برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1315 100 1

لائومدون

معنی لائومدون در لغت نامه دهخدا

لائومدون. [ ءُ م ِ دُ ](اِخ ) نام یکی از سرداران اسکندر از مردم می تی لن براویت دیودور. پس از اسکندر آنگاه که پردیکاس به نیابت سلطنت انتخاب شد همه ٔ سرداران سپاه را به مجلس مشورتی طلبید و ممالک را بین آنها بخش کرد، سوریه بهره ٔ این لائومدون گشت. به روایت کنت کورث فنیقیه نیز علاوه بر سوریه به لائومدون رسید. و هم در تقسیم ثانوی ایالات و نیابت سلطنت ان تی پاتر باز سوریه نصیب لائومدون گردید. سرانجام لائومدون بدست نیکاتور از دوستان بطلمیوس فرمانروای مصر اسیر افتاد و ایالت وی ضمیمه مصر شد. (ایران باستان ج 3 ص 1966، 1969، 1993، 1999).

لائومدون در دانشنامه ویکی پدیا

لائومدون
لائومدون (به انگلیسی: Laomedon) در اسطوره های یونان، پادشاه تروا است.
فهرست شخصیت ها، مکان ها و رویدادهای افسانه ای یونان باستان
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
پسر ایلوس و ائورودیکه بود. زئوس، آپولون و پوسیدون را به عنوان تنبیه برای یک سال کار اجباری نزد او فرستاد. آن دو دیوارهای شهر تروا را ساختند. اما لائومدون مزدشان را نپرداخت. آپولون نیز برای انتقام تروا را به طاعون مبتلا کرد و پوسیدون نیز هیولایی دریایی به این شهر فرستاد. لائومدون دخترش هسیونه را به عنوان قربانی به صخره بست و پیشکش هیولا کرد. هراکلس هسیونه را نجات داد اما لائومدون پاداش او را هم نپرداخت. پس هراکلس به تروا حمله کردو لائومدون را کشت و پسرش پریاموس به جای او نشست.
سیارک ۶۹۹۷ (به انگلیسی: 6997 Laomedon، نامگذاری:3104T-3) شش هزار و نهصد و نود و هفتمین سیارک کشف شده است که در ۱۶ اکتبر ۱۹۷۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۵۰ است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با لائومدون

لائومدون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
لائومدون(Laomedon) در اسطوره‌های یونان، پادشاه تروا است،پسر ایلوس و ائورودیکه بود.
در افسانه ها آمده که زئوس از پوسیدون و
آپولون خشمکین شده، این دو تن به تروآ نزد لائومدون فرستاده تا به عنوان تنبیه برای یک سال در آن شهر، کار اجباری نمایند.
این دو، دیوارهای شهر تروا را ساختند. ولیکن لائومدون مزدشان را نپرداخت، ازاین رو آپولون جهت انتقام تروا را به طاعون مبتلا کرد و پوسیدون نیز هیولایی دریایی به این شهر فرستاد. لائومدون به منظور دفع خطرات هیولا، دختر خود را به نام هسیونه به عنوان قربانی به صخره بست و پیشکش هیولا کرد، هراکلس هیولا را شکست داد و هسیونه را نجات داد، اما این بار نیز لائومدون پاداش هراکلس را نپرداخت. بنابراین هراکلس به تروا حمله کرد و لائومدون را کشت و پسرش پریاموس به جای او نشست.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لائومدون   • مفهوم لائومدون   • تعریف لائومدون   • معرفی لائومدون   • لائومدون چیست   • لائومدون یعنی چی   • لائومدون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لائومدون
کلمه : لائومدون
اشتباه تایپی : ghm,ln,k
عکس لائومدون : در گوگل

آیا معنی لائومدون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )