انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1059 100 1

لوزالمعده

/lowzolme'de/

معنی لوزالمعده در لغت نامه دهخدا

لوزالمعدة. [ ل َ زُل ْ م ِ دَ ] (ع اِ مرکب ) خوش گوشت. لوزه ٔ بطنی که وظیفه ٔ آن ریختن مایعی بیرنگ و لزج در امعاء است.

معنی لوزالمعده به فارسی

لوزالمعده
پانکراس
( اسم ) غده بزرگی است بشکل جکش که در عقب معده در حدود دومین مهره کمری قرار دارد . سر آن در نینم دایره ای که اثنا عشر تشکیل میدهد قرار می گیرد . طولش در انسان بین ۱۵ تا ۲٠ سانتیمتر و ضخامتش بین ۲ تا ۳ سانتینتر است و مجرایش موسوم به مجرای و پرسونگ است که از سر تا دم غده بشکل محوری عبور می کند و پایین تر از مجرای کلدوک بسطح داخلی دومین قسمت اثنا عشر باز می گردد و بیشتر همراه با کلدوک در آمپول واتر میریزد. شیره لوزالمعده که در هضم غذا دخالت کلی دارد دارای سه دیاستاز مهم است که عبارتند از : تریپسین لیپاز و آمیلاز . اولی در هضم مواد پروتیدی و دومی در هضم مواد چربی و سومی در هضم مواد گلوسیدی دخالت دارند . نسج لوزالمعده دارای غدد مخصوصی است بنام جزایر لانگر هانس که دارای ترشحات داخلی اند یعنی ترشحات خود را بخون می ریزند . عامل مهم ترشحات داخلی این غدد موسوم به انسولین است که در متابولیسم گلوکز در بدن دخالت تامه و عدم آن سبب بروز مرض قند میشود پاکر آس .
خوش گوشت . لوزه بطنی که وظیفه آن ریختن مایعی بیرنگ و لزج در امعائ است .
[exocrine pancreas, exocrine part of pancreas] [علوم تشریحی] بخشی از لوزالمعده که ترشحات آن برون ریز است

معنی لوزالمعده در فرهنگ معین

لوزالمعده
(لُ زُ لْ مِ دِ) [ ع . ] (اِ.) اندام غده ای شکل بادامی که در زیر و پشت معده قرار دارد و ترشح خارجی آن شیرة لوزالمعده و ترشح داخلی آن انسولین است .

معنی لوزالمعده در فرهنگ فارسی عمید

لوزالمعده
= پانکراس

لوزالمعده در دانشنامه ویکی پدیا

لوزالمعده
لوزالمعده، پانکراس (به انگلیسی: Pancreas) یا خوش گوشت غده ای پهن و دراز است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار گرفته است. لوزالمعده متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است. قسمت سر آن در مجاورت قسمت دوم (دوازدهه) یا دئودنوم قرار گرفته است در واقع قسمت سر آن مجاورت داخلی قسمت دوم دئودنوم محسوب می شود. تنه لوزالمعده در پشت معده قرار دارد و دم آن تا نزدیک طحال امتداد دارد. وزن پانکراس حدود صد گرم است
لوزالمعده هم یک غده درون ریز (غده ای که ترشحات آن با نام هورمون وارد جریان خون می شوند) و هم یک غده برون ریز (غده ای که ترشحات خود را از طریق مجرایی به سطح یا حفرات بدن می ریزد) است که آنزیمها و مواد دیگری ترشح می کند که مستقیماً وارد محیط روده شده و به هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات کمک می کنند.
مجرای لوزالمعده اغلب با اتصال به مجرای صفراوی، از طریق مجرای مشترک صفرا (CBD) صفرا و شیرهٔ پانکراس را به درون قسمت دوازدهه (قسمت ابتدایی روده باریک) تخلیه می کند. ترشح ترشحات برون ریز لوزالمعده توسط دستگاه خودگردان پاراسمپاتیک (شاخه ای ازعصب واگ) که به سلولهای ترشحی ختم می گردند و همچنین هورمون سکرتین و هورمون کوله سیستوکینین کنترل می گردد. این هورمونها پس از ترشح کیموس معدی به دوازدهه از سلولهای انترو اندوکرین اپیتلیوم دوازدهه ترشح می شوند.
آنزیمهای لوزالمعده مانند آمیلاز، فسفولیپاز، لیپاز، ریبونوکلئاز و پروتئاز (مانند تریپسینوژن، کیموتریپسینوژن و کربوکسی پپتیداز) و الاستاز به تجزیه شیمیایی غذا کمک می کنند.
عکس لوزالمعده
لوزالمعده مصنوعی یک تکنولوژی در حال توسعه برای کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ است. این تکنولوژی به طور خودکار و به طور پیوسته سطح قند خون را کنترل می کند و با ارائه راه کاری جایگزین برای عملکرد غدد درون ریز سعی دارد عملکرد سالم لوزالمعده به طور مصنوعی تحقق بخشد.
رویکرد تجهیزات پزشکی - استفاده از یک پمپ انسولین به منظور تزریق تحت کنترل حلقه بسته با استفاده از اطلاعات فیدبکی لحظه ای ناشی از یک نمایشگر قند خون که به طور پیوسته قادر به اندازه گیری است.
رویکرد فیزیولوژیکی - توسعه یک درمان با استفاده از سلول های بنیادی مهندسی که در بدن برای تنظیم قند خون کارآمد تنظیم شده اند.
عملکرد غدد درون ریز لوزالمعده وابسته به سلول های جزیره لانگرهانس است. در این ناحیه همچنین هورمون های انسولین و گلوکاگون تولید می شود. تکنولوژی لوزالمعده مصنوعی ترشح این هورمون ها را در جریان خون در پاسخ به تغییرات سطح گلوکز خون بدن، به طور مصنوعی تأمین می کند. حفظ سطح متعادل قند خون برای عملکرد مغز، کبد و کلیه ها ضروری است. بنابراین، برای بیماران نوع ۱ ضروری است که وقتی بدن قادر به تولید انسولین خود نیست، سطوح متعادل باقی بمانند.
لوزالمعده مصنوعی یک اصطلاح وسیع است که برای استراتژی های مختلف زیست فناوری که هم اکنون در حال توسعه می باشند مورد استفاده قرار می گیرد و تلاش دارد تا هرچه بهتر به نیازهایی که در بالا گفته شد پاسخ دهد. روش های مختلف زیست فناوری در نظر گرفته شده عبارتند از:
رویکرد تجهیزات پزشکی شامل ترکیب یک نمایشگر گلوکز مداوم و یک پمپ انسولین ایمپلنت است. این دستگاه با الگوریتم کنترل کامپیوتری کار می کند تا عملکرد طبیعی لوزالمعده را جایگزین کند. توسعه نمایشگرهای پیوسته در زمان سطح گلوکز منجر به پیشرفت تکنولوژی لوزالمعده مصنوعی با استفاده از این سیستم یکپارچه شده است.
سرطان لوزالمعده یا سرطان پانکراس (به انگلیسی: Pancreatic cancer) زمانی رخ می دهد که سلول های درون غدهٔ لوزالمعده که پشت معده قرار دارد، به صورت خارج از کنترلی شروع به تکثیر می کنند و یک توده تشکیل می دهند. این سلول های سرطانی توانایی حمله به دیگر بخش های بدن را دارند. چند نوع سرطان پانکراس وجود دارد. رایج ترین نوع که آدنوکارسینوم پانکراس نام دارد، %۸۵ موارد را شامل می شود. این آدنوکارسینوم از بخشی از پانکراس شروع می کنند که مسئول ساخت آنزیم های گوارشی است. یک تا دو مورد از میان صد مورد سرطان پانکراس تومورهای اعصاب و غدد هستند که از سلول های تولیدکنندهٔ هورمون پانکراس به وجود می آیند. در کل، میزان تهاجمی بودن این تومورها کمتر است. علائم و نشانگان رایج ترین نوع سرطان پانکراس شامل این موارد است: زردی پوست، درد شکم یا درد کمر، کاهش وزن بدون دلیل، کم رنگی مدفوع، ادرار تیره و بی اشتهایی. معمولاً در مراحل اولیهٔ بیمارِی، نشانگانی وجود ندارد و نشانگانی که شاخص بیماری هستند و به اندازه ای خاص هستند که بتوانند ما را به سرطان پانکراس مشکوک کنند، معمولاً زمانی بروز پیدا می کنند که بیماری به مرحلهٔ پیشرفتهٔ خود رسیده است. تا زمانی که سرطان پانکراس تشخیص داده شود، معمولاً بیماری به نقاط دیگر بدن نیز گسترش یافته است.
سرطان پانکراس به ندرت در سنین پایین تر از ۴۰ سالگی رخ می دهد و بیش از نیمی از موارد آدروکارسینوم پانکراس افراد بالای ۷۰ سال هستند. عوامل خطر سرطان پانکراس شامل این موارد می شوند: استعمال دخانیات، مرض چاقی، دیابت و شرایط ژنتیکی خاص و نادر. حدود %۲۵ درصد موارد این بیماری به خاطر سیگار کشیدن است و ۵–۱۰٪ ناشی از ژن های به ارث رسیده هستند. سرطان پانکراس معمولاً به کمک ترکیبی از این روش ها تشخیص داده می شود: تصویربرداری پزشکی مانند فراصوت یا توموگرافی کامپیوتری، آزمایش خون، و آزمایش نمونه های بافت. این بیماری به چند مرحله تقسیم می شود، از مرحلهٔ اولیه (مرحلهٔ تا مرحلهٔ آخر (مرحلهٔ ۵). غربالگری جمعیت عمومی مؤثر تشخیص داده نشده است.
برای پیش گیری از سرطان پانکراس، حفظ وزنی سالم و محدود کردن مصرف گوشت قرمز یا گوشت فرآوری شده پیشنهاد می شود. احتمال ابتلای افراد سیگاری، در صورت ترک کاهش می یابد و پس از ۲۰ سال احتمال ابتلای آن ها با بقیهٔ افراد برابر می شود. روش های درمانی سرطان پانکراس شامل این موارد هستند: پرتو درمانی، شیمی درمانی، مراقبت تسکینی، یا ترکیبی از این موارد. گزینه های درمانی تا حدودی به مرحله ی سرطانبستگی دارد. جراحی تنها راه درمانی است که می تواند بیماری را معالجه کند؛ اما ممکن است برای بهبود کیفیت زندگی نیز به کار رود، بدون این که احتمال درمان وجود داشته باشد. مدیریت درد و داروهای بهبود گوارش نیز بعضاً لازم هستند. همچنین، مراقبت تسکینی برای همهٔ موارد مبتلا به این بیماری توصیه می شود، حتی برای کسانی که تحت مراقبت با هدف درمان هستند.
در سال ۲۰۱۲، انواع سرطان پانکراس هفتمین عامل مرگ ناشی از سرطان بودند که در سطح جهان به مرگ ۳۳۰،۰۰۰ نفر در آن سال منجر شدند. در ایالات متحده، سرطان پانکراس چهارمین عامل مرگ ناشی از سرطان است. این بیماری بیشتر در کشورهای توسعه یافته رخ می دهد و این کشورها در سال ۲۰۱۲ شاهد ۷۰ درصد از موارد جدید این بیماری بوده اند. آدنوکارسینوم پانکراس نوعاً پیش آگهی بسیار ضعیفی دارد. در واقع پس از تشخیص، ۲۵٪ افراد یک سال زنده می مانند و ۵٪ نیز به مدت ۵ سال. اگر سرطان زود تشخیص داده شود، میزان بقای پنج ساله تا حدود ۲۰٪ افزایش می یابد. سرطان های اعصاب و غدد نتیجهٔ بهتری دارند و پس از دوره های پنج ساله حدود ۶۵٪ افراد زنده می مانند.
فساد عفونی لوزالمعده از بیماری های ویروسی در آزادماهیان (قزل آلا) است.این بیماری غالباً حاد در بچه ماهیان بروز کرده به ندرت در ماهیان بالغ اتفاق می افتد. بیماری در تمام نقاط جهان وجود دارد و عامل بیماری در اروپا،آسیا،کانادا،ایالات متحده آمریکا و آمریکای جنوبی جدا شده است.
ماهنامه ترویجی سبزینه - شماره ۵ و ۶
اپیدمیولوژی دامپزشکی- توماس بلاها-ترجمه عبدالحسین دلیمی اصل و همکاران-نشر آییژ-1378
عامل ایجاد این بیماری ویروس RNA است که ارتباط نزدیک با Reovirusها دارد و اخیراً آن را در بیرنا ویروس ها طبقه بندی کرده اند. شناسایی و تشخیص این بیماری به واسطه نشانه های خارجی و داخلی امکان پذیر است که نشانه های خارجی آن عبارت اند از: بی اشتهایی و کاهش وزن، بی حالی و کم خونی، تیره شدن رنگ، متورم شدن شکم، بیرون زدگی چشم ها و عدم تعادل و چرخش در شنا. از نشانه های داخلی این بیماری هم می توان به پر شدن لوله گوارش از ترشحات مخاطی سفید و رنگ پریدگی طحال و کبد اشاره کرد.
از دیگر بیماری های ویروسی آزاد ماهیان نیز می توان بیماری های زیر نام برد:
۱ ـ بیماری نکروز پوستی، قرحه ای یا زخمی (UDN)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لوزالمعده در دانشنامه آزاد پارسی

لوزُالمعده (pancreas)
لوزُالمعده
(پانکرآس) در مهره داران، غدۀ ضمیمۀ دستگاه گوارش، در نزدیکی دوازدهه. هنگامی که هورمون سکرتین لوزالمعده را تحریک کند، این غده آنزیم هایی را به دوازدهه می ریزد و نشاسته ها، پروتئین ها، و چربی ها را هضم می کند. در انسان، طول لوزالمعده هجده سانتی متر است و در پشت و زیر معده قرار دارد. لوزالمعده یاخته هایی با نام جزایر لانگرهانس دارد که هورمون انسولین و گلوکاگون را برای تنظیم سطح قند خون ترشح می کنند.

لوزالمعده در جدول کلمات

لوزالمعده
پانکراس
کاشف لوزالمعده و اهمیت آن در بدن
کلود برنارد

معنی لوزالمعده به انگلیسی

pancreas (اسم)
لوزالمعده
sweetbread (اسم)
لوزالمعده ، تیموس حیوانات جوان ، دنبلان

لوزالمعده را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لوزالمعده درد   • کار لوزالمعده چیست   • لوزالمعده کجاست   • پانکراس معده   • لوزالمعده سرطان   • پانکراس چیست   • لوزالمعده و دیابت   • عکس پانکراس   • معنی لوزالمعده   • مفهوم لوزالمعده   • تعریف لوزالمعده   • معرفی لوزالمعده   • لوزالمعده یعنی چی   • لوزالمعده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لوزالمعده
کلمه : لوزالمعده
اشتباه تایپی : g,chgluni
آوا : lowzolme'de
نقش : اسم
عکس لوزالمعده : در گوگل


آیا معنی لوزالمعده مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )