انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1061 100 1

قیام ۱۹ دی

قیام ۱۹ دی در دانشنامه اسلامی

قیام ۱۹ دی
قیام ۱۹ دی مردم قم زمینه هایی داشته که برای بررسی قیام ۱۹ دی مردم قم بایستی اول فضای سیاسی – اجتماعی سال ۵۶ و فضای کلی دهه ۵۰ را مورد کنکاش قرار دهیم.
بصورت خیلی مختصر می توان گفت؛ در دهۀ ۵۰ رژیم شاه یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین کشورهای منطقه و دنیا بوده و از طرف دیگر، حمایت همه جانبۀ آمریکا پشتوانه این رژیم شاهنشاهی بوده است. به عنوان مثال «در سال ۱۳۵۶ درآمد نفتی ایران ۷/۲۰ میلیارد دلار بوده است». ارتش مدرن ۴۰۰۰۰۰ نفری مسلح به پیشرفته ترین تسلیحات و با تشکیلات دقیق و منظم که خشونتش زبان زد عام بود در اختیار رژیم ایران بود.
مصاحبه شاه
شاه آن چنان به سلطنت خود امیدوار بود که در مصاحبه با خبرنگار ایتالیایی «اوریانا فالاچی» چنین مطرح می کند: «به طور کلی من تنها نیستم، بلکه نیرویی مرا همراهی می کند که دیگران آن را نمی بینند. قدرت من، قدرت خدایی است و در ضمن دستورهای مذهبی دریافت می کنم... می دانم از طرف او برای انجام یک ماموریت انتتخاب شده ام» شاه در ادامه مصاحبه سلطنت خویش را چنین وصف می کند: «سلطنت من کشور را نجات داد، به خاطر این که خدا کنار من بود. می خواهم بگویم تمام کارهایی که برای ایران کرده ام به تنهایی انجام نداده ام و کسی که پشت سر من بوده خدا بوده است». با توجه به فضای سیاسی – اجتماعی دهه ۵۰، وقتی در چنین فضایی قیامی رخ می دهد باید ریشه های آن را مورد بررسی قرار داد که این قیام از کجا نشات گرفته است. مبارزه و قیام های مردمی علیه رژیم که اغلب نتیجه و محصول تلاش های فکری و عملی نخبگان سیاسی حوزه ها و دانشگاه ها بوده است علت واحدی نداشته است. قیام ۱۹ دی نیز از این قاعده مستثنی نیست، چنین نیست که این قیام صرفا به خاطر یک مقاله توهین آمیز بوجود آمده باشد، بلکه این قیام نیز مانند قیام های دیگر علل متعددی داشت، هر چند با درج مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» به اوج خود رسید.
عوامل ایجاد مقاله
عوامل ایجاد این مقاله عبارتست از:
← دوام گفتمان مبارزه
...

ارتباط محتوایی با قیام ۱۹ دی

قیام ۱۹ دی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قیام ۱۹ دی   • مفهوم قیام ۱۹ دی   • تعریف قیام ۱۹ دی   • معرفی قیام ۱۹ دی   • قیام ۱۹ دی چیست   • قیام ۱۹ دی یعنی چی   • قیام ۱۹ دی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قیام ۱۹ دی
کلمه : قیام ۱۹ دی
اشتباه تایپی : rdhl ۱۹ nd
عکس قیام ۱۹ دی : در گوگل


آیا معنی قیام ۱۹ دی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )