برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1299 100 1

قضیه اساسی حسابان

قضیه اساسی حسابان در دانشنامه ویکی پدیا

قضیه اساسی حسابان
قضیه اساسی حساب دیفرانسیل و انتگرال (حسابان)، همانطور که از نامش مشخص است، از مهم ترین قضایای حساب دیفرانسیل و انتگرال است که رابطه ای میان انتگرال معین و نامعین به وجود می آورد و همچنین روشی برای محاسبه دقیق انتگرال معین یک تابع ارائه می دهد.
قضیه مقدار میانی
انتگرال
انتگرال ریمان
قضیه مقدار میانگین
این قضیه دارای دو بخش است. بخش اول را قضیه اساسی اول حساب دیفرانسیل و انتگرال(حسابان) می گویند که رابطه ای بین انتگرال معین و نامعین برقرار می کند و قضیه دوم را قضیه اساسی دوم حساب دیفرانسیل و انتگرال می نامند که روشی برای محاسبه انتگرال نامعین ارائه می دهد. البته در برخی منابع به قسمت اول قضیه اساسی حساب دیفرانسیل و انتگرال اطلاق می شود و قسمت دوم(قضیه اساسی دوم حساب دیفرانسیل و انتگرال) را به عنوان نتیجه ای از قضیه اول بیان می کنند. ما در اینجا از مورد اول پیروی می کنیم و هر یک را جداگانه بررسی می کنیم.
صورت ضعیف تری از قضیه و اثبات آن اولین بار توسط جیمز جرجی (۱۶۷۵-۱۶۳۸) منتشر شد. سپس نسخه جامع تری از قضیه توسط آیزاک بارو (۱۶۳۰–۱۶۷۷) اثبات شد. پس از او دانشجوی او ایزاک نیوتن (۱۷۲۷-۱۶۴۳) آن را تا حد یک نظریه جامع ریاضی توسعه داد و همزمان با او گوتفرید لایبنیتس (۱۷۱۶-۱۶۴۶) با نظام مند کردن آن دانش برای مقادیر بسیار کوچک، آن را به صورت نظریه ای که امروز می شناسیم ارائه کرد.
همانطور که اشاره شد، این قضیه دارای دو بخش است که هر یک را جداگانه بیان و اثابت می کنیم.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با قضیه اساسی حسابان

قضیه اساسی حسابان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قضیه اساسی حسابان   • مفهوم قضیه اساسی حسابان   • تعریف قضیه اساسی حسابان   • معرفی قضیه اساسی حسابان   • قضیه اساسی حسابان چیست   • قضیه اساسی حسابان یعنی چی   • قضیه اساسی حسابان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قضیه اساسی حسابان
کلمه : قضیه اساسی حسابان
اشتباه تایپی : rqdi hshsd pshfhk
عکس قضیه اساسی حسابان : در گوگل

آیا معنی قضیه اساسی حسابان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )