انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1094 100 1

لار

/lAr/

معنی اسم لار

اسم: لار
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: نام پسر گرگین میلاد، از شخصیتهای شاهنامه، است

معنی لار در لغت نامه دهخدا

لار. (اِ) گوشت آویزان زیر گلوی خروس که به عربی غَبب گویند. و از آن بز را که مانند دو گلوله ٔ دراز است دگلون [ دکلان ] گویند. (در تداول مردم خراسان. گناباد). زملتان.

لار. (اِخ ) نام محلی هفت فرسخ و نیم میانه ٔ شمال و مغرب باشت. (فارسنامه ٔ ناصری ).دهی از دهستان پشتکوه باشت و بابوئی بخش گچساران واقع در 76 هزارگزی شمال خاوری گچساران دارای یکصد تن سکنه. زبان اهالی فارسی لری. راه آن مالرو. محصول غلات و لبنیات. شغل اهالی زراعت و حشم داری و صنایع دستی عبا و گلیم بافی است. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

لار. (اِخ ) نام قصبه ای در فارس کنارراه جهرم به بستک میان دوراه نارنجی و خور. دارای پستخانه. مرکز ولایت لارستان فارس از شهرهای قدیم ایران و در اطراف آن خرابه ها و قلعه های قدیمی یافت شود که راجع به هریک از آنها افسانه هائی در میان مردم مشهور است. جمعیت آن پانزده هزار ولی سابقاً بسیار بیش از این بوده است و در حومه ٔ آن سی و هفت قریه باشد.
خواجه حافظ هنگامی که به دعوت محمود شاه بهمنی دکنی بسوی هند می رفت بین راه خود به خلیج فارس به قصبه ٔ لار رسید، یکی ازدوستان تهی دست خود را آنجا بدید و آنچه از نقدینه باقی داشت به او عطا کرد. (ترجمه ٔ تاریخ ادبیات ایران ج 3 ص 311). حمداﷲ مستوفی گوید ولایتی نزدیک کنار دریاو مردم آنجا بیشتر تاجر باشند و سفر بحر و بر کنند و حاصلش غله و پنبه و اندکی خرما باشد و اعتماد کلی به باران دارند و مردم او مسلمان باشند. (نزهةالقلوب ص 139). شهر لار مرکز شهرستان لار و از شهرهای بسیار قدیمی ایران بوده و عده ای از مورخین بنای آن را به گرگین میلاد و عده ای دیگر به بلاش پسر فیروز نسبت می دهند. فاصله ٔ آن از شیراز 366 از جهرم 166 از لنگه 306 واز بندرعباس 259 هزار گز و مختصات جغرافیائی بدین شرح است : طول 54 درجه و 17 دقیقه از گرینویچ عرض 27 درجه و 41 دقیقه و ارتفاع از سطح دریا 909 گز است ساختمانها و کوچه های این شهر بطور کلی قدیمی و فقط یک خیابان نو به نام خیابان همت دارد. این شهر دارای یک بازار سرپوشیده و بسیار مرتبی است که از لحاظ سبک بنا و استحکام قابل توجه است و به طوریکه شایع است بازار وکیل شیراز را کریمخان زند از روی این بازار بنا کرده. تعداد کوی های شهر چهارده میباشد آب مشروب آن از چاه و برکه (برکه آب انبارهائی است که آب باران درآن جمع و نگاهداری میکنند) میباشد و یک رشته نیز قنات دارد که طعم آن کمی تلخ و به مصرف آبیاری زراعت میرسد. کلیه ٔ ادارات دولتی و پادگان نظامی و شعبه ٔ بانک ملی در شهر هست و در حدود 150 باب دکان و مغازه ویک باب دبیرستان و چهار دبستان دارد، نفوس شهر مطابق آخرین آمار 11656 نفر است مذهب اهالی شیعه ٔ دوازده امامی و زبان فارسی محلی (دری ) و شغل آنان تجارت و زراعت و کسب میباشد. امراض بومی این شهر عبارت است از: پیوره ؛ تراخم ؛ پیوک [ رشته ] که بیماری اخیر اختصاص به شهر لار و حوالی آن دارد. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

لار. (اِخ ) (بخش...) نام بخش مرکزی شهرستان لار و دهستان حومه ٔ بخش مزبور. حدود و مشخصات آن بقرار ذیل است : از شمال بخش جویم و بنارویه ؛ از جنوب بخش بستک ؛ از خاور شهرستان بندرعباس ؛ از باختر شهرستان فیروزآباد. این بخش در قسمت شمالی شهرستان واقع است هوای آن گرم و خشک در تابستان بسیار گرم و در زمستان ملایم میباشد آب آن غیر از دهستان خنج در تمام نقاط از چاه و باران است و زراعت اکثردیمی است. محصولات آنجا عبارت است از غلات خرما و تنباکو و پنبه. شغل اهالی زراعت ، باغبانی ، گله داری و کسب است. زبان اهالی فارسی محلی (دری ) و مذهب آنان تسنن و شیعه ٔ اثنی عشری است. این بخش از شش دهستان بنام حومه ٔ صحرای باغ فداع ، ارد، درز، سایه بان خنج ، تشکیل یافته مجموع قراء و قصبات آن 79 است و در حدود پنجاه هزار تن سکنه دارد. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

لار. (اِخ )(شهرستان...) شهرستان لار یکی از شهرستانهای هشتگانه ٔ استان هفتم است و حدود آن از شمال به بخش داراب شهرستان فسا و بخش کوهک شهرستان جهرم و قسمتی از شهرستان فیروزآباد؛ از خاور شهرستان بندرعباس ؛ از جنوب خلیج فارس و از باختر شهرستانهای فیروزآباد و بوشهر.
آب و هوا - هوای شهرستان بطور کلی در تمام نقاط گرم منتهی گرمای سواحل خلیج فارس. مرطوب و گرمای نقاط شمالی که در پناه ارتفاعات متعدد واقع شده اند خشک با تابستانی طولانی و بسیار گرم و سوزان و زمستانی کاملاً ملایم است بطوری که برف ابداً نمیبارد.
آب شهرستان بطور کلی آب چاه و باران (که در برکه و آب انبارها جمع و نگاهداری میشود) میباشد و فقط در بخش جویم و قسمتی از دهستان خنج قنات و چشمه دیده میشود و بهمین مناسبت زراعت آبی در این شهرستان جزئی و اکثر دیمی است. ارتفاعات مهم شهرستان بطور کلی در ناحیه ٔ باختری است که همان امتداد ارتفاعات شهرستان بوشهر و فیروزآباد و سمت آنها از باختر به خاور است. در خاور شهرستان ارتفاع مهم کوه شیب است که راه بندرعباس بوسیله ٔ تنگ دالان ازآن میگذرد و در بقیه ٔ مناطق خاوری تپه های کم ارتفاع که اکثر شنی و بعضاً گچی هستند دیده میشود. ارتفاعات شهرستان از شمال بجنوب اجمالا بشرح زیر است :
1 - کوه البرز که شهرستان جهرم را از این شهرستان جدا میکند و تا گردنه ٔ بزن که راه شوسه ٔ جهرم به لار از گردنه کشیده شده است امتداد دارد و بلندترین نقطه ٔ آن در حدود 210 گز است. 2 - ارتفاعات بالنگستان از دهستان دزگاه شهرستان فیروزآباد امتداد یافته و از جنوب دهستان خنج گذشته و در جنوب لار با نشیب ملایمی ختم میشود و بلندترین نقطه ٔ آن در حدود 1580 گز است. 3 - ارتفاعات گاوبست که از بخش کنگان شهرستان بوشهر امتداد دارد و از شمال دهستان این شهرستان گذشته و در خاور بستک خاتمه پیدا میکند و بلندترین نقطه ٔ آن در حدود 1400 گز است. 4 - ارتفاعات بالا سیاه یا گاوبندی که از شمال دهستان گله دار واقع در شهرستان بوشهر شروع و در شمال قصبه ٔ اشکنان تمام میشود و بلندترین نقطه ٔ آن 1261 گز میباشد. 5 - ارتفاعات هفت چاه یا شاهین کوه که از ناحیه کنگان و گله دار شهرستان بوشهر امتداد یافته و در50 هزارگزی شمال باختر بندر لنگه پایان مییابد و بلندترین نقطه ٔ آن 1600 گز و ماده ٔ ساختمانی کوه سنگهای گچی است. 6 - ارتفاعات شیب کوه که از خاور بندر عسلویه شروع و در نزدیکی بندر مقام با ارتفاعات چیرو که در حقیقت کوههای ساحلی است مربوط شده و در شمال بندر چارک ختم و بلندترین نقطه آن 335 گز میباشد. 7 - ارتفاعات چاه مسلم که تقریباً تنها ارتفاع مهم در جنوب خاور شهرستان است. این کوه از شمال شوره زار مهرکان گذشته و تا بندر مهتابی که آخرین حد شهرستان میباشد در موازات ساحل خلیج فارس ادامه دارد و بلندترین نقطه ٔ آن در حدود 900 گز است.
رودخانه ها - در این شهرستان رودخانه ٔ مهمی که دارای آب دائم باشد وجود ندارد و فقط در موقع بارندگی از بعض خطالقعرها سیلابهائی جریان پیدا میکند و زود تمام میشود، مهمترین آنها رودخانه ٔ شور مهران میباشد که از دهستان فرامرزان شروع و در نزدیکی بندر خمیر به خلیج فارس میریزد و هیچگونه استفاده ٔ زراعتی ندارد و چون آبش خیلی کم است در تمام فصل قابل عبور میباشد. شهرستان لار از پنج بخش مرکزی بستک ، لنگه ، گاوبندی ،جویم و بنارویه تشکیل شده و مجموع قراء و قصبات آن 367 و نفوس شهرستان در حدود 160000 است. زبان و مذهب - زبان اهالی فارسی محلی (در فارس دری میگویند) در سواحل خلیج فارس عربی است. مذهب اهالی تسنن و تشیع است. محصولات عمده ٔ شهرستان عبارت است از: غلات. خرما. تریاک. پنبه. تنباکو و کمی ماهی و اکثر آنها به خارج صادر میگردد. صنایع دستی - در بخش بستک عبابافی و در بخش جویم و دهستان خنج گلیم و قالی بافی معمول است بعلاوه در بندر کنگ و لنگه کرجی های شراعی کوچک و متوسط ساخته میشود. راهها: 1 - راه شوسه ٔ جهرم - لار - لنگه و بندرعباس (به بندرعباس از تنگ دالان نرسیده به لار). 2 - راه شوسه ٔ بستک - دژکان بندرعباس. 3 - راه شوسه ٔ ساحلی سابق که در زمان رضاشاه پهلوی از بوشهر تا لنگه و بندرعباس امتداد یافت ولی چون تعمیر نشده فعلاً چندان مورد استفاده نیست. بعلاوه راه های فرعی متعدد از طرف اهالی دهستانها ایجاد گردیده که در اغلب اوقات سال قابل عبور کامیون میباشد. ایلات و عشایر - ایلات این شهرستان عبارتند از ایلات ترک و عرب که تیره های مشروحه در نقاط زیر سکنی دارند.
1 - از ایلات ترک - تیره ٔ عمله و ایکدر در حوالی خنج و سده. تیره ٔ دولیخانی در درز و سایه بان و کرموستج ، تیره ٔ لر و نفر در صحرای باغ. تیره ٔ دوقبائی در هرمود و میرخوند، تیره ٔ جهرمی و کوهکی در پراک و لطفی ، تیره ٔ قریش در فداع و خلیلی ، تیره ٔ قره زائی در کل و پس بند، تیره ٔ مرگماری در بیدشهر و جویم.
2 - از ایلات عرب و باصری در جویم و هرم و کاریان و بیدشهر. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7). صاحب آنندراج گوید ولایتی از فارس در میان کرمان و ولایت هرمز و به گرمی هوا معروف واز بلاد آنجاست فرک و طارم و زرند و کراش و بلوک سبعه با بندرعباسی قریب است. حکام آنجا را از احفاد گرگین میلاد میشمردند و تا زمان شاه عباس صفوی به وراثت حکومت داشتند آخرین ایشان ابراهیم خان لاری بود که در سال هزار و دو هجری اﷲ وردیخان حاکم فارس او را گرفت و بخدمت شاه عباس فرستاد و سلسله ٔ ایشان منقرض شد و صاحب تاریخ عالم آرا نوشته که بعد از فتح لارستان تاجی مرصع و مکلل به درّ و یاقوت موسوم به تاج کیخسروی که به گرگین میلاد داده بود بحضور شاه آوردند و مشهوراست که کیخسرو گاه تقسیم ولایت به امرا چنانکه فردوسی گفته است :
سپاهان به گودرز کشواد داد
به گرگین میلاد هم لاد داد.
و بعضی گویند لار را لاد نام بوده و بنام او شهرت کرده. واﷲاعلم. (آنندراج ). مولانا عیشی شیرازی به این دو بیت هجو مردم لار کرده است :
ای محتشمان لار میگک مخورید
با خنجر نقره آب گدمک مخورید
گویید که ماهی آبه چیزی خوب است
چیزی بخورید و بر گه سگ مخورید.
نیز رجوع به لارستان شود.

لار. (اِخ ) (جزیره ٔ...) یاقوت گوید جزیرة بین سیراف و قیس کبیرة فیها غیر قریة و فیها مغاص علی اللؤلؤ قیل لی و انا بها ان دورها اثناعشر فرسخاً...ینسب الیها ابومحمد ابان بن هذیل بن ابی طاهر، یروی عن ابی حفص عمربن عبدالباقی الماوراء النهری روی عنه ابوالقاسم هبة اﷲبن عبدالوارث الشیرازی. (معجم البلدان ). ابن البلخی گوید جزایری به این کوره ٔ اردشیر خوره میرود، جزیره ٔ لار، جزیره ٔ افزونی ، جزیره ٔ قیس و اصل همه ٔ جزایر جزیره ٔ قیس است... (فارسنامه ص 141) : تا از دیار پارس جزیره ای بگرفت [ هرثمةبن جعفر البارقی ] نام آن جزیره ٔ لار. (فارسنامه ص 113).

لار. (اِخ ) (دره ٔ...) قسمتی از ناحیه ٔ لواسان و رودبار و لورا و شهرستانک. در ایالت تهران (در شمال شرقی آن ). ارتفاع آن بسیار و هوای آن سرد و از ییلاقات تهران به شمار است. لار که در قسمت شمال شرقی واقع شده بواسطه ٔ ارتفاع بسیار و برف و سرمای شدید دارای آبادی نیست ولی مراتع آن که در کنار شعب رودخانه ٔ لار و چشمه های آن هستند وسیع و در تابستان سبز و خرم و چراگاه طبیعی چادرنشین های اطراف تهران است. در این دره ٔ وسیع که عرض آن در برخی نقاط شش تا هفت هزار گز و طول آن قریب شصت هزار گز است رود لار که دارای چشمه های متعدد مانند سفیدآب و ملک چشمه و چهل چشمه است در آن جاری میباشد و عرض آن در دره ٔ لار زیاده تر از رود هراز است و هیچ درخت در این دره یافت نمیشود و در کوههای آن حیوانات وحشی و شکار فراوان است. ارتفاع سطح این دره از دریا 2900 گز تا 2180 گز میباشد. برخی جاده های کاروانی برای حمل زغال و برنج و چوب از این دره میگذرد و در سر این راهها برخی کاروانسراهای سنگی قدیمی وجود دارد مانند بستک و گل گچ. در اغلب دره های آن رگه های زغال سنگ سطحی بخوبی نمایان است و در بالای خطالرأسهای کوهها برخی آثار خرابه های قدیمی دیده میشود. (جغرافیای سیاسی تألیف آقای کیهان ص 353). مرتع مهم ووسیعی است که در دامنه و جنوب باختر کوه دماوند واقع است. سرچشمه ٔ رودخانه هراز مازندران از دره های متعدد این مرتع است. مسافت مرتع لار تا افجه 18 هزار گز است. مرتع لار از بهترین مراتع ییلاقی محسوب میشود بهمین مناسبت در حدود 500 خانوار از ایلات هداوند، عرب کامرد، شمی ، بوربور، از اوایل خرداد ماه تا آخر شهریور اغنام و احشام خود را به نقاط مختلفه لار می آورند تابستان ایلات مذکور جزئی یونجه و سیب زمینی کشت می کنند - ایلخی ارتش نیز در تابستان به لار برده میشود - هر نقطه ٔ منطقه لار دارای اسم مخصوص و محل سکنای طایفه ای از ایلات مذکور است همینطور محل ایلخی ارتش نیز معلوم است. در سایر مدت سال بواسطه ٔ برودت زیاد سکنه ندارد آثار چند قلعه ٔ خرابه ٔ قدیمی در حدود کمردشت دشتک و قلعه هفت دختران روی کوه دیده میشود. از نظر تقسیمات وزارت کشور لار تابع بخش افجه ، شهرستان تهران است. راه منطقه ٔ لار عموماً مال رو است و در زمستان بواسطه ٔ برف فراوان مسدود می گردد. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1). در لار دماوند غازان خان که سابقاً به امیر نوروز در قبول اسلام وعده داده بود در چهارم شعبان سال 694 هَ. ق. غسل کرد و جامه ٔ نو پوشید و بر دست شیخ صدرالدین ابراهیم پسر عارف معروف شیخ سعدالدین محمدبن حمویه ٔ جوینی اسلام آورد و به پیروی او قریب صد هزار نفر از مغول اسلام آورده اند و غازان از این تاریخ به نام محمود خوانده شده است. (تاریخ مغول ص 256).

لار.(اِخ ) نام دهی جزو دهستان طارم بالا از بخش سیردان شهرستان زنجان واقع در سی و نه هزارگزی باختری سیردان. دارای 227 تن سکنه. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 2).

لار. (اِخ ) نام دهی جزء بخش خرقان شهرستان ساوه واقع در 24 هزارگزی باختری رازقان. دارای 889 تن سکنه. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

لار. (اِخ ) (آب...) نام آبی به کشمیر:
بهشت و جوی شیرش آب لار است.

لار. (اِخ ) (رود...) نام رودی به شمال شرقی تهران که از کوه مرتفعکلون بسته واقع در شمال ناحیه ٔ لواسان و رودبار و لورا و شهرستانک جاری است و دارای چشمه های متعدد مانند سفید آب و ملک چشمه و چهل چشمه است و پس از طی درّه ٔ لار به مازندران میرود. (جغرافیای سیاسی کیهان ).

لار. (اِخ ) برهان الدین لار محمدالحسینی الیمنی. مؤلف شرح قسم الکلام من التهذیب که به سال 1015 تألیف کرده است. (معجم المطبوعات ج 2).

معنی لار به فارسی

لار
برهان الدین محمد حسینی یمنی . وی بسال ۱٠۱۵ شرح قسم الکلام من التهذیب را تالیف کرد.
برهان الدین لار محمد الحسینی الیمنی
[ گویش مازنی ] /laar/ آزاد – بی بند
[ گویش مازنی ] /laar oo/ از آب معدنی های دشت سر آمل - چشمه ای که دارای خواص آب معدنی باشد
[ گویش مازنی ] /laar o sar/ نام دهکده ای در کلارستاق نور و کجور - نام روستایی در عباس آباد تنکابن
[ گویش مازنی ] /laar ow sarek/ نام دهکده ای در کلارستاق چالوس
[ گویش مازنی ] /laar beKhaarden/ غذای خوب خوردن
[ گویش مازنی ] /laare ghasraan/ دره ی لار از سمت شمال غربی به ناحیه ی کوهستانی نور و از طرف جنوب به افجه و لواسان و بومهن و از مغرب به کوه های امامه و گرماب در و از طرف شمال به کوه های دلارستاق لاریجان محدود می شودپهن ترین نقطه این دره در میان رود است و در این جاست که رودخانه ی لار از میان کوه الرم وکوه پهنگ می گذرئلار وقصران از نظر تقسیمات کشوری در حوزه ی استان تهران قرار دارنداکثریت قریب به اتفاق مردم لار و قصران به زبان تبری و رازی سخن می گویند
نام ده کوچکی جزئ طارم بالا بخش سیردان از شهرستان زنجان
دهی است از شهرستان خرم آباد است
این جزیره و جزیره افزونی و جزیره قیس جزئ کوره اردشیر خوره محسوبند و اصل همه جزیره قیس است .
دهی از دهستان باراندوز چای بخش حومه شهرستان رضائیه و جلگه معتدل است .
دهی است از دهستان انگوت بخش گرمی شهرستان اردبیل
دهی جزئ دهستان رودبار بخش معلم کلایه شهرستان قزوین واقع در ۲۴ هزار گزی جنوب باختری معلم کلایه و ۳۶ هزار گزی راه شوسه و موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن سردسیر است .
دهی از دهستان دیزمار باختری بخش ورزقان شهرستان اهر واقع در ۳۶ هزار گزی شمال باختری ورزقان و ۲۵ هزار گزی شمال باختری بخش ورزقان و ۲۵ هزار گزی ارابه رو تبریز باهر و موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن معتدل مایل بگرمی مالاریایی است .
دهی از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان اهر واقع در ۱۸ هزار گزی شوسه اهر خیاو . موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن معتدل است .
دهی از دهستان قوریچای بخش قره آغاج شهرستان مراغه .
دهی جزئ دهستان کله بوز بخش مرکزی شهرستان میانه .
[ گویش مازنی ] /mej laar/ از توابع پنجک رستاق کجور

لار در دانشنامه ویکی پدیا

لار
پیشینهٔ تاریخی لار در لغت نامه دهخدا
لار نام شهری است در جنوب استان فارس. شهر لار مرکز شهرستان لارستان در فاصلهٔ ۳۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز و ۱۹۰ کیلومتری شمال غرب بندرعباس قرار دارد. این شهر در حد فاصل شهرستان های گراش، جهرم، خنج، داراب، لامرد و استان هرمزگان واقع شده است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۸۰۶ متر است.
لارستانی ها علاقه وافری به هنر محلی دارند و هرساله تئاترهای محلی در این شهر اجرا می شود که مورد توجه مردم نیز می باشد. این تئاترها به زبان محلی یعنی لاری و با قلم نویسندگان زبردست رقم می خورد.
اردیبهشت سال ۱۳۳۹ بود که زلزلهٔ بزرگی شهر را به ویرانه تبدیل کرد. میزان تخریب شهر به گونه ای بود که مسئولان وقت تصمیم بر ایجاد شهری جدید گرفتند؛ شهر جدید در ۶ کیلومتری جنوب بافت آسیب دیده تأسیس شد. هم اکنون شهر جدید وسعتی در حدود ۶۰۰ هکتار دارد.
عکس لار
لار (به آلمانی: Laar) یک شهر در آلمان است که در گرافشافت بنتهایم واقع شده است. لار ۲٬۲۱۴ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای آلمان
لار ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
دشت لار
لار (زرندیه)
لار (زنجان)
لار (گچساران)
دهستان لار دهستانی از توابع بخش لاران شهرستان شهرکرد
لار (شبستر)
سد لار
پارک ملی لار
لار (به آلمانی: Lahr) یک شهر در آلمان است که در بیتبورگ-پروم واقع شده است.
فهرست شهرهای آلمان
مختصات: ۳۵°۲۲′۴۷″ شمالی ۴۹°۴۲′۳۵″ شرقی / ۳۵٫۳۷۹۷۲°شمالی ۴۹٫۷۰۹۷۲°شرقی / 35.37972; 49.70972
لار روستایی است از توابع بخش خرقان شهرستان زرندیه در استان مرکزی ایران.
این روستا در دهستان دوزج قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۹ نفر (۵۱ خانوار) است.
مختصات: ۳۶°۴۵′۰۱″شمالی ۴۸°۵۲′۲۵″شرقی / ۳۶٫۷۵۰۲۱°شمالی ۴۸٫۸۷۳۷۱°شرقی / 36.75021; 48.87371
لار (زنجان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان زنجان در استان زنجان ایران است.
این روستا در دهستان بناب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۷۴ نفر (۵۷خانوار) بوده است.
لار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان رودقات بخش صوفیان شهرستان شبستر واقع شده است.
لار (گچساران)، روستایی از توابع بخش باشت شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
روستای لار در ۳۵ کیلومتری غرب شهر باشت حد فاصل روستاهای تلچگاه و کوهسرک واقع گردیده است. با گذشت از میان روستای لار و طی مسیر به سمت تنگ آبگرمکان و عبور از کنار چشمه زیبا و پر آب آبگرمکان با پشت سر گذاشتن جاده های پرپیچ و خم، چشم نواز و صعود به ارتفاعات به دشتی بسیار وسیع و یکدست می رسیم که دشت لار نامیده می شود. این منطقه به دلیل ارتفاع ۱۴۰۰ متری از سطح دریا از هوای خنک بهره می برد و پوشیده از درختان بلند و کهنسال بلوط است.
این روستا در دهستان کوهمره خامی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۲ نفر (۱۰خانوار) بوده است.
لار (به آلمانی: Lahr) یک شهر در آلمان است که در Kastellaun واقع شده است. لار ۱۹۵ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای آلمان
شهر لار، بادن-وورتمبرگ (به آلمانی: Lahr) در ایالت بادن-وورتمبرگ در کشور آلمان واقع شده است.
آلمان
فهرست شهرهای آلمان
لار بالا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان زاهدان در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در دهستان حرمک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۶ نفر (۲۷خانوار) بوده است.
آب انبار محمد علی بیگ لار مربوط به دوره صفوی است و در لار، خیابان ساحلی، سمت چپ خیابان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۵۰۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مقبره آقالار مربوط به دوره زند است و در مراغه، خیابان کاشانی، بوستان آقالار واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۷۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مقبره پیر زاویه لار مربوط به دوره صفویه است و در لار، خیابان مدرس شمالی، کوچه روبروی مسجد جامع واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۷۳۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
در دوران شاه عباس بنا به سیاستهای ویژه عصر صفوی، جمعی از روحانیون شیعه به لار منتقل می شوند تا امور مذهبی منطقه را به دست گیرند.
یکی از این روحانیون «سید محمد زاویه» است که از قدیمی ترین روحانیون شیعه در لار می باشد.
سید محمد زاویه بن سید علی بن سید محمد بن سید اسدالله بن سید عبدالمطلب بن سید عبدالله جرجانی به فرمان شاه عباس در دوره صفویه برای ترویج دین مبین اسلام از اصفهان که محل تحصیل ایشان بوده به لار عزیمت می نماید.
آوجیلار (ترکی استانبولی: Avcılar) از ناحیه های قسمت اروپایی استانبول که در استان استانبول از ناحیه مرمره قرار گرفته است. طبق آخرین سرشماری به سال ۲۰۱۲ میلادی این ناحیه ۳۹۵٬۲۷۴ نفر جمعیت دارد.
ارابه چی لار (به لاتین: Arabaçılar) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در شهرستان بردع واقع شده است. ارابه چی لار ۶۱۳ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای جمهوری آذربایجان
ارتفاعات شهرستان لار ، به طور کلی لارستان بعد از نواحی کهگیلویه، کوهستانی ترین منطقهٔ فارس محسوب می شود.
امامزاده لار در شهرستان لار در جنوب استان فارس کشور ایران واقع شده است.امامزاده لار مشهور به امامزاده گنبد سبز مقبره امامزاده علی بن حسین بن سجاد بن حسین بن علی بن ابی طالب است که در شهرستان لار واقع شده است. در سال ۱۰۷۲ه‍.ق آرامگاه این امامزاده توسط محمدعلی بیگ ذوالقدر تعمیر گردید. بر فراز این مقبره بر روی کتیبه ای سنگی این اشعار نگاشته شده است
الــلــهمحمد • علی • فاطمه • حسن • حسینسجاد • باقر • صادقکاظم • رضا • جواد • هادیعسکری • مهدی
بر روی در و معجر چوبی امامزاده که توسط عده ای از مردم بلوک جویم لار ساخته شده بود، نام امامزاده و تاریخ ساختن آرامگاه با مرکب و با خط نستعلیق عالی و درشت نوشته شده بود که هم اینک از بین رفته است.
جنوب کوه لار یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر تله سیاه استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، طلا است.سنگ میزبان این اندیس توده نفوذی سینیتی کوه لار است در این اندیس، پاراژنز های طلا، مس و نقره یافت می شوند.
فهرست اندیس های استان سیستان و بلوچستان
شمال کوه لار یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر کار و اندار استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، طلا است.سنگ میزبان این اندیس زون اسکارنی موجود در سنگ های کربناته واحدهای فلیشی پالئوسن. است و دیرینگی آن به دوران پالئوسن می رسد. در این اندیس، پاراژنز های مس و طلا یافت می شوند.
فهرست اندیس های استان سیستان و بلوچستان
لار یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر تله سیاه استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، مس است.
فهرست اندیس های استان سیستان و بلوچستان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ١٣:٠٦ - ١٣٩٦/٠٧/٠٥
در زبان لری بختیاری به معنی
تن.جسم
Lar
|

آریا بهداروند ٠٧:٥٠ - ١٣٩٧/٠٢/١٤
منطقه لاران و لار در چهار مال بختیاری
.منطقه لار تهران.
شهر لار و لارستان
جزیره لارک
استان لرستان
محل سکونت قوم لر *لار.لور*
|

آریا بهداروند ١٢:١٥ - ١٣٩٧/٠٢/٣٠
شجرنامه تیره بزرگ آشتیانی وندطایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند
*بختیاروند*
شاخه تیره های اولاد تاج الدین امیر قنبر
تاج الدین امیر قنبر عالی پسر رستم خان آقاسی بختیاروند *کلی وردی خان *پسر شاه منصور خان آتش بیگی بختیاروند ایلخان *شامصیر.مصیر*پسر خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان


رستم خان آقاسی فاتح گرجستان بود
و لقب گرجی به او دادن
پدر امام قلی خان حاکم فارس و بنیادگذار
طایفه رستم مصیری

محله قنبر علی بیگ لارستان

تاج الدین امیر قنبر حاکم لار بود
پدر یوسف خان.عالی ویسی.شمس الدین....

تیره های زیر از نسل قنبروند خلیلی
تاجمیری.میرگپی.شمس الدینی.رستمی پلنگ.قنبروند.عالی مهمد.طایفه تش مرداسی.طایفه تاج الدین عبدالهی.
تیره صالح حاجی اسفندیار.آدینه وند.آل احمدی....

تمام ایلخان های ایل لر بختیاری شامل((*چهارلنگ.هفت لنگ.کهگیلویه.بویراحمد.ممسنی.شبانکار.لیراوی.*
در دوره صفوی.افشار.زند.))
از ایل منجزی بهداروند بودند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لار تهران   • نقشه لار   • شهرستان لارستان   • لارستان بزرگ   • مجتمع اموزش عالی لارستان   • لارستان کهن   • شهر لار بدون کوچه   • فاصله لار تا شیراز   • معنی لار   • مفهوم لار   • تعریف لار   • معرفی لار   • لار چیست   • لار یعنی چی   • لار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لار
کلمه : لار
اشتباه تایپی : ghv
آوا : lAr
نقش : اسم خاص مکان
عکس لار : در گوگل


آیا معنی لار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )