برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1295 100 1

قورچی باشی (قزلباش)

قورچی باشی (قزلباش) در دانشنامه ویکی پدیا

قورچی باشی (قزلباش)
سمت قورچی باشی در اصل به فرمانده سواران کاملاً مسلح قزلباش در زمان صفویه گفته می شد. این مقام نظامی پس از وزیر اعظم، دومین مقام عالی رتبه نظامی بوده و معادل وزیر جنگ در دوران کنونی است. قورچی ها مسلح به تیر و کمان شمشیر، تبرزین و گاهی تفنگ بودند.
سفرنامه کمپفر
سفرنامه شاردن
مینورسکی (ایرانشناس روسی) آنها همچون مخازن متحرک جنگ افزار توصیف می کند. کمپفر در سفرنامه خود آنها را سربازانی بسیار مغرور و شجاع می داند که خود را به حق عامل به قدرت رسیدن صفویان می دانند. محدوده وظایف قورچی باشی (کل کشور) به درستی مشخص نیست، اما وی پس از امیرالامرا یا سپهسالار بالاترین مقام نظامی محسوب می شده است. در ولایات و ایالات نیز منصب قورچی باشی وجود داشته که در محدوده همان ولایت فرماندهی قورچی ها را به عهده داشته اند.
قورچی ها در ابتدا مهم ترین بخش سپاه صفوی محسوب می شدند اما از زمان شاه عباس اول به بعد اهمیت آنها کاسته شد. شاه عباس اول برای کاهش قدرت آنها قوای نظامی از غلامان و همچنین قوای پیاده مسلح به تفنگ از مردم غیر قزلباش تشکیل داد. اما با این همه حتی در زمان شاه سلیمان تقریباً کمی کمتر از نیمی از نفرات ارتش را همین قورچی ها تشکیل می دادند. البته باید در نظر داشت که به وجود غلامان و نیروها جدید از استقلال و قدرت آنها کاسته شده بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با قورچی باشی (قزلباش)

قورچی باشی (قزلباش) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قورچی باشی (قزلباش)   • مفهوم قورچی باشی (قزلباش)   • تعریف قورچی باشی (قزلباش)   • معرفی قورچی باشی (قزلباش)   • قورچی باشی (قزلباش) چیست   • قورچی باشی (قزلباش) یعنی چی   • قورچی باشی (قزلباش) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قورچی باشی قزلباش
کلمه : قورچی باشی (قزلباش)
اشتباه تایپی : r,v]d fhad (rcgfha)
عکس قورچی باشی (قزلباش) : در گوگل

آیا معنی قورچی باشی (قزلباش) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )