انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1093 100 1

لشکرکشی

/laSkarkeSi/

مترادف لشکرکشی: استراتژی، تجنید، سوق الجیش

معنی لشکرکشی در لغت نامه دهخدا

لشکرکشی. [ ل َ ک َ ک َ / ک ِ ] (حامص مرکب ) عمل لشکرکش. سوق جیش (با فعل کردن صرف شود). قشون کشی.تحشید. سپهسالاری : لشکرکشی خراسان به ابوالحسن سیمجور مقرر گشت. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 52).
بدستوری و رخصت راستان
به لشکرکشی گشت همداستان.
نظامی.
دلیریست هنجار لشکرکشی.
نظامی.
جهانستانی و لشکرکشی چه مانندست
به کامرانی درویش در سبکباری.
سعدی.

معنی لشکرکشی به فارسی

لشکرکشی
[campaign] [علوم نظامی] رشته عملیات متوالی که با هدف شکست دادن دشمن در زمان و منطقه ای معین انجام می شود و از ویژگی های آن تمرکز بر شیوۀ جابه جایی نیرو، فریب دشمن، پشتیبانی خدمات رزمی، اجرای عملیات روانی و توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی است

معنی لشکرکشی در فرهنگ فارسی عمید

لشکرکشی
۱. شغل و عمل لشکرکش، فرماندهی لشکر.
۲. فرستادن لشکر، آدات و ادوات جنگی به جایی.

لشکرکشی در دانشنامه ویکی پدیا

لشکرکشی
در علوم نظامی، لشکرکشی رشته عملیات متوالی است که با هدف شکست دادن دشمن در زمان و منطقه ای معین انجام می شود و از ویژگی های آن تمرکز بر شیوهٔ جابه جایی نیرو، فریب دشمن، پشتیبانی خدمات رزمی، اجرای عملیات روانی و توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی است.
تهاجم
محمد خدابنده الجایتو در ۱۳۰۷ میلادی به گیلان، که در پی حملهٔ مغول به تسخیر آنان درنیامده بود، حمله کرد. الجایتو در این حمله تلفات بسیار داد، از جمله قتلق شاه امیرالامرای وی کشته شد و چوپان جایگزین وی شد. در خصوص نتیجهٔ این حمله اختلاف نظر وجود دارد، برخی آن را یک پیروزی پیریک می دانند.
از جمله عوامل این حمله، ثروت گیلان و خصوصاً تولیدات ابریشم آن بود.
لشکرکشی تراژان به ایران در سال ۱۱۳ میلادی و به فرماندهی تراژان قیصر روم آغاز شد و به پیمان آشتی که پنجاه سال پیش از این تاریخ میان ایران و روم بسته شده بود پایان داد. در این لشکرکشی رومیان ارمنستان و میانرودان را تصرف کردند اما با مرگ تراژان به سرعت آن را از دست دادند.
این لشکرکشی نیز مانند بسیاری از نبردهایی که میان ایران و روم درگرفت به خاطر تسلط بر ارمنستان بود. خسرو پادشاه اشکانی ایران پس از مرگ تیرداد فرمانروای ارمنستان، بدون رایزنی با رومیان اکزدارس را بر تخت شاهی ارمنستان نشاند. این کار خسرو برخلاف پیمانی بود که ایران و روم دربارهٔ ارمنستان بسته بودند و بهانه به دست تراژان برای لشکرکشی داد. خسرو پس از آگاهی یافتن از لشکرکشی سپاه بزرگ روم نماینده ای را همراه با هدایای بسیار به روم روانه کرد تا پیام شاه اشکانی را به تراژان برساند. در این پیام خسرو آمادگی خود را برای برکناری اکزدارس و گماردن پسر تیرداد پس از گرفتن تاج شاهی ارمنستان از دست قیصر روم اعلام کرد. تراژان چون خواستار جنگ بود هدایا و پیشنهاد خسرو را نپذیرفت و به نمایندهٔ ایران پاسخ داد که پس از ورود به سوریه آنچه صلاح باشد انجام خواهد داد. وی پس از ورود به سوریه پسر تیرداد را که برای گرفتن تاج شاهی ارمنستان نزد او آمده بود کشت.
تراژان با هدف جهانگشایی ارمنستان و بخش هایی از میانرودان را تسخیر کرد و به تیسفون پایتخت اشکانیان رسید و پس از تصرف آن شاهزاده ای اشکانی را به جای خسرو بر تخت شاهی نشاند. رومیان سپس روانهٔ خلیج فارس شدند و پرچم روم را در آنجا به اهتزاز درآوردند. رومیان در مسیر لشکرکشی خود در همه جا دست به غارت و چپاول و کشتار زدند. اشکانیان در این زمان به علت جنگ های داخلی بسیار ضعیف شده بودند و توان رویارویی با رومیان را نداشتند. با این حال خسرو بی کار ننشست و سرزمین های تصرف شده را به شورش بر رومیان تحریک کرد. این شورش ها سبب شد که رومیان سرانجام به روم برگردند.
تراژان در سال ۱۱۷ میلادی مرد و هادریان به جای او قیصر روم شد. قیصر جدید علاقه مند به نبرد در شرق نبود و به همین خاطر ارمنستان و بین النهرین را از ارتش روم خالی کرد. هادریان چندی بعد با خسرو در مرز دو کشور ملاقات کرده و دختر خسرو را که در زمان تراژان به همراه تخت زرین به چنگ رومیها افتاده بود به او بازگردانید و وعده داد که تخت زرین را نیز به زودی پس دهد .خسرو اندکی پس از آزادی دخترش و دیدن او درگذشت.
لشکرکشی ده روزه (به هلندی:Tiendaagse Veldtocht) یا عملیات ده روزه (۲-۱۲ اوت ۱۸۳۱) ، تلاشی ناموفق از سوی شاه هلند ، ویلیام اول ، برای سرنگونی انقلاب بلژیک بود که با شکست روبرو شد.
پیروزی نظامی هلند علیه بلژیک اما عقب نشینی هلندی ها از بلژیک زمانی که فرانسه وارد جنگ شد.
تلاش ناموفق هلند برای سرنگونی انقلاب بلژیک انقلاب بلژیک
کارزار سوری لبنانی (انگلیسی: Syria–Lebanon Campaign) جنگی است که در تایخ ۸ ژوئن ۱۹۴۱ (۱۹۴۱-06-۰۸) بین نیروهای نظامی کشورهای استرالیا، فرااردن، چکسلواکی و نیروهای فرانسوی آزاد ضد نیروهای نظامی فرانسه ویشی، جمهوری یکم سوریه و لبنان بزرگ درگرفت که این کارزار در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۱۹۴۱ (۱۹۴۱-07-۱۴) با پیروزی نیروهای متفقین و استقلال لبنان و سوریه از فرانسه ویشی به پایان رسید.
راج بریتانیا
قیومیت بریتانیا بر فلسطین
فرااردن
استرالیا بریتانیا
الگو:Country data نیروی آزاد فرانسه
Vichy France
لشکرکشی شرمن به سمت دریا (انگلیسی: Sherman's March to the Sea) همچنین شناخته با نام دیگر کمپین ساوانا، یک عملیات و اقدام نظامی موفق از ارتش اتحادیه به رهبری ژنرال ویلیام تکامسه شرمن در دوران جنگ داخلی آمریکا بود.
ارتش تنسی
لشکرکشی فرانسه به مصر و سوریه (انگلیسی: French campaign in Egypt and Syria)، به جنگ های اطلاق می شود که در سال ۱۷۹۸ به رهبری ناپلئون بناپارت علیه مصر و سوریه آغاز شد. سرانجام در سال ۱۸۰۱، فرانسه شکست خورد و از منطقه عقب نشینی کرد.
پایان حکومت ممالیک در مصر
شکست فرانسوی در پیشروی به سوریه
برقراری کاپیتولاسیون در مصر
پیروزی عثمانی-بریتانیا
امپراتوری عثمانی
سلیم سوم کور یوسف زی الدین پاشا مصطفی پاشا احمد پاشا جزار مراد بی ابراهیم بی ویلیام سیدنی اسمیث رالف آبرمکرومبای †
لشکرکشی های آزوف (۱۶۹۵–۱۶۹۶) (به روسی:Азо́вские похо́ды) دو لشکرکشی نظامی روسیه طی جنگ روسیه و عثمانی (۱۶۸۶-۱۷۰۰) به فرماندهی پتر کبیر بود که با هدف تسخیر آزوف، دژ مستحکم عثمانی که مانع از دسترسی روسیه به دریای سیاه و دریای آزوف شده بود، انجام شد. به دلیل عملیات ناموفق روسیه در کریمه (سالهای ۱۶۸۷ و ۱۶۸۹)، پتر کبیر کوشید تا بندر آزوف را تسخیر نماید.
http://en.wikipedia.org/wiki/Azov_campaigns_(1695–96)
جنگ روس–بیزانس ممکن است به یکی از درگیری های زیر، میان روس های وارنگی با امپراتوری روم شرقی، اشاره داشته باشد:
اردوکشی روس ها به پافلاگونیا (دهه ۸۳۰)
جنگ روس–بیزانس (۸۶۰)
جنگ روس–بیزانس (۹۰۷)
جنگ روس–بیزانس (۹۴۱)
جنگ روس–بیزانس (۹۷۰–۹۷۱)
جنگ روس–بیزانس (۹۸۷)
جنگ روس–بیزانس (۱۰۲۴)
جنگ روس–بیزانس (۱۰۴۳)
لشکرکشی های روس ها به دریای خزر یک سری حملهٔ نظامی در بین سال های ۸۶۴ و ۱۰۴۱ به سواحل دریای خزر بوده است. روس ها ابتدا در قرن نهم میلادی به عنوان بازرگانان پوست، عسل و برده در سرکلند (سرزمین های اسلامی) ظاهر شدند. این بازرگانان در مسیر تجاری ولگا به خرید و فروش می پرداختند. نخستین حمله آنان در حدود ۸۶۴ تا ۸۸۴ میلادی در مقیاسی کوچک علیه علویان طبرستان رخ داد. نخستین یورش بزرگ روس ها در سال ۹۱۳ رخ داد و آنان با ۵۰۰ فروند درازکشتی شهر گرگان و اطراف آن را غارت کردند. آن ها در این حمله مقداری کالا و برده را به تاراج بردند و در راه بازگشتن به عرض های بالاتر، در دلتای رود ولگا، مورد حملهٔ خزرهای مسلمان قرار گرفتند و بعضی از آنان موفق به فرار شدند ولی در میانهٔ ولگا به قتل رسیدند.
دومین هجوم بزرگ روس ها از دریای خزر در سال ۹۴۳ به وقوع پیوست. در این دوره ایگور یکم، رهبری روس ها را در دست داشت. روس ها پس از توافق با دولت خزرها برای عبور امن از منطقه، تا رود کورا و اعماق قفقاز پیش رفتند و در سال ۹۴۳ موفق شدند بندر بردعه، پایتخت اران (جمهوری آذربایجان کنونی)، را تصرف کنند. روس ها در آنجا به مدت چند ماه ماندند و بسیاری از ساکنان شهر را کشته و از راه غارت گری اموالی را به تاراج بردند. تنها دلیل بازگشت آنان شیوع بیماری اسهال خونی در میانشان بود.
سویاتوسلاو یکم، شاهزادهٔ کی یفی روس ها، در اعزام بعدی نیروها به دریای مازندران، در سال ۹۶۵، به لشکریانش دستور داد که دولت خزرها را نابود کنند، تا مجبور نباشند به آنان مالیاتی بپردازند. نابودی خزرها تسلط بر راه های تجاری شمال و جنوب ولگا از طریق مناطق استپی و دریای سیاه را برای شاهان کی یفی روس فراهم می آورد. علاوه بر این، مبارزه های سویاتوسلاو منجر به رشد جمعیتی و فرهنگی اسلاوها در مناطق میان نواحی استپی و جنگلی سالتوو-مایاکی شد.
در سال ۱۰۳۰، روس ها به منطقهٔ شروان حمله کردند و حاکم گنجه برای کمک در سرکوب شورش بیلقان مبلغ زیادی پول به آن ها پرداخت. یک سال بعد، در ماه نوامبر سال ۱۰۳۱، در نزدیکی باکو شکست خورده و اخراج شدند. در سال ۱۰۳۲ روس ها حملهٔ دیگری به شروان داشتند که در آن الانان و سریرها به آنان ملحق شدند. مسلمانان محلی در ۱۰۳۳ روس ها را شکست دادند. روس ها از حوزهٔ دریای خزر حمله کرده و پس از مدت کوتاهی به اغوزها در نبردهای خوارزم کمک کردند. آخرین دورهٔ اعزام نیرو و یورش وایکینگ ها به دریای خزر در سال ۱۰۴۱ توسط اینگوار دوردست گشا به منظور شرکت در جنگ های گرجستان-بیزانس و احتمالاً نبرد ساسیرتی انجام پذیرفت که نیروهای وارنگیان نیز در این اعزام شرکت داشتند. هدف از این اردوکشی ها احتمالاً بازگشایی مسیرهای تجاری قدیمی روس های افرنجی بود، چنانچه در آن زمان بلغارهای شمالی و خزرها دیگر موانع بزرگی نبودند. پس از آن، هیچ گونه اقدام مشابهی توسط نورس ها انجام نپذیرفت و بدین شکل مسیر مابین دریاهای بالتیک و خزر هیچگاه بازگشایی نشد.
پچنگ ها اغوز
لشکرکشی های روس های وارنگی به دریای خزر مجموعه ای از حملات نظامی در بین سال های ۸۶۴ تا ۱۰۴۱ میلادی به سواحل دریای خزر بوده است. روس های وارنگی ابتدا در قرن نهم میلادی به عنوان بازرگانان پوست، عسل و برده در سرزمین های اسلامی(سرکلند) ظاهر شدند. این بازرگانان در مسیر تجاری ولگا به خرید و فروش می پرداختند.
اشغال مناطقی مختلف در حواشی ولگا و دنیپر توسط روس ها
روس های وارنگی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با لشکرکشی

معنی کلمه لشکرکشی به عربی

لشکرکشی
حملة
استراتيجية

لشکرکشی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فلسفه ی جنگ های پیامبر   • جنگ های پیامبر ویکیپدیا   • حمله پیامبر به ایران   • ازدواج امام حسين با شهربانو   • جنگهای مهم پیامبر   • جنگ های پیامبر به ترتیب   • جنگ پیامبر با ایران   • حمله امام حسین به گرگان   • معنی لشکرکشی   • مفهوم لشکرکشی   • تعریف لشکرکشی   • معرفی لشکرکشی   • لشکرکشی چیست   • لشکرکشی یعنی چی   • لشکرکشی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لشکرکشی
کلمه : لشکرکشی
اشتباه تایپی : ga;v;ad
آوا : laSkarkeSi
نقش : اسم
عکس لشکرکشی : در گوگل


آیا معنی لشکرکشی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )