انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1076 100 1

قصص الانبیاء

قصص الانبیاء در دانشنامه اسلامی

قصص الانبیاء
قصص الانبیاء عنوانی است برای کتابهائی که به داستان انبیاء می پردازند. به طور نمونه کتابهای زیر این عنوان را دارند:
قصص الأنبیاء(ع)، اثر عمادالدین ابوالفداء اسماعیل بن عمر بن کثیر قرشی، مشهور به ابن کثیر (701-774ق) است که در آن زندگی پیامبران الهی از حضرت آدم(ع) تا حضرت عیسی(ع)، به زبان عربی و بر طبق آیات قرآن کریم بیان شده است.
کتاب حاضر از مقدمه ناشر و متن اصلی تشکیل شده است.
روش نویسنده در این اثر، تفسیری و اجتهادی است و بعد از ذکر آیات، روایات تفسیری را آورده و بعد به بررسی و تحلیل پرداخته است.
هرچند گزارش تفصیلی درباره محتوا و ویژگی های این اثر، فرصتی فراخ می طلبد، ولی به جهت ضیق مجال به بیان چند نکته اکتفا می شود:
متأسفانه برای کتاب حاضر فقط فهرست تفصیلی مطالب در پایان کتاب آمده و فهرست های فنی و حتی فهرست منابع نیز تنظیم نشده است. با تأسف، کتاب حاضر به صورت عالمانه و همراه با توضیحات کافی تحقیق و تصحیح نشده است.
قصص الانبیاء ممکن است عنوان برای کتاب های ذیل باشد: • قصص الانبیاء (ثعلبی)، کتابی در باره داستان های پیامبران با نام عرائس المجالس فی قصص الانبیاء، مشهور با عنوان قصص الانبیاء• قصص الانبیاء (جزایری)، نوشته سید نعمت الله جزائری متوفای ۱۱۱۲ هجری، از شاگردان مبرز علامه مجلسی• قصص الانبیاء (جویری)، اثر محمد جویری از متون قدیمی و از ذخایر گرانبهای زبان فارسی• قصص الانبیاء (قطب راوندی)، نوشته قطب الدین سعید بن هبة الله راوندی متوفای ۵۷۳ هجری• قصص الانبیاء (نیشابوری )، اثر ابو اسحاق ابراهیم بن منصور بن خلف النیشابوری در قرن ۵ ق به تصحیح حبیب یغمایی به زبان فارسی• قصص الانبیاء (بیرجندی)، اثر شیخ عبداللطیف (زنده در ۹۱۷ ق) فرزند شیخ شمس الدین علی واعظ بیرجندی، از متکلمین و مفسرین شیعه در قرن دهم هجری • قصص الانبیاء (شبر)، اثر سید عبداللّه شبر (۱۱۸۸ - ۱۲۴۲ ق) فرزند سیدمحمدرضا حسینی کاظمی معروف به شبر، از اعاظم علمای امامیه و مشاهیر مفسران شیعه• تفسیر قصص الانبیاء (فضل الله راوندی)، اثر سید فضل الله راوندی از علمای نام آور و از مشایخ بزرگ شیعه در قرن ششم هجری
...
قصص الانبیاء اثر شیخ عبداللطیف (زنده در ۹۱۷ ق) فرزند شیخ شمس الدین علی واعظ بیرجندی، از متکلمین و مفسرین شیعه در قرن دهم هجری می باشد.
تفسیر مورد بحث در یک جلد به زبان فارسی و شیوه کلامی و داستانی شامل بخشی از قرآن کریم مرتب بر مقدمه و چند باب.مـؤلـف آیات داسـتـان هـای پیغمبران را گردآوری نموده سپس با بهره از روایات و اخبار ائمه معصومین (علیهم السّلام) به تفسیر و شرح می پردازد. نـسـخه های متعددی از این تفسیر موجود است کهن ترین آنها مورخه ۹۴۷ ق در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی (شماره ۶۸۳۳) موجود است.
قصص الأنبیاء علیهم السلام نوشته قطب الدین، سعید بن هبة الله راوندی متوفای 573 هجری در موضوع تاریخ و شرح حال پیامبران الهی علیهم السلام می باشد.
با نگاهی گذرا به اسامی نوشته های دوران اسلامی نزدیک به 200 عنوان کتاب می بینیم که موضوع آنها دربارۀ قصه های پیامبران است و یا فصل ها و باب هایی از آن را به این موضوع اختصاص داده اند.
توجه خاص به این موضوع، نشأت گرفته از فرهنگ اسلامی است، چرا که علمای اسلام تابع قرآن و سنت هستند و قرآن به تاریخ و خصوصا تاریخ پیامبران توجه خاص نشان داده و دیگران را نیز ترغیب به فراگیری آن کرده است.
البته هدف قرآن از ذکر داستان های تاریخی و دعوت به شنیدن و مطالعۀ تاریخ تنها قصه سرایی نیست بلکه قرآن تاریخی هدفدار را ترویج نموده تا از مطالعۀ آن عبرت گرفته شود و خوبیها و بدیهای آنان دستمایۀ رفتار ما در زندگی گردد.
قرآن کریم در این باره می فرماید: قُل سِیرُوا فِی الأَرضِ فَانظُرُوا کَیفَ کانَ عاقِبَةُ المُجرِمین
یکی از دو اثر مشهور ثعلبی کتابی در باره داستان های پیامبران با نام عرائس المجالس فی قصص الانبیاء است که با عنوان قصص الانبیاء نیز مشهور است.
به نظر می رسد ثعلبی قصص الانبیاء را بعد از تفسیر خود و با استفاده از آن نوشته باشد زیرا این دو کتاب، در حکایت برخی قصص ، شباهت های بسیار دارند.
گویا وی روایات تفسیری مرتبط با قصص پیامبران را از تفسیر خود استخراج کرده و با افزودن مطالبی از تاریخ و اخبار ، با شکل و ترتیبی متفاوت در قالب این کتاب عرضه کرده است.

جای گاه عرائس
نسخه های متعدد موجود از این کتاب در کتاب خانه های مختلف، ترجمه ها و اقتباسات گوناگون از آن و توجه فراوان خاورشناسان به این کتاب، نشان دهنده اهمیت و اعتبار این اثر و رواج و شهرت آن در میان مسلمانان است.

چاپ های عرائس
همچنین این کتاب از اواخر قرن سیزدهم تا به امروز بارها به چاپ رسیده، از جمله در بولاق و قاهره و بمبئی ، هر چند که هیچ یک از آن ها علمی و انتقادی نبوده است.

مقدمه عرائس
...


قصص الانبیاء در دانشنامه ویکی پدیا

قصص الانبیاء
قصص الانبیاء به داستانهایی اطلاق می گردد که از قرآن یا تفاسیر معتبر قرآن نشات گرفته شده باشند. از بهترین نمونه های قصص الانبیاء می توان به کتب مؤلفین زیر اشاره برد:
ابو اسحاق ابراهیم بن منصور بن خلف نیشابوری در سده پنجم قمری
کسائی کوفی در سده دوم قمری
اسماعیل بن کثیر
ابومنصور عبدالملک ثعالبی (کتاب عرائس المجالس)
عکس قصص الانبیاء


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قصص الانبیاء در دانشنامه آزاد پارسی

قِصَصُ الانبیاء
عنوان کتاب های بسیاری که به عربی و فارسی دربارۀ زندگی پیامبران نوشته شده است. ازجملۀ مهم ترین این کتاب ها می توان به این موارد اشاره کرد: ۱. قصص الانبیاء، تألیف ابن کثیر ( ـ۷۷۴ق) به عربی. مؤلف در این کتاب در کنار آیات از روایات نیز استفاده کرده و به نوشته های اهل کتاب نیز رجوع کرده است. این کتاب به تصحیح عبدالقادر عطا چاپ شده است (بیروت ۱۴۰۱ق)؛ ۲. قصص الانبیاء، تألیف محمد بن جریر طبری به عربی. این کتاب در حقیقت جزئی از تاریخ طبری است و اشعار عربی در آن سهمی عمده ایفا می کند. این کتاب به تصحیح عبدالقادر عطا چاپ شده است. (بیروت، ۱۴۰۹)؛ ۳. قصص الانبیاء، تألیف عبدالودود امین به عربی در دو جلد. در این کتاب قصه های پیامبران به ترتیب زمان وقوع آمده و از کتاب های مهم تفسیر نیز استفاده شده است. داستان حضرت محمد (ص) به علت طولانی بودن، در این کتاب نیامده است. (بیروت، ۱۴۱۴)؛ ۴. قصص الانبیاء، تألیف سید نعمت الله جزایری، به عربی که در آن قصه های قرآنی غیر از داستان انبیا هم آمده است (۱۴۱۱ق)؛ ۵. قصص الانبیاء، تألیف قطب الدین راوندی به عربی. در این کتاب داستان پیامبرانی، غیر از آنان که در قرآن هست نیز آمده است. برخی قصص این کتاب را از اسرائیلیات دانسته اند. این کتاب مرجع بحارالانوار است (مشهد ۱۴۰۹ق)؛ ۶. قصص الانبیاء، تألیف کمال مصطفی شاکر، به عربی. در آن به داستان های کتاب مقدس نیز توجه شده است. (بیروت، ۱۴۱۲)؛ ۷. قصص الانبیاء، تألیف عبدالوهاب النجار، به عربی که در آن نکات اخلاقی داستان ها نیز بیان شده است. (مصر، ۱۹۹۹)؛ ۸. قصص الانبیاء، (معروف به قصص الانبیای نیشابوری) تألیف ابراهیم بن منصور نیشابوری (قرن ۵ق). به فارسی که در آن به رویدادهای تاریخی غیر قرآنی، نظیر حجةالوداع و قصۀ خلفای راشدین، نیز اشاره شده است. این کتاب به تصحیح حبیب یغمایی منتشر شده است. (تهران، ۱۳۴۰)؛ ۹. قصص الانبیاء احداثُها و عِبَرُها، تألیف محمد الفقی به عربی. (قاهره)؛ ۱۰. قصص الانبیاء فی القرآن الکریم، تألیف سمیح عاطف الزین، به عربی که در آن به فن قصه شناسی نیز پرداخته شده است. (مصر، ۲۰۰۰)؛ ۱۱. قصص القرآن تألیف چهار قرآن پژوه عرب (محمد احمد جادالمولی، السید شحاته، علی محمد بجاوی، محمد ابوالفضل ابراهیم) به عربی. به کوشش محمدفؤاد عبدالباقی تدوین و منتشر و به فارسی نیز ترجمه شده است. ۱۲. قصص قرآن مجید. به کوشش یحیی مهدوی، به فارسی. در این کتاب همۀ قصه های قرآنی تفسیر سورآبادی جمع آوری شده است. (تهران، ۱۳۴۷ش).

ارتباط محتوایی با قصص الانبیاء

قصص الانبیاء را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قصص الانبیاء   • مفهوم قصص الانبیاء   • تعریف قصص الانبیاء   • معرفی قصص الانبیاء   • قصص الانبیاء چیست   • قصص الانبیاء یعنی چی   • قصص الانبیاء یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قصص الانبیاء
کلمه : قصص الانبیاء
اشتباه تایپی : rww hghkfdhء
عکس قصص الانبیاء : در گوگل


آیا معنی قصص الانبیاء مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )