برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1327 100 1

قنطار

معنی قنطار در لغت نامه دهخدا

قنطار. [ق ِ ] (معرب ، اِ) تازگی عود بخور. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد) (آنندراج ). || پوست گاو پر از زر. (برهان ) . || مقدار چهل اوقیه از زر یاهزار اوقیه از آن یا دوصددینار یاهزار دو صد اوقیه یا هفتاد هزار دینار یا هشتادهزار درهم یا یکصد رطل از زر یا از سیم یاهزار دینار یا یک پوست گاو پر از زر یا از سیم. (منتهی الارب ). ج ، قناطیر. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). وزن چهل اوقیه از طلا یاهزار و دویست دینار یاهزار و دویست اوقیه و گویند هفتادهزار دینار و گویند هشتادهزار درهم و گویند صد رطل طلا یا نقره و گویند هزار دینار و گویند مشک گاو پر از طلا یا نقره و گویند مال فراوان بر روی هم. (اقرب الموارد). و قنطار در شام صد رطل است. (اقرب الموارد). || ساداوران است و آن چیزی است مانند صمغ و در درون بیخ درخت گردکان میباشد. خون را ببندد و قطع اسهال کند. (ناظم الاطباء).

معنی قنطار به فارسی

قنطار
( اسم ) ۱ - پوست گاوی که درون آن را پر زر کرده باشند ۲ - واحد وزن معادل یکهزار و دویست اوقیه یا مساوی یکصد و بیست رطل جمع : قناطیر . توضیح در وزن قنطار اختلاف کرده اند : بعض آنرا۴٠٠٠ دینار یا ۱٠٠ من و ۱٠٠ رطل و ۱٠٠ مثقال و ۱٠٠ درهم گفته اند برخی ۱۲٠٠ اوقیه یا ۱۲٠ رطل و برخی ۴٠ اوقیه از زر یا ۱۲٠٠ دینار ۸٠ /٠٠٠ درهم یا ۱٠٠ رطل زر و سیم : از زرد و سرخ مرد بنفریبد ناراست صره وی و قناطارش .

معنی قنطار در فرهنگ معین

قنطار
(قَ) [ معر. ] (اِ.) ۱ - وزنی در حدود صد رطل . ۲ - مال بسیار و پوست گاو که پر از زر باشد.

معنی قنطار در فرهنگ فارسی عمید

قنطار
۱. واحد اندازه گیری وزن، برابر با حدود صد رطل.
۲. مال بسیار.
۳. پوست گاو پر از زر: به قنطار زر بخش کردن ز گنج / نباشد چو قیراطی از دسترنج (سعدی۱: ۸۵).

قنطار در دانشنامه اسلامی

آیه قنطار به آیه ۲۰ سوره نساء
← اجبار زن برای بازگرداندن مهریه
 ۱. ↑ نساء/سوره۴، آیه۲۰.    
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت، ج۱، ص۲۰۱.    
...
آیه قِنطار آیه ۲۰ سوره نساء است که متهم کردن زنان به اعمال منافی عفت، برای توجیه طلاق و عدم پرداخت مهریه و یا بازپس گیری آن را به شدت نهی کرده و مورد نکوهش قرار می دهد. این رسم از رسوم غلط زمان جاهلیت بود که به دوران اسلامی نیز راه یافته بود. در زمان جاهلیت، اگر مردی تصمیم به جدایی از همسر خود می گرفت، او را مورد آزار و اذیت قرار می داد و به اعمال منافی عفت متهم می کرد تا مهریه او را پرداخت نکند و یا در صورت پرداخت، از همسر خود پس بگیرد. از این آیه پیام های گوناگونی همچون حمایت اسلام از حقوق زنان، جواز مهریه زیاد و حق مالکیت زن، برداشت شده است.
آیه ۲۰ سوره نساء، آیه قنطار خوانده می شود. به باور ناصر مکارم شیرازی، از مفسران معاصر، این آیه علاوه بر دفاع از حقوق زنان، یکی از رسوم زشت و غلط دوران جاهلیت را به شدت نهی کرده و مورد نکوهش قرار داده است.
پیش از اسلام رسم بر این بود که هرگاه مردی قصد داشت همسر خود را طلاق دهد، او را مورد اذیت و آزار قرار می داد و اتهام اعمال منافی عفت به او وارد می ساخت تا زن وادار شود مهریه خویش را ببخشد یا بازگرداند؛ سپس وی را طلاق می داد و با همان مهر، همسر دیگری برمی گزید. نزول این آیه، در مذمت و جلوگیری از این رفتار نازل شده است.
به آیه 20 سوره نساء/4 «آیه قنطار» گفته اند. قنطار به معنای دارایی فراوان است. این آیه یکی از رسوم جاهلیت را تخطئه می کند؛ زیرا در جاهلیت رسم بر این بود که هرگاه شوهری از همسرش کدورتی داشت و می خواست او را طلاق دهد، بر او سخت می گرفت و او را به اعمال منافی عفت متهم می کرد تا زن حاضر شود مهر خویش را که پیش تر دریافت کرده بود، بازگرداند و شوهر همین مال را مهر همسر دوم خ ...

قنطار در دانشنامه ویکی پدیا

قنطار
قنطار از ریشهٔ لاتینی کنتاریوس است. قنطار از آن اوزانی است که در اندازهٔ آن اختلاف نظر بسیار است. این کلمه در ردیف مقیاسات وزنی اسلامی و عرب قرار گرفته و در سلسلهٔ اوزان قدیم عرب معادل صد رطل بوده است. قنطار در مورد تعداد زیادی از سکهٔ طلا معمولاً ۱۰٬۰۰۰ دینار نیز به مقدار ۴۲ و نیم کیلوگرم بکار رفته است. در قرآن به معنی مال فراوان و بسیار آمده است. معمولاً قنطار را برابر یکصد رطل و جمع آن را قناطیر نوشته اند. این کلمه در پیش از اسلام هم رایج بوده است. ابن اخوه قنطار قرآن را برابر ۲۲۰۰ اوقیه نوشته است.
«قنطار». لغت نامه دهخدا. دریافت شده در ۸ خرداد ۱۳۹۱.
بطورکلی به مال فراوانی که بر روی هم انباشته شده باشد، گفته می شود. از جمله قنطار به وزن چهل اوقیه از طلا یا ۱۲۰۰ دینار یا ۱۲۰۰ اوقیه و همچنین به ۷۰٬۰۰۰ دینار یا ۸۰٬۰۰۰ درهم یا ۱۰۰ رطل طلا یا نقره یا هزار دینار یا مشک گاو پر از طلا یا نقره است. قنطار در شام برابر با ۱۰۰ رطل است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قنطار در دانشنامه آزاد پارسی

قِنطار
(صورت مفرد واژۀ عربی قناطیر به معنی مال و اموال فراوان) مقیاسی قدیمی برای وزن، برابر با ۱۰۰ رطل. این عبارت دست کم از دورۀ هخامنشیان در حکم مقیاس وزن در ایران رواج داشته است. اعراب نیز با آن آشنایی کامل داشتند و از راه زبان عربی به صورت Quintal (کنتال) وارد زبان فرانسوی شده است. هرودوت میزان خراج (مالیات) شهرستان ها به مرکز شاهنشاهی داریوش را ۹۸۸۰ قنطار اوبوئی ذکر کرده که منظور از قنطار مقدار زیادی سکۀ طلا بوده است. از آن جا که رطل خود انواع گوناگونی داشته، وزن قنطار در نواحی مختلف، متفاوت بوده است؛ مثلاً برحسب رطل استانبولی ۲۵۶ کیلوگرم، برحسب رطل بغدادی۳۲.۴ کیلوگرم، برحسب رطل کویتی۴۴.۵۲ کیلوگرم، برحسب رطل مدنی ۴۸.۶کیلوگرم، و برحسب رطل ملکی۶۴.۸ کیلوگرم. کلمۀ قنطار سه بار در قرآن (دو بار در سورۀ آل عمران و یک بار در سورۀ نساء) آمده است.

قنطار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• همسر سمیر قنطار   • زینب برجاوی   • زن سمیر قنطار   • دین سمیر قنطار   • معنی قنطار   • مذهب سمیر قنطار   • ازدواج سمیر قنطار   • مذهب دروزی   • مفهوم قنطار   • تعریف قنطار   • معرفی قنطار   • قنطار چیست   • قنطار یعنی چی   • قنطار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قنطار
کلمه : قنطار
اشتباه تایپی : rkxhv
عکس قنطار : در گوگل

آیا معنی قنطار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )