انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1078 100 1

قفقاز جنوبی

قفقاز جنوبی در دانشنامه ویکی پدیا

قفقاز جنوبی
قفقاز جنوبی که روس ها بدان ماورای قفقاز می گویند، نیمه جنوبی سرزمین قفقاز است. قفقاز ناحیه ای میان دریای خزر و دریای سیاه است که به دو بخش قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) و قفقاز شمالی تقسیم می شود.
کاخ های هخامنشی در قفقاز
قفقاز
قفقاز شمالی
ناحیه فدرالی قفقاز شمالی
امپراتوری روسیه
قفقاز جنوبی شامل کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بخشهای کوچکی از شمال باختری ایران و شمال خاوری ترکیه جمعاً به مساحت حدود ۳۰۰،۰۰۰ کیلومترمربع می شود.
قفقاز جنوبی در طول تاریخ حکومت های گوناگونی را به خود دیده است. جنگهای ایران و روس در اوایل قرن نوزدهم میلادی بر سر حکومت بر این منطقه درگرفت. در این جنگ ها امپراتوری روسیه به پیروزی رسید. با پیروزی امپراتوری روسیه، سرزمین های این ناحیه، ضمیه خاک امپراتوری روسیه شد. پس از انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و تشکیل اتحاد جماهیر شوروی، این سرزمین ها به صورت جمهوری های شوروی درآمد. پس از فروپاشی شوروی، سه کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان بر این ناحیه حکومت می کنند.
عکس قفقاز جنوبی
جمهوری دموکراتیک قفقاز (TDFR; Закавказская демократическая Федеративная Республика (ЗКДФР); Zakavkazskaya Demokraticheskaya Federativnaya Respublika (ZKDFR) از فوریه تا می ۱۹۱۸ برقرار بود. نام دیگر آن نیز جمهوری قفقاز است که در جنوب منطقه قفقاز به مدت کوتاهی برقرار بود. اکنون بین کشورهای ارمنستان، آذربایجان و گرجستان تقسیم شده است.
پرچم
بعد از انقلاب فوریه، دولت موقت روسیه، کمیته ویژه قفقاز جنوبی (особый Закавказский Комитет (ОЗАКОМ), osobyy Zakavkazskiy Komitet (OZAKOM)) را برای حکمرانی بر این منطقه تأسیس کرد. در نوامبر ۱۹۱۷ به دنبال انقلاب اکتبر اولین حکومت مستقل قفقاز در تفلیس دایر شد. کمیته قفقاز و سجم(سجم توسط سوسیال دموکرات نیکلای چخیدزه رهبری می شد) بمدت دو ماه وجود داشتند. در ۵ دسامبر ۱۹۱۷ کمیته آتش بس ارزنجان که به امضای عثمانی به عنوان ارتش سوم بود تأیید کرد.
در ۱۰ فوریه ۱۹۱۸ سجم تصمیم به اعلام استقلال گرفت. دو هفته بعد در ۲۴ فوریه به طور علنی ایجاد جمهوری دموکراتیک قفقاز اعلام شد. در ۳ مارس ۱۹۱۸ عهدنامه برست-لیتوفسک باعث رهایی روسیه از درگیری های جنگ جهانی اول شد. عثمانی شهرهای باتومی کارس و اردهان را تصاحب کرد. در ۱۴ مارس کنفرانس مصالحه ترابوزان بین عثمانی و سجم برگزار گردید. در ۵ آوریل نماینده قفقاز"اکاکی چخنکلی" پیمان برست لیتوسک را بعنوان اساس برای مذاکرات بیشتر پذیرفت و از حکومت قفقاز خواست که این موقعیت را بپذیرند. شرایط البته در تفلیس کاملاً متفاوت بود. یک جنگ بین جمهوری و دولت عثمانی تأیید شده بود بمدت کوتاهی پس از این عثمانی کارس و ارزروم را متصرف شد. تلاش ها برای ایجاد پیمان صلح در ۱۱ ماه می شروع شد. عثمانی بر تفلیس، اچمیادزین و الکساندرپل "گیومری کنونی ادعای مالکیت داشت چرا که می خواست راه آهن خود را از جلفا از طریق کارس به باکو متصل کند، بدین ترتیب توافقی حاصل نشد و ارتش عثمانی به پیش روی های خود ادامه داد تا جاییکه دو نبرد باش آپاران (۲۴–۲۱ می) نبرد سارداراباد (۲۹–۲۱ می) و نبرد کاراکلیسا (۲۸–۲۴ می) رخ داد.
راه آهن قفقاز جنوبی (ارمنی: Հարավկովկասյան երկաթուղի) یک شرکت راه آهن در کشور ارمنستان است.
این شرکت در سال ۲۰۰۸ تأسیس شده و مقر آن در شهر ایروان است. دولت ارمنستان موافقت نامه ای را برای انتقال ۱۰۰ درصد از راه آهن های دولتی ارمنستان به خطوط راه آهن روسیه به مدت ۳۰ سال امضا کرده و این شرکت پس از آن تأسیس شده است.
ایروان تا تفلیس
ایروان تا گیومری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قفقاز جنوبی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:ماورای قفقاز

ارتباط محتوایی با قفقاز جنوبی

قفقاز جنوبی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قفقاز جنوبی   • مفهوم قفقاز جنوبی   • تعریف قفقاز جنوبی   • معرفی قفقاز جنوبی   • قفقاز جنوبی چیست   • قفقاز جنوبی یعنی چی   • قفقاز جنوبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قفقاز جنوبی
کلمه : قفقاز جنوبی
اشتباه تایپی : rtrhc [k,fd
عکس قفقاز جنوبی : در گوگل


آیا معنی قفقاز جنوبی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )