انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1097 100 1

قروه

/qorve/

معنی قروه در لغت نامه دهخدا

قروت. [ ق ُ ](ع مص ) بر یکدیگر خشک گردیدن خون یا سبز شدن آن در زیر پوست از آسیب ضرب. (از منتهی الارب ) (اقرب الموارد) (آنندراج ). فرومردن خون در زخم. (از منتهی الارب ) (آنندراج ). گویند: قرت الدم قروتاً. (منتهی الارب ).

قروت. [ ق ُ ] (ترکی ، اِ) چیزی است که دوغ را جوش دهند تا بسته شود، باز به دست بر هم زنند ترش تر گردد و به خورد یوز دهند دفع صفرای وی کند، و به فارسی پلینوی. (بهار عجم ) (آنندراج ). و قراقروت پینوی سیاه را گویند. (آنندراج ) :
این چرخ پلنگ خوی من رو نکند
یوزی است که با قروت من خو نکند
پیراهن یوسفم سراپا لیکن
گر پیش زلیخا فکنی بو نکند.
مسیح کاشی (از آنندراج ) (از بهار عجم ).
- قره قروت ؛ کشک سیاه.

قروة. [ ق َرْ وَ ] (ع مص ) فراخ و کلان گردیدن پوست خایه از باد یا از آب یا از فرودآمدن روده ها. (منتهی الارب ) (آنندراج ). قر شدن. رجوع به قرو شود.

قروه. [ ق ُرْ وِ ](اِخ ) قصبه ای از دهستان درجزین بخش رزن شهرستان همدان واقع در 12000 گزی جنوب خاوری رزن و 9000 گزی خاور شوسه ٔ رزن به همدان. موقع جغرافیایی آن جلگه و سردسیر مالاریائی است. سکنه ٔ آن 3260 تن. آب آن از قنات و محصولات آن غلات ، انگور، لبنیات ، حبوبات ، صیفی. شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان قالی بافی است. تابستان از طریق امیریه اتومبیل میتوان برد. دبستان پسرانه و دخترانه ، صندوق پست ، درمانگاه ، و حدود 60 باب دکان دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

قروه. [ ق ُرْ وَ ] (اِخ ) بخشی از شهرستان سنندج. در خاور شهرستان واقع شده و حدود و مشخصات آن به شرح زیر است : از طرف شمال به شهرستان بیجار، ازخاور به شهرستان همدان ، از جنوب به بخش سنقر کلیائی از شهرستان کرمانشاه ، از باختر به بخش حومه ٔ شهرستان سنندج. این بخش از 5 دهستان به شرح زیر تشکیل شده ،و شرح هر یک از دهستانها در جای خود داده شده است :
1- دهستان اسفندآباد97 آبادی 31هزار تن 2- دهستان ییلاق 43 آبادی 3هزار تن 3- دهستان چهاردولی 31 آبادی 12هزار تن 4- دهستان خدابنده لو 61 آبادی 21500هزار تن 5- دهستان لک 15 آبادی 2500هزار تن بنابر صورت فوق قروه از 5 دهستان و 247 آبادی تشکیل شده. سکنه ٔ آن 80هزار تن و مرکز آن قصبه ٔ قروه میباشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

قروه. [ ق ُرْ وَ ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکز بخش قروه ٔ شهرستان سنندج در 93000 گزی خاور سنندج و 97000 گزی شمال باختر همدان کنار راه شوسه ٔ همدان به کردستان. موقع جغرافیایی آن دشت سردسیر است. سکنه ٔ آن 4000 تن. آب آن از چند رشته قنات و زه آب رودخانه و چشمه ها. محصولات عمده ٔ آن غلات ، حبوبات ، میوه جات مخصوصاً انگور و شغل ساکنین آن زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان بافتن قالیچه و جاجیم و کرباس است. در حدود 100 باب دکان به طور متفرق در آبادی وجود دارد. ادارات دولتی قصبه عبارت است از بخشداری ، آمار، دارائی ، پست ، پاسگاه ژاندارمری ، دبستان و چند قهوه خانه کنار شوسه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

قروه. [ ق ُرْ وَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کلیائی بخش سنقر و کلیائی شهرستان کرمانشاه و 6000گزی جنوب باختر سنقر و 3000 گزی باختر شوسه ٔ سنقر به کرمانشاه. موقع جغرافیایی آن دامنه و سردسیر است سکنه ٔ آن 540 تن. آب آن از رودخانه ٔ سراب و محصولات آن غلات ، حبوبات ، توتون ، قلمستان ، و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی قالیچه ، جاجیم ، پلاس بافی است. تابستان میتوان اتومبیل برد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

معنی قروه به فارسی

قروه
دهی است از دهستان کلیائی بخش سنقر کلیائی شهرستان کرمانشاه در ۶ کیلو- متری جنوب غربی سنقر و ۳ کیلومتری مغرب شوسه سنقر - کرمانشاه دامنه و سردسیر ۵۴٠ تن سکنه آب از رودخانه سراب محصول غلات حبوبات توتون شغل زراعت قالیچه و جاجیم و پلاس بافی .
دهی است از دهستان کلیائی بخش سنقر کلیائی شهرستان کرمانشاه و ۶٠٠٠ گزی جنوب باختر سنقر ۳٠٠٠ گزی باختر شوسه سنقر کرمانشاه و موقع جغرافیایی آن دامنه - سردسیر است .
دهی از دهستان قلعه برزند بخش گرمی شهرستان اردبیل واقع در ۸ هزار گزی جنوب خاوری گرمی و ۸ هزار گزی شوسه گرمی باردبیل و موقع جغرافیایی آن جلگه و گرمسیر است .

قروه در دانشنامه ویکی پدیا

قروه
قُروِه شهری تاریخی و کهن در غرب ایران و از قدیمی ترین شهرهای ایران است این شهر مرکز شهرستان قروه است که سومین شهر پرجمعیت در استان کردستان به شمار می رود این شهرستان در دشت وسیعی در شرق سنندج و غرب باختری همدان قرار گرفته که این دشت از شمال به شهرستان بیجار و از جنوب به استان کرمانشاه محدود است. این شهرستان در دامنهٔ رشته کوه زاگرس و در بلندای ۱۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است و از شهرهای سردسیر کشور به شمار می آید. رشد و توسعهٔ قروه در مسیر جادهٔ (سنندج به تهران) انجام پذیرفته است همچنین به این شهر لقب هایی نظیره، عروس شهرهای ایران، دشت خدا، شهر تمیز ایران، اولین شهر توریستی ایران، شهر تاریخ و فرهنگ، شهر تجاری ایران، دشت سرسبز ایران، پاک ترین و خوش آب و هواترین شهر ایران برای زندگی مطابق ارزیابی دیده بان کیفیت هوا در سوئیس معرفی شد و رتبه اول را کسب کرد.
یوخاری محله یا محله بالا
آشاغه محله یا محله پایین
محله سنگ
محله پشت شهرداری
زمین شهری پشت خانه های سازمانی
محله سرچشمه
قاش تپه
ره مین آباد
احمدآباد
شهرک بعثت
ویلاشهر
بلوار امام علی
بلوار گردشگری
بلوار سید جمال الدین اسدآبادی
بلوار چهار باغ
بلوار دانشجو
میدان تره بار
خیابان سوم خرداد
خیابان تختی
شهرک امام خمینی
بلوار کردستان
شهرک بدر قروه
شهرک نیروی انتظامی.
ایران س ۶۱
شهرستان قروه به شهری تجاری تبدیل شده که مراکز خرید و پاساژهای متعددی را در خود جای داده است. عواملی چون شاهراه ارتباطی غرب کشور که از مرکز این شهرستان گذر می کند و پایتخت را به کشورهای همسایه از جمله عراق و ترکیه متصل می کند و از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است.
شهر قروه به دلیل نزدیکی به بازارچه های مرزی جزء شهرهایی به شمار می رود که در آن کالاهای خارجی داد و ستد می شود اغلب کالاهای خارجی در پاساژها و مراکز خرید این شهرستان عرضه می شوند. این شهرستان دارای جاذبه های تاریخی بسیاری است این عوامل موجب شده مسافران و گردشگران از اقصی نقاط ایران به این شهر مسافرت کنند و از مراکز تجاری و اماکن تاریخی و فرهنگی این شهرستان دیدن کنند.
عکس قروه
قروه یکی از شهرهای شرقی استان کردستان است.
قروه یکی از روستاهای شهرستان ابهر در استان زنجان است.
مختصات: ۳۶°۰۳′ شمالی ۴۹°۲۳′ شرقی / ۳۶٫۰۵۰°شمالی ۴۹٫۳۸۳°شرقی / 36.050; 49.383
مسجد جامع قروه
پل قدیمی بر روی رودخانه ابهر رود
نگارخانه میرشهاب الدین
چند آسیاب آبی
امامزاده عبدالخیر (که مربوط به دوره صفویه می باشد)
روستای قِروه (که قبلاً قِربه تلفظ می شده) یکی از روستاهای استان زنجان ایران است. این روستا در شهرستان ابهر (بخش مرکزی، دهستان حومه) و در کیلومتر ۱۵ جاده ترانزیتی «ابهر ـ تاکستان» واقع شده است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۷۰ جمعیت قروه ۲٬۶۴۷ نفر (۶۰۳ خانوار) بوده است.
روستای قدیمی قِروه از جمله روستاهای قدیمی با پیشینه ای به قدمت سه هزار ساله است، هنوز آثار و بقایای خانه هایی که در روی صخره ها واقع شده نمایان است، این مطلب را می توان وجود آثار تاریخی، واجد ارزش از جمله امامزاده عبدالخیر بن موسی بن جعفر، مسجد جامع قروه و همچنین نوع معماری خاص روستا (معماری صخره ای) و پل ورودی روستا که منقش به نشان فروهر می باشد و دره مروارید (مونجوقلو دره) و آبشار و آسیاب سنگی/آبی که همگی دال بر وجود پیشینه تاریخی و قدمت زیاد منطقه در دوران خاص تاریخی است.
منبع درآمد اصلی روستائیان از طریق کشاورزی – دامداری و باغداری می باشد. محصولات کشاورزی شامل انگور- گردو- بادام- گوجه فرنگی- غلات سطح زیر کشت آبی- ۱۲ هکتار و دیم ۴۸۰ و آبی دیم ۲۰۰ هکتار می باشد.
قروه (سنقر)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه ایران است. این روستا در جنوب غربی شهرستان سنقر و به فاصله ۳ کیلومتری آن قرار دارد.
این روستا در دهستان سرآب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۹۹ نفر (۵۹خانوار) بوده است.
روستای قروه دارای آب و هوای نسبتاً سرد است، در روستای قروه باغات متعددی وجود دارد، محصول کشاورزی استراتژی این روستا بیشتر گندم، جو و آفتابگردان می باشد. زبان گویش مردم روستا به ترکی و کردی تقسیم می شود.
شهر قروه درگزین /قُرْوِه دَرْجَزیٓنْ/ مرکز شهرستان قروه درگزین در استان همدان ایران است. این شهر در فاصله ۶۵ کیلومتری از مرکز استان می باشد.
اطلس گیتاشناسی استان های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
سایت رسمی شهرداری قروه درجزین
کتاب از درگزین تا قروه- مؤلف: امیر قمری مجد
طرح جامع شهر قروه درجزین. مصوب شورای برنامه ریزی و توسعه استان
www.hegmatancement.com
در لغت نامه دهخدا توصیف این شهر به شرح ذیل بیان گردیده است:
قروه . (اِخ) قصبه ای از دهستان درگزین بخش قروه شهرستان همدان واقع در ۱۲۰۰۰ گزی جنوب خاوری رزن و ۹۰۰۰ گزی خاور شوسهٔ رزن به همدان. موقع جغرافیایی آن جلگه و سردسیر مالاریائی است. سکنهٔ آن ۳۲۲۰ تن. آب آن از قنات و محصولات آن غلات، انگور، لبنیات، حبوبات، صیفی. شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان قالی بافی است. تابستان از طریق امیریه اتومبیل می توان برد. دبستان پسرانه و دخترانه، صندوق پست، درمانگاه، و حدود ۶۰ باب دکان دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۵).
البته ابن توصیف مربوط به دهه دوم قرن جاری است که طبیعتاً بسیاری از توصیفات بیان شده با تغییرات شگرفی رو به رو گردیده است.
بخش مرکزی شهرستان قروه یکی از بخش های شهرستان قروه در استان کردستان در غرب ایران است.
بخش مرکزی شهرستان قروه
دهستان بدر
دهستان پنجه علی
دهستان پنجه علی جنوبی
دهستان دلبران
شهرها: قروه و دلبران.
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان قروه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۰۰۵۴۵ نفر بوده است.
شهرستان قُروِه یکی از شهرستان های استان کردستان در غرب ایران است مرکز این شهرستان شهر قروه است و از شهرهای تاریخی فرهنگی ایران به شمار می آید. شهرستان قروه در شرق استان کردستان قرار گرفته که از شمال به بیجار و از شمال غرب با استانهای آذربایجان غربی و از شرق با استان همدان و از جنوب با استان کرمانشاه همسایه است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۱۳۶٬۹۶۱ نفر بوده است که از این تعداد۱۰۸٬۴۰۰ نفر در شهر و ۲۸٬۵۶۱ نفر در روستا زندگی می کنند. مردم شهرستان قروه به زبان های ترکی آذربایجانی و کردی صحبت می کنند.میدان قدیمی قروه   سراب قروه   دریاچه سراب کوثر   چشمه آب معدنی باباگرگر   شهر قروه
این شهرستان دارای دشت های هموار و مسطحی است و در مسیر راه ارتباطی زمینی بین کشور عراق و ترکیه قرار گرفته است. این شهرستان علاوه بر جاذبه های گردشگری و بکر دارای مراکز خرید و پاساژهای متعددی است و انواع و اقسام کالاهای خارجی نیز در این شهر داد و ستد می شود به طوری که هر ساله پذیرای مسافرانی است که از سایر نقاط ایران به این شهر مسافرت می کنند.
محدودهٔ کنونی شهرستان قروه از قرن نهم به بعد به قلمرو علی شکر معروف بوده است. علی شکر از امرای جهانشاه میرزا قراقوینلو بوده است بلوک اسفند آباد شهرستان قروه کنونی در دورهٔ حکومت قراقویونلوها به همدان تعلق داشته است. این شهرستان از خاستگاه های بزرگترین و نامدارترین امیر ایل بهارلو امیر علی شکر است که نام وی و فرزندانش همیشه در صدر افراد ایل بهارلو آمده است. توجه به موقعیت ویژه و اهمیت خاصّ ایل بهارلو در نزد قراقویونلوها و ریاست این فرد بر آن ایل به خوبی می تواند مبین اهمیت و اعتبار او باشد. از مراحل نخستین زندگی او اطلاعی در دست نیست؛ ولی در منابع وی را فرزند الف قرابیگ بن بیرم قرابیگ نوشته اند.
مستندات تاریخی نشانگر آن است که قروه نه تنها به عنوان یک شهر در دوره قاجاریه مطرح نبوده بلکه مراکز جمعیتی روستایی دیگری که در اطراف آن وجود داشته مانند روستای قصلان بدون تردید یک مرکز جمعیتی قدیمی در منطقه محسوب می شده و از اهمیت و مرکزیت بیشتری برخوردار بوده است رشد و توسعهٔ قروه در مسیر راه ارتباطی همدان به سنندج صورت گرفته است. قرائن تاریخی موید آن است که این روند از اواخر دورهٔ قاجاریه شروع می شود هستهٔ اولیهٔ روستای قروه در کنار چشمهٔ سراب و در ارتفاعات جنوب غربی شکل گرفته است این ارتفاعات بر دشت وسیع حاصلخیز شمال و شمال شرقی خود مسلط بوده است.
شهرک صنعتی قروه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قروه در استان کردستان ایران است.
این روستا در دهستان بدر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۰ نفر (۱۳خانوار) بوده است.
جدول زیر براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان قروه در استان کردستان را نشان می دهد.
بالا قناتی است که در روستای شکوه آباد از توابع بخش مرکزی، شهرستان قروه در استان کردستان قرار دارد.
پایین قناتی است که در روستای شکوه آباد از توابع بخش مرکزی، شهرستان قروه در استان کردستان قرار دارد.
حاجی آباد قناتی است که در روستای حاجی آباد از توابع بخش مرکزی، شهرستان قروه در استان کردستان قرار دارد.
سرچشمه قناتی است که در روستای وینار از توابع بخش مرکزی، شهرستان قروه در استان کردستان قرار دارد.
سریش قناتی است که در روستای سریش آباد از توابع بخش سریش آباد، شهرستان قروه در استان کردستان قرار دارد.
شش آب حیدریه قناتی است که در روستای آتیلاق از توابع بخش مرکزی، شهرستان قروه در استان کردستان قرار دارد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قروه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیر ١٢:٠٩ - ١٣٩٦/٠٨/٢٩
نام شهری در استان کردستان
|

سیدحسین ١٠:٣٧ - ١٣٩٧/٠٩/١٣
روستایی از روستاهای شهرستان ابهر در استان زنجان با جمعیتی پنج هزار نفری
|

هومن دبیر ٢٠:٢٨ - ١٣٩٧/٠٩/١٣
گروگور به معنی دشت و صحرای هموار که با پسوند "وه" به معنی" نهاده شده" آمده است که معرب آن قروه گشته است
پس قروه یعنی نهاده شده در دشت
|

عبدالرزاق محمدی ١١:٥٤ - ١٣٩٧/٠٩/١٦
نام شهری است در هفتاد کیلومتری استان همدان . یکی از مناطق شهرستان رزن . با آب و هوای سرد و کوهستانی و محصولات گندم و جو و انگور.
|

شهریار آریابد ١٢:٢١ - ١٣٩٧/١٠/١١
در پارسی " گریوه " به معنای جای ناهموار ، پستی و بلندی .
|

بێهڕاد سابڵاغی ١٤:٤١ - ١٣٩٧/١١/١٤
به کوردی قوڕاو یعنی آب گِل ٱلود قوڕ(گِل) ئاو(آب)
|

فریدون فروغی ١٦:٣٩ - ١٣٩٧/١٢/٠٢
شهرستان قروه از توابع استان کردستان میباشد
|

فردین نامور ٠١:٠٩ - ١٣٩٧/١٢/٠٦
قروه به ضم قاف نام شهریست درشرق سنندج واز توابع استان کردستان.
ونباید آنرابا قروه به کسر قاف که روستایی است از توابع ابهر استان زنجان اشتباه گرفت.وهمچنین چند نطقه دیگربه همین نام وجود دارد .
از جمله شهرکی از توابه رزن استان همدان وروستایی از توابع سنقر استان کرمانشاه
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قروه   • مذهب مردم قروه   • جمعیت شهرستان قروه   • روستاهای قروه کردستان   • نقشه قروه   • قروه همدان   • روستاهای شهرستان قروه   • اخبار شهرستان قروه کردستان   • مفهوم قروه   • تعریف قروه   • معرفی قروه   • قروه چیست   • قروه یعنی چی   • قروه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قروه
کلمه : قروه
اشتباه تایپی : rv,i
آوا : qorve
نقش : اسم خاص مکان
عکس قروه : در گوگل


آیا معنی قروه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )