انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1012 100 1

قرنیه

/qarniye/

برابر پارسی: تخم چشم

معنی قرنیه در لغت نامه دهخدا

قرنیه. [ ق َ ی َ / ی ِ ] (معرب ، اِ) رجوع به پرده شود.

معنی قرنیه به فارسی

قرنیه
بخشی شفاف ازپرده صلبیه که درجلوچشم قراردارد
( اسم ) شمعدانی عطری .
[keratectomy] [پزشکی] برداشتن بخشی از قرنیه با جراحی
[keratoglobus, megalocornea] [پزشکی] نابهنجاری تکاملی و معمولاً دوطرفۀ قرنیه که سبب می شود قطر قرنیه تا بزرگسالی گاه به بیش از 18 میلی متر برسد
[keratometer] [پزشکی] ابزاری برای اندازه گیری انحنای قرنیه
[keratometric] [پزشکی] مربوط به قرنیه سنجی
[keratometry] [پزشکی] اندازه گیری شعاع انحنای قرنیه
[corneal transplantation] [پیوند] پیوند زدن قرنیه و بافت های مجاور آن
[stroma of cornea] [علوم تشریحی] مادۀ زمینه ای قرنیه که یکی از لایه های پنج گانۀ آن محسوب می شود
[keratocele, descemetocele] [پزشکی] بیرون زدگی لایۀ عمقی قرنیه موسوم به غشای دِسِمِه

معنی قرنیه در فرهنگ معین

قرنیه
(قَ یِّ) [ ع . قرنیة ] (اِ.) لایة شفافی که در جلو چشم قرار دارد و نور را از خود عبور می دهد.

معنی قرنیه در فرهنگ فارسی عمید

قرنیه
بخشی از پردۀ صلبیه که در جلو چشم قرار دارد و کاملاً شفاف است و نور را به سهولت از خود عبور می دهد.

قرنیه در دانشنامه ویکی پدیا

قرنیه
قَرنیه لایهٔ نازک و شفافی است که در بخش جلویی کرهٔ چشم قرار دارد و زلالیه، عنبیه و مردمک را می پوشاند. قطر قرنيه 12-11 ميلی متر و ضریب شکست آن ۱٫۳۷۷ است. درون قرنیه هیچ گونه رگی وجود ندارد.
بافت پوششی (اپی تلیوم)
غشاء بومن
استرومای قرنیه
غشاء دسمه
بافت آندوتلیوم
قرنیه مانند شیشه پنجره داخل چشم را از محیط خارج جدا می کند و دو وظیفه مهم دارد: یکی آنکه پرتوهای نور را به داخل چشم هدایت کند و آن ها را روی پرده شبکیه متمرکز کند، دوم آنکه از ساختمان های داخل کره چشم محافظت نماید.
برای آنکه نور بتواند وارد چشم شده و به پرده شبکیه برسد ابتدا باید از قرنیه عبور کند؛ بنابراین شفاف بودن قرنیه اهمیت زیادی در بینایی دارد.
نور پس از عبور از قرنیه و عدسی چشم به شبکیه می رسد تا در آنجا تصویر تشکیل گردد و پس از فعل و انفعالاتی، اطلاعات این تصویر به صورت امواج الکتریکی-عصبی به مغز منتقل گردد و فعل بینایی کامل گردد.
عکس قرنیه
قرنیه مسطح نوع ۱ (انگلیسی: Cornea plana 1) یک نقص مادرزادی ارثی بسیار نادر در سطح چشم است که سبب می شود انحنای طبیعی قرنیه کاهش یابد.
قرنیه مسطح نوع ۲ (انگلیسی: Cornea plana 2) یک نقص مادرزادی ارثی بسیار نادر در سطح چشم است که سبب می شود انحنای طبیعی قرنیه کاهش یابد.
شواهد علمی نشان می دهد که این عارضه، با جهش در ژنِ KERA در ارتباط است.
اختلالات اکتاتیک قرنیه یا اکتازیا قرنیه یک گروه از  اختلالات چشم  غیر التهابی و ناشایع هستند که توسط نازک شدگی دو طرفه مرکز یا محیط قرنیهاست.
قوزقرنیه بیماری تدریجی غیر التهابی ،دوطرفه، نامتقارن است که با نازک شدگی استروما  که منجر به اعوجاج سطح قرنیه می شود، شناخته می شود..
کراتوگلوبوس; یک اختلال نادر غیر التهابی نازک شدن قرنیه میباشد که مشخصه های کلی آن نازک شدن و  برآمدگی کروی شکل قرنیه است.
Pellucid marginal degeneration,یک اختلال  یک طرفه, غیرالتهابی است که با نازک شدگی محیطی قسمت تحتانی قرنیه مشخص می شود.
قوزقرنیه خلفی،  یک بیماری نادر معمولاً مادرزادی است که باعث نازک شدن غیر پیشرونده  سطح داخلی قرنیه در حالی که انحنای قدامی سطح طبیعی باقی می ماند. معمولاً تنها یک چشم را تحت تأثیر قرار است.
اکتازیا پس از لیزیک، یک عارضه پس از  لیزیک چشم میباشد.
دژنراسیون حاشیه ترین،  را یک نازک شدگی بدون درد غیر التهابی یکطرفه یا نامتقارن ،آهسته پیشرونده میدانند.
گزینه های درمانی شامل لنزهای تماسی و اینترا استرومال قرنیه حلقه بخش برای تصحیح عیوب انکساری ناشی از نامنظمی سطح  قرنیه ، کلاژن کراس لینکینگ برای تقویت ضعف و اکتازیاقرنیه یا پیوند قرنیه برای موارد پیشرفته تر میباشد.
التهاب قرنیه یا کراتیت به التهاب لایهٔ سطحی چشم،قرنیه، گویند. این حالت معمولاً همراه با درد و اختلال در دید است.
نوع سطحی که فقط لایه های سطحی قرنیه را درگیر می کند و پس از درمان معمولاً جوشگاهی باقی نمی گذارد.
نوع عمقی که لایه های عمقی قرنیه نیز درگیر می شوند و پس از درمان احتمال باقی ماندن جوشگاه زیاد است. اگر این جوشگاه در محور دید قرار گیرد ممکن است در بینایی فرد اختلال ایجاد کند. استفاده از قطره های چشمی حاوی کورتیکواستروئیدها برای کاهش این اثرات مفید است.
تشخیص زودهنگام این بیماری بسیار مهم است، این بیماری گاهی با التهاب ملتحمه اشتباه گرفته می شود.
کراتیت ممکن است به دنبال عفونت های ویروسی یا میکروبی، ایسکمی، حساسیت، کمبود ویتامین آ، کاهش حس قرنیه، فقر غذایی، اشکال در جریان اشک، ضربه و قرار گرفتن قرنیه در معرض هوا و عوامل محرک، ناتوانی پلک ها در پوشاندن قرنیه و برون چشمی به وجود آید.
درمان موارد عفونی کراتیت، به عامل ایجاد عفونت بستگی دارد. در کراتیت باکتریایی، آنتی بیوتیک های متعددی را می توان به صورت موضعی یا وریدی تجویز کرد. دیگر عوامل ضدمیکروبی می تواند برای عفونت های قارچی، ویروسی، انگلی و... استفاده می شود.
اندازه گیری ضخامت قرنیه فرایند اندازه گیری ضخامت قرنیهاست. یک پاکیمتر یک دستگاه پزشکی مورد استفاده برای اندازه گیری ضخامت قرنیه چشماست. این کار قبل از جراحی های انکساری، جراحی limbal relaxing incision و اسکرینینگ کراتوکونوس کاربردی است و همچنین برای غربالگری بیماران مشکوک به گلوکوم کارآمد است.
این کار می تواند توسط دستگاه اولتراسونیک یا روش های اپتیکی صورت گیرد. روش تماسی، مثل اولتراسونوگرافی و روش اپتیکال، مثل کانفوکال میکروسکوپی یا روش های بدون تماس مانند ناپتیکال بیومتری با یک دوربین شایم فلوگ (مانند SIRUS یا PENTACAM) یا با دو دوربین شایم فلوگ (مانند GALILEI) یا توموگرافی انسجام نوری (OCT مانند Visante) و آنلاین انسجام نوری پاکیمتری (OCP مانند ORBSCAN). اندازه گیری ضخامت قرنیه قبل از جراحی انکساری برای حصول اطمینان ازکافی بودن ضخامت قرنیه برای جلوگیری از ایجاد اختلالات غیرطبیعی قرنیه همانند اکتازیاضروری است.
پاکیمتر ابزار مورد استفاده برای این هدف شناخته شده است. پاکیمترهای مرسوم دستگاه هایی هستند که ضخامت قرنیه را معمولاً بر حسب میکرومتر، زمانی که مبدل اولتراسونیک قرنیه را لمس می کند، نمایش می دهند. نسل جدیدتر پاکیمترهای اولتراسونیک از طریق قرنیه شکل موج (CWF) کار می کنند. با استفاده از این فناوری کاربر می تواند اکوگرام با کیفیت بالا از قرنیه ایجاد کند. اندازه گیری ضخامت قرنیه با استفاده از پردازش موجی قرنیه این اجازه را به کاربر می دهد تا با دقت ضخامت را اندازه گیری کند.
اندازه گیری ضخامت قرنیه برای سایر جراحی های قرنیه مانند Limbal Relaxing Incisions ضروری است. LRI برای کاهش آستیگماتیسم قرنیه توسط قرار دادن یک جفت برش با عمق و طول قوس خاص در محور استیپ آستیگماتیسم قرنیه است. با استفاده از پاکیمتری قرنیه احتمال سوراخ شدن چشم توسط جراح را کاهش می دهد و نتیجه جراحی را بهبود می بخشد. نسل جدیدتر از پاکیمترها با ارائه نقشه گرافیکی جراحی، برای از بین بردن آستیگماتیسم به جراحان کمک خواهد کرد.
اندوتلیوم قرنیه یک لایه تکی از سلول های سطح داخلی قرنیه است. در واقع لایه ای است که بین قرنیه و عنبیه قرار گرفته است.
Yanoff, Myron; Cameron, Douglas (2012). "Diseases of the Visual System". In Goldman, Lee; Schafer, Andrew I. Goldman's Cecil Medicine (24th ed.). Elsevier Health Sciences. pp. 2426–42. ISBN 978-1-4377-1604-7.
اندوتلیوم قرنیه دارای بافت تخصصی، سلول های پهن و دارای میتوکندری می باشد که که خط سطح خلفی قرنیه را پوشش می دهند و با اتاق قدای در تماس هستند. اندوتلیوم قرنیه وظیفهٔ حمل و نقل مایعات و مواد محلول در آن ها را در سراسر سطح خلفی قرنیه دارد و موجب حفظ قرنیه را به صورت دهیدراته نگه می دارد که این حالت برای عبور دهی نور از آن لازم است (قرنیه شفاف باقی می ماند)
اندوتلیوم قرنیه از لحاظ جنین شناسی از ستیغ عصبی منشأ گرفته است. پس از زایمان مجموع سلول های اندوتلیال قرنیه (حدود ۳۰۰٬۰۰۰ سلول در هر قرنیه) است که در اوایل سه ماهه دوم بارداری به این مقدار رسیده است. پس از آن تراکم سلولی اندوتلیال (اما نه به صورت مطلق تعداد سلول ها) به سرعت در حال کاهش است، زمانی که قرنیهٔ جنین در حال رشد است. تعداد سلول های اندوتلیال در نهایت به مقدار تراکم بزرگسالان خواده رسید که تقریباً حدود ۲۴۰۰–۳۲۰۰ سلول در میلی متر مربع است. تعداد سلول های اندوتلیال در یک قرنیهٔ تاکمل یافته با افزایش سن، کاهش می یابد و تا سن حدود ۵۰ سال تثبیت می شود.
اندوتلیوم طبیعی قرنیه یک لایهٔ یکنواخت به اندازه سلول ها است که عمدتاً شکل شش ضلعی دارند. این شکل های لانه زنبوری کاشی کاری شده باعث عملکرد با بازده بیشتر، در نقل وانتقالات قرنیه می شود. اندوتلیوم قرنیه به سایر لایه های قرنیه از طریق غشای Descemet (دسمه) که یک لایه سلولی تشکیل شده عمدتاً از کلاژن است، متصل است.
اندوتلیوم قرنیه یک لایه تکی از سلول های سطح داخلی قرنیه است. درواقع لایه ای است که بین قرنیه و عنبیه قرار گرفته است.
اندوتلیوم قرنیه دارای بافت تخصصی، سلول های پهن و دارای میتوکندری می باشد که که خط سطح خلفی قرنیه را پوشش می دهند و با اتاق قدای در تماس هستند. اندوتلیوم قرنیه وظیفهٔ حمل و نقل مایعات و مواد محلول در آن ها را در سراسر سطح خلفی قرنیه دارد و موجب حفظ قرنیه را به صورت دهیدراته نگه می دارد که این حالت برای عبور دهی نور از آن لازم است (قرنیه شفاف باقی می ماند)
اکتازی قرنیه(corneal ectasia): اختلالات ectatic قرنیه یک گروه غیرمعمول از التهاب و اختلال چشم است که با نازک شدن دوجانبه از مرکزی، پاراسنترال، یا قرنیه محیطی است. این اختلال شامل موارد زیر می باشد: قوز قرنیه، غیر التهابی، دو طرفه، نامتقارن، با نازک شدن استروما paraxial واعوجاج سطح قرنیه Keratoglobus، غیر التهابی اختلال نازک شدن قرنیه نادر، که با نازک شدن تعمیم و برآمدگی کروی قرنیه. انحطاط سلیس حاشیه ای، دو جانبه، اختلال غیر التهابی، با یک گروه محیطی نازک شدن قرنیه تحتانی. قوز قرنیه خلفی، بیماری نادر، معمولاً مادرزادی، که باعث نازک شدن nonprogressive از سطح داخلی قرنیه، در حالی که انحنای سطح قدامی طبیعی باقی مانده است. معمولاً فقط یک چشم تحت تأثیر قرار است. Post-LASIK ectasia، عوارض جراحی چشم لیزیک است. انحطاط حاشیه Terrien، بدون درد، غیر التهابی، یک طرفه یا دو طرفه نامتقارن، نازک شدن تدریجی و پیشرونده از استروما محیطی قرنیه است. گزینه های درمانی شامل لنزهای تماسی و intrastromal قطعات حلقه قرنیه برای اصلاح عیوب انکساری ناشی از سطح نامنظم قرنیه یا پیوند قرنیه برای موارد پیشرفته می باشد.
پیوند قرنیه یا در اصلاح پزشکی کراتوپلاستی یا یک عمل جراحی است که در آن قرنیه آسیب دیده بیمار با یک قرنیه اهدایی دیگر بجای یک بخش یا کل قرنیه جایگزین می شود. قرنیه پیوندی از یک فرد درگذشته برداشته می شود که هیچ گونه بیماری شناخته شده یا شاخص های دیگری که موجب پس زدن پیوند توسط فرد گیرنده و به خطر انداختن سلامتی وی می شود نداشته باشد. قرنیه بخش شفاف جلوی چشم است که اجازه ورود نور به داخل چشم را می دهد. این جراحی توسط چشم پزشک فوق تخصص پیوند قرنیه و تحت بی هوشی عمومی انجام می گیرد در موارد خاص بی هوشی به صورت موضعی به همراه تزریق آرام بخش و خواب آور نیز قابل انجام است.
چشمی: جایگزین کردن قرنیه شفاف با قرنیه کدر و مات بیمار که ممکن است بر اثر بیماری های چون قوز قرنیه، دژنراسیون قرنیه و دلایلی دیگر مانند التهاب و زخمی شدن و کدورت قرنیه به وجود آمده باشند.
ترمیمی: برای حفظ آناتومی قرنیه و یکپارچگی آن در بیماران مبتلا به نازک شدن قرنیه یا برای بازسازی آناتومی چشم، به عنوان مثال بعد از سوراخ شدن قرنیه.
درمان: برای برداشتن قرنیه ملتهب که به درمان با آنتی بیوتیک یا داروهای ضدویروس پاسخ نداده است.
زیبایی: برای برداشتن و بهبود ظاهر بیمارانی که دارای قرنیه زخمی هستند که زخم رنگ مات یا سفید به قرنیه آن ها داده شده است.
موارد مصرف برای پیوند قرنیه شامل موارد زیر است:
افرادی که دارای مشکلات زیر باشند توانایی اهدای قرنیه خود را ندارند:
در پیوند قرنیه از دو نوع گرفته استفاده می شود:
یک حلقه سگمانی بین استرومایی قرنیه (icr ها) (همچنین به عنوان حلقه قرنیه ای بین استرومایی ، قرنیه ایمپلنت یا اینسرت قرنیه شناخته می شود) یک دستگاه کوچک کاشته شده در چشم برای تصحیح بینایی است. این روش توسط یک چشم پزشک انجام میگیرد که با یک برش کوچک در قرنیه چشم ، دو هلال یا نیم دایره حلقه مانند بین لایه های استروما قرنیه ،یکی در هر طرف از مردمک ، کار می گذارد. دو حلقه در قرنیه برای فلت کردن قرنیه و نیز تغییر انکسار نور عبوری به چشم  تعبیه می شوند.
Intrastromal قرنیه حلقه بخش (icr ها) در EyeWiki
حلقه سگمانی بین استرومایی قرنیه در طرح ها و انواع مختلفی وجود دارد، از جمله اینتکس (امریکا) کرارینگ (برزیل) فرارا (برزیل) و اینتراسگ.
رینگ های قرنیه ای بین استرومایی در اصل برای درمان خفیف نزدیک بینی استفاده می شد. برای این منظور ، آنها تا حد زیادی توسط لیزر اگزایمر جایگزین شده است ، که دقت بهتری دارد. آنها در حال حاضر بیشتر برای درمان خفیف تا متوسط قوزقرنیه استفاده می شود. حلقه های قرنیه ای بین استرومایی در سال 2004 توسط اداره غذا و دارو برای افراد مبتلا به قوزقرنیه که بینایی آنها با عینک و لنز تماسی به اندازه کافی نمی رسد، و آنهایی که پیوند قرنیه تنها راه جایگزین است ، تایید کرد. آنها تحت تاییدیه HUD قرار گرفته اندکه به این معنی است که تولید کننده مجبور به نشان دادن میزان اثر آن نمی باشد. با توجه به FDA این محصولات توسط افرادی که "می توانند به دید عملکردی در روزمره با لنز تماسی برسند نباید استفاده شود."
خراش قرنیه، یا ساییدگی قرنیه حالتی است که به علت های مختلف قرنیه دچار خراش یا ساییدگی می شود. علائم شامل درد و قرمزی و حساسیت به نورو احساس جسم خارجی در چشم است. اکثر مردم به طور کامل در عرض 3 روزبهبود می یابند.
اکثر موارد به علت جزئی تروما ی ایجاد شده به چشم مانند ا می تواند رخ دهد مثلاً استفاده از لنز تماسی یا برخورد ناخن. حدود ۲۵ درصد از موارد در محل کاررخ می دهد. تشخیص به وسیلهٔ معاینه با شکاف لامپ اسلیت لمپ پس از fluorescein رنگ اعمال شده است. بیشتر صدمات قابل توجه مانند زخم قرنیه پارگی گلوب سندروم فرسایش مکرر و وجود یک جسم خارجی در داخل چشم را باید رد کرد.
پیشگیری، شامل استفاده از محافظ چشم ها است. درمان به طور معمول با آنتی بیوتیک و پماد می باشد. در کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند یکآنتی بیوتیک fluoroquinolone اغلب توصیه می شود. پاراستامول (استامینوفن) و داروهای غیر استروئیدیو قطره چشم سیکلوپلژیک مانند cyclopentolate که فلج مردمک می دهد، می تواند به کاهش درد کمک کند. شواهد قاطعی مبنی بر مفید بودن پچ بانداژ در خراش سادهٔ قرنیه وجود ندارد.
تقریباً ۳ نفر در هر ۱۰۰۰ نفر هستند در یک سال در ایالات متحده دچار این حالت می شوند. مردان بیشتر از زنان تحت تأثیر قرار دارند. گروه سنی که بیشتر تحت تأثیر قرار دارند کسانی هستند که در سنین 20s و 30s قرار دارند. عوارض می تواند شامل کراتیت باکتریایی، زخم قرنیهو iritis است. عوارض ممکن است در ۸ درصد از مردم رخ دهد. محتویات Signs and symptomsویرایش علامات و سیمپتوم های خراش قرنیه شامل درد، حساسیت به نور، احساس جسم خارجی، ترشح اشک رفلکسی می باشد. علامت ها شامل آسیب اپیتلیوم و ادم آن است و بعضی اوقات قرمزی رخ می دهد. دید ممکن است تار شود که به دلیل اشک ریزش زیاد و ادم قرنیه می باشد. ترشحات کراست مانندممکن است به دلیل اشک ریزش زیاد وجود داشته باشند.
دیستروفی قرنیه، گروهی از اختلالات نادر ارثی است با رسوبات دو طرفه غیرطبیعی در قسمت های شفاف قدام چشم به نام قرنیه است.
آن ها معمولاً به ارث برده است.
تأثیر یکسان بر چشم راست و چپ.
آن ها ناشی از عوامل خارجی مانند آسیب یا رژیم غذایی نیستند.
غالباً پیشرفت تدریجی دارند.
معمولاً در یکی از پنج لایه قرنیه شروع شده و بعد از آن ممکن است به لایه های مجاور گسترش یابد.
غالباً بر سایر نقاط بدن اثر نمی گذارند
دیستروفی قرنیه می تواند ناشی از تجمع مواد زاید در قرنیه، از جمله چربی و کلسترول کریستال باشد.
با اینکه دیستروفی در مراحل اولیه به طور قابل توجهی تأثیر بر بینایی نمی گذارد. با این وجود نیازمند به ارزیابی صحیح و درمان برای ترمیم بینایی مطلوب است. دیستروفیقرنیه معمولاً آدر دهه اول یا دوم زندگی بروز می کند اما گاهی اوقات دیرتر نیز ممکن است. به صورت خطوط، دایره، یا کدورت های مایل به خاکستری سفید، قرنیهاست. دیستروفی قرنیه نیز می تواند یک ظاهر کریستالی داشته باشد.
بیش از ۲۰ نوع دیستروفی قرنیه وجود داردکه بر تمام نقاط قرنیه اثر می گذارد. ویژگی های این بیماری:چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قرنیه در دانشنامه آزاد پارسی

قَرنیه (cornea)
قَرنیه
قَرنیه
بخش شفاف جلوییِ چشم مهره داران. قرنیه محدّب است و مانند عدسیِ ثابت عمل می کند، به طوری که بخشی از نورِ واردشده به چشم را قبل از رسیدن به عدسی متمرکز می کند. هیچ رگ خونی در قرنیه یافت نمی شود و برای تغذیه از مایع موجود در اتاقک جلویِ چشم استفاده می کند. ملتحمه بیشترین محافظت را از چشم به عمل می آورد. در انسان، بخش های بیمار یا کدرِ چشم با بافتِ قرنیۀ فردِ اهداکنندۀ قرنیه ترمیم می شوند. در ۱۹۹۸، محققان استرالیایی نخستین قرنیۀ مصنوعی جهان را ساختند. در ۱۹۹۹، محققان امریکای شمالی موفق به تولید قرنیه در آزمایشگاه شدند که در تحقیقات پزشکی و مواد آرایشی به کار می رود.

قرنیه در جدول کلمات

آفتی که در قرنیه چشم پیدا می شود
مورسرک
مایعی در فضای بین قرنیه و عدسی
زلالیه
مایعی شفاف که فضای بین قرنیه و زجاجیه را پر می کند
زلالیه

معنی قرنیه به انگلیسی

cornea (اسم)
قرنیه

معنی کلمه قرنیه به عربی

قرنیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی قرنیهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس قرنیه چشم   • قرنیه چشم چیست؟   • قرنیه چشم کجاست   • آناتومی قرنیه چشم   • پارگی قرنیه چشم   • عنبیه چشم   • پیوند قرنیه چشم   • فیلم عمل پیوند قرنیه   • معنی قرنیه   • مفهوم قرنیه   • تعریف قرنیه   • معرفی قرنیه   • قرنیه چیست   • قرنیه یعنی چی   • قرنیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قرنیه
کلمه : قرنیه
اشتباه تایپی : rvkdi
آوا : qarniye
نقش : اسم
عکس قرنیه : در گوگل


آیا معنی قرنیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )