انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 988 100 1

قندوز

معنی قندوز در لغت نامه دهخدا

قندوز. [ ق ُ ] (اِ) قندز. (مجالس النفایس ) (حاشیه ٔ برهان چ معین ): مولانا قبولی قندوزی است. (مجالس النفایس ص 242). رجوع به قندز شود.

معنی قندوز به فارسی

قندوز
قندز مولانا قبولی قندوزی است

قندوز در دانشنامه ویکی پدیا

قندوز
مختصات: ۳۶°۴۴′۰″ شمالی ۶۸°۵۲′۰″ شرقی / ۳۶٫۷۳۳۳۳°شمالی ۶۸٫۸۶۶۶۷°شرقی / 36.73333; 68.86667
قندوز
قُندوز یا کندز و در اصل کُهَن دِژ شهر باستانی افغانستان، مرکز ولایت (استان) قندوز در شمال کشور افغانستان است. این شهر در شاهراه شمالی کشور قرار دارد و از سوی باختر با مزار شریف، از سوی جنوب با کابل و از سوی شمال با تاجیکستان مرتبط است. جمعیت شهر قندوز در سرشماری سال ۱۹۷۹ برابر با ۵۳۲۵۱ تن بود که بنا بر برآوردهای رسمی هم اینک حدود ۲۵۰ هزار تن تخمین زده می شود. بلندی این شهر از سطح دریا ۳۹۱ متر است.
مردمان ساکن در این شهر عبارتند از تاجیک، پشتون، ازبک ها، هزاره، و کمی عرب. پشتون ها در سده معاصر توسط دولت افغانستان در قندوز سکونت داده شده اند. عرب های این منطقه پارسی زبان و اهل تشیع و اولاد محمد هستند
عکس قندوز
جنگ قندوز از آوریل تا اکتبر ۲۰۱۵ برای کنترل شهر قندوز در شمال افغانستان به وقوع پیوست. جنگجویان طالبان تلاش برای بیجا نمودن نیروهای امنیتی افغانستان کردند و در ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۱۵ به طور ناگهانی کنترل نقاط بسیاری از این شهر را به دست گرفتند. این نخستین بار از سال ۲۰۰۱ بدینسو است که طالبان کنترل یک شهر بزرگ را در افغانستان بدست می گیرند. دولت افغانستان ادعا کرده است که در ۱ اکتبر ۲۰۱۵ کنترل بیشتر قسمت های این شهر را به دست گرفته و حدود ۳۰۰ عضو طالبان در این شهر را کشته است. علی رغم گفته های دولت افغانستان، درگیری هنوز میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در بندر خان آباد در شرق شهر و منطقه سه درک در غرب شهر ادامه دارد. در پی این حملات و پشتیبانی از دولت افغانستان، نیروهای آمریکایی در چارچوب عملیات تعلیمات، کمک، مشورت در تاریخ ۳ اکتبر ۲۰۱۵ به حمله هوایی به این شهر پرداخت که موجب کشته شدن ۱۲ کارمند پزشکان بدون مرز و ۱۰ بیمار (از جمله سه کودک) گردید. شمار کلی زخمی شدگان در این بمباران به ۳۷ نفر رسیده که ۱۹ نفر آن ها نیز کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز بودند. سازمان پزشکان بدون مرز همچنین اعلام کرد که ساختمان آن ها چندین بار مورد حمله هوایی قرار گرفت و در وضعیت بدی قرار دارد. این سازمان در بیانیه خود، بمباران بیمارستانش در شهر قندوز افغانستان را «وحشیانه» خوانده و آن را محکوم کرده است. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که وزارت دفاع این کشور تحقیقات کاملی را دربارهٔ حادثه حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان آغاز کرده است.
نیروهای امنیتی ملی افغانستان
پشتیبان ها: تعلیمات، کمک، مشورت
سراج الدین حقانی مولوی سلام KIA
(~۵۰۰ در تشنج اولیه قندوز)
حمله هوایی آمریکا به بیمارستان قندوز حادثه ای است که طی آن بیمارستان پزشکان بدون مرزدر شهر قندوز افغانستان توسط لاکهید ای سی-۱۳۰ نیروی هوایی آمریکا بامداد روز یازدهم مهر ۱۳۹۴ بمباران شد. در این حمله دستکم سی نفر از مردم غیرنظامی کشته و سی نفر مجروح شدند.
سازمان پزشکان بدون مرز پس از این حادثه اعلام کرد که پیشتر کلیه هشدارها راجع به موقعیت مکانی بیمارستان به نیروهای ائتلاف داده شده بود و این حمله عمدی بوده است و این حمله نقض قوانین بین الملل بوده است. این سازمان پس از حادثه کادر خود را از شهر قندوز خارج کرد.
نیروی هوایی ایالات متحده ابتدا اعلام کرد که این عملیات برای حمایت از نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه انجام شده است. بعدها فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، ژنرال جان کممپبل، اعلام کرد که این حمله در پی درخواست نیروهای افغان که تحت آتش طالبان بودند انجام گرفته است. او این حمله را یک اشتباه خواند و گفت ما هرگز عامدانه به یک مجتمع پزشکی تحت حفاظت حمله نمی کنیم. کمپبل گفت این حمله یک تصمیم ایالات متحده بوده که در سلسله مراتب فرماندهی آمریکایی گرفته شده است.
در هفتم اکتبر ۲۰۱۵، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در اقدامی نادر از این اقدام عذرخواهی نمود. سه گروه حقیقت یاب شروع از ناتو، گروهی متشکل از افغان ها-امریکایی ها، و وزارت خارجه آمریکا شروع به تحقیق دربارهٔ این حادثه کردند. گروه پزشکان بدون مرز خواستار تحقیق یک گروه حقیقت یاب مستقل در اینباره شد و اعلام کرد که نیروهای مسلح نمی توانند عضور گروه تحقیق دربارهٔ عملکرد خود باشند.
حمله هوایی به بیمارستان قندوز حادثه ای است که طی آن بیمارستان پزشکان بدون مرزدر شهر قندوز افغانستان توسط لاکهید ای سی-۱۳۰ نیروی هوایی آمریکا بامداد روز یازدهم مهر ۱۳۹۴ بمباران شد. در این حمله دستکم سی نفر کشته و سی نفر مجروح شدند.
نیروی هوایی ایالات متحده ابتدا اعلام کرد که این عملیات برای حمایت از نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه انجام شده است. بعدها فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، ژنرال جان کمپبل، اعلام کرد که این حمله در پی درخواست نیروهای افغان که تحت آتش طالبان بودند انجام گرفته است. او این حمله را یک اشتباه خواند و گفت ما هرگز عامدانه به یک مجتمع پزشکی تحت حفاظت حمله نمی کنیم. کمپبل گفت این حمله یک تصمیم ایالات متحده بوده که در سلسله مراتب فرماندهی آمریکایی گرفته شده است.
در هفتم اکتبر ۲۰۱۵، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در اقدامی نادر از این اقدام عذرخواهی نمود. سه گروه حقیقت یاب شروع از ناتو، گروهی متشکل از افغان ها-امریکایی ها، و وزارت خارجه آمریکا شروع به تحقیق دربارهٔ این حادثه کردند. گروه پزشکان بدون مرز خواستار تحقیق یک گروه حقیقت یاب مستقل در اینباره شد و اعلام کرد که نیروهای مسلح نمی توانند عضور گروه تحقیق دربارهٔ عملکرد خود باشند.
دانشگاه قندوز دانشگاهی دولتی در استان قندوز، افغانستان است.
فهرست دانشگاه های افغانستان
دانشگاه قندوز در سال ۱۳۴۶ خورشیدی به صورت دارالمعلمین در استان قندوز، افغانستان آغاز به کار کرد.
مختصات: ۳۷°۰۰′۱۵″ شمالی ۶۸°۱۵′۵۴″ شرقی / ۳۷٫۰۰۴۱۷°شمالی ۶۸٫۲۶۵۰۰°شرقی / 37.00417; 68.26500 رود قندوز شاخه ای از آمودریا در شمال افغانستان است. این رودخانه در هندوکش امتداد داشته و در قسمت های بالادستی خود تحت عنوان رود سرخ آب شناخته می شود.
فرودگاه قندوز (به انگلیسی: Kunduz Airport) یک فرودگاه نظامی با کد یاتا UND است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۱۷۸۳ متر است. این فرودگاه در شهر قندوز کشور افغانستان قرار دارد و در ارتفاع ۴۳۵ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های افغانستان
Passenger
جدول زیر فهرست والیان ولایت قندوز افغانستان است.
فهرست والیان کنونی افغانستان
۱۷ فوریه ۲۰۱۸
کنونی
محمود قندوز (انگلیسی: Mahmoud Guendouz؛ زادهٔ ۲۴ فوریهٔ ۱۹۵۳) بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل الجزایر است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال نصر حسین دای اشاره کرد. وی عضو تیم ملی فوتبال الجزایر در جام جهانی فوتبال ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ بوده است.
قندوز یکی از ولسوالیهای ولایت قندوز در شمال خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۲۴۷۴۵۰ نفر اعلام شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قندوز در دانشنامه آزاد پارسی

قُنْدوز
شهری قدیمی در شمال افغانستان، با ۹۵هزار نفر جمعیت (۲۰۰۲). از شهرهای ناحیۀ قَطَغَن، کرسی استان قندوز است. این شهر در شرق رود قندوز، از ریزابه های رود جیحون، قرار دارد. جمعیت آن را تاجیک ها، هزاره ها، ازبک ها تشکیل می دهند. علاءالدین، صاحب قندوز، درخلال حملات مغولان به خوارزم و ماوراءالنهر از سلطان محمد خوارزمشاه جدا شد و به چنگیزخان پیوست. قندوز در قرون اخیر بخشی از قلمرو حکومت موروثی قطغن بود. آتالیق بیگ، حاکم قندوز، در ۱۲۷۲ق و پس از این که هرات به تصرف قوای ایران درآمد، نماینده ای به اردوی شاهزاده حسام السلطنه فرستاد و اطاعت خود را از دولت ایران اعلام کرد.

ارتباط محتوایی با قندوز

قندوز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی قندوز

شهریار آریابد ٠٩:٤٢ - ١٣٩٧/١٢/٠٥
در پارسی " کهندژ " به چم کلات و دژ باستانی که پس از چیرگی تازیان " قندوز " شده است.
|

پیشنهاد شما درباره معنی قندوزنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

علی > Fat chance
mina > you won
حدیث > مهرسام
علیرضا > awesome
golzar > vituperation
مریم مختارزاد > surreal
میدیا > bachache
ارغوان > switch

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جنگ در قندوز   • ولایت قندوز افغانستان   • اخبار قندوز   • ولایت کندوز   • نقشه قندوز   • سقوط قندوز   • امام صاحب قندوز   • کندز چند ولسوالی دارد   • معنی قندوز   • مفهوم قندوز   • تعریف قندوز   • معرفی قندوز   • قندوز چیست   • قندوز یعنی چی   • قندوز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قندوز
کلمه : قندوز
اشتباه تایپی : rkn,c
عکس قندوز : در گوگل


آیا معنی قندوز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )