انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1069 100 1

قمرود

/qomrud/

معنی قمرود در لغت نامه دهخدا

قمرود. [ ق ُ ] (اِخ ) (آب...) آبی است که از کوه خانیسار [ خوانسار ] و لالستان به ولایت جربادقان [ گلپایگان ] برمیخیزد و بر جربادقان و قم میریزد و هرزه آبش به مفازه منتهی میشود. طولش سی فرسنگ باشد. (نزهة القلوب ج 3 ص 220).

قمرود. [ ق ُ ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکزی دهستان قمرود بخش مرکزی شهرستان قم ، واقع در 18هزارگزی شمال خاور قم. موقع آن جلگه و هوای آن معتدل است. سکنه ٔ آن 1500 تن است. آب آن از قنات و فاضل آب رود قم و محصول آن غلات ، پنبه ، انار و شغل اهالی زراعت ، مکاری گری و فعله گری درتهران و قم و کرباس و جوال بافی است ، ماشین از قم میتوان برد. مزارع ظفرآباد و چندین مزرعه ٔ کوچک که مخروبه شده اند جزء این ده است. قمرود در قدیم بیش از حال اهمیت داشته و راه عمومی تهران بوده است. در حدوددو سوم ساکنین آن صوفی هستند و شارب خود را نمیزنندو عادت بخصوصی دارند که از اظهار آن خودداری و در حفظ اسرار خود ساعی هستند. این ده در حدود 30 باب دکاکین مختلفه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

معنی قمرود به فارسی

قمرود
قصبه مرکزی دهستان قمرود بخش مرکزی شهرستان قم واقع در ۱۸ هزار گزی شمال خاور قم . موقع آن جلگه و هوای آن معتدل است . آب آن از قنات و فاضل آب رود قم و محصول آن غلات پنبه انار و شغل اهالی زراعت مکاری گری و فعله گی در تهران و قم و کرباس و جوال بافی است ماشین از قم میتوان برد .

قمرود در دانشنامه ویکی پدیا

قمرود
قمرود نام مکان های زیر می تواند باشد.
در رسانه ها و خبرگزاری ها الیگودرز به قم">انتقال آب الیگودرز به قم با عنوان هایی مثل «پروژه قمرود» و «طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود» یاد می شود.
مختصات: ۳۴°۴۳′۳۳″ شمالی ۵۱°۰۴′۱۸″ شرقی / ۳۴٫۷۲۵۸۳°شمالی ۵۱٫۰۷۱۶۷°شرقی / 34.72583; 51.07167
قمرود، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان قم در استان قم ایران.با فاصله حدود 20 کیلومتری شهر قم و در مجاورت اتوبان قم-گرمسار
این روستا در دهستان قمرود قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۱٬۹۲۲نفر (۴۴۳خانوار) بوده است.
بادگیر قمرود مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان قم، بخش مرکزی، روستای قمرود واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۸۶۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
پل شکسته قمرود مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان قم، بخش مرکزی، روستای کاج واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۵۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
دهستان قمرود یکی از دو دهستان تشکیل دهنده بخش مرکزی شهرستان قم در استان قم می باشد. جمعیت این دهستان در سال ۸۵ برابر با ۶۶۱۵ نفر بوده است.
سایت مرکز آمار ایران.
مرکز این دهستان، روستای قمرود می باشد که ۱۹۲۲ نفر جمعیت دارد.
این دهستان ۴۰ روستای مسکونی دارد که مهم ترین آن ها پس از قمرود عبارتند از:
ملک آباد - کوه سفید - قلعه صدری - شهرک دام - قلعه سلطان باجی - قشلاق ملک قلعه. مسیله. سیدآباد. محمدآباد. کاج. مشک آباد. باقر آباد. کورکل. صفراباد
قلعه قمرود مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار است و در شهرستان قم، بخش مرکزی، روستای قمرود واقع شده است. این اثر در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است.
قره تپه قمرود مربوط به هزاره ۶ و ۴ و ۲ قبل از میلاد است و در شمال قم، نرسید ه به روستای قمرود واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۱۹۹۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
در کتاب بررسی های باستان شناسی قمرود نوشته میر عابدین کابلی آمده است: منطقه مورد بررسی قمرود در شمال شرقی شهر قم واقع شده و از دهستان ها ی بخش مرکزی شهرستان قم محسوب می شود. مرکز آن روستای قمرود است که در ۲۰ کیلومتری شهر قم واقع وازطریق جادهٔ آسفالته با شهر ارتباط می یابد. منطقه شامل دو بخش است که به وسیله رودخانه قمرود یا اناربار به دو بخش تقسیم شده است. عموماً ساحل راست یا بخش شرقی را قمرود و بخش غربی را البرز می نامند.
در شمال منطقه مورد بررسی، رودخانه ساوه جریان دارد که از غرب وارد دشت قمرود می شود. در شمال شرق روستای ملک آباد، دو رودخانه قم وساوه به هم متصل شده و رودخانه مسیله را به وجود می آورند. رودخانه قم فصلی است ولی ساوه اندک آبی دارد که درفصل تابستان حداکثر تا زیر پل اتوبان تهران – قم می رسد. گروه باستان شناسی قمرود در سال ۱۳۶۷ نخستین گام را برای شناسایی منطقه برداشت. این برنامه در پنج سال در طی فصل پاییز یا بهار صورت گرفت ومنجر به شناسایی ۹۳ اثر فرهنگی شد که کهن ترین آن ها به دوره فراپارینه سنگی و جدیدترینشان به عصر قاجار تعلق دارد. این آثار درمجموع عبارت اند از تپه ها، محوطه ها، قلعه ها، کاروانسراها، پل ها، بندها و میل ها.
هرچند محوطه ها و آثار شناسایی شده در کل منطقه پراکنده است، ولی به دلیل موقعیت خاص جغراقیایی تمام منطقه درهمه دوره ها به طور یکسان، مسکون نبوده است. درهمین بررسی، گروه باستان شناسی توانست وضعیت محیط زیستی این بخش از سرزمین ایران را در طی حدود دوازده هزار سال روشن سازد. بر این اساس دردوره پارینه سنگی پایانی، منطقه البرز اگر نگوییم منطقه ای سکونتگاهی، لااقل می توان ادعا کرد محل تردد مردمان بوده است. این امر به دور از ذهنیت هم نیست، چون کناره ساوه رود جگن زار، همراه با درختان گز و دیگر درختچه های وحشی است. وجود آب و موقعیت طبیعی، زیستگاه مناسبی برا ی آبشخور حیوانات است. امروزه نیز به دلیل وجود حیوانات شکاری، منطقه شکارگاه تا اندازه ای تحت حفاظت است.
محوطه ۳۷ قمرود مربوط به هزاره ۶ تا ۴ قبل از میلاد است و در شهرستان قم، بخش مرکزی، روستای البرز واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۰۴۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
محوطه ۵۳ بررسی های قمرود در شهرستان قم، بخش مرکزی، روستای البرز واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۵۷۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
محوطه ۵۴ بررسیهای منطقه قمرود در شهرستان قم، بخش مرکزی، منطقه یک البرز واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
محوطه ۵۷ بررسیهای منطقه قمرود مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان قم، بخش مرکزی، منطقه البرز واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۵۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
محوطه ۷۱ بررسی های منطقه قمرود مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان قم، بخش مرکزی، منطقه البرز واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۵۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با قمرود

قمرود را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• روستای قمرود   • انتقال آب الیگودرز به قم   • رودخانه قمرود   • قمرود الیگودرز   • روستای قمرود قم   • منابع تامین آب قم   • تونل قمرود   • سد پانزده خرداد   • معنی قمرود   • مفهوم قمرود   • تعریف قمرود   • معرفی قمرود   • قمرود چیست   • قمرود یعنی چی   • قمرود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قمرود
کلمه : قمرود
اشتباه تایپی : rlv,n
آوا : qomrud
نقش : اسم خاص مکان
عکس قمرود : در گوگل


آیا معنی قمرود مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )