برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1324 100 1

لاهیجی

/lAhiji/

معنی لاهیجی در لغت نامه دهخدا

لاهیجی. (ص نسبی ) منسوب به لاهیجان. لاهیجانی. اهل لاهیجان.

لاهیجی. (اِخ ) نام دهی چهار فرسخ بیشتر میانه ٔ شمال و مغرب گاوکان. (فارسنامه ٔ ناصری ).

لاهیجی. (اِخ ) عبدالرزّاق. او راست شوارق الالهام و آن شرحی است بر تجریدالکلام خواجه نصیرالدین طوسی. و هم او راست گوهر مراد در حکمت به فارسی. رجوع به عبدالرزاق لاهیجی شود.

معنی لاهیجی به فارسی

لاهیجی
( ملا ) عبدالرزاق بن علی بن حسین گیلانی ملقب به فیض و فیاض متکلم منطقی ادیب و شاعر ایرانی ( و . ? - ف . ۱٠۵۱ یا ۱٠۷۲ ه . ) وی شاگرد ملا صدرا و ملا محسن فیض بود و در قم تدریس کرده . تالیفات بسیاری دارد که حاکی از تبحر وی هستند از جمله آنهاست : ۱ - [ شوارق الالهام ] شرح بر [ تجرید الکلام ] خواجه نصیر الدین طوسی ۲ - [ هر مراد ] در حکمت و منطق بفارسی که برای شاه عباس ثانی نوشته . ۳ - [ حدوث العالم ] . ۴ - [ دیوان شعر ] پارسی شامل پنج هزار بیت . ۵ - [ کلمات الطیبه ] در اصالت ماهیت وجود.
( صفت ) منسوب به لاهیجان از مردم لاهیجان .
عبدالرزاق . اوراست شوارق الالهام و آن شرحی است بر تجرید الکلام خواجه نصیر الدین طوسی
موصعی در چهار فرسخ و نیمی میانه شمال و مغرب گاوکان .
ابن عبدالرزاق بن علی بن حسین گیلانی لاهیجی قمی پدرش از حکما و فلاسفه بنام ایران در سده یازدهم بود و فیاض تخلص داشت
آقا رضا فرزند جمال الدین احمد
از شاعران لاهیجان و معاصر با صفویه است .
ملا نادم لاهیجی گیلانی از شاعران عصر صفویه است .
نورالدین محمد لاهیجی معروف به [ نورا ] و ملقب به خوشنویس ایران ازشاگردان میرعماد بود و نستعلیق را از همه شاگردان میر باو شبیه تر مینوشت . هنگام قتل میرعماد نورا از اصفهان به لاهیجان رفت پش از اندک زمانی شاه عباس ویرا باصفهان خواست و دوباره او را بکار کتابت گماشت. از آثار شیوای نورا [ جوامع الحکایات ] عوفی است که در کتابخانه سلطنتی که بسال ۱٠۴۸ ه.ق . کتابت آنرا آغاز و در ۱٠۵٠ ه.ق . یعنی آخرین سال حیات خود کتابت آنرا ناتمام گذارده است .
...

معنی لاهیجی در فرهنگ فارسی عمید

لاهیجی
از مردم لاهیجان.

لاهیجی در دانشنامه ویکی پدیا

لاهیجی
لاهیجی، روستایی از توابع بخش زرقان شهرستان شیراز در استان فارس ایران است.که امروزه تعداد کمی سکنه دارد
این روستا در دهستان بندامیر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۴۴ نفر (۶۴خانوار) بوده است.اما امروزه در سال ۱۳۹۵ به دلیل خشکسالی جمعیت آن کمتر از ۵۰ نفر است
شمس الدین محمد بن یحیی بن علی لاهیجی نوربخشی معروف به شمس الدین محمد لاهیجی و متخلص به فدائی یا اسیری از اعاظم و افاضل عرفای قرن نهم هجری بود. از سال ولادت او اطلاع دقیقی در دست نیست. اینکه برخی از معاصران او را متولد حدود سال ۸۴۰ قمری دانسته اند وی در ۸۴۹ق که دست ارادت به سید محمد نوربخش (درگذشته ۸۶۹ قمری) داده، در «عنفوانِ شباب» بوده است، جوانی که «علوم صوریه» را تحصیل کرده بود و می توانست به تنهایی و پنهان از بستگان به سفر رود، در این هنگام ظاهراً بایستی در حدود ۶ یا ۷ ساله بوده باشد، از این رو می توان گفت که ولادت او به تقریب در حدود سال ۸۳۳ق و قطعاً در لاهیجان یا نواحی آن بوده است.
لاهیجی، محمد. مفاتیح الاعجازفی شرح گلشن راز با مقدمه کیوان سمیعی. چاپ پنجم انتشارات سعدی ۱۳۷۱
شهرت بیشتر لاهیجی به واسطه شرح گلشن راز شیخ محمود شبستری است که شرحی است به فارسی به نام مفاتیح الاعجاز فی شرح گلشن راز.
شمس الدین به علت اطلاع وسیعی که از انواع علوم رسمیه و احاطه ای که بر علم کلام و حکمت و تصوف علمی و عملی داشت، مسائل ذوقی عرفان را در مواردی که دور از ادراک عقل بوده با استدلالات علمی توأم ساخت و بدین وسیله آنها را به ادراک نزدیک کرد. کتاب های دیگر مثنوی اسرار الشهود و دیوان اشعار است.
آثار منظوم او، اعم از م ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لاهیجی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اثر لاهیجی در جدول   • آهنگساز عهد ساسانی   • دکتر لاهیجی متخصص اطفال   • دکتر لاهیجی فوق تخصص دست   • سید عبدالکریم لاهیجی   • اثار لاهیجی   • اثر لاهیجی درحل جدول   • اشعار فیاض لاهیجی   • معنی لاهیجی   • مفهوم لاهیجی   • تعریف لاهیجی   • معرفی لاهیجی   • لاهیجی چیست   • لاهیجی یعنی چی   • لاهیجی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لاهیجی
کلمه : لاهیجی
اشتباه تایپی : ghid[d
آوا : lAhiji
نقش : صفت
عکس لاهیجی : در گوگل

آیا معنی لاهیجی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )