برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1205 100 1

لهجه آبادانی

لهجه آبادانی در دانشنامه ویکی پدیا

لهجه آبادانی
لهجهٔ خوزستانی یا جنوب غربی که به آن لهجهٔ آبادانی نیز می گویند یکی از لهجه های زبان فارسی است. این شیوهٔ سخن گفتن فارسی به دنبال آغاز فعالیت های نفتی در آبادان و مهاجرت اقوام ایرانی و غیر ایرانی (مانند انگلیسی ها، هندی ها و رانگونی ها) در دهه نخست قرن بیستم میلادی شکل گرفت. بنا به گزارش یرواند آبراهامیان بیشتر مهاجرین به آبادان از مناطق صنعتی شمال خوزستان و استان های بوشهر و فارس و چهارمحال بختیاری بودند. تقریباً از تمامی مناطق ایران در آبادان هیئت یا مسجد و حسینیه یافت می شود که این نشان دهندهٔ وسعت برخورد اقوام با یکدیگر است که از آنجا که عمدهٔ سکنهٔ اصلی از استان بوشهر و فارس به آبادان مهاجرت کرده بودند لهجهٔ آبادانی که آهنگی نزدیک به لهجهٔ بوشهری و سبک بیانی شبیه به لهجه های شیرازی و کازرونی دارد را بتوان ترکیبی از لهجه ها و گویش های مردم مناطق یادشده دانست ونیز تأثیر کلمات بیگانه در لهجهٔ محاوره ای مردم آبادان اندکی بیشتر از مردم سایر مناطق است.این لهجه بجز آبادان که در آن رواج عمومی دارد در شهرهای بندر ماهشهر، سربندر، امیدیه و بوشهر نیز کاملاً رایج است. گاهی از آن به عنوان لهجهٔ جنوبی نیز یاد می شود و در میان خوانندگان و ارباب ترانه جایگاهی خاص دارد.
بخور-->boxor
بپوش --> bopuš
پسر --> pesar: پسر ِ مجتبی --> peser'e moštebâ
بچه --> bece: بچه ها --> becâ
این لهجه که با فارسی محاوره ای معیار تفاوت چندانی ندارد بیشتر مبتنی بر کسره گرایی است و آوای حروف نیست چه در کلمه چه در ترکیب ممکن است بر حسب آوای پیشین یا پسین خود تغییر کند. مثلاً:
نشانه جمع در لهجهٔ آبادانی به صورت «آ» بیان می شود.
نشانهٔ مفعولی ((را)) در لهجهٔ خوزستانی، مانند گویش های لری جنوبی، دشتستانی و سایر لهجه های جنوبی پارسی به صورت زیر (e) بیان می شود و نیز که نشانه اضافه و وصف که در فارسی زیر (کسره) است در این گویش بیشتر حذف می شود که این اتفاق در لهجه شیرازی هم می افتد. حرف میانجی بین واک ها و نشانهٔ مفعولی که در لهجه خوزستانی، مثل دشتستانی، بیشتر گویش های جنوبی و شمالی لری، لهجه های جنوبی پارسی، کسره است آوای (n) می باشد. چند نمونه:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با لهجه آبادانی

لهجه آبادانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لهجه آبادانی   • مفهوم لهجه آبادانی   • تعریف لهجه آبادانی   • معرفی لهجه آبادانی   • لهجه آبادانی چیست   • لهجه آبادانی یعنی چی   • لهجه آبادانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لهجه آبادانی
کلمه : لهجه آبادانی
اشتباه تایپی : gi[i Hfhnhkd
عکس لهجه آبادانی : در گوگل

آیا معنی لهجه آبادانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )