انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1048 100 1

لرزش

/larzeS/

مترادف لرزش: ارتعاش، تزلزل، تکان، جنبش، رعشه، لرز، نوسان

معنی لرزش در لغت نامه دهخدا

لرزش. [ ل َ زِ ] (اِمص ) اسم مصدر از لرزیدن (این قلیل الاستعمال است ). لزر. لرزه. لرزیدن. رعدة. اِرتعاد. رجفة . اهتزاز. ارتعاش :
ز باریدن برف و باران و سیل
به لرزش درافتاده همچون سهیل.
سعدی.
نفاض ؛ لرزش تب. (منتهی الارب ).

معنی لرزش به فارسی

لرزش
( اسم ) ۱- لرز رعشه ارتعاش . یا به لرزش در افتادن . لرز یافتن رعشه یافتن : ز باریدن برف و باران و سیل بلرزش در افتاده همچون سیل ( سعدی لغ.)
[vibrato (it.)] [موسیقی] اُفت و خیز ملایم زیروبمیِ یک نغمه به منظور تقویت یا غنی کردن صوت
[volcanic tremor] [زمین شناسی] لرزش مداوم زمین در مراحل خاصی از فوران آتشفشانی
[قطعات و مجموعه های خودرو] ← لرزش رینگ پیستون
[piston ring flutter] [قطعات و مجموعه های خودرو] لرزیدن رینگ پیستون که عموماً در سرعت بالا اتفاق می افتد و ممکن است به شکستن رینگ منجر شود متـ . لرزش حلقۀ پیستون
[intention tremor] [روان شناسی] لرزشی که هنگامی که فرد تصمیم به حرکت می گیرد در دستش پیدا می شود

معنی لرزش در فرهنگ معین

لرزش
(لَ زِ) (اِمص .) لرزیدن .

معنی لرزش در فرهنگ فارسی عمید

لرزش
تکان، جنبش.

لرزش در دانشنامه ویکی پدیا

لرزش
لرزش یا رَعشه به حرکاتی غیرارادی و پاتولوژیک در ماهیچه های بدن گفته می شود که حالتی نسبتاً ریتمی و نوسانی (به جلو و عقب) دارند.
لرزش رایج ترین شکل حرکت های غیرارادی است و می تواند در دستان، بازوها، سر، صورت، تارهای صوتی، بالاتنه و پاها رخ دهد. بیشتر رعشه ها در دستان اتفاق می افتند. در بسیاری از افراد، لرزش یک سمپتوم یا نشانه برای اختلالی عصبی در بدن است.
از شناخته شده ترین لرزش ها می توان به لرزش فک و به هم خوردن دندان ها به دلیل سرما ویا ترس اشاره نمود. به رعشه و فلج بخش هایی از صورت لقوه گفته می شود.
لرزش و رعشه یک اختلال کینتیک* است. بیماری های مغز و اعصاب در بخش های کنترل کنندهٔ ماهیچه در مغز یا نخاع یا شرایطی که می تواند سبب لرزش شود از جمله ام اس، سکته مغزی، ضربه مغزی، بیماری مزمن کلیه و تعدادی از بیماری های عصبی است که بخش هایی از ساقه مغز و مخچه را مورد آسیب یا نابودی قرار دهد، بیماری پارکینسون نیز در بیشتر موارد با لرزش همراه است. علل دیگر شامل استفاده از داروها (مانند آمفتامین، کوکائین، کافئین، کورتیکواستروئیدها، اس اس آرآی)، الکل، مسمومیت با جیوه یا ترک مواد مخدر، ترک الکل یا ترک بنزودیازپین است. لرزش همچنین می توانید در نوزادان با فنیل کتونوری (PKU)، تیروئید پرکار یا نارسایی کبد دیده می شود. لرزش می تواند نشانه ای از هیپوگلیسمی بهمراه تپش قلب، عرق کردن و اضطراب ویا می تواند از کمبود خواب، کمبود ویتامین، یا افزایش استرس ایجاد می شود. کمبود منیزیم و تیامین یا ویتامین ب۱ نیز باعث رعشه یا لرزش می شود که با اصلاح این کمبود، لرزش برطرف می شود. برخی از انواع لرزش ارثی هستند و در دیگر اعضای خانواده نیز وجود دارند درحالی که برخی دیگر بدون علت شناخته شده نیازمند آزمایش های گوناگون برای پیدا نمودن دلیل آن هستند.
عکس لرزش
لرزش (انگلیسی: Tremors) فیلمی هیولایی و وسترن به کارگردانی ران آندروود است که در سال ۱۹۹۰ منتشر شد.
۱۹ ژانویه ۱۹۹۰ (۱۹۹۰-01-۱۹)
«لرزش ۲» (انگلیسی: Quake II) یک بازی ویدئویی در سبک تیراندازی اول شخص است که توسط اکتیویژن و در سال ۱۹۹۷ منتشر شد. «لرزش ۲» در پلت فرم های نینتندو ۶۴ و مایکروسافت ویندوز منتشر شده است.
NA دسامبر ۹, ۱۹۹۷
EU دسامبر ۱۹۹۷
لرزش ۴ (انگلیسی: Quake 4) یک بازی ویدئویی در سبک تیراندازی اول شخص است که توسط اکتیویژن و در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. لرزش ۴ در پلت فرم های لینوکس، اکس باکس ۳۶۰، و مایکروسافت ویندوز منتشر شده است.
NA ۱۸ اکتبر ۲۰۰۵
EU ۲۱ اکتبر ۲۰۰۵
لرزش درون تنی یا فرمیتوس (انگلیسی: Fremitus) به لرزشی گفته می شود که از طریق بدن منتقل می شود. در اصطلاح عمومی پزشکی، عبارت لرزش درون تنی بیشتر برای اشاره به ارزیابی ریه ها از طریق شدت لرزش احساس شده بر روی سینه (لرزش لمسی) یا لرزشی که با گوشی پزشکی بر روی دیواره سینه به هنگام تکلم برخی واژه ها شنیده می شود (لرزش آوایی) استفاده می شود.
برای لمس لرزش هایی که حین صحبت کردن توسط درخت برونکو پولموناری به دیوارهٔ قفسهٔ سینه منتقل می شود کف دست را روی قفسهٔ سینه می گذارند و به نوع احساس آن و قرینه بودن آن در دو طرف قفسه سینه توجه می کنند.
ضعیف بودن یا عدم لمس فرمیتوس دال بر وجود مانعی در برابر انتقال لرزش است که ممکن است به سبب آن COPD، انسداد نایژه ها، فیبروز (ضخیم شدن دیوارهٔ جنب) یا وجود هوا (پنوموتوراکس) باشد. این روش، روش دقیقی نیست ولی به عنوان یک تکنیک راهنما می تواند مفید باشد.
در این روش به کمک برجستگی یا سطح زندی (اولنار) دست، هر دو طرف قفسهٔ سینه را ارزیابی می کنند. معمولاً فرمیتوس بر روی پرکوردیوم کاهش یافته یا وجود ندارد.
لرزش هارلم(به انگلیسی: Harlem Shake) یا تقلید رقص هارلم، یک میم اینترنتی است که از طریق یوتیوب در فوریه ۲۰۱۳ درفضای مجازی گسترش یافته، و گفتگوهای روانشناختی و اجتماعی بسیاری پیرامون آن صورت گرفته است.
آغاز ماجرا با بارگذاری فیلم ویدیوئی توسط پنج نوجوان اهل کوئینزلند در یوتیوب در ابتدای ماه فوریه ۲۰۱۳ همراه بود. این جوانان حرکات رقص گونه ای با آهنگ قدیمی Harlem Shake انجام می دادند ونام آن را Sunny Coast Skate گذاشته بودند. به تدریج گروه های زیادی شروع به انجام حرکات و ضبط و بارگذاری آن در یوتیوب نمودند به طوری که در عرض چند روز هزاران فیلم یوتیوب در فضای مجازی پخش گردید.
حرکات انجام شده هیچگونه شباهتی به رقص کلاسیک و قدیمی Harlem Shake نداشته و این فیلم که توسط پنج نوجوان استرالیایی ساخته شده بمدت ۳۰ ثانیه بوده که ابتدا یکنفر به تنهایی مشغول حرکات رقص-گونه شده و دیگران به او می پیوندند.در فیلم های مشابه نیز اکثراً همین روال حفظ شده و نکته قابل توجه اینست که هر کدام از رقصندگان به روش خود و بدون توجه به دیگران حرکات خود را انجام می دهند. ساخت و بارگذاری این نوع فیلم ها بسرعت در اینترنت رو به فزونی نهاد به طوری که تا۱۱ فوریه روزانه بیش از ۱۲۰۰۰ نوع مختلف از آن ها در یوتیوب بارگذاری میشد و در ۱۵ فوریه به روزانه ۴۰۰۰۰ مورد، و تعداد بازبینی آن در یوتیوب به ۱۷۵ میلیون بیننده رسید.
در حالی که بسیاری از منتقدین آن را با گانگنام استایل مقایسه می کنند، ولی مجله فوربز می نویسد این فیلم ها بیش از یک میم معمولی بوده و گسترش عمومی داشته و انواع مختلفی را شامل می شود. همچنین لس آنجلس تایمز پیشرفت آن را به ارائه نوع جدیدی از میم و نیز پذیرش آن از طرف گروه های سنی مختلف مربوط کرد. اظهار نظرها مختلفی نیز در واشینگتن پست، مجله بیلبورد و برنامه امروز کانال ان بی سی در مورد آن صورت گرفته است. دنیاگیر شدن آن حتی به مدارس تونس رسیده و مقامات دولتی قادر به کنترل آن نیستند.
نخستین بازی از این سری در سال ۱۹۹۵ تحت همین عنوان توسط شرکت آی-دی سافت ویر تولید و روانه بازار گشت که در زمان خود به دلایل ذیل کاملاً از بقیه ژانر اول شخص متمایز بود:
۱- استفاده از حرکت آزادانه سر با استفاده از ماوس.
۲- حجم دار بودن هر آنچیز که در فضای اطراف موجود است.
۳- اصوات سه بعدی.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لرزش در دانشنامه آزاد پارسی

لرزش (tremor)
لرزیدن و تکان خوردن غیر ارادی بخشی از بدن. این حالت ممکن است ناشی از خستگی، اضطراب، سن بالا، ناتوانی یا برخی بیماری های دستگاه عصبی، مخصوصاً بیماری پارکینسون، باشد.

لرزش در جدول کلمات

لرزش
ارتعاش
لرزش | جنبش
تکان
لرزش خفیف صدا
ویبراتو
لرزش و جنبش
تکان
به لرزش در آوردن
لرزاندن
بیماری لرزش اندامها
پارکینسون
بیماری لقوه و لرزش اندامها
پارکینسون

معنی لرزش به انگلیسی

shake (اسم)
لرز ، تکان ، لرزش ، تزلزل ، ارتعاش
vibration (اسم)
جنبش ، نوسان ، تردید ، لرزش ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش ، تموج
palpitation (اسم)
خفقان ، تپش ، لرزش ، حالت خفقان
flutter (اسم)
لرزش ، اهتزاز ، بال زنی دسته جمعی ، بال و پر زنی ، حرکت سراسیمه
succussion (اسم)
تکان سخت ، لرزش ، لرزش مایعات
quake (اسم)
لرزش ، لرزه
tremor (اسم)
جنبش ، تپش ، تکان ، لرزش ، لرزه ، رعشه
quivering (اسم)
لرزش
tremolo (اسم)
لرزش ، ارتعاش ، لرزش صدا ، تحریر
friskiness (اسم)
لرزش
tremour (اسم)
جنبش ، تپش ، تکان ، لرزش ، لرزه ، رعشه
trepidation (اسم)
وحشت ، لرزش ، رعشه ، بیم و هراس ، اشتفگی
tremulant (صفت)
ترسان ، لرزش ، مرتعش ، تحریر ، لرزش دار

معنی کلمه لرزش به عربی

لرزش
ارتجاف , خفقان , هزة

لرزش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان گیاهی لرزش بدن   • علت لرزش بدن از داخل   • لرزش بدن هنگام استرس   • لرزش سر   • درمان لرزش بدن   • لرزش لب   • لرزش بدن در هنگام خواب   • احساس لرزش در داخل سر   • معنی لرزش   • مفهوم لرزش   • تعریف لرزش   • معرفی لرزش   • لرزش چیست   • لرزش یعنی چی   • لرزش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لرزش
کلمه : لرزش
اشتباه تایپی : gvca
آوا : larzeS
نقش : اسم
عکس لرزش : در گوگل


آیا معنی لرزش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )