انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 948 100 1

ققنوس

/qoqnus/

معنی ققنوس در لغت نامه دهخدا

ققنوس. [ ق َ ] (معرب ،اِ) به معنی ققنس است ، و آن مرغی باشد که هزار سال عمر کند و عاقبت بسوزد. (برهان ). رجوع به ققنس شود.

معنی ققنوس به فارسی

ققنوس
( اسم ) ( نوشته اند ) مرغی است بغایت خوش رنگ و خوش آواز . گویند منقار او ۳۶٠ سوراخ دارد و در کوه بلندی مقابل باد نشیند و صداهای عجیب و غریب از منقار او بر آید و بسبب آن مرغان بسیار جمع آیند . از آنها چندی را گرفته طعمه خود سازد . گویند هزار سال بگذرد و عمرش باخر آید هیزم بسیار جمع سازد و بر بالای آن نشیند و سرودن آغاز کند و مست گردد و بال بر هم زند چنانکه آتشی از بال او بجهد و در هیزم بسوزد و از خاکسترش بیضه ای پدید آید و او را جفت نباشد و گویند موسیقی را بشر از آواز او دریافته آتش زن . توضیح هر چند ققنس معرب کوکنوس یونانی است ولی تعریفی که برای آن در کتب اسلامی آمده با آن تطبیق می کند و ازاین رو بعضی ققنس را محرف فنیکس دانسته اند . در انگلیسی مثل این گونه ایست : هر آتشی ممکن است فنیکسی ( ققنسی ) در برداشته باشد ) .
[Phoenix , Phe] [نجوم] صورتی فلکی در آسمان جنوبی (southern sky) در جنوب صورت های فلکی قیطُس و سنگ تراش

معنی ققنوس در فرهنگ معین

ققنوس
(قُ)(اِ.) = ققنس :مرغی است افسانه ای که منقارش سوراخ های فراوان دارد و آوازهای عجیب درمی آورد. هزار سال عمر می کند و چون مرگش فرا رسد هیزم بسیار جمع می کند و بر بالای آن می نشیند و آن قدر بال می زند تا هیزم آتش بگیرد و بسوزد و از خاکسترش ققنوس جدیدی ب

معنی ققنوس در فرهنگ فارسی عمید

ققنوس
در افسانه ها، پرنده ای با سوراخ های بسیار بر روی منقار و آوازهای عجیب که هزار سال عمر می کند و هنگامی که عمرش به آخر می رسد هیزم بسیار جمع می کند و بر بالای آن می نشیند و بال بر هم می زند تا هیزم آتش بگیرد و خود با آن بسوزد.

ققنوس در دانشنامه ویکی پدیا

ققنوس
قُقنوس (به زبان یونان باستان: Φοῖνιξ، به فارسی: ققنوس، به عربی: العنقاء و به انگلیسی: Phoenix) پرندهٔ مقدّس افسانه ای است که در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین از آن نام برده شده . دربارهٔ این موجود افسانه ای گفته می شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یک بار، بر توده ای بزرگ از هیزم بال می گشاید و آواز می خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می آید که بلافاصله آتش می گیرد و می سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می شود. ققنوس در اغلب فرهنگ ها نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده است. امّا برخی فرهنگ ها ویژگی های دیگر هم به او نسبت داده اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده است و...
گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته است.
علامه دهخدا در توصیف ققنوس نوشته است: گویند ققنوس هزار سال عمر کند و چون هزار سال بگذرد و عمرش به آخر آید هیزم بسیار جمع سازد و بر بالای آن نشیند و سرودن آغاز کند و مست گردد و بال بر هم زند چنانکه آتشی از بال او بجهد و در هیزم افتد و خود با هیزم بسوزد و از خاکسترش بیضه ای پدید آید و او را جفت نمی باشد و موسیقی را از آواز او دریافته اند. (به نقل از برهان قاطع)
ققنوس می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
ققنوس، یک پرندهٔ مقدس افسانه ای
انتشارات ققنوس
ققنوس (مجموعه تلویزیونی)
"ققنوس" نام درام کره ای محصول ۲۰۰۴ شبکه ام بی سی کره ی جنوبی است. این سریال از شبکه فارسی ۱ پخش می شد. در مورد دختری به اسم لی جی یون است که با تصادف کردن در یک پمپ بنزین با پسری به اسم سی هون اشنا میشود سیهون فقیر است ولی لی جی یون پولدار با هم اذدواج می کنند و ... بعد از لیز خوردن جی یون بچه که در شکم او است می میرد و از هم طلاق میگیرن بازیگر لی جی یون اسم واقعی لی یون جو بعد از یک سال از ساخت این فیلم خود کشی میکند
ققنوس نام یک نمایش نامه به قلم محمود دولت آبادی است. این نمایش نامه در سال ۱۳۵۸ نوشته و در سال ۱۳۶۱ منتشر شده است.
ققنوس در باران عنوان مجموعه شعری است از احمد شاملو شاعر معاصر ایرانی. از مهم ترین شعرهای این کتاب می توان به سفر، شبانه، چلچلی، و مرگ ناصری اشاره کرد.
ققنوس در شب خاکستر عنوان مجموعه اشعار و مجموعه ای از گفتارها پیرامون زندگی و آثار عمادالدین سیدعلی نسیمی، شاعر و متفکر بزرگ ایرانی در قرن هفتم هجری می باشد، که توسط شاعر و نویسندهٔ برجستهٔ معاصر، سید علی صالحی تألیف و تصحیح و گردآوری گردیده است.
ققنوس سرخ یا پرنده سرخ، در اساطیر چین نماد جنوب و مورد نیایش بود. ققنوس بعدها جای خود را به قرقاول داد. این پرنده در نقش ها دارای منقار خمیده، پنجه بلند و تیز به شکل پرندۀ شکاری بود. این پرنده یاری دهنده کشاورزان مزارع خشک جنوبی به شمار می آمد.
از آنجا که این پرنده به رنگ شنگرف (شنگرفی) است، به وی پرنده شنگرف نیز گفته می شود.
انتشارات ققنوس را امیر حسین زادگان در سال ۱۳۵۶ بنیان نهاد. این انتشارات تاکنون حدود ۱۸۰۰ عنوان کتاب در رشته هایی مانند ادبیات فارسی قدیم و جدید، ادبیات جهان، ایران شناسی، فلسفه، تاریخ، پژوهش های فرهنگی، رمان و داستان، جامعه شناسی، حقوق، روان شناسی، پزشکی و درمان طبیعی منتشر کرده است. در سال های گذشته گروه انتشاراتی ققنوس شکل گرفته است که شامل: انتشارات ققنوس (ناشر کتاب های عمومی)، انتشارات آفرینگان (ناشر کودک و نوجوان)، انتشارات هیلا (ناشر ادبیات داستانی) و پخش ققنوس (بخش توزیع) است.
مجموعه تاریخ جهان
انتشارات ققنوس مجموعه های ویژه ای نیز منتشر می کند که عبارتند از:
مجموعه ملل امروز
مجموعه شخصیت های تأثیرگذار
مجموعه ادبیات جهان
مجموعه داستان ایرانی
مجموعه هنرهای نمایشی
برج ققنوس یک مجتمع چند منظوره در دست اجرا در شهر سمنان می باشد. این برج در زمینی به مساحت ۷۲۰۰ متر و با زیربنای فعلی ۴۵۰۰۰ مترمربع در ۱۸ طبقه به ارتفاع ۱۱۰ متر درحال ساخت می باشد.
«برخیز چو ققنوس» تک آهنگی از هنرمند اهل اتریش کنچیتا وورست است که در سال ۲۰۱۴ میلادی منتشر شد. در پنجاه و نهمین مسابقه فینال یوروویژن در شهر کپنهاگ کنچیتا ورست با ترانه «برخیز چو ققنوس» موفق به کسب ۲۹۰ امتیاز شد و در مقام نخست ایستاد.
راز ققنوس یک مجموعه تلویزیونی محصول سال به کارگردانی نادر مقدس، نویسندگی شاهد سلطانی آزاد و حمید سلیمی و تهیه کنندگی سیداحمد میرعلایی می باشد که از شبکه تهران پخش شد. این مجموعه در ۱۳ قسمت ۴۵ دقیقه ای تهیه شد.
داستان این مجموعه روایت دکتر پرهام بهادر، پزشک حاذق و جراح توانای جراحی های زیبایی است که شهرتی فراوان پیدا کرده است. او که در زندگی خانوادگی خود با همسرش شهره هم دچار مشکلات جدی شده با تهدید تبهکاری بین المللی و خطرناک به نام بیژن فرزان رو به رو می شود که قصد سوء استفاده از توانایی پرهام در تغییر چهره افراد را دارد. مقاومت پرهام با تهدیدهای بیژن که او را به افشای گذشته پنهان پرهام تهدید می کند، کم کم می شکند، گذشته ای که پرهام حتی از نزدیک ترین افراد خانواده اش هم مخفی نگه داشته است و بدین گونه پرهام ناخواسته وارد بازی غریب و پیچیده سرنوشت می شود و …
زتا ققنوس یک ستاره است که در صورت فلکی سیمرغ قرار دارد.
محفل ققنوس (به انگلیسی: Order of the Phoenix) حلقه ای از جادوگران است که برای مبارزه با لرد ولدمورت توسط آلبوس دامبلدور بنیان گذاری و سازمان دهی شده است.
اعضای محفل ققنوس در جنگ اول در ژوئن سال ۱۹۹۶ در سازمان اسرار و در جنگ دوم در می ۱۹۹۷ و می ۱۹۹۸ در هاگوارتز به مبارزه با مرگخواران و ولدمورت پرداختند.
محل تشکیل محفل ققنوس خانه شماره ۱۲ میدان گریمولد است که به دلیل افسون رازداری تنها اعضای این محفل می توانند آن را ببینند.
نخل ققنوس(نام علمی: Phoenix roebelenii) نام یک گونه از تیره نخل است.
نو ققنوس یک ستاره است که در صورت فلکی سیمرغ قرار دارد. این ستاره شبیه به خورشید بودههرچند که از ان سنگین تر و درخشان تر می باشد که در فاصلهٔ ۴۹ سال نوری از زمین قرار دارد بر اساس مشاهدات تابش بیش از حد پرتو مادون قرمز از این ستاره، ممکن است یک حلقه گرد و غبار که گستردگی آن به بیرون چند AU از لبه داخلی با شروع از 10 AU دارا هستند برسد.
هری پاتر و محفل ققنوس (به انگلیسی: Harry Potter and the Order of the Phoenix)، پنجمین کتاب از مجموعه داستان های هفت گانهٔ هری پاتر نوشتهٔ جوآن رولینگ است. این کتاب طولانی ترین رمان این مجموعه است و نسخهٔ آمریکایی آن از ۸۷۰ صفحه تشکیل شده و ترجمهٔ فارسی آن حدود ۱۲۵۰ صفحه تشکیل شده است. این رمان در ایران توسط انتشارات کتابسرای تندیس با ترجمهٔ ویدا اسلامیه در سه جلد به چاپ رسید.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ققنوس

ققنوس (به زبان یونان باستان: Φοῖνιξ، به فارسی: ققنوس، به عربی: العنقاء و به انگلیسی: Phoenix) پرندهٔ مقدّس افسانه ای است که در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین از آن نام برده شده.
• «در افسانه ها آمده است که قُقنُس مرغی است خوشرنگ و خوش آواز که منقار او سیصد و شصت سوراخ دارد و برکوه بلندی در مقابل باد نشیند و صداهای عجیب از منقار او برآید. گفته اند که هزارسال عمر کندو چون سال هزارم به سرآید، و عمرش به آخر رسد، هیزم فراوانی گرد آورد و بر بالای آن نشیمن گیرد و سرودن آغاز کند و مست گردد و بال برهم زند، بدانگونه که آتشی از بال او بجهد و در هیزم افتد و او در آتش خود بسوزد و از خاکسترش تخمی حادث گردد و از آن قُقنُسی دیگر پدید آید. گفته اند که او را جفت نیست و موسیقی را از آواز او دریافته اند.» -> محمدعلی اسلامی ندوشن
• «بین افسانة ققنس و سرگذشت ایران تشابهی می توان دید. ایران نیز چون آن مرغ شگفت بی همتا، بارها در آتش خود سوخته است و باز از خاکستر خویش زائیده شده.» -> محمدعلی اسلامی ندوشن

ارتباط محتوایی با ققنوس

ققنوس در جدول کلمات

ققنوس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی ققنوس

بنیامین ١٤:١١ - ١٣٩٥/٠٥/٢٧
نام پرنده افسانه ای است که به عربی آنرا عنقا و به انگلیسی آنرا phoenix گویند در اساطیر مصر، چین، ایران و یونان به کثرت دیده میشود. در باره این مرغ گفته شده که نادر بوده و در هزار سال یک تخم میگذارد. در جایگاه بسیار بلند لانه میسازد، بعد از اینکه تخم گذاشت لانه اش را به آتش میکشد که در نتیجه ققنوس جوان از تخمش بیرون می آید.
|

سید احمد مرتضوی ٢٠:٥٠ - ١٣٩٨/٠٣/٠١
ککنوس
|

کیوان ١٠:٥٧ - ١٣٩٨/٠٣/١٢
در اصل سیمرغ است
|

شراره ١٨:٣٢ - ١٣٩٨/٠٣/٢٦
به نظر من ققنوس فقط نام پرنده نیست بلکه معنی دیگری هم دارد
|

هو ١٢:٠٤ - ١٣٩٨/٠٤/١٠
ققنوس افسانه نیست یک واقعیت است.
واز خاکستر او پرنده ها می آید .
این چیزی که در کودکی از پیرزنان به ما گفته شد.
|

پیشنهاد شما درباره معنی ققنوسنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ققنوس کنسرت   • ایوار   • اژانس ققنوس   • شرکت ققنوس   • پرنده ققنوس   • آژانس مسافرتی الی گشت   • عکس ققنوس   • آژانس مارکوپولو   • معنی ققنوس   • مفهوم ققنوس   • تعریف ققنوس   • معرفی ققنوس   • ققنوس چیست   • ققنوس یعنی چی   • ققنوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ققنوس
کلمه : ققنوس
اشتباه تایپی : rrk,s
آوا : qoqnus
نقش : اسم
عکس ققنوس : در گوگل


آیا معنی ققنوس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )