انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1018 100 1

قطار

/qatAr/

مترادف قطار: راسته، رده، ردیف، صف، ترن

برابر پارسی: ردیف، رده، آهن نورد، پشت سر هم

معنی قطار در لغت نامه دهخدا

قطار. [ ق ِ ] (ع اِ) یک رسته شتر. (منتهی الارب ). القطار من الابل ، قطعة علی نسق واحد. ج ، قُطُر، قُطُرات. تقول : رأیت قطاراً من الابل و قُطُراً. (اقرب الموارد).شتران قطارشده و بر یک نسق رونده ، و در اصطلاحات الشعرا ده شتر فراهم آمده. (آنندراج ). || و حالااطلاق آن بر جمعی از هر چیز کنند، و با لفظ بودن و کشیدن و بستن استعمال نمایند. (آنندراج ) :
از گوزنان هست بر هامون گروه اندر گروه
وز کلنگان هست بر گردون قطار اندر قطار.
امیرمعزی (از آنندراج ).
نبوده ست در کوچه ٔ لاله زار
شقایق بدین رنگ هرگز قطار.
ملا طغرا (در تعریف نی ، از آنندراج ).
کاردلم به کودک شوخی فتاده است
کو همچو بیضه میشکند صد قطار دل.
ملاطغرا (از آنندراج ).
به تار موی ببندد هزار زیبا را
چو گل فروش که گل را قطار می بندد.
امیرخسرو (از آنندراج ).
ز شرزه شیران افکنده شد سپاه سپاه
ز زنده پیلان آورده شد قطارقطار.
؟(از آنندراج ).
|| مجموعه ٔ اطاقهایی که با لوکوموتیو پشت سر هم روی خطّ آهن حرکت کند. ترن . (از فرهنگ فارسی معین ). || ج ِ قطرة. (منتهی الارب ).

قطار. [ ق ُ ] (ع اِ) باران بزرگ قطره. (اقرب الموارد) (منتهی الارب ).

قطار. [ ق َطْ طا / ق ُطْ طا ] (اِخ ) نام آبی است معروف در عرب ، و گویا در نجد باشد. (معجم البلدان ).

قطار. [ ق ِ ](اِخ ) موضعی است میان واسط و بصره. (منتهی الارب ).

قطار. [ ق ِ ] (اِخ ) شهری است میان شیراز و کرمان. (منتهی الارب ).

قطار. [ ق َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان گاودول بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع در 49000 گزی جنوب خاوری مراغه و 16000 گزی شمال خاوری راه ارابه رو میاندوآب به شاهین دژ. موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن معتدل مالاریایی است. سکنه ٔ آن 408 تن میباشد. آب آن از قوری چای و محصول آن غلات ، چغندر، کشمش ، بادام ، زردآلو و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی زنان جاجیم بافی است. راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

قطار. [ ق َ ] (اِخ ) دهی از دهستان آجرلو ااز بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع در 56000 گزی جنوب خاوری مراغه و 24500گزی خاوری شوسه ٔ شاهین دژ به میاندوآب. موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن معتدل است. سکنه ٔ آن 125 تن میباشد. آب آن از چشمه و محصول آن غلات ، نخود، بزرک و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی آنان جاجیم بافی است. راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

قطار. [ ق َ ] (اِخ ) دهی از دهستان درختگان بخش مرکزی شهرستان کرمان واقع در 40000 گزی شمال خاوری کرمان و 3000 گزی شمال راه مالرو شهداد به کرمان. موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن سردسیری است. سکنه ٔ آن 50 تن میباشد. آب آن ازقنات و محصول آن غلات ، حبوبات و شغل اهالی زراعت است. راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

معنی قطار به فارسی

قطار
ردیف، چندحیوان بارکش که پشت سرهم ردیفشان کنند، چرخهایااطاقهای راه آهن که پشت سرهم حرکت میکنند
( اسم ) ۱ - چند ستور که از پی هم بروند ( مانند شترانی که پشت سر هم و بر یک نسق روند ) ۲ - جمعی از هر چیز : مردم اردو پراکنده شدند . نسائ و صبیان با اموال و اسباب اسیرو و تاراج شده هر قطاری بدست تاتاری در آمد . ۳ - صف ردیف : رو تو بقطار خویش ازیراک من با تو شتر نه در قطارم . یا درقطار . در ردیف . یا یک قطار . یک ردیف . ۴ - مجموعه اطاقهایی که با لوکوموتیو پشت سر هم روی خط آهن حرکت کند ترن . توضیح باین معنی در عربی قاطره گویند . ۵ - یکی از گوشه های دستگاه شور .
دهی از دهستان درختگان بخش مرکزی شهرستان کرمان واقع در ۴٠٠٠٠ گزی شمال خاوری کرمان و ۳٠٠٠ گزی شمال راه مالرو شهداد - کرمان . موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن سردسیری است .
دهی از دهستان مهربان بخش کبودراهنگ شهرستان همدان واقع در ۴۲ هزار گزی شمال باختر قصبه کبودراهنگ و ۶ هزار گزی خاور قافله رو زنجان بهمدان موقع جغرافیایی آن تپه ماهوری و هوای آن سردسیری است .
[container train] [حمل ونقل ریلی] قطاری متشکل از واگن های باری با قابلیت حمل بارگُنج
[mixed train] [حمل ونقل ریلی] قطاری متشکل از واگن های باری و مسافری
[funicular railway] [حمل ونقل ریلی] نوعی قطار مخصوص مسیرهای کوتاه با شیب تند که نیروی کشش آن با موتوری ثابت و به کمک بافه و ایجاد موازنه بین قطارهای رفت وبرگشت یا وزنۀ تعادل تأمین می شود متـ . قطار کابلی
[concreting train] [حمل ونقل درون شهری ـ جاده ای] دستگاهی برای بتن ریزی در عملیات روسازی صلب، متشکل از چند ماشین که به دنبال یکدیگر مراحل چندگانۀ روسازی را ضمن حرکت انجام می دهد
[مهندسی مخابرات] ← قطار تَپ
[pulse train, pulse sequence, pulse string, pulse group] [مهندسی مخابرات] تعداد زیادی تَپ/ پالس که پشت سرهم می آیند و مشخصات یکسانی دارند متـ . قطار پالس
[observation railcar] [حمل ونقل ریلی] خودروِ ریلی مسافری با پنجره های بزرگ برای آنکه مسافران بتوانند مناظر اطراف را به خوبی بینند
[turbotrain] [حمل ونقل ریلی] قطاری با نیروی محرکۀ توربینی متـ . توربینی
[monorail train, monorail] [حمل ونقل ریلی] قطاری که بر روی یک ریل حرکت می کند
[rubber-tired rapid transit, RTRT] [حمل ونقل ریلی] نوعی قطار شهری که برای بالا بردن ظرفیت آن بهینه سازی شده و دارای چرخ های لاستیکی برای حرکت بر روی سطح بتنی یا فولادی است
[commuter train] [حمل ونقل ریلی] قطاری که روزانه مسافران بسیاری را بین مراکز تجاری و حومه یا سایر مراکز پرجمعیت جابه جا می کند
[shuttle train] [حمل ونقل ریلی] قطاری که بین ایستگاه های مبدأ و مقصد توقف نمی کند
[car sleeper train, motorail] [حمل ونقل ریلی] قطار خودروبَری که امکانات لازم را برای خواب و استراحت سرنشینان دارد
[tramway] [مشترک حمل ونقل] خودروی که بر روی ریل فلزی در سطح خیابان حرکت کند و مسافران شهری را جابه جا نماید
[rame reversible] [حمل ونقل ریلی] قطاری که بدون تغییر جهت بتواند رفت وبرگشت کند
[tram-train] [حمل ونقل ریلی] سامانه ای ریلی مرکب از قطار سبک شهری و خطوط راه آهن بین شهری
[dual-voltage train] [حمل ونقل ریلی] قطار یا لوکوموتیوی که با دو سامانۀ مختلف تأمین نیروی کشش الکتریکی کار می کند متـ . لوکوموتیو دوولتاژی dual-voltage locomotive
[rail train] [حمل ونقل ریلی] قطاری با واگن های کفی و مجهز به قفسه های ریل برای حمل ریل های ممتد

معنی قطار در فرهنگ معین

قطار
(قَ) [ ع . ] (اِ.)۱ - یک رشته شتر. ۲ - در فارسی نام وسیلة مسافربری ، ترن . ۳ - صف ، ردیف .

معنی قطار در فرهنگ فارسی عمید

قطار
= قَطر
۱. وسیله ای نقلیه، مرکب از چند واگن که بر روی خط آهن قرار دارد و به وسیلۀ لکوموتیو حرکت می کند، تِرَن.
۲. چند حیوان بارکش که آن ها را پشت سر هم ردیف کنند.
۳. ردیف.
۴. (موسیقی) گوشه ای در بیات تُرک.
شتری که در قطار جلوتر از همه باشد، نخستین شتر از شتران قطارکرده.
دو یا چند تن که در یک خانه یا اداره به یک شغل و خدمت مشغول باشند.

قطار در دانشنامه ویکی پدیا

قطار
قطار گونه ای از حمل ونقل ریلی است که از وسایل نقلیهٔ به هم پیوسته ای تشکیل شده که به منظور جابجایی بار یا مسافران روی ریل راه آهن حرکت می کند.پس میتوان گفت قطار وسیله است که به همراه مامورین موظف به صورت پیوسته که حداقل شامل یک لکوموتیو و چندین سالن که به وسیله رئیس قطار فرماندهی و نظارت شود رئیس قطار ارشدترین مقام قطار است و وظیفه نظارت بر کار کلیه مامورین و ایمنی قطار است رئیس قطار مطرح در ایران آقایان داوود فراهانی ، مسعود آورند ، مصطفی نعمتی ، عزیز خداخواه ، مهدی امینی ، سواد آذری ، فرهاد محمدسلیمی ، صابر اسماعیل زاده ، صالح نوری می باشد امروزه قطار، پس از هواپیما و اتوبوس، امن ترین راه حمل و نقل در دنیا شناخته می شود.
۱۷۶۵:استاندارد عرض خطوط راه آهن ۱۴۳۵ میلی متر تعیین شد.
۱۸۰۴:اولین لوکوموتیو فعال با موتور بخار توسط ریچارد تروتیک در ولز جنوبی (انگلستان).
۱۸۱۴:اغاز به کار لوکوموتیو استفنسون در یک معدن.
۱۸۲۵:افتتاح اولین مسیر منظم قطار بین استاکتون و دارلینگتون.
۱۸۳۰:اولین مرکز ارائه خدمات منظم به مسافران میان منچستر و لیورپول.
۱۸۳۰:اولین قطار آمریکا در کارولینای جنوبی آغاز به کار کرد.
۱۸۵۹:ساخت اولین کوپهٔ خواب (آمریکا).
۱۸۶۳:ساخت اولین رستوران داخل قطار (آمریکا).
۱۸۶۳:راه اندازی اولین قطار زیر زمینی (مترو) در لندن.
۱۸۶۹:احداث خطوط راه آهن در سراسر آمریکا پایان یافت.
۱۸۷۹:ساخت اولین قطار برقی (المان).
۱۸۸۵:تکمیل خطوط راه آهن کانادا.
۱۹۲۵:ساخت اولین لوکوموتیو دیزل الکتیریک (کانادا)
آغاز به کار قطارها به سدهٔ ۱۵۰۰ میلادی بازمی گردد در ابتدا ریل قطار از جنس چوب ساخته و واگن ها توسط اسبان پر قدرت کشیده می شد. قطار بخار در اوایل سده ۱۸۰۰ اختراع گردید قطارها وسایل حمل و نقل مفیدی هستند زیرا بارهای سنگین را به راحتی روی ریل می کشند.
هنگامی که ریچارد ترویتیک برای اولین بار لوکوموتیو مجهز به موتور بخار خود را روی ریل های فولادی به حرکت درآورد و عصر قطارهای امروزی آغاز گردید. این اقدام در سال ۱۸۰۴ میلادی و در ولز جنوبی (انگلستان) انجام شد، او ابتدا یک لوکوموتیو با موتور بخار جهت حمل بار با ظرفیت حمل بار به وزن ۲۰ تن (۲۰۰۰۰ کیلوگرم) درست کرد و سپس یک لوکوموتیو با موتور بخار جهت حمل مسافر اختراع کرد و مردم شهر را سوار می کرد و قطار یک دور کامل به دور شهر می چرخید و پول ناچیزی از مردم دریافت می کرد تا اینکه یک روز یکی از چرخ های لوکوموتیو او شکست و از آن به بعد ریچارد دیگر از لوکوموتیو خود استفاده نکرد و آن را رها کرد.
اما کسی که در تبدیل قطار به وسیله بسیار مهم حمل و نقل عمومی نقش مهمی ایفا کرد جورج استفنسون انگلیسی بود وی یک قطار تقریباً بزرگ ساخت و برای مسافران درون ان قطار خود را به لوکوموتیوی با موتور بخار مجهز کرد.
عکس قطار
«قطار A را بگیر» (به انگلیسی: Take the "A" Train) یک قطعهٔ استاندارد جاز از بیلی استریهورن است که ترانه معرف ارکستر دوک الینگتون به شمار می رفت. این احتمالاً مشهورترین قطعهٔ مشترک این دو موسیقی دان آمریکایی است.
قطار یک وسیلهٔ نقلیه است و ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
قطار (فیلم ۱۹۷۳)، فیلم فرانسوی
قطار (فیلم ۲۰۰۷)، فیلم هندی
قطار (فیلم ۲۰۰۸)، فیلم گیدئون راف
قطار (فیلم ۲۰۱۱)، فیلم هندی
قطار (به عربی: القطار) یک شهرداری در الجزایر است که در استان غلیزان واقع شده است.
فهرست شهرهای الجزایر
قطار (انگلیسی: The Train) فیلمی هندی در سبک مهیج است که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد.
راهول برمن
«قطار» (فرانسوی: Le Train) فیلمی در ژانر جنگی و رمانتیک است که در سال ۱۹۷۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ژان لویی ترنتینیان، رومی اشنایدر، آن ویازمسکی، ژان-پیر کاستالدی، و پائول بانیفاش اشاره کرد.
۱۹۷۳ (۱۹۷۳)
قطار (انگلیسی: The Train) فیلمی است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به عمران هاشمی اشاره کرد.
قطار (به انگلیسی: Train) نام یک فیلم ترسناک آمریکایی به کارگردانی گیدئون راف محصول سال ۲۰۰۸ میلادی است.
«قطار» (انگلیسی: The Train (2011 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.
۲۷ مه ۲۰۱۱ (۲۰۱۱-05-۲۷)
قطار ۱۵:۱۷ به مقصد پاریس (انگلیسی: The 15:17 to Paris) یک فیلم در ژانر زندگینامه ای و درام به کارگردانی کلینت ایستوود است که بر اساس داستان واقعی دربارهٔ حمله به قطار تالیس ۲۰۱۵ ساخته شده است.
کلینت ایستوود
جسیکا میر
تیم مور
کریستینا ریورا
این فیلم از سوی شرکت برادران وارنر در ۹ فوریه ۲۰۱۸ منتشر شد.
قطار آمستردام (انگلیسی: Amsterdam Express) یک فیلم درام ساخت سینمای آلبانی است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. کارگردان این فیلم، فاتمیر کوچی است.
۲۷ مارس ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-03-۲۷)
ایستگاه قطار یا ایستگاه راه آهن و اغلب با نام کوتاه ایستگاه، از امکانات راه آهن است که در آن قطار به طور منظم برای بارگیری(عمدتاً کالا) یا سوار یا پیاده کردن مسافر، توقف می نماید. به طور کلی ایستگاه شامل سکویی در مجاور ریل و ساختمان ایستگاه برای ارائه خدمات مربوطه از قبیل خرید و فروش بلیط و اتاق انتظار می باشد.ساعت زیبای دویچه بان در آلمان   چرخ بار در ایستگاه قطار آلمان   چشم انداز کوه آلپ در بریگ، سوئیس.   آی سی ای در ایستگاه کلن.   ایستگاه راه اهن آنتورپ   قطار ۳۲۳ ایستگاه Godley   ایستگاه راه آهن مرکزی ساویدر تل آویو، در تل آویو اسرائیل.
ساعت زیبای دویچه بان در آلمان
چرخ بار در ایستگاه قطار آلمان
چشم انداز کوه آلپ در بریگ، سوئیس.
بیگانگان در قطار (انگلیسی: Strangers on a Train) یک رمان مهیج نوشتهٔ پاتریشا های اسمیت است.
ترک اورشلیم با قطار (فرانسوی: Départ de Jérusalem en chemin de fer) فیلمی فرانسوی به کارگردانی الکساندر پرومیو است که در سال ۱۸۹۷ منتشر شد.
تصادف قطار (انگلیسی: A Railway Collision) فیلمی در ژانر صامت به کارگردانی والتر رابرت بوث است که در سال ۱۹۰۰ منتشر شد.
مارس ۱۹۰۰ (۱۹۰۰-03)
بیشتر قطار مسافری (فواصل متوسط و بلند) توالت مخصوص خود را دارند. توالت قطار در انتهای هر واگن تعبیه شده است. بعضی از قطارها ممکن است دارای محفظهٔ کمپوست باشند تا پیش از آزاد کردن محتوای خود در روی ریل، با استفاده از کلرین آن را تجزیه کنند. سیستم تخلیهٔ توالت قطار تقریباً مانند هواپیما است.
دختری در قطار (۲۰۱۵) (به انگلیسی: The Girl on the Train) یک رمان دلهره آور اثر پائولا هاوکینز نویسنده بریتانیایی است.
فرانسه
ایتالیا
اسپانیا
پرتغال
آلمان
ترکیه
روسیه
رمان در آغاز انتشارش در صدر فهرست پرفروشترین کتاب های داستان نیویورک تایمز، به تاریخ اول فوریه سال۲۰۱۵، و سیزده هفتهٔ متوالی در صدر لیست به تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۱۵ قرار داشت. بیشتر منتقدان کتاب را جلد دوم «دختر گم شده» (کتاب مشهور سال ۲۰۱۲) می دانند.
تا ماه مارس ۲۰۱۵ یک میلیون جلد و تا آوریل یک ونیم میلیون جلد از کتاب به فروش رفت. این کتاب در جدول کتاب های پرفروش دارای جلد گالینگور به مدت ۲۰ هفته شمارهٔ یک بود، طولانی ترین مدتی که یک کتاب تاکنون توانسته است شمارهٔ یک باشد. تا اوت ۲۰۱۵ فقط در آمریکا سه میلیون جلد از کتاب به فروش رفت.
شرکت دریم ورکس در سال ۲۰۱۴ حقوق انحصاری ساخت فیلم را بدست آورد.
سارقین قطار (انگلیسی: The Train Robbers) یا دزد و دزد خوشگله فیلمی در ژانر وسترن به کارگردانی برت کندی است که در سال ۱۹۷۳ منتشر شد.
۱۹۷۳ (۱۹۷۳)
سرقت بزرگ قطار (انگلیسی: The Great Train Robbery) یک فیلم صامت در سبک سرقت و وسترن به کارگردانی ادوین اس پورتر است که در سال ۱۹۰۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به برانکو بیلی اندرسن اشاره کرد. در ۱۹۹۰، فیلم به عنوان اثری فرهنگی و از لحاظ زیبایی شناختی، مهم تشخیص داده شده و توسط کتابخانه کنگره در فهرست ملی ثبت فیلم قرار گرفت.
۱ دسامبر ۱۹۰۳ (۱۹۰۳-12-۰۱)
قلاب قطار بخشی از تجهیزات قطار است که امکان آزاد شدن اتصال بین دو خط نورد (واگن) را فراهم می کند.
مردی در قطار (انگلیسی: The Man on the Train) یک فیلم درام و جنایی به کارگردانی پاتریس لوکنت محصول سال ۲۰۰۲ کشور فرانسه است. ژان روشفور و جانی آلیده در این فیلم ایفای نقش کردند.
۲ سپتامبر ۲۰۰۲ (۲۰۰۲-09-۰۲) (جشنواره فیلم ونیز)
۹ اکتبر ۲۰۰۲ (۲۰۰۲-10-۰۹) (فرانسه)
مردی(جانی آلیده) سوار بر قطار وارد شهری کوچک می شود و در آنجا با پیرمردی (ژان روشفور) که یک معلم بازنشسته است آشنا می شود و هردو طی اتفاقاتی آرزو می کنند که جای یکدیگر باشند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قطار در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:راه آهن

ارتباط محتوایی با قطار

قطار در جدول کلمات

قطار
ترن
قطار راه آهن
ترن
قطار زیرزمینی
مترو
قطار شهری
تراموا
برای قطار بوق است
سوت
محدوده امنی برای توقف قطار جهت جلوگیری از برخورد ان با قطارهای در حال حرکت
ایمن گاه
از بازیگران فیلم قطار مرگ
,,,,,,,

معنی قطار به انگلیسی

train (اسم)
دم ، قطار
row (اسم)
صف ، خط ، سطر ، رده ، ریسه ، ردیف ، قطار ، قیل و قال ، راسته ، رج ، ردیف چند خانه
string (اسم)
عقد ، سیم ، زه ، رشته ، ریسمان ، سلسله ، نخ ، ردیف ، قطار ، دراز
rank (اسم)
صف ، ترتیب ، نظم ، پایه ، رشته ، مقام ، سلسله ، شکل ، ردیف ، رتبه ، شان ، قطار
file (اسم)
صف ، صورت ، خط ، پرونده ، فهرست ، ضبط ، سوهان ، اهن سای ، دسته کاغذهای مرتب ، قطار
tandem (اسم)
جفت ، قطار ، دوپشته ، دو اسبه ، درشکه یا دوچرخه دو نفری

معنی کلمه قطار به عربی

قطار
خيط , رتبة , قطار
زميل

قطار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی قطار

پیشداد ٠٠:٥٠ - ١٣٩٦/٠٨/٠٨
رض
|

حمید ١٠:٣٥ - ١٣٩٦/١١/٠٣
مدیران محترم.
ادعای خاصی ندارم فقط ردیف کلمه عربیست و نمی‌تواند جایگزین قطار در فارسی باشد. از سوی دیگر مترادف سازی با کلمات خارجی مثل ترن راه حلی برای پاک سازی زبان پارسی نیست و باید دانشمندان زبان شناسی با استفاده از ریشه ها پارسی واژه بسازند. متاسفانه بجز دانشمندان در این رشته کسان دیگری صلاحیتحل این مشکل بزرگ نیستند. کلاه خود را قاضی کنید و برای متن که در بالا نوشته ام که با استفاده از ۲۰ واژه عربی نوشته شده است چند واژه فارسی میابید. تاکییدم براین است که تا انجمن فعالی که به تمام زبانهای زنده و مرده و گویشهای گوناگون ایران زمین آشنا باشد وجود نداشته باشد این کار گران انجام پذیر نیست.
ارادتمند
|

رضاآپادانا ٠١:٠٩ - ١٣٩٧/٠٧/٣٠
رض
|

اشکان ١٩:٣٨ - ١٣٩٧/١٢/٢٨
واژه ترن بهترین واژه هستش و نمیدونم کی واژه زشت و بی معنی قطار رو جایگزین کرد ، اگه قراره از واژه بیگانه بهرمند شیم ، لاتین که بهتره هم جهانیه و هم با فارسی همخونواده است
|

اشکان ١٠:٥٩ - ١٣٩٨/٠٤/٠٣
البته شاید ، قطار واژه ای آریایی باشد ، چون در انگلیسی که زبانی آریایی و هند و اروپایی است واژه together یعنی باهم را داریم
|

اشکان ١١:٠٣ - ١٣٩٨/٠٤/٠٣
دوست گرامی حمید :
ردیف واژه ای ایرانی است و با رده هم خانواده است و بسیاری از واژه هایی که گمان می کنیم عربی اند و اینطور به ما باور داده اند ، ایرانی اند ، زبان عربی ، بیشترش ، ایرانی ، سریانی و عبرانی است .
|

محمدرحیم ریگی ١٣:٠٣ - ١٣٩٨/٠٤/٠٩
کاروان خودرو
|

فر کیانی ١٦:٤٤ - ١٣٩٨/٠٥/٠٧
درود بر کاربر گرامی اشکان که خیلی خوبه ریشه یابی می کنند، راهی منم چند ماهی ست دنبال می کنم
|

پیشنهاد شما درباره معنی قطارنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بلیط قطار رجا   • برنامه حرکت قطارها   • قطار سفیر   • قیمت بلیط قطار رجا   • قطار زندگی   • موجودی بلیط قطار   • قیمت بلیط قطار تهران مشهد رفت و برگشت   • معنی قطار   • مفهوم قطار   • تعریف قطار   • معرفی قطار   • قطار چیست   • قطار یعنی چی   • قطار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قطار
کلمه : قطار
اشتباه تایپی : rxhv
آوا : qatAr
نقش : اسم
عکس قطار : در گوگل


آیا معنی قطار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )