انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 894 100 1

معنی قوچان در لغت نامه دهخدا

قوچان. (اِخ ) دهی است از دهستان قلعه عسکر بخش مشیز شهرستان سیرجان ، سکنه ٔ آن 137 تن. آب آن از قنات. محصول آن غلات ، حبوب و شغل اهالی آنجا زراعت است.راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

قوچان. (اِخ ) نام یکی از شهرستان های یازده گانه ٔ استان نهم. این شهر محدود است از طرف شمال به مرز ایران و شوروی ، از طرف خاور به شهرستان دره گز و از باختر به شهرستان مشهد. آب و هوای شهرستان قوچان بواسطه ٔ وجود ارتفاعات هزار مسجد و کوه آلاداغ و شاه جهان در تابستان معتدل و در زمستان خیلی سرداست و بواسطه ٔ ریزش برفهای زیاد اغلب راه های قراء وقصبات این شهر بسته میشود. روی هم رفته میتوان گفت شش ماه زمستان است و درنتیجه ٔ بارندگی های متوالی (برف و باران ) چشمه سارهای متعدد و رودخانه های محلی فراوانی دارد که مورد استفاده ٔ اهالی است. قسمتهای کوهستانی عموماً چشمه سار و فقط در مناطق جلگه قنات حفر مینمایند. مناطق مختلفه ٔ قوچان عموماً کوهستانی است. فقط جلگه ٔ باریکی در اطراف رودخانه ٔ اترک تا انتهای بخش شیروان وجود دارد. قسمت عمده ٔ قرای بخش حومه و بخش شیروان در این جلگه واقعند. ارتفاعات شمال کوه هزارمسجد دنباله ٔ همان رشته ارتفاعات اصلی البرز است که در منطقه ٔ قوچان از خاور گیفان تا گردنه ٔ اﷲاکبر کشیده شده و در گردنه به کوه اﷲاکبر معروف است و بطرف خاور امتداد پیدا می کند و یک رشته ٔ دیگری در جنوب گپی کپکان تا شمال تبادکان امتداد دارد. این کوه در نقاط مختلفه به اسامی مخصوص ، مانند: کورداغ ، قره تپه ، داش بلاغ ، بیوک داغ و غیره نامیده میشود. ارتفاعات جنوبی دنباله ٔ همان کوه آلاداغ که بطرف باختر کشیده شده ، دنباله ٔ آن به کوه بنیاکوه اتصال پیدا می کند. این کوه ها دارای دره ها و گدارهای متعدد است که راه های آن صعب العبور میباشد. رودخانه ٔ اترک که از خاور قوچان بطرف باختر جریان دارد قسمت عمده ٔ آبادیهای بخش حومه و بخش شیروان را مشروب میسازد و از باختر دهستان زیارت داخل منطقه بجنورد میشود و رودخانه های محلی دیگری وجود دارد که اسامی آنها قابل ذکر نیست. محصول عمده ٔ آن غلات دیمی و آبی ، بنشن ، ارزن و انواع میوه جات مخصوصاً انگور و کشمش بحد وفور است و چون طوایف چادرنشین در مناطق این شهرستان زیاد هستند، محصول دامی یعنی روغن ، پشم و پنیر آن قابل توجه است. پنیر کرد قوچانی در استان نهم معروف است. ساکنین شهرستان از طوایف مختلفه ٔ زعفرانلو، پیچرانلو و میلانلو هستند. شهرستان قوچان از 3 بخش به نام حومه ، باجگیران و شیروان تشکیل شده و دارای 434 آبادی بزرگ و کوچک است. مجموع ساکنین آن تا آخر سال 1328 در حدود 110925 نفر بوده است. راه شوسه که از دو طرف به مرز ایران و شوروی منتهی میشود یکی در باجگیران و دیگری در لطف آباد از این شهرستان عبور میکند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

قوچان. (اِخ ) مرکز شهرستان قوچان محل سابق آن در شهرکهنه ٔ سابق 12هزارگزی شمال خاوری شهر فعلی واقع بوده است و بواسطه ٔ زلزله شدیدی که در سالهای 1311 و 1312 هَ. ق. بوقوع پیوسته شهر ویران شد و حدود ده هزارنفر از بین رفتند و در سال 1313 هَ. ق. محمد ناصرخان شجاع الدوله رئیس طایفه ٔ زعفرانلو اراضی فعلی قوچان را بطور رایگان بمردم داد و اشخاص را برای ساختن خانه و مکان تشویق نمود و از طرف دولت نیز مهندسی برای طرح نقشه به آن شهر اعزام شد و در نتیجه شهر با اسلوب جدید احداث گردید که دارای خیابانهای منظم و عموماً کوچه و خیابانها عمود و موازی هم ساخته شده است و چون شهر قوچان با کمک محمد ناصرخان زعفرانلو معاصربا ناصرالدین شاه قاجار بنا گردید به این جهت نام اولی آن را ناصری می گفتند. این شهر در 120هزارگزی مرکزاستان نهم و 120هزارگزی باجگیران مرز ایران و شوروی واقع است. دارای 11 خیابان خاور به باختر و 11 خیابان شمالی جنوبی است. رودخانه ٔ اتران از شمال شهر عبور میکند و دارای یک پل بزرگ سیمانی است که از دور حلب توجه کلیه عابرین را می نماید بنای مهم سیلو در مرکز شهر است و اگر شروع به کار کند موتور برق آن می تواند مصرف برق شهر را تامین کند. این شهر دارای یک دبیرستان و 9 دبستان و یک بیمارستان 20 تختخوابی است و دارای بهداری میباشد. کارخانه ٔ معروف شاد در این شهرواقع است. آب آشامیدنی شهر از قنوات و چاه است که چندان مطلوب نیست. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

قوچان. (اِخ ) بخش حومه ٔ شهرستان قوچان از 11 دهستان بنام دغائی ، خرق ، کهنه ، فرود، شهرکهنه ،جعفرآباد، فاروج ، مایون ، جعفرآباد، چری ، فاروج دولت خانه ، مزرج تشکیل شده و محدود است از طرف شمال به بخش باجگیران ، از خاور به شهرستان دره گز، از جنوب به شهرستان مشهد و از باختر به بخش شیروان. موقع بخش کوهستانی ، جلگه و دارای هوای معتدل است. جمع قرای آن 253 و مجموع ساکنین آنها در حدود 89252 تن میباشد. راه شوسه ٔ قوچان به باجگیران و بجنورد به لطف آباد از این بخش عبور میکند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

قوچان. [ ق ُ ] (اِخ )دهی است از دهستان لار بخش حومه ٔ شهرستان شهرکرد، سکنه ٔ آن 187 تن. آب آن از رودخانه و قنات. محصول آن برنج ، غلات ، بادام ، کشمش و شغل اهالی آنجا زراعت است. راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).

معنی قوچان به فارسی

قوچان
۱ - شهرستانی است در شمال خراسان واقع در شمال نیشابور شامل بخشهای : حومه باجگیران شیروان دارای ۴۳۴ آبادی حدود ۴٠۳٠۱ تن سکنه . محصول عمده غلات تریاک بنشن انواع میوه مخصوصا انگور و کشمش . ۲ - شهر قوچان مرکز شهرستان قوچان که در دشتی سبز سر راه مشهد به مرز ایران و شوروی واقع است . دارای یازده خیابان خاوری به باختری و یازده خیابان شمالی جنوبی است . رودخانه اترک از شمال شهر عبور میکند و دارای پل بزرگ سیمانی است . آب آشامیدنی شهر از قنوات و چاه تامین میشود .
دهی از دهستان لار بخش حومه شهرستان شهرکرد .

قوچان در دانشنامه ویکی پدیا

قوچان
قوچان یکی از شهرهای استان خراسان رضوی است. این شهر در 130 کیلومتری شمال غرب مشهد (مرکز استان) قرار دارد.
شهرستان قوچان در فاصله ۱۳۰ کیلومتری مشهد مقدس و در مسیر جاده آسیایی و شمال شرقی کشور قرار دارد و محدوده آن از شمال به درگز و کشور ترکمنستان و از جنوب به نیشابور و از شرق به چناران و از غرب به فاروج و شیروان منتهی می گردد و از معبر گمرک باجگیران به کشورهای آسیای میانه متصل می گردد و دارای ۲۸ کیلومتر مرز بین المللی با کشور ترکمنستان می باشد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۵۰ متر و با قرار گرفتن در بین ارتفاعات هزار مسجد و آلا داغ دارای آب و هوای معتدل و سرد می باشد.
قوچان قدیمی ترین شهر خراسان بزرگ قدمتش به حدود ۲۵۰ سال پیش از میلاد بر می گردد. از صدر اسلام تا اوایل تسلط قوم مغول به اسامی آساآک، آشاک، آرسکا، استوا، خوجان، خبوشان یاد شده است و سلسله اشکانی از ۲۵۶ سال قبل از میلاد تا ۲۲۴ میلادی بر ایران حکومت داشته اند. اولین پایتختش در حوالی قوچان امروز بوده است.
شهر قوچان در زلزله پیاپی سالهای ۱۳۱۱و ۱۳۱۲ ه.ق. در هم ریخت و سیل ۱۳۵۵ ه.ش. نیز زخم دیگری بر سینه مردمان مقاوم و صبور این خطه وارد آورد و خانه های شهر قدیم (قوچان عتیق) را به آوار تبدیل کرد که در همان سالهای وقوع زلزله، شجاع الدوله محمد ناصر خان پس از تهیه زمین در حدود ۱۲ کیلومتری شهر مخروبه مکانی را برای ایجاد شهر جدید در نظر گرفت.
دشت قوچان و حوزه رود اترک در مجاورت ارتفاعات هزار مسجد، شاه جهان، عامل مهمی در پیدایش تمدنهای پیشرفته حداقل در هزاره چهارم قبل از میلاد و پس از آن بوده و به دلیل اقلیم مناسب و خاک حاصلخیز از گذشته های دور تا به امروز مورد سکونت قرار گرفته است و به دلیل موقعیت جغرافیایی آن در مسیر جاده آسیایی و ترانزیتی کشورهای آسیای میانه از معبر گمرک باجگیران همیشه مورد توجه بوده است.
شهر قوچان به دلیل موقعیت تاریخی از جمله دارا بودن ۱۴۰ اثر تاریخی و داشتن ۳۲ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲۰ منطقه جذاب گردشگری و موقعیت خاص آن از گذشته مورد توجه بوده و عالمان، عارفان و اندیشمندان و شعراء و پهلوانان صاحب نامی همچون آقا نجفی قوچانی، جعفر قلی زنگلی، استاد قشیری، نوعی خبوشانی، صحرایی، بهادری و شکفته بوده است.
قوچان، روستایی از توابع شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.
قوچان حرمه، روستایی از توابع بخش فاریاب شهرستان کهنوج در استان کرمان ایران است.
بازارچه قوچان مربوط به اواخر دوره قاجار - اوایل دوره صفوی است و در قوچان، میدان امام خمینی، ابتدای خیابانهای امام خمینی، امام زمان، مطهری و شهید بهشتی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۸۷۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بخش مرکزی شهرستان قوچان یکی از بخش های شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی ایران است.
بیمارستان قدیمی قوچان مربوط به دوره پهلوی است و در قوچان، خیابان امام خمینی، شبکه بهداشت و درمان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۱۱۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه زیر فرودگاه قوچان مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در قوچان، فرودگاه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۶۸۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه غرب پادگان قوچان مربوط به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد است و در قوچان، پادگان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۶۸۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تل قوچان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
تل قوچان (کهگیلویه)
تل قوچان (مسجدسلیمان)
تنگ قوچان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان حاجی آباد در استان هرمزگان ایران است.
دانشگاه پیام نور مرکز قوچان در شهر قوچان در استان خراسان رضوی واقع است. این مرکز در سال ۱۳۷۷ با تلاش مردم، نخبگان و مسوولین شهرستان قوچان بنا نهاده شد.
مختصات: ۳۷°۰۶′۱۰″شمالی ۵۸°۳۳′۰۳″شرقی / ۳۷٫۱۰۲۷۴۲°شمالی ۵۸٫۵۵۰۹۵۷°شرقی / 37.102742; 58.550957
دانشگاه صنعتی قوچان در شهر قوچان در استان خراسان رضوی واقع است.
مختصات: ۳۷°۰۶′۱۰″ شمالی ۵۸°۳۳′۰۳″ شرقی / ۳۷.۱۰۲۷۴۲° شمالی ۵۸.۵۵۰۹۵۷° شرقی / 37.102742; 58.550957
دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان در شهر قوچان در استان خراسان رضوی واقع است.
مختصات: ۳۷°۶′۴۶.۵۶″ شمالی ۵۸°۳۰′۵۳.۹۵″ شرقی / ۳۷.۱۱۲۹۳۳۳° شمالی ۵۸.۵۱۴۹۸۶۱° شرقی / 37.1129333; 58.5149861
مجتمع آموزش عالی سلامت قوچان در شهر قوچان در استان خراسان رضوی واقع است. پرستاری از مددجویان در فطرت و نهاد هر انسانی وجود دارد. رهبران الهی نیز همواره به عنوان الگو به امر پرستاری به عنوان کار نیک مبادرت می ورزیدند، پرستاری رشته ای مستقل و شاخه ای از علوم پزشکی است که دانش آموختگان آن به عنوان عضوی از تیم سلامت در عرصه های مختلف مربوطه به ارائه خدمات بهداشتی، آموزشی، پژوهشی، مشاوره ای، پیشگیری، مدیریتی و حمایتی، مراقبت های درمانی و توانبخشی می پردازند. دوره کارشناسی پیوسته پرستاری اولین مقطع تحصیلی رشته پرستاری است که برنامه آن براساس ضوابط علمی و ارزش های اسلامی تهیه و تدوین شده است.
زمین لرزه قوچان در ۲۶ آبان ماه ۱۲۷۲ در ساعت ۱۹:۳۰ به وقت محلی رخ داد. بیش ترین مقدار ثبت شده از آن در مقیاس ریشتر در حدود ۶٫۶ و در مقیاس مرکالی برابر X (شدت) بود. این حادثه نتایج فاجعه باری در منطقه قوچان به خصوص خود شهر قوچان به همراه داشت. تخمین زده می شود که زمین لرزه ۱۸۰۰۰ نفر تلفات داشت.
زمین لرزه قوچان (۱۲۷۳) به بزرگی ۶٫۸ ریشتر در روز پنج شنبه ۲۷ دی ماه سال ۱۲۷۳ هجری شمسی ساعت ۱۱:۳۰ اتفاق افتاد.
زمین لرزه قوچان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
زمین لرزه ۱۲۷۲ قوچان
زمین لرزه ۱۲۷۳ قوچان
شهر عتیق قوچان مربوط به سدهٔ ۵ و ۶ ه. ق. است و در ۸ کیلومتری غربشهرستان قوچان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۶۸۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شهرستان قوچان از شهرستان های شمالی استان خراسان رضوی است. مرکز این شهرستان شهر قوچان است. باجگیران دیگر شهر آن است. طبق آمارگیری سال ۱۳۸۵، جمعیت این شهرستان ۱۸۶٬۰۲۲ نفر برآورد شده است. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۰ به ۱۷۹٬۷۱۴ نفر رسیده است.
جدول زیر براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی را نشان می دهد.
آب شور قناتی است که در روستای سینگلی سفلی از توابع بخش فاروج، شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی قرار دارد.
اسماعیل آباد قناتی است که در روستای شغل آباد از توابع بخش مرکزی، شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی قرار دارد.
امین آباد قناتی است که در روستای قلعه عباس از توابع بخش مرکزی، شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی قرار دارد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با قوچان

قوچان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی قوچان

آریا بهداروند ٢٠:٣١ - ١٣٩٧/٠٣/٠٧
روستای تل قوچان دهستان کوشکک بخش آبژدان شهر اندیکا
شهرستان مسجدسلیمان
|

شهریار آریابد ٠٩:٣٤ - ١٣٩٧/١٢/٠٥
در نسک های کهن پارسی به " خبوشان " نامور است که تازی آن " قوچان" شده .
|

علی اکبر برسلانی ٢٢:١٨ - ١٣٩٨/٠١/٠٩
احتراما با توجه به اینکه چهار حرف(پ،ژ،گ،چ) در حروف عربی کاربرد ندارد،بیان این مطلب که در نسک های کهن پارسی این شهر به " خبوشان " نامور است که تازی آن " قوچان" شده، نمیتواند مورد قبول باشد.
|

علی اکبر برسلانی ٢٢:٢١ - ١٣٩٨/٠١/٠٩
شباهت کلمه قوچان با کلمه قوچاق(قوچ سفید)قابل تحمل است.
|

پیشنهاد شما درباره معنی قوچاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی قوچان   • قوچان دانشگاه   • زبان مردم قوچان   • روستاهای قوچان   • شهرستان قوچان   • تاریخچه قوچان   • نقشه قوچان   • قوچان خبر   • معنی قوچان   • مفهوم قوچان   • تعریف قوچان   • معرفی قوچان   • قوچان چیست   • قوچان یعنی چی   • قوچان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قوچان
کلمه : قوچان
اشتباه تایپی : r,]hk
آوا : quCAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس قوچان : در گوگل


آیا معنی قوچان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )