برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1312 100 1

قطب نما

/qotbnamA/

برابر پارسی: سونما

معنی قطب نما در لغت نامه دهخدا

قطب نما. [ ق ُ ن ُ / ن ِ / ن َ ] (اِ مرکب ) یا قبله نما. اسباب کوچکی است به اندازه ٔ ساعت جیبی و کوچکتر یا بزرگتر از آن و دارای صفحه ٔ مدرج و عقربه. تقسیمات صفحه ٔ مدرج از صفر تا 360 درجه یا 400 گراد است. محفظه ٔ کوچکی است مانند یک ساعت جیبی که در آن یک عقربه ٔ مغناطیسی روی پایه ای که در مرکز صفحه قرار دارد نصب شده و چون قطب نما را افقی نگاه دارند نوک آبی عقربه تقریباً به طرف شمال متوجه میشود و چنانچه زاویه ٔ انحراف این نقطه را بدانیم میتوانیم امتداد صحیح شمال و جنوب را پیدا کنیم. قطب نماهائی که سابقاً در کشتی رانی متداول بود و هنوز نیز در بعضی کشتیها به کار میروداصولاً از یک عقربه ٔ مغناطیسی تشکیل شده و روی عقربه صفحه ، دایره از مقوا یا میکا چسبانیده اند، عقربه روی یک پایه ٔ قائم تکیه دارد و سطح صفحه افقی است. محیط صفحه درجه بندی شده و روی سطح آن یک شکل ستاره کشیده اند که شاخه های مختلف آن به سوی جهات اصلی و فرعی متوجه است. خط شمال و جنوب آن در امتداد قطب شمال و جنوب عقربه قرار دارد. عقربه و صفحه در محفظه ای مسی نصب شده است. برای اینکه صفحه همیشه افقی بایستد و حرکت کشتی در آن تأثیر نداشته باشد محفظه را خیلی سنگین میگیرند، برای اینکه ارتعاشاتی که از تیراندازی باتوپهای سنگین در کشتیهای جنگی تولید میشود، باعث اختلال عمل عقربه نشود. در کشتیهای جنگی یک نوع قطب نمای دیگر به کار میرود. این قطب نما از محفظه ای شیشه ای تشکیل شده که داخل آن را با مخلوطی از آب و الکل پر کرده اند، صفحه ٔ درجه بندی شده و یک جفت آهن ربای استوانه ای کوتاه به یک جسم شناگر متصل است. اندازه ٔ شناگر را طوری تعیین می کنند که وزن تمام قسمت متحرک موقعی که در آبگونه (مایع) فرورفته خیلی کم باشد. در زیردریائی ها که از غلافی آهنی پوشیده شده اند و عقربه ٔ مغناطیسی در داخل آهن کار نمیکند یک نوع قطب نمای دیگر به نام قطب نمای ژیروسکپی به کار میبرند و اساس آن بر این قرار دارد که همواره بر اثر یک حرکت دورانی با تندی 8600 دور در دقیقه به وسیله ٔ موتورهای الکتریکی و محور چرخش قطب نما و محور زمین در یک سطح قرار دارد.
تاریخچه ٔ قطب نما: به طوری که کریمرز استاد زبان فارسی و ترکی دانشگاه لیدن در مقاله ای به نام جغرافیا و بازرگانی در سلسله مقالاتی به نام ...

معنی قطب نما به فارسی

قطب نما
( اسم ) آلتی است مرکب از صحفه ای که روی آن عقربه ای نوک نیز نصب شده و نوک آن هموراه بسمت شمال متوجه است آلت مزبور برای جهت یابی به کار می رود.
[compass] [فیزیک] وسیله ای با عقربۀ مغناطیسی که شمال مغناطیسی زمین را نشان می دهد و برای تعیین جهت به کار می رود
[Pyxis, Pyx, Compass] [نجوم] صورت فلکی کم فروغی در آسمان نیمکرۀ جنوبی که به شکل قطب نما تصور می شود
[gyrocompass alignment] [هوافضا] میزان سازی چرخش قطب نما به نحوی که شمال اندازه گیری شدۀ آن همان شمال واقعی باشد

معنی قطب نما در فرهنگ معین

قطب نما
( ~ . نَ) [ ع - فا. ] (اِمر.) ابزاری برای تعیین امتداد نصف النهار.

معنی قطب نما در فرهنگ فارسی عمید

قطب نما
جعبه ای دارای عقربۀ مغناطیسی که روی صفحۀ مدرجی حرکت می کند که عقربۀ آن همیشه به سمت شمال متوجه است و به وسیلۀ آن جهات اربعه یا سمت قبله را پیدا می کنند، قبله نما.

قطب نما در دانشنامه ویکی پدیا

قطب نما
قُطب نما وسیله ای برای تعیین جهت (جهت یابی) است. این وسیله با استفاده از میدان مغناطیسی زمین جهت قطب شمال را نشان می دهد که در حقیقت شمال مغناطیسی زمین است؛ که با شمال حقیقی مقداری فاصله دارد. زاویه بین شمال حقیقی و شمال مغناطیسی، میل مغناطیسی نامیده می شود. امروزه برای تعیین شمال حقیقی از قطب نماهای پیشرفته تری مانند قطب نمای ژیروسکوپی استفاده می شود.
جهت یابی
قبله نما
قطب
شمال مغناطیسی
میل مغناطیسی
انحراف مغناطیسی
قطب نمای گردش سنج
قطب نمایی که از یک آهنربا ساخته شده یعنی قطب نمای مغناطیسی جهت را نشان می دهد زیرا زمین چون آهنربای بزرگی عمل می کند. نیروی آهنربایی زمین قطب نما یا سوزن مغناطیسی را به سوی شمال و جنوب می کشد.
کسی نمی داند که چه کسی اول بار قطب نما را ساخت. برخی گمان می کنند که چینیان نخستین بار قطب نما را ساختند برخی دیگر می گویند که قطب نما در ایتالیا اختراع شده است. بعضی از نخستین قطب نماها تکه های اکسید مغناطیسی آهن بوده اند که بر قطعات چوبی یا چوب پنبه قرار داشتند و در یک ظرف آب شناور بودند. اکسید مغناطیسی آهن نوعی کانی آهن است یک نام دیگر آن ماگنتیت است. تکه های ماگنتیت آهنرباهای طبیعی هستند.
پس از آن مردم ساختن آهن ربا از فولاد را یادگرفتند و توانستند قطب نماهای بهتری بسازند. قطب نماهای مغناطیسی جدید کشتی ها معمولاً از چند آهنربا ساخته شده که بر روی یک قرص مسطح به نام صفحه قطب نما نصب شده است. صفحه قطب نما بر محوری چنان سوار شده است که بتواند به آزادی نوسان کند. صفحه و محور در ظرف شیشه ای بسته ای قرار دارند که معمولاً از مخلوطی از الکل پر شده و صفحه بر روی آن شناور است. مخلوط الکل برای این است که در هنگامی که کشتی به این سو و آن سو نوسان می کند از نوسان صفحه جلوگیری شود. آهنرباها صفحه ها را به اطراف می کشند و جهات را نشان می دهند.
عکس قطب نما
مختصات: ۰۹h ۰۰m ۰۰s٬ −۳۰° ۰۰′ ۰۰″
مقادیر:http://www.astro.wisc.edu/
dolan/
قطب نما(به انگلیسی: Pyxis) یکی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قطب نما در دانشنامه آزاد پارسی

قُطب نما (compass)
قُطب نما
اسباب جهت یابی . متداول ترین نوع آن قطب نمای مغناطیسی است . این قطب نما متشکل از صفحه ای با جهات اصلی و قطعه آهن ربایی است که قطب جنوب آن (قطبِ رو به شمال ) مشخص شده است و آزادانه روی محوری می چرخد. اگر قطب نما درست تنظیم شود، عقربۀ آهن ربا شمال مغناطیسی را نشان می دهد و از روی آن ، به کمک جدول های تصحیحات مغناطیسی ، می توان شمال جغرافیایی را پیدا کرد. قطب نماهای فاقدِ آهن ربا عبارت اند از قطب نمای ژیروسکوپی که برمبنای ویژگی های ژیروسکوپ عمل می کند، و قطب نمای رادیویی که با بی سیم کار می کند . وجود آهن و اختلالات ناشی از میدان مغناطیسی زمین در این نوع قطب نماها تأثیر ندارد و در کشتی و هواپیما کاربرد گسترده ای یافته اند. نیز ← ناوبری

ارتباط محتوایی با قطب نما

معنی قطب نما به انگلیسی

compass (اسم)
حوزه ، دایره ، قطب نما ، پرگار ، حیطه ، گرد

معنی کلمه قطب نما به عربی

قطب نما
بوصلة
مغلاة

قطب نما را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

وحید
دِیرِه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قطب نما نظامی   • قطب نما چیست   • قطب نما اندروید   • دانلود قطب نما برای موبایل   • قطب نما آنلاین   • قطب نما m1   • خرید قطب نما   • قطب نما به انگلیسی   • معنی قطب نما   • مفهوم قطب نما   • تعریف قطب نما   • معرفی قطب نما   • قطب نما یعنی چی   • قطب نما یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قطب نما
کلمه : قطب نما
اشتباه تایپی : rxf klh
آوا : qotbnamA
نقش : اسم
عکس قطب نما : در گوگل

آیا معنی قطب نما مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )