برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1319 100 1

لری جنوبی

لری جنوبی در دانشنامه ویکی پدیا

لری جنوبی
لری جنوبی (به لری: لوری دومنی) نام دسته ایی از گویش های زبان لری است. دانشنامه ایرانیکا، فهرست لینگوییست و اتنولوگ گویش های زبان لری را به دو شاخه لری شمالی و جنوبی تقسیم کرده اند. گویش های لری با تفاوت های کم و بیش از هم سخن گفته می شوند. دانشنامه ایرانیکا زبان لری را به دو دسته کلی لری شمالی و لری جنوبی تقسیم کرده است. از سوی دیگر فهرست لینگوییست لری را به سه دسته شمالی، بختیاری و لری جنوبی (بویر احمدی، بهمئی،طیبی و...دسته بندی کرده است.
زبان های هندوایرانی
زبان های ایرانی
زبان های ایرانی غربی
زبان های ایرانی جنوب غربی
زبان لری
لُری جنوبی
زبان لری در عین شباهت با کردی و فارسی، زبانی مستقل از دسته زبان های ایرانی ست که متشکل از سه گویش عمدهٔ شمالی، بختیاری و جنوبی می باشد. گویش های جنوبی زبان لری بخصوص لری بویراحمدی دارای تفاوت عمده در افعال، ضمایر، حروف اضافه و حتی گرامر با کردی و فارسی است. برای مثال علامت جمع در لری به سه گونهٔ " ئل، یل و گل " است که در فارسی وجود ندارد. حروف اضافه همچنین متفاوت است برای مثال؛ سی ← برای، نه ←را، وه ← از-به و… که متفاوت از کردی و فارسی اند. همچنین بسیاری از واژگان لری که تنها در زبان لری وجود دارند که در کردی و فارسی نیست.
لری جنوبی و لری بختیاری ۸۶ درصد به هم شباهت دارند. به دو روش می توان لری جنوبی را از لری بختیاری تشخیص داد:
لری جنوبی در استان های کهگیلویه و بویراحمد، فارس (شهرستان های شیراز ،مرودشت، کوهچنار،کامفیروز،چنارشیجون،قائمیه،اقلید،سپیدان،رستم،کازرون،) و بوشهر ( شهرستان های بوشهر، دیلم، گناوه،دشتستان و تنگستان و دشتی)بیشترین گویش ور را دارد.
عکس لری جنوبی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با لری جنوبی

لری جنوبی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لری جنوبی   • مفهوم لری جنوبی   • تعریف لری جنوبی   • معرفی لری جنوبی   • لری جنوبی چیست   • لری جنوبی یعنی چی   • لری جنوبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لری جنوبی
کلمه : لری جنوبی
اشتباه تایپی : gvd [k,fd
عکس لری جنوبی : در گوگل

آیا معنی لری جنوبی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )