برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1311 100 1

قیس بن مسهر

قیس بن مسهر در دانشنامه ویکی پدیا

قیس بن مسهر
قِیس بن مُسَهَّر صیداوی اَسدی، نامه رسان بین حسین بن علی ، کوفیان و مسلم بن عقیل که در قادسیه به دست نیروهای عبیدالله بن زیاد گرفتار شد و چند روز پیش از واقعه عاشورا کشته شد. نام وی در زیارت ناحیه مقدسه آمده است.
رساندن نامه کوفیان به حسین بن علی در مکه
رساندن نامه مسلم از بین راه به حسین بن علی
برگرداندن جواب حسین بن علی به مسلم ابن عقیل
همراهی با مسلم در سفر و رساندن نامه مسلم به حسین بن علی در جریان بیعت کوفیان
همراهی با حسین بن علی و رساندن نامه حسین بن علی از حاجز به کوفیان.
نام کامل وی «قیس بن مسهر بن خلید بن جندب بن منقذ بن جسر بن نکرة بن صیداء» است. قبیله قیس به بنی صیدا معروف بودند، بنی صیداء طایفه ای از بنی اسد به شمار می آمد، بدین جهت در بعضی از منابع، وی جزء شهدای بنی اسد به شمار آمده است. از آنجا که نام یکی از اجداد او نکره است وی را قیس بن مسهر نکری نیز گفته اند. در بعضی از گزارش ها وی را مردی شریف، شجاع و مخلص خاندان محمد بن عبدالله معرفی کرده اند. کمیت اسدی در شعری وی را شیخ بنی صیداء دانسته است.
اصلی ترین نقش قیس در جریان حادثه کربلا را می توان نامه رسانی وی عنوان کرد. نامه هایی که قیس در این جریان رد و بدل کرده عبارتنداز:
تعدادی از نامه های اهالی کوفه در روز دهم ماه رمضان توسط عبدالله بن سبع همدانی و عبدالله بن وال تیمی به حسین بن علی رسید، دو روز بعد، قیس بن مسهر و عبدالرحمن بن عبدالله ارحبی و عمارة بن عبید سلولی ۱۵۰ نامهٔ دیگر از سوی کوفیان به امام رساندند. از اینجا مشخص می شود که قیس ساکن کوفه بوده و برای رساندن نامه کوفیان به امام عازم مکه شده است.وی از جمله کسانی بود که به حسین ابن علی چندین بار نامه نوشتند و از وی برای مبارزه به حکومت وقت طلب یاری کردند.او حتی برای رساندن نامه ها از کوفه به مکه رهسپار شد و حسین را به کوفه دعوت کرد.وی همچنین مسلم ابن عقیل را در جریان سفر به کوفه همراهی کرده است.
عکس قیس بن مسهر


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با قیس بن مسهر

قیس بن مسهر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قیس بن مسهر   • مفهوم قیس بن مسهر   • تعریف قیس بن مسهر   • معرفی قیس بن مسهر   • قیس بن مسهر چیست   • قیس بن مسهر یعنی چی   • قیس بن مسهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قیس بن مسهر
کلمه : قیس بن مسهر
اشتباه تایپی : rds fk lsiv
عکس قیس بن مسهر : در گوگل

آیا معنی قیس بن مسهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )