برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1322 100 1

قنبر

/qanbar/

معنی اسم قنبر

اسم: قنبر
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نام یکی از تابعان علی (ع)

معنی قنبر در لغت نامه دهخدا

قنبر.[ قَم ْ ب َ ] (اِخ ) نام ابوالشعثاء مولی بن معمر است و نام قنبر را علی علیه السلام به وی داد :
امیر عاصم و عمار یاسر و مقداد
صهیب و زهره و زید و قتاده و قنبر.
ناصرخسرو.
صد شکر که مداح شه مردانم
ثابت به ثنا و ثانی حسانم
اکنون نه کمینه بنده ٔ فرمانم
دیرینه غلام قنبر و سلمانم.
حسامی واعظ (مجالس النفایس ص 143).
غلام وی اند امّت جدّ او
چو قنبر علی مرتضی را غلام.
سوزنی.
- مولای قنبر ؛ لقبی است که قصه سرایان و معرکه گیران به علی بن ابیطالب دهند. رجوع به ابوالشعثاء مولی شود.

قنبر. [ قَم ْ ب َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مؤمن آباد بخش درمیان شهرستان بیرجند، واقع در 43هزارگزی جنوب درمیان و 4 هزارگزی خاور شوسه ٔ بیرجند به درج. موقع جغرافیایی آن جلگه و هوای آن معتدل است. سکنه ٔ آن 144 تن است. آب آن از قنات و محصول آن غلات ، لبنیات و شغل اهالی زراعت و مالداری و قالیچه بافی است.راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی قنبر به فارسی

قنبر
از تابعان و غلام خاص علی ۴ بن ابی طالب ( قر. ۱ ه. ) که بامر حجاج بن یوسف کشته شد .
نام ابوالشعثائ مولی ابن معمر است و نام قنبر را علی علیه السلام بوی داد .
دهی از دهستان مرکزی بخش حومه شهرستان بجنورد واقع در ۳٠ هزار گزی جنوب خاوری بجنورد و ۴ هزار گزی شمال خاوری مشهد بقوچان موقع آن جلگه و معتدل است - آب آن از قنات و محصول آن غلات و شغل زراعت و مالداری و قالیچه بافی است راه مالرو دارد
دهی از دهستان مرکزی بخش صفی آباد شهرستان سبزوار واقع در ۷ هزار گزی شمال خاوری صفی آباد و ۸ هزار گزی خاور راه اتومبیل رو صفی آباد - موقع جغرافیایی آن کوهستانی و معتدل است - آب آن از قنات و محصول آن غلات پنبه زیره میوجات و شغل اهالی زراعت و کرباس و شال بافی است - راه مالرو دارد .
دهی جزئ دهستان دودانگه بخش ضیائ آباد شهرستان قزوین واقع در ۳٠ هزار گزی جنوب خاور ضیائ آباد و ۱۲ هزاری راه عمومی . موقع جغرافیایی آن جلگه و هوای آن معتدل است . آب آن از رودخانه خررود و محصول آن غلات و کشمش و شغل اهالی زراعت است - راه مالرو دارد .
دهی از دهستان کولیوند بخش سلسله شهرستان خرم آباد واقع در ۳٠ هزار گزی شمال باختری الشتر و ۲ هزار گزی باختر شوسه خرم آباد بکرمانشاه موقع آن دامنه و سردسیر است .
دهی از دهستان ارسکنار بخش پلدشت شهرستان ماکو واقع در ۳٠ هزار گزی جنوب خاور پلدشت و ۲ هزار گزی خاور راه ارابه رو پلدشت به قزل قشلاق . موقع جغرافیایی آن جلگه کنار ارس و گرمسیر است.
از مشاهیر شعرا در دولت عباسیان
دهی است از دهستان درو فرامان بخش مرکزی شهرستان کرمانشاهان .
...

قنبر در دانشنامه اسلامی

قنبر
قَنبَر، غلام حضرت علی(ع) و از اصحاب خاص ایشان. او در جنگ صفین پرچم دار قسمتی از سپاه امام علی(ع) بود و به دست حجاج بن یوسف ثقفی شهید شد.
قنبر از نظر نَسَب شخصی مجهول است و اطلاعاتی درباره آباء و اجداد او در دست نیست. او مدتی در شهر بِیهَق (در نزدیکی سبزوار کنونی) زندگی کرده است. کنیه وی را ابو شعناء گفته اند. ابوشعنا یعنی دانشمند پیر ژولیده مو.
قنبر از اصحاب خاص، غلام و دربان(حاجب) حضرت علی(ع) بود. وی همچنین دربان امام حسن مجتبی(ع) بوده است. شیخ طوسی، او را در شمار اصحاب امام علی(ع) یاد می کند.
یکی از نمونه های برتر تاریخی که در میان یاران امام علی (علیه السّلام) از درخشش فراوانی برخوردار است غلام آن حضرت، قنبر می باشد؛ او غلام آزاد شده و خدمت گزار امیرمومنان (علیه السّلام) بود که ایمان و اخلاصش به خدا و ارادت زلالش به امام (علیه السّلام) وی را از بزرگان و اصحاب آن حضرت گردانده است. او در کنار تابعانی مثل اویس قرنی، عمرو بن حمق، میثم تمار، کمیل، حبیب بن مظاهر، مالک اشتر و… از مقربان درگاه امیرمومنان بود. قنبر از جمله کسانی بود که زندگی اش را در ظاهر و باطن وقف امیرالمومنین (علیه السّلام) کرده بود. ارادت و عشق و ایمان قنبر به امیرالمومنین (علیه السّلام) کم شدنی نبود، تا پایان عمر به این دوستی دم زد و به گناه همین عشق به شهادت رسید.
زندگی نامه قنبر از آن جهت که رابطه بسیار نزدیک و تنگاتنگی با امام علی (علیه السّلام) داشته را می توان یکی از مهم ترین منابع شناخت و درک حقیقت امیرالمومنین (علیه السّلام) به شمار آورد.قنبر از آن رو که در تاریخ به عنوان غلام حضرت مطرح شده از جلوه کمتری نسبت به باقی اصحاب و یاران علی (علیه السّلام) برخوردار است، تا آن جا که شخصیت این یار باوفای علی (علیه السّلام) کمتر مورد بررسی قرار گرفته و این بیانگر مظلومیت علی (علیه السّلام) و اصحاب او به ویژه قنبر است.وجود قنبر از چندین وجه مختلف قابلیت بررسی و پرداخت دارد؛اول آن که ایشان با امیرالمومنین در همه جا همراه و ملازم بوده است و این ملازمت را در مقاطع مختلف تاریخی می توان مشاهده کرد.دوم آن که حض ...

ارتباط محتوایی با قنبر

قنبر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

قنبری داوودی
اسم قنبر در زبان لری بختیاری به
صورت های زیر تلفظ می شود
قنبر:قمبر.کمبر.تمبر.تمر.تنبر
وحید
قنبر به معنی* شیر *هست.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• داستان قنبر غلام علی   • قنبر غلام علی ویکیپدیا   • داستان مسلمان شدن قنبر   • قبر قنبر غلام امام علی   • معنی قنبر   • قنبر علي   • قنبر ویکیپدیا   • قنبر ویکی پدیا   • مفهوم قنبر   • تعریف قنبر   • معرفی قنبر   • قنبر چیست   • قنبر یعنی چی   • قنبر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قنبر
کلمه : قنبر
اشتباه تایپی : rkfv
آوا : qanbar
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس قنبر : در گوگل

آیا معنی قنبر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )