انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 944 100 1

قصر شیرین

/qasreSirin/

معنی قصر شیرین به فارسی

قصر شیرین
۱ - شهرستانی است که از شمال شرقی به بخش ثلاث ( کرمانشاهان ) از جنوب به بخش چوار ( ایلام ) از مشرق به بخش گیلان و کرند ( شاه آباد ) از مغرب و شمال بکشور عراق محدود است و آن شمال بکشور عراق محدود است و آن شامل بخش های سومار و سرپل ذهاب و بخش مرکزی است . جمع قرای آن ۴۵ و جمعیت ۱٠۱۹٠۲ تن است . ۲ - شهر قصر شیرین مرکزشهرستان حدود ۲۳۲۲۴ تن سکنه . در اطراف آن خرابه هایی است منسوب به خسروپرویز. قصر شیرین کنار الوند رود سر شاهراه تجارتی تهران به کرمانشاه و بغداد قرار دارد .

قصر شیرین در دانشنامه ویکی پدیا

قصر شیرین
بخش مرکزی شهرستان قصر شیرین یکی از بخش های تابع شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه در غرب ایران است.
دیوار دفاعی قصر شیرین مربوط به اواخر دوره ساسانیان است و در شهرستان قصر شیرین، بخش مرکزی، ۱۷ کیلومتری غرب قصر شیرین، مرز فعلی شهرستان قصر شیرین و سر پل ذهاب، کنار روستای فتاح بگ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۱۱۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مختصات: ۳۴°۳۰′۲۱″ شمالی ۴۵°۳۵′۰۰″ شرقی / ۳۴.۵۰۵۸۳° شمالی ۴۵.۵۸۳۳۳° شرقی / 34.50583; 45.58333
شهرستان قصرشیرین (کردی:شارستانی قەسری شیرین) از شهرستان های استان کرمانشاه ایران است. مرکز این شهرستان شهر قصرشیرین است. سومار دیگر شهر آن است. شهرستان قصرشیرین از شمال و غرب به کشور عراق از جنوب به استان ایلام از شرق به شهرستان های سرپل ذهاب و گیلانغرب محدود می شود. شهرستان قصرشیرین در سرشماری سال ۱۳۷۵، بالغ بر ۲۰۰۰۶ نفر جمعیت داشت که از این تعداد ۱۳۰۵۲ نفر ساکن در نقاط شهری و ۴۵۱۷ نفر ساکن درنقاط روستایی و بقیه غیر ساکن بوده اند، جمعیتی از مردمان قصرشیرین، بخش سومار ودهستان نصرآباد از ایل کلهر ایوان غرب می باشند.
شهرستان قصرشیرین بر سر راه اصلی تهران- بغداد قرار داشته و از قدیم آباد بوده است. مشهورترین اثر باستانی آن چهارطاقی است. آثار عمارتی معروف به عمارت خسرو در این شهر وجود دارد که از آثار باستانی ایران است. مردم قصرشیرین کرد زبان هستند. از دیگر بناهای تاریخی آن کاروانسرای شاه عباسی که پس از ترمیم و بازسازی، به موزهٔ مردم شناسی قصر شیرین تبدیل شده است. قلعه جوامیر نیز اثر تاریخی دیگری در این شهراست. تپه سرسبز تفریحی در این شهرستان با نام فلاحت وجود دارد.
کاروانسرای عباسی قصر شیرین مربوط به دوره صفوی - دوره پهلوی است و در قصر شیرین، خیابان شهدا واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۸۹۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های قصر شیرین

قصر شیرین از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است..
• «میانهٔ بغداد و همدان در کنار نهر واقع است و آن قصر را کسری پرویز برای شیرین، معشوقهٔ خود، بنا نهاده. از برای کسری پرویز، سه چیز بود که از برای پادشاهان دیگر نبوده: معشوقه ای چون شیرین و خواننده ای چون باربد، اسبی چون شبدیز؛ و قصر شیرین الی الآن باقی است و آن، قصری است بلند و عالی؛ مشتمل بر ایوانات و غرفات. در سبب بنای آن، اختلاف کرده اند. گویند چنان که در کتب فرس مسطور است شیرین به سبب تحریک پرویز از ارمن به مداین آمد. در آن حال، خسروپرویز از خوف پدر، از مداین گریخته بود. زنان خسرو، چون شیرین را دیدند بر او حسد بردند و به او گفتند که خسرو امر نموده که از برای تو، قصری بسازیم که در آنجا باشی تا خسرو بازگردد و به عداوت، در زمینی شوره زار و بدهوا، قصر شیرین رابنا نهادند؛ و گویند که شیرین، مایل به شیر بود و گوسقند در نزدیک قصر به سبب بدی زمین و کمی علف، نگهداشتن مقدور نبود، بدان سبب، گوسفندان در دو فرسخی قصر به چرا مشغول بودند و شیر را تا قصر، چون می آوردند روغن از او، سوا می شد و خوب نمی آمد. پس به دستیاری فرهاد، جویی از سنگ تراشیده شده و روی جوی به سنگهای تراش پوشیده گردید و چون جایی که گوسفندان چرا می نمودند نسبت به مکان قصر، مرتفع بود، همه جا خاک ریخته و جوی را مرتفع ساختند و از دو فرسخی، شیر را دوشیده از جوی روان می شد و در میان قصر به حوضی که ساخته بودند می ریخت و تا حال، آن علامات باقی است.» در «آثار البلاد و اخبار العباد/ اقلیم رابع / قصرشیرین» (نگاشته به سال ۶۷۴ق/ ۱۲۷۵م) -> ابوعبدالله زکریا قزوینی

قصر شیرین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی قصر شیرین

شهریار آریابد ١١:٢٧ - ١٣٩٧/١٢/٠٥
در پارسی " کاخ شیرین" : برابر تاریخ ایران در زمان ساسانیان (نوشته کریستین سن) خسرو جوان ساسانی پیش از تاجگذاری و شورش بهرام چوبین با شیرین ارمنی آشنا شد و در پی زناشویی برآمد ولی مرگ پدر و پس از آن شورش بهرام چوبین و رخداد های دیگر این پیوند به درازا کشید از اینرو وی برای شیرین در نزدیکی کرمانشاه کاخی ساخت که به کاخ شیرین و تازی آن قصر شیرین نام گرفت،داستان فرهاد و شیرین نیز از همین جا آغاز گردید.
|

پیشنهاد شما درباره معنی قصر شیرین



نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شهرستان قصرشیرین   • مرز قصر شیرین   • فاصله قصرشیرین تا کرمانشاه   • آژانس قصر داریوش   • نقشه قصرشیرین   • قصرشیرین شهر خوبان   • قصرشیرین قدیم   • قصرشیرین کجاست   • معنی قصر شیرین   • مفهوم قصر شیرین   • تعریف قصر شیرین   • معرفی قصر شیرین   • قصر شیرین چیست   • قصر شیرین یعنی چی   • قصر شیرین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قصر شیرین
کلمه : قصر شیرین
اشتباه تایپی : rwv advdk
آوا : qasreSirin
نقش : اسم خاص مکان
عکس قصر شیرین : در گوگل


آیا معنی قصر شیرین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )