برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1221 100 1

لپ تاپ

لپ تاپ در دانشنامه ویکی پدیا

لپ تاپ
لپ تاپ (به انگلیسی: Laptop) به معنی "روی دامان‏" (در مقابل رایانه رومیزی)، به رایانه شخصی کوچک، سبک و قابل-حمل گفته می شود. فرهنگستان زبان فارسی عبارت رایانه کیفی را به جای "لپ تاپ" پیشنهاد داده است.
اپل
ایسوس
لنوو
ایسر
دل
ام اس آی
اچ پی
سونی
سامسونگ
توشیبا
فوجیتسو
وزن لپ تاپ معمولاً بین ۱ تا ۷ کیلو است که به اندازه و مواد مصرف شده در ساخت آن بستگی دارد. این رایانه کوچک تر از رایانه های رومیزی است و می تواند با یک باتری کار کند یا از یک آداپتور AC/DC خارجی تغذیه شود. بسیاری از آن ها چند سلول ۳ ولت دارند که در اجرای عملکرد ساعت و دیگر فرایندها در هنگام قطع برق مفید است. لپ تاپ ها به طور کلی دارای همان اجزایی هستند که در یک رایانه رومیزی وجود دارد ولی با این تفاوت که تا جای ممکن از وزن و اندازه آن ها کاسته شده است. لپ تاپ ها دارای صفحه نمایش بلور مایع هستند و چند طرح حافظه در آن ها برای RAM در نظر گرفته شده است. لپ تاپ ها دارای یک صفحه کلید سرخود هستند و یک ماوس نیز روی صفحه زیرین ولی می توان صفحه کلید و ماوس خارجی و جداگانه نیز به آن ها متصل کرد.
در یک لپ تاپ استاندارد همه اجزا و ورودی ها و خروجی هایی که در یک رایانه رومیزی دیده می شوند با هم ترکیب شده و یک واحد را به وجود می آورند. این اجزا عبارتند از: نمایشگر رایانه، بلندگوی رایانه، صفحه کلید، دیسک گردان نوری، الخ لپ تاپ های سال ۲۰۱۶ وب بین و میکروفون را نیز درون خود دارند. بعضی از لپ تاپ های سال ۲۰۱۶ دارای صفحه لمسی هستند. لپ تاپ ها معمولاً شارژر دارند. ویژگی های سخت افزاری لپ تاپ ها با توجه به مدل، ساخت و قیمت متفاوت است.
قبل از توسعه رایانه نوت بوک و لپ تاپ، عقاید مشابه ارائه شد مانند: الن کی که Xerox pare را در اوایل ۱۹۷۰ راه اندازی کرد. نخستین رایانه پرتابل در ۱۹۸۱ معرفی شد و در آن از سیستم عامل CP/M استفاده شد. اگر چه این رایانه خیلی سنگین و بزرگ بود و مانیتور کوچک CRT داشت اثر زیادی در تجارت داشته است. این ها اولین رایانه های پرتابل بوده اند و Xerox note دوباره در PARC در ۱۹۷۶ توسعه یافت.
عکس لپ تاپ
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لپ تاپ در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:رایانه همراه

ارتباط محتوایی با لپ تاپ

لپ تاپ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجتبی عیوض صحرا
به اشتباه لب تاب هم می‌گویند-
رایانه قابل حمل و جابجایی،رایانه سیار،رایانه پابه پا و همراه،رایانه یار!
محمدمهدی
لپ تاپ. توضیح: در واژه نامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، «رایانه کیفی» بعنوان مترادف واژۀ انگلیسی «laptop computer» معرفی شده است.
حسین باقری
رایانک- رایانه رو میزی
سارا بهاری
به تبلت رایانک می گویند و به لپ تاپ رایانه کیفی یا سیار
امل نایحوسحن
lap top

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لپ تاپ   • مفهوم لپ تاپ   • تعریف لپ تاپ   • معرفی لپ تاپ   • لپ تاپ چیست   • لپ تاپ یعنی چی   • لپ تاپ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لپ تاپ
کلمه : لپ تاپ
اشتباه تایپی : g~ jh~
عکس لپ تاپ : در گوگل

آیا معنی لپ تاپ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )