انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1073 100 1

لعن

/la'n/

مترادف لعن: سب، فریه، لعنت، ناسزا، نفرین

برابر پارسی: نفرین کردن، دشنام دادن

معنی لعن در لغت نامه دهخدا

لعن. [ ل َ ] (ع مص ) نفرین. سنه. بَوه. سب ّ. خِزی. لعنت. نفرین کردن. (ترجمان القرآن جرجانی ).طرد. اِبعاد. راندن و دور کردن از نیکی و رحمت. (منتهی الارب ). دور کردن از خیر. ضد برکت. (قاموس کتاب مقدس ). جرجانی در تعریفات گوید: لعن من اﷲ، هو ابعاد بسخطه و من الانسان الدعاء بسخطه. (تعریفات ). || از صورت بگردانیدن. (ترجمان القرآن جرجانی ).
- اَبیت اللعن ؛ این جمله را گاهی در دعا گویند و گاهی در مدح آرند، یعنی انکار کردی آوردن چیزی را که بر آن لعنت کنند ترا. (از منتهی الارب ).
- لعن چهارضرب ؛ نوعی از لعن که عوام متعصب شیعه کردندی.

لعن. [ ل ُ ع َ ] (ع ص ، اِ) ج ِ لُعَنة. (منتهی الارب ).

معنی لعن به فارسی

لعن
نفرین کردن، راندن، دشنام دادن
۱- ( مصدر ) دور کردن کسی را از نیکی و رحمت نفرین کردن لعنت کردن . ۲- ( اسم ) لعنت نفرین : جمعی مستحقان قزوین اسامی خود را بقلم دادند که در مدت عمر زبان بلعن اصحاب خصوصا عشر. مبشره نگشوده اند .
جمع لعنه
( مصدر ) نفرین کردن : خلایق از اطراف و جوانب طعن و لعن می کردند .
از اتباع است .

معنی لعن در فرهنگ معین

لعن
(لَ) [ ع . ] (اِمص .) نفرین ، دشنام .

معنی لعن در فرهنگ فارسی عمید

لعن
۱. نفرین کردن.
۲. دشنام دادن.
۳. راندن.

لعن در دانشنامه اسلامی

لعن
لعن و نفرین، دعا برای دوری از رحمت خداوند است.
لعن، در لغت به معنای راندن و دور کردن است.
معنای اصطلاحی
و در اصطلاح، یعنی طلب دوری از رحمت ذات حق تعالی برای افراد لعن شده، که همان عقوبت و عذاب الاهی است، چنان که از آیات قرآن کریم بر می آید.


لعن
لعن به معنای راندن و دور کردن همراه با ناراحتی است. لعن از جانب خدا به معنای قطع رحمت و لعن انسان برای دیگران نیز نوعی نفرین دانسته شده است. برخی می گویند لعن و سب به یک معناست و با لعن دیگران به نام و نشان مخالفت کرده اند و آن را مغایر با قرآن و روایات دانسته اند. عده ای دیگر برای جواز لعن به برخی آیات و روایات دیگر استناد کرده اند. برخی از مراجع تقلید شیعه فتوا به حرمت لعن صحابه داده اند.
لعن را به معنای راندن و دور کردن همراه با ناراحتی دانسته اند. لعن از جانب خدا به معنای قطع رحمت و توفیق دنیوی و عذاب اخروی است. لعن از سوی انسان، نوعی نفرین و بدخواهی برای دیگری است.
برخی سب و لعن‏ را دو مقوله جداگانه ‏ و دارای معنای اختصاصی دانسته‎اند. معنای سب را شتم و بیان کلام زشت و معنای لعن را طرد و دور گرداندن از رحمت الهی بیان کرده‎اند. آنان همچنین مدعی اند، در قرآن‏ و روایات نیز این دو مفهوم با هم تفاوت دارند و خدا برخی را در قرآن لعن اما از سب آنها نهی کرده است. البته عده ای نیز لعن را هم معنای سب دانسته اند.
لعن
لعن به معنای نفرین کردن ، راندن ، و دور کردن از نیکی ورحمت است. لعن از طرف خداوند در آخرت عذاب ودر دنیا ، انقطاع از رحمت و توفیق است ; و از سوی انسان نفرین در باره دیگری است .
اصناف زیر در قرآن مورد لعن اند :
1 ـ کفار به طور مطلق: انّ الله لعن الکافرین واعدّ لهم سعیرا؛
2 ـ منافقان: لان لم ینته المنافقون والذین فی قلوبهم مرض ... ملعونین اینما ثقفوا أخذوا وقتلوا تقتیلا؛
3 ـ ابلیس: وان علیک لعنتی الی یوم الدین؛
4 ـ آنان که خدا و رسول را اذیت میکنند:انّ الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فی الدنیا والآخرة ؛
5 ـ مفسدان وقاطعان رحم: فهل عسیتم ان تولّیتم ان تفسدوا فی الارض وتقطّعوا ارحامکم اولئک الذین لعنهم الله ... ؛
لعن
معنی لُعِنَ: لعنت شد(کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است )
معنی لَئِنِ: سوگند مي خورم يا مي خوريم اگر(حرکت نون به دليل تقارن آن با حرف ساکن و تشديد دار کلمه بعد مي باشد)
معنی لَئِنْ: سوگند مي خورم يا مي خوريم اگر
معنی لَّعَنَتْ: لعنت كرد (کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است )
معنی لَعْنَتِي: لعنت من (کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است )
معنی لُعِنُواْ: لعنت شدند(کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است )
معنی لَعَنَهُ: او را لعنت کرد (کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است )
معنی لَعَنَهُمُ: آنان را لعنت کرد (کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است )
معنی نَلْعَنَهُمْ: آنان را لعنت مي کنيم(کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است )
معنی مَلْعُونَةَ: لعنت شده (کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است )
معنی يَلْعَنُ: لعنت می کند (کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است)
معنی ﭐلْعَنْهُمْ: آنان را لعنت کن (کلمه لعن به معناي دور کردن ملعون از رحمت است )
ریشه کلمه:
لعن‌ (۴۱ بار)
یکی از عللی که سبب برداشت غلط در مورد لعن شده است، اشتباه در فهم معنای آن و یکی دانستن معنای آن با سب و دشنام است؛ از جهت لغوی بین لعن و سب فرق بسیار است، که در لعن تنها طلب دوری از خیر مقصود است، و در سب، بددهانی و کلام زشت به کار بردن است.از دلایلی که اهل سنت و خاصه وهابیون، برای اثبات کفر شیعه به آن استناد می کنند، لعن صحابه است؛ آنان ادعا می کنند که شیعیان تمامی صحابه را لعن کرده و اگر کسی، یکی از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) را لعن نماید، به آن حضرت جسارت کرده است و کسی که به ایشان جسارت نماید، کافر و مستحق قتل است!! !فقهای اهل سنت در بسیاری موارد فتوی داده اند که اگر کسی به ابوبکر و عمر دشنام داد مستحق قتل است، ولی نسبت به کسی که علی بن ابی طالب (علیه السلام) را لعن کند نه تنها چنین حکمی نداده اند، بلکه بسیاری از کسانی که به امیرمومنان دشنام داده و یا با حضرت جنگیده اند، در نزد اهل سنت مورد وثوق و احترام و اعتماد هستند!در حقیقت دیدگاه شیعه نسبت به صحابه این است که تعداد بسیار زیادی از صحابه را اهل بهشت می داند و در مورد گروهی از صحابه که با مخالفت خود با پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله وسلّم)، قلب پاک آن بزرگوار را رنجاندند و یا حضرت را اذیت کردند و آنان که با دیدن آن همه دلیل و برهان نفاق پیشه کردند، شیعه به حکم آیات قرآن آنان را اهل جهنم می داند و در مورد برخی از صحابه که مجهول هستند، سکوت می کند.
یکی از عللی که سبب برداشت غلط در مورد لعن شده است، اشتباه در فهم معنای آن و یکی دانستن معنای آن با سب و دشنام است؛ به همین جهت، لازم است در ابتدا معنای لعن و سب و فرق آن دو را بیان کنیم.لعن در لغت: راندن و دورکردن از خوبی ها است.اللعن: الطرد والابعاد من الخیر.
جوهری، اسماعیل بن حمّاد، صحاح، ج۶، ص۲۱۹۶.    
زبیدی می نویسد: والسب: الشتم.
زبیدی، مرتضی، تاج العروس، ج۳، ص۳۴.    
در ابتدا سخن عده ای از علمای اهل سنت و وهابیت را در این زمینه نقل می کنیم:
← ابن تیمیه
...
احبار یهود بدلیل پوشاندن حقایق مورد لعن خداوند هستند.
عالمان یهود، مورد لعن خداوند و نفرین لعنت کنندگان به دلیل پوشاندن حقایق و معارف آسمانی هستند: ان الذین یکتمون ما انزلنا من البینـت والهدی من بعد ما بینه للناس فی الکتـب اولـئک یلعنهم الله ویلعنهم اللعنون. الم تر الی الذین اوتوا نصیبا من الکتـب... ویقولون للذین کفروا هـؤلاء اهدی من الذین ءامنوا سبیلا؛ اولـئک الذین لعنهم الله ومن یلعن الله فلن تجد له نصیرا.
اصحاب سبت گروهی از بنی اسرائیل بودند که در شهری ساحلی می زیستند و چون حرمت روز سبت و احکام و شرایع آن را نگاه نداشتند و در آن روز به صید ماهی پرداختند، مورد غضب پروردگار قرار گرفته، مسخ گشتند و به بوزینگان بدل شدند.
اصحاب سبت، مورد لعنت خداوند قرار گرفته اند همانطور که در قرآن می فرماید:... لعنآ اصحـب السبت..(ای کسانی که به شما کتاب داده شده است به آنچه فرو فرستادیم و تصدیق کننده همان چیزی است که با شماست ایمان بیاورید پیش از آنکه چهره هایی را محو کنیم و در نتیجه آنها را به قهقرا بازگردانیم یا همچنانکه اصحاب سبت را لعنت کردیم آنان را نیز لعنت کنیم و فرمان خدا همواره تحقق یافته است).
لعن مردم ایله
مردم ایله گروهی از بنی اسرائیل بودند که به دلیل عصیان و سرکشی مداوم آنان در برابر حکم خدا درباره شنبه مورد لعن حضرت داوود علیه السّلام قرار گرفتند همچنانکه قرآن می فرماید:لعن الذین کفروا من بنی اسرءیل علی لسان داود... ذلک بما عصوا وکانوا یعتدون (از میان فرزندان اسرائیل آنان که کفر ورزیدند به زبان داوود و عیسی بن مریم مورد لعنت قرار گرفتند این کیفر به خاطر آن بود که عصیان ورزیده و از فرمان خدا تجاوز می کردند). از امام باقر علیه السّلام در توضیح آیه یاد شده روایت شده است: که داودعلیه السلام اهل ایله را به علت نادیده گرفتن حکم صید در روز شنبه لعنت کرد.
طبق مبنای اعتقادی اهل سنت تمامی صحابه عادل هستند؛ درحالیکه این مبنا اشتباه است و امامان شیعه نادرستی آن را روشن ساخته اند. یکی از مواردی که نادرستی این اعتقاد را روشن میکند، لعن امام حسن (علیه السّلام) توسط برخی صحابه است. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم. از جمله کسانی که امام حسن را لعن کرد معاویه است.
لعن امام حسن توسط معاویه در چند روایت آمده است:
← در قنوت
 ۱. ↑ ابن الأثیر، عزالدین، الکامل فی التاریخ، ج۳، ص۳۳۳، باب ذکر اجتماع الحکمین.    
موسسه ولیعصر، برگرفته از مقاله «آیا امام حسن (ع) کسی از اصحاب را لعن کرده است؟»    
...
اصحاب اخدود، جباران ستمگری بودند که مؤمنین را به جرم اینکه ایمان دارند، در آتش می سوزاندند. خداوند اینان را لعنت کرده و از درگاه خود طرد می کند.
 ۱. ↑ بروج/سوره۸۵، آیه۴.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۳، ص۴۰۱، برگرفته از مقاله «لعن بر اصحاب اخدود».    
...


لعن در جدول کلمات

لعن
سب
لعن | نفرین
سب
لعن و ناسزا
دشنام
لعن و نفرین
سب

معنی لعن به انگلیسی

ban (اسم)
منع ، لعن ، حکم تحریم یا تکفیر ، منع از راه ارعاب و تهدید
cursing (اسم)
لعن
damnation (اسم)
لعن ، لعنت ، لعنت شدگی
imprecation (اسم)
لعن ، نفرین ، تضرع
malediction (اسم)
لعن ، لعنت ، بد گویی

معنی کلمه لعن به عربی

لعن
منع
منع

لعن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

اباذر نقوی ١٠:٤٦ - ١٣٩٦/١٠/٠٦
مشمول قانون علت و معلول کردن.
رفتار با عدالت صرف.
مجازات بر اساس قوانین الهی بدون اعمال قاعده رحمت،شفاعت و... .
البته قاعده رحمت،شفاعت و... نیز مقررات خاص خود را دارد.در آیه الکرسی آمده است که صرفا"شفاعت با اذن خداوند جهان آفرین جایز است و دل بخواهی نیست و مشمول قوانین و مقررات خاص خود است.
|

اباذر نقوی ١٠:٥٣ - ١٣٩٦/١٠/٠٦
مشمول قانون علت و معلول کردن.
رفتار با عدالت صرف.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لعن بر عمر   • متن لعن   • معنی لعن   • لعن در قرآن   • لعن و نفرین در اسلام   • لعنت الله علی القوم الظالمین   • لعن و نفرین در جدول   • لعن در زیارت عاشورا   • مفهوم لعن   • تعریف لعن   • معرفی لعن   • لعن چیست   • لعن یعنی چی   • لعن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لعن
کلمه : لعن
اشتباه تایپی : guk
آوا : la'n
نقش : اسم
عکس لعن : در گوگل


آیا معنی لعن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )