
قرض الحسنه اصطلاحاً بین مردم به وام گرفتن معروف است و برای آن کارمزد نباید پرداخت کنند و آن را از مصادیق دینی می دانند. در اصطلاح فقها، قرض آن است که مالی به دیگری تملیک شود به طوری که او نیز ضامن بازپرداخت عین یا مثل یا قیمت آن چیز گردد.
قرض الحسنه در فرهنگ و اصطلاح قرآنی، معنایی جامع دارد که شامل قرض الحسنة فقهی نیز می شود زیرا از منظر قرآن کریم هر کار خیری که انسان برای خدا انجام دهد، قرض الحسنه برای اوست؛ خواه عبادت اصطلاحی باشد مانند نماز و روزه یا انفاق مالی یا کارهای خدماتی و عام المنفعه باشد: مانند مسجد و مدرسه سازی یا جبهه رفتن و جهاد در راه خدا.
قرض الحسنه در مکتب اسلام جایگاهی مخصوص دارد و تاکید اسلام برای کمک به فقرا و مستمندان به معنی پذیرفتن فقر نیست بلکه تلاشی برای برکندن فقر از زندگی بشری است. در شأن و مقام قرض الحسنه که از تعالیم دینی برخاسته، آیات بسیاری آمده است که به بعضی از آنها اشاره می شود: «کیست که به خدا «قرض الحسنه ای» دهد (و از اموالی که خدا به او بخشیده، انفاق کند) تا آن را برای او چندین برابر کند؟ و خداوند است که (روزی بندگان را) محدود یا گسترده می سازد؛ (و انفاق هرگز باعث کمبود روزی آنها نمی شود) و به سوی او بازگردانده می شوید (و پاداش خود را خواهید گرفت)».
با توجه به آیه چند نکته قابل ذکر است:
در آیه دیگری چنین فرموده است: «کیست که به خدا وام نیکو دهد (و از اموالی که به او ارزانی داشته انفاق کند) تا خداوند آن را برای او چندین برابر کند؟ و برای او پاداش پرارزشی است».
قرض الحسنه، قرض بدون ربا بوده و با انگیزه های معنوی و اخروی همراه است. اوراق قرض الحسنه اوراق بهاداری است که بر اساس قرارداد قرض بدون بهره منتشر می شود و به موجب آن، ناشر اوراق به میزان ارزش اسمی آن ها به دارندگان اوراق بدهکار است و باید در سررسید به آنان بپردازد. این اوراق آثار و فوائد زیادی در حوزه اقتصاد اسلامی دارا می باشد.
واژه قرض از باب قرض یقرض قرضا و به معنای قطع کردن است.
ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج۷، ص۲۱۶، نشر ادبی الحوزه، بی جا، ۱۴۰۵ ق.    
اوراق قرض الحسنه نیز اوراق بهاداری است که بر اساس قرارداد قرض بدون بهره منتشر می شود و به موجب آن، ناشر اوراق به میزان ارزش اسمی آن ها به دارندگان اوراق بدهکار است و باید در سررسید به آنان بپردازد.
موسویان، سیدعباس، ابزارهای مالی اسلامی، ص۳۴۸، تهران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ۱۳۸۶.
در سال ۱۳۴۸ شمسی، نخستین صندوق قرض الحسنه در یکی از مساجد جنوب تهران بنام "صندوق ذخیره جاوید" با سرمایه اولیه یک صد و چهل هزار ریال تشکیل شد. این صندوق که با هدف کمک به محرومان و نیازمندان و مبارزه با رباخواری تاسیس شده بود، ابتدا کمک های بلاعوض می داد و پس از مدتی به پرداخت قرض الحسنه مبادرت ورزید.بعد از این، صندوق های متعددی در تهران و شهرهای گوناگون تأسیس شد؛ به طوری که در سال ۱۳۵۸ تعداد صندوق ها از ۲۰۰ مورد گذشت. بروز برخی مسائل سیاسی ـ اقتصادی در سال ۱۳۶۷ موجب رکود قابل توجهی در فعالیت ظاهری این صندوق ها شد.پس از پیروزی انقلاب و گرایش مردم به امور معنوی و حمایت مسئولان، صندوق های قرض الحسنه، رشد چشمگیری یافت و اکنون گرچه آمار دقیقی در دست نیست؛ ولی طبق گزارش نیروی انتظامی تعداد آن ها در سال ۱۳۷۹ از مرز ۶۰۰۰ صندوق می گذرد و مطابق آخرین اطلاعات، حدود ۵۰۰۰ صندوق در کشور فعّال هستند که با شعبه هایشان به حدود ۷۰۰۰ صندوق بالغ می شود.
موسویان، سیدعباس، طرحی برای ساماندهی صندوق های قرض الحسنه، مجله اقتصاد اسلامی، ۱۳۸۳، ش۱۶، ص۳۷-۳۸.
...

قرض الحسنه در دانشنامه ویکی پدیا

قرض الحسنه
مضاربه • مزارعهقرض الحسنه • جعالهسَلَف خری • مساقاتهِبه • جزیهزکات • خمسصدقه • وقفبیت المالصکوک • رِبابانکداری اسلامی
ساختار حقوقی: مبتنی بر رابطه داین و مدیون
ماهیت حقوقی: از عقود لازمه
کاربردها:
قرض الحسنه نوعی قرض است که در آن بهره ای در کار نباشد. در تعریف دیگر عقدی است که به موجب آن بانک ها (به عنوان قرض دهنده) مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر در دستورالعمل ذی ربط به اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی (به عنوان قرض گیرنده) به قرض واگذار می کنند.
عبارت قرض الحسنه در قرآن وارد شده است و در مورد قرض دادن به خداوند است که قرآن آن را در مورد صدقه به کار برده است و منظور از آن قرضی است که چند برابر خود نزد خدا ثواب دارد. اما معنای رایجی که اکنون در آن به کار برده می شود قرض بدون ربا است و در قرآن به کار نرفته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با قرض الحسنه

قرض الحسنه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی قرض الحسنه

مقداد سلمانپور ١٧:٣٠ - ١٣٩٧/١١/١٠
Qard al hasan
|

پیشنهاد شما درباره معنی قرض الحسنهنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بانک قرض الحسنه رسالت وام   • وام قرض الحسنه مهر ایران   • شعب بانک قرض الحسنه رسالت   • نحوه محاسبه امتیاز وام بانک رسالت   • بانک قرض الحسنه رسالت tehran   • بانک رسالت وام 2 درصد   • بانک قرض الحسنه مهر   • همراه بانک رسالت   • معنی قرض الحسنه   • مفهوم قرض الحسنه   • تعریف قرض الحسنه   • معرفی قرض الحسنه   • قرض الحسنه چیست   • قرض الحسنه یعنی چی   • قرض الحسنه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قرض الحسنه
کلمه : قرض الحسنه
اشتباه تایپی : rvq hgpski
آوا : qarzolhasane
نقش : اسم
عکس قرض الحسنه : در گوگل


آیا معنی قرض الحسنه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )