انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 987 100 1

لکی

/laki/

معنی لکی در لغت نامه دهخدا

لکی. [ ل ُک ْ کی ] (ص نسبی ) منسوب است به لک از بلاد برقة بین اسکندریه و طرابلس غرب. (سمعانی ).

لکی. [ ل َ ] (اِخ ) (کردهای...) در لرستان ساکن و خوش هیکل و تنومندند. رنگ آنها گندمی و مویشان سیاه یا خرمایی تیره است. || لهجه ٔ لکی ؛ لهجه ای اززبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند.

لکی. [ ] (اِخ ) نام جنگلی است بزرگ که گویند پانصد فرسخ طول آن است. ابتدای آن از جبال کاشغر است ، یعنی طرف شمالی آن جنگل متصل است به کوهستان کاشغر، پس میرسد به کوهستان کشمیر و بلاد هند و یوروپ و بنگاله را قطع کرده منتهی به دریا شود و عرض آن از ده روز الی یک ماه راه مسافت است و در آن جنگل پیل و کرگدن و درندگان قوی جثه بسیار است تا اکنون هیچیک از سلاطین اسلام را تسخیر آن کشور ممکن نگشته و نام آن کشور نیپال به فتح نون و سکون یای تحتانی و بای پارسی به الف زده و لام موقوف در حوالی چین و نزدیک به بحر هند است. (آنندراج ). رجوع به نیپال شود.

لکی. [ ل َ کا ] (ع مص ) آزمند وحریص چیزی گردیدن و لازم شدن او را. (منتهی الارب ).

معنی لکی به فارسی

لکی
( لهجه لکی ) لهجه ای از زبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند .
۱- ( صفت ) منسوب به لاک ساخته از لاک . ۲- ( اسم ) برنگ لاله . توضیح نوعی قرمز روشن که از مهمترین رنگهای قالی ایران است . این رنگ از روناس قرمزدانه و احیانا نباتات دیگر بدست میاید . در هندوستان رنگ لاکی را از نوعی صمغ بدست آورند باین ترتیب که حشره ای زیر پوست درخت انجیر هندی زندگی میکند که لعابی از خودترشح مینماید . لعاب مزبور بصورت صمغ بر درخت می چسبد . از همین لعاب است که لاک میسازند و رنگ لاکی را هم میگیرند . یا ترم. لاکی . قسمی ترم. سرخ روشن .
آزمند و حریص چیزی گردیدن ولازم شدن او را .
[ گویش مازنی ] /feraam leki/ مرتعی در رویان
چرخی که نخ را بدان کلافه کنند . ابزاری که بدان نخ ها را حلقه یا کلاوه کنند .

لکی در دانشنامه اسلامی

لکی
معنی لِکَيْ: تا ("لِکَيْلَا" = لِـ + کَيْ + لَا)
ریشه کلمه:
کی‌ (۱۰ بار)
ل‌ (۳۸۴۲ بار)

کَیْ در کلام عرب سه جور است اول مخفف کیف،دوم تعلیل، سوم به معنی ان مصدریه. اولی در قرآن یافته نیست . آن در هردو آیه به معنی تعلیل است و ان مصدریه در آن مضمر است و در تقدیر «کَیْ أَنْ نُسَبِحَکَ - کَیْ أَنْ تَقَّرَ» است. . «کَیْ» در آیه به معنی أن مصدریه است یعنی بعضی از شما به عمر ارذل برگشته شود تا چیزی نداند پس از آنکه دانا بود. راغب در باره این کلمه جمله‏ای کوتاه وجامعی دارد و آن اینکه: کَیْ علت فعل شی‏ء وکَیْلا علت انتقاء آنست «کَیْ عِلَةٌ لَفِعْلِ الشَّیْ‏ءِ وَ کَیْلاعِلَّةٌ لِاِنْتِفائِهِ».

لکی در دانشنامه ویکی پدیا

لکی
لکی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
لکی (چابهار)
لکی (کنارک)
لکی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
لکی (چابهار)
لکی (کنارک)
لکی (چابهار)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در دهستان کمبل سلیمان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۳ نفر (۱۱خانوار) بوده است.
لکی (کنارک)، روستایی از توابع بخش زرآباد شهرستان کنارک در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در دهستان زرآباد شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
لکی یا لاکاگی (ایسلندی: Lakagígar) یک شکاف آتش فشانی است که دز جنوب ایسلند قرار دارد. شدت فوران این آتش فشان ۶ VEI محاسبه شده است.
بلندی های ایسلند
جغرافیای ایسلند
زمین ساخت صفحه ای
این مجموعه ناهمواری ها شامل ۱۳۰ دهانه آتشفشانی است که ارتفاع آن ها متغیر است و تا ۱٬۷۲۵ متر می رسد.
لکی پلیس (به انگلیسی: Lackey Place) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان کرن، کالیفرنیا واقع شده است. لکی پلیس ۱٬۱۵۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
لکی غندکی (به انگلیسی: Laki Ghundaki) یک منطقهٔ مسکونی و روستا در پاکستان است.
فهرست شهرهای پاکستان
لکی مروت (به انگلیسی: Lakki Marwat) یک ناحیه در پاکستان است که در ناحیه لکی واقع شده است. لکی مروت ۲۵۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای پاکستان
آنجلو لکی (ایتالیایی: Angelo Lecchi؛ زادهٔ ۱۳ دسامبر ۱۹۶۶) دوچرخه سوار اهل ایتالیا است.
ان لکی (انگلیسی: Ann Leckie؛ زادهٔ ۲ مارس ۱۹۶۶) یک نویسنده اهل ایالات متحده آمریکا است. وی در رشته موسیقی در دانشگاه واشینگتن در سن لوئیس تحصیل کرده است. او به همراه همسر و یک فرزند دختر و یک پسر در سنت لوئیس زندگی می کند. اولین رمانش به نام عدل الحاقی در سال ۲۰۱۳ با استقبال روبرو شد و در سال ۲۰۱۴ برنده جوایزی همچون جایزه نبولا، جایزه هوگو، جایزه نبولا، جایزه آرتور سی. کلارک و جایزه لوکس شده است.
لباس لکی (به لکی: پِرتال یا دولنگ) لباس سنتی لکی برگرفته از فرهنگ، آداب، دین و… مردم لک در گذشته و حال است؛ و از نمادهای مهم مردم لک می باشد. کاربرد این پوشاک در بین مردم لک به قدری فراگیر بوده که اشعاری هم به این مضمون سروده شده است.
کلاه (به لکی: کلاؤ): جنس این کلاه از نمد است.
سِتِره: تنی پوشی بلند که تا پشت زانوها امتداد دارد.همانگونه که از معنی عربی آن پیداست ستر به عربی یعنی پوشش است این تن پوش را می توان یک پالتو محلی دانست. امروزه به سبک کت و شلوار غربی یقه و سر آستین های آن دوخته می شود.
شال: بر روی ستره بسته می شود.
شاوال shawoal:پایپوش مردان لک چیزی شبیه شلوار فارسیست با دوختی ساده و بدون جیب؛ و دمپاهای چین چین وبسیار دوخت.
گیوه: نوعی کفش که از جنس نخ می باشد.
قوه: همان قبا فارسی که در گذشته از اجزا مهم لباس لکی بوده است.
چوخا: به همان سبک چوخای بختیاری است البته تفاوت های جزئی در اندازهٔ خطوط دارد.
این لباس بر حسب شغل و فصل های سال و سن افراد دچار دگرگونی می شود.
استعاره به: کلنجه و گلونی و سکه های که از آن آویزان شده اند و همچنین خلخال پا و دستبندهای خاصی که داشته اند.
شعری در وصف ستره:
پیشان لکی، روستایی از توابع بخش سندرک شهرستان میناب در استان هرمزگان ایران است.
این روستا در دهستان سندرک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۸۴ نفر (۱۲۸خانوار) بوده است.
پنج لکی یا نموفیلا ماکولاتا (نام علمی: Nemophila maculata) نوعی گیاه یکساله است که در ایالت کالیفرنیا در شمال آمریکا انتشار دارد. طول این گیاه از ۷ تا ۳۰ سانتیمتر می رسد. ساقه و برگ های آن پرزدار هستند. گل آن از ماه آوریل تا ماه ژوئن شکوفا می شود و اندازهٔ قطر گل آن بین ۲ و نیم تا ۵ سانتیمتر است. رنگ آن سفید است و در وسط لبهٔ گلبرگ آن دارای یک لکه بنفش و همچنین دارای شیارهایی به رنگ بنفش تیره است. هر گل دارای ۵ پرچم است.
تپه سرخدم لکی مربوط به سدهٔ ۵ تا ۷ ه.ق است و در شهرستان کوهدشت، روستای سرخدم واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۳۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
جان لکی (انگلیسی: John Leckie؛ زادهٔ ۲۳ اکتبر ۱۹۴۹) یک مهندس است.
زبان لَکی زبان طوایف لک ایران و از زبان های ایرانی شاخه شمال غربی رایج در مناطق غرب ایران است. حدود یک ونیم میلیون تا دو میلیون نفر با زبان مادری (۲۰۱۴) به این زبان سخن می گویند. زبان لکی به عنوان یک زبان مستقل ایرانی در مرداد ماه ۱۳۹۶ ثبت ملی شد.
استان لرستان:
زۊن لأکی
زۊن لأکی
دهخدا در مورد لک ها می گوید: «کردهای لک در لرستان ساکن و خوش هیکل و تنومندند. رنگ آن ها گندمی و مویشان سیاه یا خرمایی تیره است.» همچنین در مورد لهجه لکی می نویسد: «لهجه ای از زبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند.» دائرةالمعارف بزرگ اسلامی نیز، لکی را لهجه ای از زبان کردی دانسته است. برخی از زبانشناسان لکی را در شاخه کردی جنوبی طبقه بندی کرده اند.ژویس بلو معتقد است که گروه جنوبی زبان کردی از تعداد زیادی گویش های ناهمگون تشکیل شده که از این بین می توان به گویش کرمانشاهی (رایج در استان کرمانشاه)، گویش سنجابی، گویش کلهری، گویش لکی، گویش لری (متعلق به پشتکوه) و غیره اشاره کرد. اما به تازگی برخی از زبانشناسان رویکرد جدیدی را در این مورد آغاز کرده اند که دربارهٔ این گونه طبقه بندی ابهام دارد. فرامرز شهسواری زبان لکی را یک شاخه مستقل زبان های ایرانی در گروه شمال غربی و جدا از کُردی و لُری می داند.محمد دبیر مقدم در کتاب رده شناسی زبان های ایرانی لکی را به عنوان زبانی مستقل و جدا از کُردی و لُری طبقه بندی کرده است.
سُرخ دُم لَکی نام یک محوطه باستانی متعلق به هزاره نخست پیش از میلاد در شهرستان کوهدشت است. این محوطه در فاصله ۸ کیلومتری از شمال غربی شهر کوهدشت قرار گرفته است.
از جمله آثار بدست آمده می توان به سنگ های حجاری شده با نقش شیر بال دار و درخت زندگی اشاره کرد. این محوطه باستانی به شماره ۳۶۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
به گزارش خبرگزاری کشکان، عدم توجه مسئولان و بی مهری بعضی از رهگذران موجب نابودی نسبی قسمتی از این اثر باستانی شده است.
شاهنامهٔ لکی مجموعه ای از اشعار حماسی که به زبان لکی سروده شده و در کتابی با همین عنوان توسط حمید ایزدپناه گردآوری شده و به چاپ رسیده است. تاریخ نگارش این اثر ادبی در پرده ای از ابهام قرار دارد. اگرچه نقلی معتبر در بین تاریخ نگاران، تاریخ سرودن این اثر را به زمان رستم شاه عباسی (۸۷۳ تا ۹۳۰ هـ. ق) نسبت می دهند؛ و متذکر می شوند که به فرمان وی این اثر ادبی به تقلید از شاهنامهٔ فردوسی با وزن هجایی که در لرستان آن زمان مرسوم بوده سروده شده است.
شاهنامه لکی. حمید ایزدپناه (گردآورنده). اساطیر. ۱۳۸۴. شابک ۹۶۴-۳۳۱-۲۸۵-۲. از پارامتر ناشناخته |ماه= صرف نظر شد (کمک)
«اکران فیلم مستند شاهنامه لکی در دلفان». اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دلفان | وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. ۲۰۱۵-۰۹-۳۰. دریافت شده در ۲۰۱۶-۰۲-۲۲.نگهداری یادکرد:تاریخ و سال (رده)
کتاب شاهنامه لکی
از این منظومه دو دستنویس موجود است که دستنویس اصلی ۱۴۶۷ بیت و دستنویس دیگر ۳۰۳۳ بیت دارد. شاعر از شاهنامه به عنوان منبع سرودن این اثر استفاده نکرده، هرچند شاهنامهٔ لکی با شاهنامهٔ فردوسی در نام مکان ها و نام اشخاص تفاوت آشکار دارد، اما تأثیر فردوسی بر این اثر آشکار است و بیت هایی همانند «آسمان پولادین و زمین آهنین شد»، «زمین می لرزید از سم ستوران» نشان می دهد که شاعر نه تنها با شاهنامه فردوسی آشنا بوده است، بلکه بیت هایی از ان را آنچنان که مرسوم بوده ازبر داشته است. با این حال شاعر توانسته به سبکی مستقل رسیده و استادی خود را در توصیف صحنه های رزمی میدان جنگ نشان دهد. شاعر این منظومه هیچگاه از خود احساسات قومی نشان نمی دهد و همه جا سخن از همهٔ ایران و ایرانیان و ایران دوستی است. این منظومه به قالب مثنوی و به وزن هجایی است (بیشتر ده یا یازده هجا).
نسخهٔ نخستینِ این کتاب شامل ۱۴۶۷ بیت بوده است؛ که هم اکنون بالغ بر ۳۰۳۳ بیت است.
آگاه شدن فرامرز و جهانگیر از شکست ایرانیان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لکی در دانشنامه آزاد پارسی

لَکی
از گویش های جنوب غربی ایران رایج میان طوایف لک زبان لرستان. سه منطقۀ اساسی لک نشین عبارت اند از هِرّو یا چَغَلْوَندی؛ ۲. سِله سِله یا الیشتر؛ ۳. دِلفان و لک ها از این سه منطقه به دیگر نقاط کشور کوچیده اند. مثلاً لک های دلفان و خواجه وند به کلاردشت و کجور رفته اند و به همان نام خود در آن جا حضور دارند. زبان لکی به لری بسیار نزدیک است به طوری که لرها و لک ها زبان یکدیگر را می فهمند. لکی دارای شعر و ادبیات است، ازجمله مهم ترین آثار ادبی لکی، دیوان ملاپریشان، سروده های یارسان و مناجات نامۀ اَرکوازی ایلامی است.

لکی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی لکی

سارینا ٠٩:٤٨ - ١٣٩٥/١٠/٠٢
زبان لَکی (که گویش لکی هم نامیده شده) زبان طوایف لک از زبان های ایرانی شاخه شمال غربی رایج در مناطق غرب ایران است. حدود یک ونیم میلیون نفر شامل یک میلیون نفر با زبان مادری (۲۰۰۲) به این زبان سخن می گویند.[۷]
اگرچه اغلب از شاخه گویشهای جنوبی کردی طبقه بندی شده است،[۸][۹][۱۰][۱۱] اتنولوگ آن را یک زیرشاخه چهارم کردی طبقه بندی می کند.[۱۲] همچنین برخی آن را مرتبط با لری[۱۲] و برخی آن را زبانی مابین کردی و لری نامیده اند.
محتویات [نمایش]
تبارشناسی [ویرایش]
منابع گوناگون نظرهای گوناگونی را در مورد تبار زبانی لکی ارائه می دهند. چنین به نظر می رسد که روند اخذ هویت کردی که از سده ها پیش مردم گوران مناطق اردلان (به مرکزیت سنندج) و سرزمین کرمانشاه در بر گرفت،[۱۳] در منطقه لک نشین تکمیل نشده و باعث مناقشه آمیز بودن موضوع تعلق قومیتی لک ها شده است. نتیجتا چنین به نظر می رسد که لکی از هر دو زبان کردی تبار و لری تبار عناصری داراست.[۱۳]
نظریه کردی تبار [ویرایش]
لهجه های جنوبی کردی یا (جنوب شرقی) شامل تعداد زیادی لهجه های منفرد و متفاوت[۱۴] نظیر (کرمانشاهی، کلهری، سنجابی، لکی [۱۵][۱۶] فیلی[۱۷][۱۸]) در استانهای کرمانشاه، کردستان، ایلام و لرستان در غرب ایران و نیز در شرق عراق می باشند.[۱۹]
دانشنامه بریتانیکا لکی را لهجه ای از زبان کردی نام می برد.[۲۰] و شماری دیگر از منابع نیز لکی را در شاخه زبان های کردی از شاخه زبان های ایرانی تبار غربی قرار داده اند.[۲۱][۲۲][۲۳][۲۴][۲۵][۲۶][۲۷] [۷][۲۸][۲۹] در کتاب "دائرةالمعارف اسلام" آمده است که: در لرستان (منظور ایالت قدیمی لرستان است) برخی اقوام کرد (قبایل لک در شمال و همچنین در بین فیلی ها، ایل محکی) زندگی می کنند.[۳۰]
دهخدا در مورد لک ها و لهجه لکی می نویسد: کردهای لکی در لرستان ساکن و خوش هیکل و تنومندند. رنگ آنها گندمی و مویشان سیاه یا خرمایی تیره است. لهجه لکی؛ لهجه ای از زبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند.[۳۱] دایره المعارف بزرگ اسلامی نیز، لکی را لهجه ای از زبان کردی دانسته است؛ [۳۲] زبانشناس کانادایی آنونبی نیز در مورد لکی نوشته است که نظر فتاح را قبول دارد که لکی را در میان زبان های کردی طبقه بندی کرده است.[۳۳]
به گفته یکی از منابع، ترکیب و واژه های لکی به طور گسترده ای به لری، که خود یکی از زبان های فارسی تبار و زیرشاخه زبان های جنوب غربی-ایرانی است، تغییر کرده اند. ولی ساختار اصلی دستوری و افعال لکی «همانند دیگر لهجه های کردی» در زمره زبان های شمال غربی ایرانی قرار می گیرد. این ارتباط همچنین با مشاهده بقایای ساختار کنایی (ارگاتیو) در لکی که یک عیار زبان کردی[نیازمند منبع] است تصدیق می شود. بنابراین اصولاً زبان لکی شبیه به کردی و از لری متفاوت است.[۳۴][۳۵] با این وجود کردی کرمانشاهی از گویش های جنوبی کردی که مجاور با لکی است، خود ساختار ارگاتیو ندارد.
نظریه لری تبار [ویرایش]
۷۰ درصد واژگان لکی با زبان فارسی مشترک است. ۷۸ درصد با لری خرم آبادی و ۶۹ درصد با لری شمالی.[۳۶] لک های پیشکوه قویاً خود را لر می دانند و لک های پشتکوه پیوندهای قوی فرهنگی هم با لرها و هم با کردها نشان می دهند.[۳۷]
برخی منابع لکی را در پیوستار تدریجی فارسی-لری-گورانی در میان لری و گورانی قرار داده ولی همانندی های آن بیشتر به سمت لری می دانند.[۳۸][۳۹][۴۰] برخی زبان شناسان هم لکی را کاملاً در دستهٔ لری طبقه بندی کرده اند.[۴۱]
زین العابدین شیروانی نویسنده کتاب تاریخی بستان السیاحه در سدهٔ نوزدهم، لک ها به عنوان یکی از ایل های لر می نامد.[۴۲] در دوران معاصر نیز ح. ایزدپناه نویسنده فرهنگ لکی، کرد دانستن لک ها را یک «سوءتفاهم» و ناشی از استفاده واژه کرد از قدیم در معنی مردمان کوچ نشین ایرانی تبار در سراسر منطقه می داند.[۴۳]
در لرستان جایگزینی زبانی به سوی لری در میان گویشوران لکی در جریان است و گویشوران لری نیز به نوبه خود گرایش به استفاده بیشتر از فارسی معیار دارند.[۴۴]
محل زندگی گویشوران [ویرایش]
محل زندگی گویشوران لکی
حوزه گسترش گویش لکی عبارت است از:[۴۵]
۱- بخش چغلوندی یا هرو در شرق لرستان با ایل بزرگ بیرانوند.
۲- شهرستان سلسله یا الشتر در شمال شرقی.
۳- شهرستان دلفان یا نورآباد لرستان در شمال غربی.
۴- شهرستان کوهدشت در غرب لرستان با طایفه هایی همچون آزادبخت، اتیوند، اولادقباد، گراوند و شاهیوند و بخش رومشگان در جنوب کوهدشت با طوایف امرایی، پادروند.
۵- شرق استان های کرمانشاه و کردستان و ایلام مانند شهرهای هرسین، دینور و دره شهر.
۶- جنوب استان همدان
۷- بخش هایی دیگر از طوایف لک در کردستان عراق، کرکوک و خانقین سکونت دارند. در کردستان عراق تعداد گویشوران لک بیشتر از ایران است.[۴۶]
۸- گروههای زیادی از لکها در طول تاریخ از مناطق خود کوچانده و تبعید شده اند از جمله گروهی که ساکن شمال ایران هستند و به کردهای تبعیدی معروفند و گروهی دیگر که توسط عثمانیها به اطراف آنکارا(شهر هایمانا یا هیمنا) کوچانده شدند به لکهای "شیخ بزینی" یا کردهای هیمنه ای معروفند که هنوز فرهنگ و هویت خود را کمابیش حفظ کرده اند.
معمولاً لک های کنگاور، صحنه، هرسین، کاکاوند، دلفان و لک های جنوب (نورآباد، کوهدشت) لر دانسته می شوند.
در تاریخ های گذشتگان از جمله تاریخ گزیده نوشته حمدالله مستوفی از شانزده ولایت به عنوان کردستان یاد شده است. حمدالله مستوفی در سال ۷۴۰ هجری نخستین کسی بود که اسم کردستان و شانزده ولایت آن را آورده است:
کردستان و آن شانزده ولایت است و حدودش به ولایات عرب و خوزستان و عراق عجم و اذربایجان و دیاربکر پیوسته است. آلانی، الیشتر، بهار، خفتیان، دربند، تاج خاتون، دربند رنگی، دزبیل، دینور، سلطان اباد، چمچمال، شهر زور, کرمانشاه (قرمیسین) هرسین، وسطام.[۴۷]
در اسناد تاریخی قرن شانزده ...
|

Amir ١٢:٢٨ - ١٣٩٦/٠٨/٢٢
مردم لک یا همون لر(پهله)که در قدیم اسمشون بوده یکی از اعضای بزرگ قوم لر هستن.نام لک در چندسال اخیر روی این گروه افتاده و به خصوص کورد که به راحتی میشه روی هرکی که در غرب است انداخت به دلیل عشایر بودن مردم غرب مثل بختیاری ها که کورد خوانده میشن...مردم هورام گوران کلهر لک و...از مردم قوم لر بوده و هستن و کورد بودن این مردم فقط به دلیل نوع زندگی اینان هست و نه غیره...خواهشا در مورد زبان لری هم زبان لری امروزی لرستانیو در نظر نگیرید و به سوی غرب ایران مثل ایلام و شهر هاش شرق عراق بیایید تا نزدیکیه عجیب این زبان هارو با هم ببینید!کورد های استان ایلام به خصوص جنوب این استان کوردی های دیگه رو متوجه نمیشن و لر ها این زبان رو کاملا متوجه میشن و بالعکس...کاملا معلومه این مردم هم از لحاظ فرهنگی هم از لحاظ نژادی از یک تیره هستن...نوع لباس‌پوشیدن هم به ۱صورت هست...
موفق
|

آریا بهداروند ١٨:٣٨ - ١٣٩٦/٠٨/٢٣
ایل الک یکی از سرشاخه های ایل بزرگ
بختیاروند بود
که امروزه از آن نامی به میان نیست
و دارای چندین طایفه بود
بدلیسی کرد در کتاب خود لر ها را از نسل دو برادر به نام های
بخت*بختیار*
بجن*بیژن * دانسته


طوایف ایل الک از نسل بیژن هستند
که در ایل بختیاروند زندگی می کردند

طوایف شوهان.جودکی.کاووسی.زنگنه.از نسل بختیار هستند

ایل کرمانج از نسل بختیار و بیژن هستند

ایل کرلر*کی لر.کلهر*
ایل کرانی*کورانی.گورانی*
کریایی*کلیایی*


****&&&&&&&&

ایلات ایل الک بختیاروند

ایل لک
طوایف
بیرانوند
باجلان*بجن.بیژن *
سکه وندایل اورک*اولک.الک*دینارونی
تیره گو زه اولکی اورک*گوزالکی.
گوزلکی*
تیره گل بام الکی*گل بام لکی*اورک
تش سراولکی*سر الکی*اورک*


ایل دورکی*دوالکی*بختیاری
در تاریخ گذشته قوم لر در ایران
نامی از قوم لک به میان نرفته بود

امروزه بعضی از روشنفکران نادان
سعی در بوجود آوردن قوم جدید در
ایران را دارند

تاریخ نشان داده که یک قوم می تواند زبان دیگر بوجود بیاورد
ولی یک زبان* مانند گویش لری لکی*
نمی تواند قوم جدیدی بوجود بیاورد

تغییر زبان یک قوم
چه از همجواری با قوم دیگر چه
با فشار قوم مهاجم دیگر بوجود می آید

بیش از پنجاه کشور جهان انگلیسی صحبت می کنند این کشورها مستعره
انگلیس بودند
ولی از قوم انگلوساکسون نیستند
فقط با فشار دولت انگلیس زبانشان
تعییر کرده
|

مهدی ١١:٤٨ - ١٣٩٦/١٠/٢٢
سلام۰زبان لکی خود یک زبان مستقل ازلری وکردی است این زبا ن ،زبان باستانی ایران است زیرا کلماتی دراین زبان حفظ شدده است که درجاهای دیگر ایران به علت حمله اقوام غیر ایرانی ازبین رفته است۰منطقه لک نشین کنونی به علت محصور بودن در کوههای زاگرس ونفوذ ناپذیر بودن ان درحملات تاریخی وحمله اعراب ومغولها وکوچ رو بودن انها همواره بکر ودست نخورده باقی مانده است۰کسانی که لکی را زیر مجموعه کردی یا لری میدانند ازین زبان هیچ اطلاعی ندارند ۰منطقه لک نشین شامل بیشرلرستان تمام استان کرمانشاه استان ایلام جنوب استان همدان قسمتی از استان مرکزی وقسمتهیی از عراق میباشد۰بعضی به اشتباه زبان کرمانشاه را کردی کرمانشاهی مینامند ولی زبان کرمانشاه لکی است
|

مهدی ١١:٣٩ - ١٣٩٦/١٠/٢٩
سلام۰کسانی درگذشته درفرهنگ لغتها درباره زبان لکی اظهار نظرکرده اندکه اطلاع درستی ازین زبان نداشته اند چون خود اهل این زبان نبوده اند و از دور وبدون اینکه راهی به متن ایزبان داشته باشند ازسر بی اطلاعی انرا راکردی یالری نامید ه اند درصورتی که تاریخ زبان لکی به بلندای تاریخ ایران است این زبان موزه زبان شناسی اقوام اولیه ساکن ایران است وهنوز این زبان برای ایرانیان ناشناخته است چندکلمه باستانی از لکی رابیان میکنم که تاریخ انرا دریابید کلمه عصا درفارسی رایج است ولی درلکی به ان موزبرهmoozberah ازبخش موز یعنی اموزنده وب که همان به است و ره که همان راه است یعنی راه نشان دهنده این لغت درست است یا عصا (عربی) ودرلکی به مراسم ختم میگویند مراسم پرس peirs که الان زرتشتیها مراسم ختم را پرسه می نامندیا کرتهkortah وجردهjerdah که درلکی قدیمی به معنی لباس(عربی)رایج درفارسی است یاکلمه گزر gazar به معنی هویج فارسی است این کلمه به عربی رفته وبه جزر تبدیل شده است وخیلی کلمات دیگر در لکی که به کهنی تاریخ ایران است چرا بیخبران ازلکی انرا لری یاکردی میخوانند
|

مهدی ١٠:١٤ - ١٣٩٦/١١/٢٠
سلام. برای شناخت بیشتر زبان لکی دوستان عزیز وکسانی که خواهان اشنایی بیشتر ی با زبان لکی هستند را توصیه به مطالعه اثار رضا حسنوند معروف به شوریده لرستانی می نمایم
|

مهدی ١١:٢٩ - ١٣٩٦/١٢/١٧
باسلام خدمت همه عزیزان.با افتخار اعلام میکنیم که درتاریخ ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ زبان لکی به عنوان یکی اززبانهای مستقل ایرانی درفهرست اثارملی معنوی وتاریخی ایران به ثبت رسید به امید روزی که زبان تاریخی وزنده لکی درفهرست اثار جهانی یونسکو ثبت شود
|

مهدی ١٠:١٠ - ١٣٩٦/١٢/١٨
باسلام.تاریخ درست ثبت زبان لکی به عنوان یکی از زبانهای مستقل ایرانی درفهرست اثار ملی ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ است که درمطلب قبلی به اشتباه ۱۰ اردیبهشت ذکر شده بود.باتشکر
|

حمیدرضا ١٤:٢٩ - ١٣٩٧/٠١/٢٣
من موندم ک کدوم زبان شناس از خدا بی خبری اومده طبقه بندی کرده لکی رو به سمت کردی
کجاش شبیه کردی هستش.شما یه لک بفرس کردستان ببنید میفهمه اصن.ببینید در قسمت زاگرس نشینان خیلی از کلمه ها هم ردیف هم هستن اون هم بخاطر همسایگی هستش.اما اینکه لکی رو کرد دونستن اشتباهه.هم لباس هم طرز گفتار هم اخلاق و رفتار لک ها عین لرها هاست با کردا فرق دارن
|

کورد ١٦:١٧ - ١٣٩٧/٠١/٢٦
لهجه لکی رو زبان تلقی کردند فقط بخاطر تخریب زبان کوردی.لک چی از خودش داره نه زبان مستقلی نه واژه اصیلی نه تعداد کلمات اصیلی نه فرهنگ اصیلی نه رسم ورسوم اصلی از هر نظر نگاه کنی ریشه توی کوردی داره هم ریشه یابی کلمات و واژها هم رسم و رسومشون همش کوردیه آخه چرا چشماتون را روی حقیقت می بندید. به جز کلمات تغییر یاقته تمام کلمات لکی متعلق به زبان کوردیه
|

هیوا ١١:٣٣ - ١٣٩٧/٠١/٣٠
زبان لکی مادر تمام گویش های کردی است وهیچ لکی حداقل در استان کر مانشاه خود را لر نمی داند لک ها وکرد ها از اداب رسوم مشترکی بر خوردارهستند اندکی اختلاف در نحوه تلفظ بعضی از کلمات دلیل بر جدا بودن زبان لکی از کردی نیست.اینا همش سیاسته که میخواهن طوایف را از هم جدا کنن وبین آنها تفرقه افکنی میکنن
|

ارش ٠٣:٠٧ - ١٣٩٧/٠٢/٢٢
سلام خدمت تمام دوستان.اگر لک نبود ایران وجود نداشت.کرد و لر از لک گرفته شده اند.اگر لک زبان های عزیز هنگامیکه به شهر های دیگر میروند نگویند کرد هستیم الان اسم لک را همه می دانستند و اصلا کسی نمی فهمید کرد چی هست.زبان لکی اصیل ترین زبان ایران است و اولین پادشاه جهان دیاکو لک بود طبق نظریه تاریخ دانان فرانسوی.دوستان لک دست در دست هم به امید روزی که کرمانشاه به معنی واقعی خود یعنی لکستان برگردد.
|

آریا بهداروند ٢٣:٢٤ - ١٣٩٧/٠٢/٢٢
ایا لر لک نوادگان الک خان بختیاروند از
ایل لر بختیاری قوم لر

الک خان اول و سالک خان اول پسران بلی خان*با لیان.بلیان* پسر خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان پسر جهانگیر خان بختیاروند ایلخان *طهماسب خان.طهموث.پیلتن * پسر امیر شاه حسین خان بختیاروند پسر رستم خان بختیاروند پلنگ

طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند *بختیاروند *

تیره بلی بیگیوند خلیلی

طایفه بلیوند خلیلی بهداروند
|

رضا ٠١:٥٩ - ١٣٩٧/٠٣/٢١
سلام زبان لکی زیر مجموعه زبان لری هست یک لهجه نه نژاد اگر هرلکی توانست مثل مناطق کرد نشین مریوان سقز مهاباد بانه سنندج صحبت کند سردشت بدونه که کورده وگرنه داره خودشو گول میزنه خودشهر کردستان لکهارو به عنوان کورد قبول ندارند چرا قبول نمی کنید هیچ فکر کردید که چرا هرچی مناطق لک نشین هست هم مرز لرستانه چقدر پروهستید
|

م م ١٠:٣٢ - ١٣٩٧/٠٤/١٤
سلام لکها هیچگاه نخواسته اند خود را جز کردها یالرها بدانند وخودقوم مستقلی هستند بازبان مسقل وتاریخ جدا وزبان رایج باستانی هخامنشی لکی بوده است که بر اثر هجوم اقوام دیگر درقسمتهای دیگر ایران ازبین رفته است ولی در قسمتهای فعلی لک نشین حفظ شده است اگر میخواهید تاریخ لک را بدانید به اوا نگاری کتیبه بیستون کرمانشاه مراجعه کنید که دانشمندان خط شناس انرا ترجمه کرده اند البته باید زبان لکی رابلد باشی تا مطابقت اواهای این کتیبه رابازبان لکی دریابید که پادشاهان ایران زمین ازدل تاریخ با ما با زبان لکی صحبت میکنند این گفته از روی تعصب نیست علم جدید انرا ثابت کرده است این جای خوشحالی وخوشبختی است که هنوز مردمانی دراین سرزمین زبان باستانی انرا حفظ کرده اند تا راهی باز بماند برای ارتباط با مردمان دنیای باستان وترجمه این متون تاریخی. اسناد تاریخی کاغذی به علت گذشت هزاران سال نابود شده است ولی کسی نتوانسته سنگ نوشته ها را ازبین ببرد ولکها فقط محدود به لرستان نیستند بیشتر جمعیت لکها خارج ازلرستان هستند انوشیروان جمعیتی را برای دفاع از مرزها به قفقاز مرز روسیه کوچانده است که هنوز به زبان لکی حرف میزنند
|

بیرانوند ٠١:٠٧ - ١٣٩٧/٠٤/٢٧
زبان لکی نه کردیه نه لری!فقط بخاطراینکه پخش شدن تو چنداستان مثل لرستان وکرمانشاه کردستان ایلام و.....درطول زمان زبانشون یکم بازبان اون منطقه درآمیخته شده وهمین ن چیزبیشتری وگرنه لکیه اصیل رو نه کردها متوجه میشن نه لرها چون ی زبان جداگانس
|

meli_lak@ ٢٠:١٥ - ١٣٩٧/٠٥/١٢
شانازیم یه سه که لک کوردم...لکی طبق نظرات تاریخدان ها و زبان شناسان بزرگی چون هنری راولینسون جزو چندین گویش کوردی به حساب آمده و لک ها مردمانی با پوشش و فرهنگ کوردی شناخته شدن در مورد زبان هم سایت اتنولوگ که زیر نظر بزرگترین زبان شناسان جهان قرار داره لکی جزو کوردی به حساب آمده ولی نمیفهمم چرا بعضیا با اتماد به مریخی که دارن حرف چنین کسایی رو رد میکنن و خودون رو زبان شناس و مورخ و پروفسور فرض میکنند...واقعیت تحریف نمیشههمونطور که میبینید در هیچ لغتنامه ای نوشته نشده که لک کورد نیست پس الکی از خودتون حرف در نیارید...تا کور شود هر آنکه نتوان دید با افتخار یه کورد لک هستم
لک کوردستان نام دیاریم
آموختەی زنەی کوردواریم✌
|

کوروش کبیر ٠١:١٠ - ١٣٩٧/٠٥/١٧
بابا بخدا لروکردولک همه ازیک ریشه ونزادیم شماروبقران چراالکی دارید تفرقه میندازیدبااین حرفا؟ول کنید این حرفای بی پایه واساسو.لک های که توی لرستانن لرحساب میشن ولک های که جزکرمانشاهستن کرد وایلام هم لک کردداره هم لک لر..این هاروبیخیال شین و همه چه لک چه لروچه کردپشت هم باشیم مثل اباواجدادمون..یاعلی
|

سارا__لک ١٩:٣٥ - ١٣٩٧/٠٥/٢٢
لک:سلام .من لک زبانم و با افتخار میگم یک لک کورد عراقی هستم یعنی من لک عراقم و افتخار میکنم... وه اینو بگم زبان لکی خیلی به زبان کوردی اربیلی یا کردی هه ولیری نزدیک است نمونه
فارسی :افتادن
لکی :کتن
هه ولیری:کتن
این فقط یک نمونه بود خیلی چیزایی دیگشون هم مثل همه و دوباره و صد باره میگم با افتخار.. لک__کوردم بژی هرچی لک و کورده✌
(لکستان دلی کوردستان)
|

آوین ٠٨:٣٨ - ١٣٩٧/٠٧/٠٢
لک و لر و کرد همشون فرزندان زاگرس هستند و برادر هم اند.لطفا یکم درباره ی لک های تبعیدی صحبت کنید.چون خودم جزو اونها هستم و دوست دارم اطلاعات بیشتری داشته باشم.
|

کر لک ٠٤:٣٩ - ١٣٩٧/٠٧/٢٧
با سلام قوم لک نژادشون به قوم کاسی بر میگرده و قبل از کرد و لر در دره سیمره ساکن بوده و این کرد و لر هستن که از فرهنگ و زبان لکی تابعیت کردند زبان لکی دوهزار کلمه از کردی بیشتر داره و لری اصلا لهجه ای بیش نیست
|

ایمان زندی لهراسبی ١٣:٥٨ - ١٣٩٧/٠٧/٢٧
ایل لر لک جدا شده از ایل جلکی ایل بزرگ
حسنکیفا لر بختیاروند

ایل زلکی لر بختیاری
شهر جلکان بختیاروند
****
کرد::رمه گردان.عشایر
کردین::لباس نمدی چوپانان لر بختیاری
*****
کتاب شرفنامه نویسنده بدلیسی

طوایف ایل حسنکیفا لر بختیاروند *حسنکی*
جلکی
مهرانی
کشکی
شقاقی*شاقی.شاکی.شکاکی*
کردلی بزرگ
کردلی کوچک
محلبی
خندقی
بجنوردی
آسترکی
..
...
...
ایل آسترکی لر بختیاری
طایفه کشکی لر بختیاروند
تیره کشکی طایفه بابااحمدی لر بختیاری
طایفه شاکی لر بختیاروند
طایفه کرد علی وند بهاروند لر بختیاری
ایل لر کلهر
ایل لر کرمانج
ایل لر زنگنه بختیاری
ایل لر بویر احمد
ایل لر ممسنی
طایفه سنجابی ایل لر ممسنی
طایفه حسنکی بختیاروند

شهر کرمانشاه ::کرمانجاه
شهر باختران::باختیاران.بختیاری

طایفه الک*اولکی* لر بختیاروند
الک خان پسر بالا خان*بلی خان* پسر خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان
پسر جهانگیر خان بختیاروند ایلخان *فیلتن*

طایفه بلیوند لر بختیاروند
تیره بلی بیگیوند طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند

ایل کر منجزی بهداروند *کرمجی*
طایفه کران منجزی بهداروند

ایل لر فیلی
ایل لر شول
|

S-R ١٣:٣٢ - ١٣٩٧/٠٨/١٥
سلام

با احترام به نظر دوستان باید عرض کنم خدمتتون که بنده به دلیل رشته تحصیلی که داشته‌ام تا حدودی با تاریخ آشنا هستم . قوم لر همان عیلامی هایی هستند که قدمتی 3000 ساله دارند یعنی بیش از 2000 سال قبل از ورود آریایی ها به ایران... و این اصالت قوم لر را می رساند... باتشکر
|

علی بیژنوند لر ٠١:٣٤ - ١٣٩٧/٠٨/١٦
ما لک های لرستان از قوم بزرگ لر هستیم

ایل لر لک
لرستان پشتکوه .لرستان پیشکوه
****

از سایر لک های خارج از استان خبر نداریم
که از چه قوم و تیره ایی هستند از نظر ما که تشابه اسمی است
|

لربزرگ ٠٢:٢٦ - ١٣٩٧/٠٨/١٦
به خدا رشته می لکها گونی برنجن که بین لروکرد تقسیم ایبوین لک سی خوش قومیه یونه بایدبپزیریم خومو لرها که زبونمون گویشی از فارسیه چون نژادمون هم به پارس ایرسه نه ماد
|

یوسف تاری ٢٢:٤٣ - ١٣٩٧/٠٨/١٦
ما لک ها از قوم بزرگ لر هستیم

پارس ها اجداد قوم لر
مادها اجداد قوم آذری
پارت ها اجداد خراسانی.پشتو...
*****
معنی کرد::رمه گردان .عشایر

کردین::لباس نمدی چوپانان ایل لر بختیاری
*****
ایل سورانی حاکم بر کردستان عراق
از قوم آشور هستند(آشوران.آسوران )
کشور سوریه::آشوریه.آسوریه
***
|

میرزایی ١٣:٠٤ - ١٣٩٧/٠٨/١٨
لک نام یک ناحیه جغرافیای بوده است به معنی جنگل و چراگاه
بهترین گزینه برای نام مردم لک برحسب زبان همان پهلوی است
واژگانی ناب واصیل در زبان لکی است کهریشه دراوستا دارد بدون تعصب ازردی بررسی مقایسه ای زبان لکی کردی تبوده است
کلهرها زنگنه ولرها لک بودند
اما کلهرها وزنگنه ها به دلیل همجواری با هم وطن های ماکردها به کردی نزدیکتر.ولرها هم به دلیل همجواری وبافارسها واینکه فارسی قرنها زبان ملی ما بوده است به فارسی نزدیکتر شده است
مردم بحتیاری لک بودند اکنون بسیاری از ایلات ان لک هستند
|

Azad ١١:٢٣ - ١٣٩٧/٠٨/٢١
سلام خدمت همه ی دوستان،بیاید برای یک بار هم که شده تعصب رو کنار بزاریدو به صورت علمی و جدا از توهمات خود به موضوع بپردازید زبان لکی به عنوان زبانی اصیل و مادر در فهرست زبان های ایران ثبت شده است هویت وزبان لکی هست و چیزی که هست و داره نفس میکشه رو نمیشه باهجمه رسانه ای ومغلطه یا سانسور حذف کرد.والان البته بیشتر به خاطر قدمت زبان لکی و دایره واژگانی وسیع ان بیشتر بحث ها هول این بحث است که زبان اری و کردی زیر مجموعه های این زبان هستند،و روی آخر سخنم با دوستانی هست که از روی تعصب در نوشت هاشون و بدون اگاهی زبان لکی و قوم بزرگ لکی را که خود ایل های زیادی را در زیر مجموعه خود دارد.را در حد یک لهجه و ایل تنزل داده اند.هدف همه فعالان و زبانشناسان حفظ ادب و رسوم و فرهنگ اقوام اصیل کشورمان ایران است همانا که اصلی ترین خصلت قوم لک وطن پرستی اون هست.چو ایران مباد تن من مباد
|

م م ١٢:٠٤ - ١٣٩٧/٠٩/٠٣
سلام به هموطنان لر بختیاری.قوم بختیاری به تیرههاوشاخه های مختلفی تقسیم می شود شاید نام بعضی ازاین تیره اسم لک باشد که مربوط به اقوام لکهایی است که به منطقه بختیاری کوچ کرده اند وهنوز اسم خودرا حفظ کرده اند اما قوم بزرگ لک که همسایه بختیاریهاست خودش دارای چند صد تیره است دارای زبان وسرزمین مستقل که این سرزمین ازمرکز لرستا ن شروع می شود تا داخل خاک عراق وازجنوب لرستان به سمت شمال تا الوند همدان ادامه دارد وجمعیتی بالغ برشش میلیون نفر در داخل ایران وعراق لک زبان هستند و دارا ی فرهنگ مستقل اداب ورسوم خاص خود هستند که بعضی ازاین اداب شامل هوره -پرس-فال چهل سرو- شو شمکی-زما چرن-متلهای قدیمی -کاسم سا- داوات-پا بو ویی-خرجا برون-خون بس-چمر-اهنگ چمری- چوپی -وبازیهای محلی مثلا حلون -دارپلون-کلاو رودکی -که هرکدام ازین رسمهای نام برده شرح مفصلی نیاز دارد که اهل قلم باید یک یک انها را ثبت نمایند مثلا فال چهل سرو دارای دوبیتی های زیادی است که قدیمی ها ازبر بودند که از نویسندگان واندیشمندان قوم لک درخواست میکنیم که درباره فال چهل سرو تحقیقات خودرا منتشرکنند جلوی نابودی این دوبیتی های فال چهل سرو رابگیرند
|

پهلوانی ٢٣:٣٥ - ١٣٩٧/٠٩/٢٣
این حرفهای چیه که لکها چی از خودش داره،شما کردها کدام کتاب دارید که بالای ۶۰۰ سال قدمت داشته باشه و به زبان کردی نوشته شده باشه،شما برید شاهنامه لکی رو بخونید ،اشعار ملا پریشون،وخیلی از کتابهای لکی رو بخونید بعد بگید لکه ها از خودشچن دارن،لکها پادشاهی مثل کریمخان زند دارند،طوایف لک به واسطه اون به شیراز مهاجرت کردند ،الان خیلی از لکها در استان شیراز و کرمان و قم ،ورامین ،وهمچنین ۲میلیون نفر در کشور عراق که زمانی جزو خاک ایران بوده است.
همچنین از طوایف بزرگی مثل بیرانوند،حسنوند،کاکاوند،کولیوند،یوسفوند، غیاثوند،باجلوند،دلفان،گراوند،ترکاشوند....در استان لرستان
و خیلی از طوایف دیگه تو استانهای کرمانشاه و ایلام و همدان
درضمن ما اگه کرد بودیم مذهبمون مثل کردها بود.ما همیشه شیعه بودیم.تو عراقیم همه لکها جزو مذهب الحق که شیعه هستن،
کرمانشاهم همش لک و لر بودن، فقط حکومت قاجار چون از کریمخان زند کینه داشته میخواست لکها رو ضعیف کنه و برا همین اونها رو تبعید کرد،و خیلی ها برا این رفتن سمت کردها
|

رحیم گجری ٠٠:٠٥ - ١٣٩٧/١٠/٠٣
زبان لکی کهنترین و مظلوم ترین زبان دنیاست. حتی کورش کبیر وداریوش که مظهر عدالت درجهان هستند باعث تضعیف وتا حدودی انقراض این زبان کهن وارزشمند شده اند . به اندازه ای به اصالت وکهن بودن زبانم ایمان دارم نه تنها لر یا کرد بودن خود را بلکه ایرانی بودنم را آشکارا و بدون کوچکترین شکی انکار میکنم .
ما آشوری هستیم و درواقع مقر اصلی امپراتوری ما بین النهرین است که ازابتدایی ترین و قدرتمندترین(بیش از 2000سال ابر قدرت) حکومت هاست.
لری لهجه ای بیش نیست(شرمنده توحین نباشه حقیقت اینه به خدا ) که در زمان عیلام باستان به دلیل شرایط اقلیمی وهمجواری با قوم فارس از لکی جدا شده وبه لری تبدیل شده .
اما کورد: کوردها یک قوم وزبان رسمی به حساب می آیند وقدمت آنها تقریبا به اندازه ی ما است (البطه حکومت آنها ایالتی از امپراتوری بزرگ آشور بوده است) خواهشا عزیزی از حرف های من ناراحت نشه واسه همشون مدارک قانع کننده دارم . 09184819505 این شماره منه . کوردی و لری هم متوجه میشم چون زبانهای زیر مجموعه زبانم رو قبلا یاد گرفتم
|

بالاوند ١١:٥١ - ١٣٩٧/١٠/١٤
در جواب رحیم گجری لکها بدون شک سکایی یا همان اشکانیها و پارت هستند اگر قبول ندارید زبان لکی را با زبانهای تالشی و تاتی مقایسه کنید
|

اریا ١٩:٤٥ - ١٣٩٧/١١/٠٣
زبان لکی یکی از اولین زبان های ایران باستان بوده.
به طوری که حتی سنگ نوشته های تخت جمشید به زبان لکی هستند
اصلا از زبان کردی ریشه نگرفته است
|

محمد بیژنوند ٢٣:٤١ - ١٣٩٧/١١/٠٣
ولا من لر لکم این حرف رو از کجاتون در می یارید و می زنید

گویش لکی زبان لری

زبان پهلوی.پارسی باستان .پارسی در ی
زبان گذشتگان ایران زمین بودند
|

مصطفی ١٢:٠٤ - ١٣٩٧/١١/١٢
یه چاتون خدا چله پرتون بکه جور وا گیژه بچیاینونسه یکا بچه تقلا بکن ارا گوپی نون ا قصله گول اوه الان یه لر یا کور این حرفهای لکی رو فارسی شو بگه خیلی فرق هست بین لری و کوردی با زبان لکی
|

محمد بیرانوند ١٥:٢٤ - ١٣٩٧/١١/١٢
لطفا درباره ایل لک نظریه پردازی نکنید ما لکها از قوم شریف لر
هستیم

قوم لر بازماندگان قوم پارس
اقوام لر ساکن در فارس.بوشهر.کرمان.اصفهان.خوزستان.لرستان .لرستان پشتکوه.کهگیلویه.بختیاری

***
کوروش پادشاه پارسوماش

کوروش کبیر در شهر انشان سوسنکا
به دنیا آمد و بعد از متحد کردن
پارسها و ماد ها نام شهر را
به پارسوماش تغییر داد

پارس وماش::پارس و ماد

شهر انشان سوسنکا ::پارسوماش
،مسجدسلیمان

آتشکده سلیمان::معبد سلیمان.مسجدسلیمان


منطقه سوسن در مسجدسلیمان و ایذه

آنزان::ایذه

شهر پارسوا آذربایجان ::تخت سلیمان

زبان لری در بیشتر استان فارس رایج است

تشمال کریم خان زند لر
بر اساس پیمان نامه اتحاد سه لر
که توسط کریم خان تنظیم شد
سلسله لر زندیه تشکیل شد
1-کریم خان لر زند
2-ابوالفتح خان لر بختیاری
3-علی مردان خان لر بختیاری

اقوام آریایی شامل::
قوم پارس::قوم لر
قوم ماد::قوم آذری
قوم پارت::خراسانی.افغان‌ها

***
|

منصور_لک_کورد ١٨:١٩ - ١٣٩٧/١١/١٤
سلام منم لک کورد عراقم و تو کردستان عراق همه ای لک ها خودشونو کورد میدونن نه لر و نه یه قوم جدا. حتا لک های کردستان عراق با استقلال کردستانهم موافق بودن و میگفتن کوردستان مادر ماست. و اینو بگم ما اینجا درسامون کوردیه نه فارسی. و نه عربی !ما تو کتاب کوردیکون نوشته بود که لک زیر پنجمین شاخه ای زبان کوردیه (کرمانج،سوران،هورام،کلهر،لک)وه تاریخ کوردستانو خوندم همش اسم لک ها وه کرمانج ها و هورامیها میاره. ما کورد بودیم و کورد باغیرت میمانیم نه (پانلر فارس)....... منم به عنوان یه لک کورد میگم زنده بااد کردستان (بژی کوردستان) زنده بااد مللت کورد
|

امین بیرانوند ٢٣:٢٠ - ١٣٩٧/١١/١٤
بیا تو لرستان تا ایل لر لک را نشانت بدهیم
قوم لر مدافعان ایران زمین بوده و هستند
****
ما از نقشه ی پان های کردستان عراق برای سایر ایلات قوم لر آریایی آگاه هستیم
****
قوم پارس::اجداد قوم بزرگ لر
****

لرستان پشتکوه
لرستان پیشکوه

****
در شمال عراق قوم آشور زندگی می کند
منطقه آشوران(آسوران ) در زمان هخامنشیان فتح شد و زبان پارسی به آنجا راه یافت
ایل سورانی حاکم بر کردستان عراق
بازماندگان قوم آشور
شهرهای آسوری کردستان عراق
****
مردم سوریه از نژاد قوم آشور
نام کشور سوریه از نام قوم آشور گرفته شده (آشوریه::آسوریه )
***
جنوب ترکیه محل سکونت قوم آشور
|

م م ١٦:٣٣ - ١٣٩٧/١٢/١٤
باسلام مردمان لک نه لر هستند نه کورد موضوع اینجاست که طوایفی ازلکها مانند بیرانوند که بیشتر درتماس با لر ها ی مرکز لرستان هستند کم کم زبانشان درحال تغییر به لری است وخود را لرمی نامند وطوایفی ازلکها که در عراق وکرمانشاه هستند درمقابل هجوم هویت کردی نتوانسته اند برای خود هویت لکی مستقل کسب کنند ومداوم درگذشته وحال توگوش انها خوانده اند که شم کردهستید وبه این باور رسیده اند که کردند ولی لکهایی که درمرکز منطقه لکستان هستند هویت مستقل لکی دارند وهیچ گاه خود رالر یا کرد نمی دانند پس لبه های تماس غربی منطقه لکستان با کردها تحت نفوذ کردها هستند ومرزهای شرقی لکستان مانند بیرانوندها تحت نفوذ وهجوم لهجه لری هستند
|

لک ١٧:١٦ - ١٣٩٧/١٢/١٦
قابل توجه م م واقعا همینطور هست من که در کرمانشاه زندگی می کنم لکها خیلی با کردها قاطی شده و فامیلند و این نشان از خوبی آنها است که با دیگران زندگی مسالمت آمیز دارند ولی لرستان را نمی دانم چون آنجا نبوده ام

|

ماله میر ٠٣:١٢ - ١٣٩٧/١٢/٢٧
سلام کریم خان زند بچه ملایر از بخش زند بوده وفکر میکنم لک بوده
|

خشایار زند وکیلی ١١:٥٧ - ١٣٩٧/١٢/٢٧
طایفه زند از قوم لر است
کریم خان برای تشکیل حکومت در ایران
پیمان نامه اتحاد سه لر را نوشت

امضا کنندگان
تشمال کریم خان زند لر
ابوالفتح خان بختیاری لر
علی مردان خان بختیاری لر
تشمال::رئیس مال.رئیس ایلات قوم لر
***
در منطقه لر نشین قومی به نام لک نداریم

ایل لر لک
|

بێهڕاد سابڵاغی موکریانی کوردی ١٤:٠٩ - ١٣٩٧/١٢/٢٧
آقا بهلوانی بخدا گناه بزرگیه دروغ
جابان کردی از اولین ایرانیهای مسلمان بود
قرون اولیه هجری شهدا زینت النسا زن شاعر بود
قدیمی ترین تمدن جهان تو گوبکلی تپه کردستان ترکیه پیدا شد
اکثر کلمات کوردی تو هوری و مادی و سکایی و غیره ریشه دارن
تو ببینم میتونی دولتی قدیمی از لرها پیداکنی
الان میگی هخامنشی عجب ددروغی
لرها هم پررو شدن گفتن ما نژادیم خخخ
لکها هم تا ده سال پیش کسی نبود بگه نژاد و زبانه این سازمان بیخود کرده دستا ندرکار داشتن
|

بالاوند ٠٩:٤٢ - ١٣٩٨/٠١/٠٢
باور کنید من اول خنده ام می گرفت از این حرف که کردها و لرها لک هستند ولی الان دقیقا مطمئن هستم همه لک هستند البته لک زند یکی از شاخه های زنگنه ساکن ملایر بوده و در اصل زبان لکی همان گوران است و گوران یعنی همان آل حسنویه و باید پذیرفت کرد اصل اصل لکها هستند و گوران به علت مرکزیت داشتن در میان لر و کرد خواستگاه قوم کرد هستند حالا معلوم نیست از نواحی گوران بوده اند یا لرستان که فکر می کنم همه از کناره های رودخانه سیمره بوده اند جای که اکنون بین لرستان و کرمانشاه است ولی در قدیم کل رودخانه سیمره جز کرمانشاه بوده است خطاب به لکها تا می توانید برروی هویت کردی خود تعصب داشته باشید به قول استاد لک امیر البته قبلتر از آن بدلیسی تمام کردها و لرها گوران هستند
|

محمد قاسم یوسفوند لر لک لرستان ١٥:٣٤ - ١٣٩٨/٠١/٠٢
برادران ایل لر لک هوشیار باشید
*****
دشمن در کمین است::
اینها خوارج و گروهک هایی از طرف دولت آشوری کردستان عراق
هستند

اینها تمام سعی خود را می کنند که بین ایلات
قوم بزرگ لر تفرقه بیندازند و آنها را با
آشوری ها متحد کنند

*****
ما لر ها مرزداران ایران بوده و هستیم
زنده باد ایران

ایل لک قوم لر آریایی
|

محمد بشیر حیدروند ١٧:٥٥ - ١٣٩٨/٠١/٠٢
ایل گوران کرد
طوایف::
بیوه نیج
تفنگچی
حیدری
چوپانکاره
**
تیره لک نوکر (عرب )

تیره لک نوکر اصالتا از قوم عرب هستند
و به زبان گورانی که شبیه زبان کلهری و
سورانی است تکلم می کنند

تیره لک نوکر در بین قوم کرد
زندگی می کند و تا دیروز می گفتند کرد
هستیم
امروز تمام قوم کرد را زیر مجموعه ی تیره لک نوکر عرب می دانند

*******
تیره لک نوکر با ایل لر لک لرستان یکی نیست

فقط این گروه عرب هستند و نام لک را بر خود گذاشتند جهت ایجاد تفرقه افکنی در بین اقوام آریایی

|

مهدی ١٢:٢٩ - ١٣٩٨/٠١/٠٣
سلام .اقای حیدروند شما اول هویت خودت را اثبات کن بعددرباره طوایف دیگرصحبت کن فامیلت شبیه لرهاست ولی خود راکرد می دانی این وسط گرفتار شده ای بعد برای قوم بزرگ لک داستان سرایی میکنی .قوم بزرگ لک شامل هزاران تیره است وگیریم که شما درست میگید این طایفه که نزدیک شماست اینجوری باشد ایا بایدبه قوم بزرگ لکستان که همواره بزرگ مرزداران سرزمین ایران بود اندتوهین کنید .لکهاهمواره هسته اصلی وقلعه نفوذ ناپذیر ایران زمین بوده اند وهستند انگاه که با روم جنگیدند وحماسه رومشکان (شهری در استان لرستان در لکی به معنای محل شکست روم) را افریدندوبعد بااعراب وحکومت عثمانی ودر زمان معاصربا حکومت بعثی صدام جنگیدند شما کجا بودید ولکها از هیچ کجا نیامده اندوبه امید پروردگار در سرزمین کوهستانی بلند ودژ مانند خود بوده اند وتا ابد پا برجاهستند(از لرستان تا عراق)؛ ان زمان که دولت عثمانی، کردستان ترکیه وکردستان عراق را ازایران جدا کردشما کجا بودید که جلوی دولت عثمانی بایستید ولکستان به دولت عثمانی اجازه نفوذ به ایران زمین را نداد و فرزند برومند ایران زمین وبرادر لرستا ن ( شامل تمام استانهای لر نشین)ماند وتابد میماند و ما لکها هیچگاه به سرزمین پارس خیانت نکرده ایم وپا ی هرقوم مهاجمی چه تیمور مغول باشد که لقب لنگ رابهش دادیم وچه صدام باشد قلم میکنیم
|

بالاوند ١٣:٤٧ - ١٣٩٨/٠١/٠٣
تورو خدا توهین نکنید شاید عربی در بین ما باشد ما قبل از هرچیز انسان هستیم و انسانیت برتر از قومیت است در ضمن کردستان تا بوده جز ایران بوده ‌و فقط از زمان صفویه به بعد مقداری از آن جدا شده تاریخ گواهی این ادعا است
|

کریم یوسفی ٢١:٥٣ - ١٣٩٨/٠١/٠٣
ایل لک از قوم لر ساکن استان لرستان
طوایف ::
بیرانوند
یوسف وند
بیژن وند
باجولوند
یار احمدی
...
...
..

***

****

تمام طوایف محترم هستند و در راه دفاع از سرزمین ایران شهید داده اند
****
با افتخار می گویم ایل من لک است از قوم لر آریایی|

ناصر رحیم خانی ١٣:٢١ - ١٣٩٨/٠١/٠٤
توهین نکنید

****
حقیقت گمشده ی تاریخ

گوران ها از شاخه ی کی وران
(گوران.گهوران )ایل لر حسنکی ایل لر بختیاروند بودند

طایفه شبانکاره لر بوشهر
******

ایل لر کرمانج
|

افشین افتخار میکنم لک تبارم ١٣:٢٨ - ١٣٩٨/٠١/٠٩
لک خودش قومی جداگانه و قبل از کرد و لر در ایران ساکن بودن.
لکی خودش تمام ویژگی های زبانی رو داره و به عنوان یک زبان کاملا مستقل ثبت ملی شد.
با کردی اشتراکاتی داره بدلیل اینکه در یک شاخه زبانی هستن ولی در کل ساختار متفاوت و واج ها و لغات بیشتری از کردی داره.
در حقیقت کرد و لر که الان میگن لک چی از خودش داره داره خودشونو به خواب میزنن
در واقع کرد و لر اون چیزاییم هم که دارند از لک دزدیدن.
و فعالان فرهنگی لک بخشی رو پس گرفتن و برای پس گرفتن خیلی چیزهای دیگه در تلاشیم

دین یارسان
کتاب شاه خوشین لکستانی
دیوان باباطاهر لک
خود زبان لکی که نزدیک ترین زبان به زبان پهلوی باستانه.
گلونی لکی
دیوان ترکه میر
شاهنامه لکی
کریم خان زند
یارمحمدخان کرمانشاهی

تا الان این ها آثاری بوده که لک ها تونستن از چنگال غارتگران فرهنگی و تاریخی پس بگیرن.


سال ها لک ها رویه برادری با کرد و لر پیش گرفته بود ولی کرد و لر حق برادری به جا نیاوردن.
|

شیرین بیرانوند ١٩:٠٥ - ١٣٩٨/٠١/١٠
ما لکهای لرستان از قوم لر هستیم

تشمال کریم خان زند از طایفه زند و قوم لر
بود او پیمان نامه ی اتحاد سه لر را نوشت
که به موجب این پیمان نامه سلسله لر زند
در شیراز تاسیس شد
متحدان کریم خان لر ::
ابوالفتح خان لر بختیاری حاکم اصفهان و
علیمردانخان لر بختیاری


کریم خان زند در شهر لر نشین ملایر به دنیا آمد

لکها ایلی از قوم بزرگ لر هستند

عزیزان گوش به حرف پان ها که از سوی
کردستان عراق تعلیم می بینند تا در بین
مردم قوم لر نفوذ کنند ،نکنید

مردم ایل لر لک لرستان
از قدیم پیرو اسلام شیعی بودند
با افتخار من یک لر هستم
|

مهدی ٢٢:٣٧ - ١٣٩٨/٠١/١٠
سلام.لطفا قوم بزرگ لک را در حد یک استان مانند لرستان محدود نکنید وتنزل ندهید لکها درایران منطقه ای به وسعت چند استان لرستان،ایلام ، کرمانشاه،جنوب همدان هستند ودر عراق جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون نفر می باشندشما فقط طایفه خودتون رانبینید وخصوصیات طایفتون را به تمام لکها گسترش ندهید لکها درجاهایی هستند که خبری ازلرها نیست اگر طایفه شما تحت تاثیر لرهاست بقیه لک ها هویت لکی خودرا دارند وبدنبال جدایی طلبی نیستد فقط میخواهند هرجای ایران بگی لک هستم او رابشناسند نه زیر سایه هویت کردها باشند نه لرها این درحالی است زبان لکی زبان باستانی ایران است ولکی پدر زبان کردی وگویش لری است چطور پدر زیر مجموعه فرزندان خود می تواند باشد این رابه حساب تعصب نگذارید بلکه امروزه مشخص است که زبان ایرانیان باستان لکی بوده وبر اثر تهاجم اقوام دیگر در قسمتهای دیگر ایران زمین ازبین رفته وفعلا در غرب ایران وشرق عراق رواج دارد شاهد این ا دعا وجود لغات مشترک لکی با گویش مازندرانی وگیلکی وبلوچی وتاتی است
|

آرش فرزند دیاکو قوم کاسی ٠٥:٣٦ - ١٣٩٨/٠١/١٢
به این نتیجه رسیدم که لک ها تنها قومی بودند که طی حملات کشورهای هم جوار اصالت خود راحفظ کردند.گوشه های از مناطق لک نشین مانند کرمانشاه و کردستان.و لرستان چهارمحال بختیاری بر اثر حملات کشورهای دیگر زبان خود را از دست داده اند.و افتخار این است لک باشناسنامه نه کرد بی شناسنامه و نه لر فارس.و تاسف میخورم از هر چی لکه که یا میگن ما لر لک هستیم مثل بیرانوندها یا لک که میگن ما کرد هستیم.بدبختها زبان لکی ثبت شد دارای 30 هزار واژه نه کرد و نه لر جدو ابادشونو جمع کنن نمی فهمند زبان لکی با قدمت ترین زبان جهانه .زنده باد هر چی لک و بزرگان لک که درن تلاش مکن فرهنگ دزدیل دسان و لک کوتاوه بو.
|

کمال الدین بشیری لک گورانی کرد کرمانشاه ١٥:٣٦ - ١٣٩٨/٠١/١٢
مادها اجداد قوم کرد
پارس اجداد قوم لر
پارت اجداد قوم افغان
*****
دیاکو اولین پادشاه سلسله ماد است
و هیچ نسبتی با طایفه لر کا سی در لرستان
نداشته و نخواهد داشت


*******
طایفه لک در کرمانشاه به زبان کردی گورانی تکلم می کند و هیچ ربطی به
ایل لر لک لرستان ندارد
طایفه لک ایل گوران کرد
ما کرد ها مرزبانان ایران هستیم

لهجه ی لکی گویش گورانی زبان کردی
***************(*((***
پان کردها و پان لر ها کپی کنند و برای دولت کردستان عراق ارسال کنند که
مایع فتنه انگیزی در منطقه شده
|

لر ٢٠:٤٥ - ١٣٩٨/٠١/١٣
تمام کلمات لک زبانها دقیقا همان کلمات لری هستند و در کردی وجود ندارند لکها اکثرا از روستاهای دور افتاده به خرم آباد میان طبیعیه که بچهای شهر این اصطلاحارو نفهمن ولی بدونید که تمام این کلمات توسط عشایر لر و حتی بختیاری استفاده میشن تمام چیزی که ما از گویش های ایران میشناسیم اون چیزیه که یا تو تلویزیون دیدیم یا از بچهای شهر شنیدیم که دیگه یه جورایی فارس شدن تقریبا تمام واژهای لکی همان واژهای لری هستند و فقط افعال در زبان لکی مثل شاخه شمالی زبانهای ایرانی تلفظ میشه که زبان به اصطلاح کردی خودش زیر مجموعش میشه
|

لک ٠٨:٥٢ - ١٣٩٨/٠١/١٤
تا آنجاییکه مشخص است محل اصلی لکها در لرستان جز مناطق پیشکوه است و مناطق اصلی لر ها یا همان لرهای فیلی جز مناطق جنوبی لرستان و جنوب ایلام یعنی پشتکوه است جهت اطلاع گفتم لک و لر و کرد و تمام اقوام ایرانی برادرند
|

م م ١١:٣٨ - ١٣٩٨/٠١/١٤
تقریبا شصت درصد مردم شهر خرم اباد لک زبان هستند شما کافیه که جهت امارگیری سری به بازار خرم ابادبزنید ولکی صحبت کنید می بینید که اکثر مردم خرم اباد لک زبان هستندوطبیعه که گویش لری خرم ابادی بیشتر کلماتش را از زبان لکی وام گرفته است و لک زبانان ساختارگویش لری خرم اباد را به سمت لکی سوق داده اند و لرهای شهرهای دیگرگویش لری خرم اباد را زیاد متوجه نمی شوند زیرا بیشتر کلمات ان لکی است گویش خرم اباد مخلوطی از زبان لکی وگویش لری وفارسی شده است پس طبیعه که شما زبان لکی را متوجه می شوی وفکر میکنی که کلمات لری خرم اباد همان لکی است درصورتی که این کلمات از زبان لکی وارد گویش خرم اباد شده است
|

ش.رضایی لک گورانی هرسین ١٣:٣٨ - ١٣٩٨/٠١/١٤
لکهای استان کرمانشاه از عراق به ایران آمده اند و زیر مجموعه ی ایل گوران کرد هستند و زبانشان کردی گورانی

******
لکهای لرستان از قوم لر هستند و هیچ وجه
اشتراکی با لک گورانی کرد ندارند
|

لر ١٦:٥٣ - ١٣٩٨/٠١/١٥
اون دوستی که میگن لری خرم آباد تحت تاثیر لکی قرار داره فک کنم منظور منو متوجه نشدن.چنتا واژه میگم که مردم بالا گریوه و حتی چارلنگ بختیاری بدون وجود تماسی با لکها بکار میبرن که در کردی وجود ندارد.ساورین.ورن.تیشک.دوار.دمرکول.هروش.مرک.برم.کیری.سوریت.پیقه.پیوار.کراس. دوست عزیز تمام این کلمات لری هستند اون کسای که شما تو بازار خرماباد دیدی یا چند نسل تو شهرن یا اصلا اصالت لر ندارند
|

لر ١٧:٢٣ - ١٣٩٨/٠١/١٥
و اگر مردم لک برتری فرهنگی بر همتباران کرمانشاهی خود دارند دلیلش سلطه نزدیک به پانصد ساله اتابکان لر بر منطقه بوده.یه سر به کرمانشاه بزنید میبینید که لهجشون داره شبیه همدان و ملایر میشه.ساختار اصلی زبان.پوشش.آیین های عروسی و سوگواری.موسیقی درو.رقصها:دوپا .سه پا .سنگین سما .هل پرکی .شونه شکی .رارا .اشتراک فرهنگیه مردم لرستانه که شما دارید براش مرز بندی میکنید.من منظور شما از جدا دونستن لک و لر رو نمیفهمم.کلهری.لک.فیلی.بالاگریوه.چارلنگ. هفتلنگ.بهمیی.ممسنی.باسری وچند ایل دیگه که حضور ذهن ندارم با هم اعتلافی به اسم لر تشکیل میدادن.به نظرم کسای که لر بودنو انکار میکنن فقط میخان از حرفا و جوکایی که با لر بودن به آدم میگن فرار کنن.یه دوست ایلامی دارم تهران کار میکنه میگه میدونم لرم ولی چون لر بودن دیگه صورت خوشی نداره اینجا یا میگم لکم یا میگم کردم چون کسی ذهنیتی راجع بهشون نداره.
|

پهلوی ٢١:٣٣ - ١٣٩٨/٠١/١٨
لک همان پهلوی شاهنامه است که زبان مکاتبات و دینی بوده ، لوری یا لور همان است که در شاهنامه گفته بهرام گور آنها را از هند آورده به غیر از لک است که الان هم در لرستان لهجه هندی خود را حفظ کرده اند و زبان گفتاری آنها چیزی بین بختیاری و لکی و کوردی جنوب ایلام هست و نژاد سبز ه دارن
|

لری ٢١:١٠ - ١٣٩٨/٠١/١٩
کوتی ها اقوام رقاص هندی بودن که شاه های ساسانی اوردنشون .تا جایی ام که من اطلاع دارم بین کردا زندگی میکنن نه لرا .قومی به اسم کرد وجود نداره اصلا .اینا توهماته یه مشت ادم روان پریشه .کرمانشاه و ایلام لرن سنندج و کردستان هم باقیمانده ی پهلوی های آذربایجان اند که ترکا تقریبا همه‌ی خاکشون رو تصرف کردن همین چند تا شهر کوچیک ازشون مونده.متاسفم برای این همه تعصب کورکورانه .
|

پهلوی ١٦:٠٧ - ١٣٩٨/٠١/٢٠
پهلوی ،پهلکی،لکی، اما لوری اولین بار اسم آن در شاهنامه آمده قسمت بهرام گور برو بخون آخرهای داستان بهرام گور ، اسمی از کوتی نیست نوشته لوری، اگر قدمت اسم لر را بیشتر میدونی آدرس بده تا ما هم بدونیم
|

لر ٢١:١٧ - ١٣٩٨/٠١/٢٠
من با اصالت اقوام کاری ندارم بااین حرفا نمیشه از اصالت اقوام اطمینان پیدا کرد اصالت اقوام با تست dna معلوم میشه نه شباهت بین دو اسم توی یه کتاب ما تو هند ایالت بنگ لرم داریم اونام لرن؟ اگر شما واقعا یک لک زبان هستی من به شما هشدار میدم شما در حال حل شدن تو قوم جعلی کرد هستید.ایل کلهرم اولش میگفتن کلهرستان یهو شدن بژی کوردستان.یه نشونشم مثال میزنم برات لرها چه تو خوزستان باشن چه تو ایلام چه تو خوزستان لباس محلیشون همون شالو سترس.ولی لکهای کرمانشاه و ایلام جدیدا میگن کردن و اون لباس من درآوردیرو میپوشن.یه ذره صداقت داشته باش با خودت جدیدا تو عروسیاتون یه آهنگای میزنید که حتی بلد نیستید باهاش برقصید الکی شوناتونو تکون میدید.عزیز من منم میدونم زبان لکی مایه فخر تمام ایران باید باشه چون کهنه ولی راهش انکار هویت قومی نیست.طایفه خود من بعضی از تیرهاش لک زبونن
|

پهلوی ٢٢:٣٤ - ١٣٩٨/٠١/٢٠
همه اقوام ریشه پهلکی یا لکی داره لکی و هورامی مادر زبان های اقوام زاگرس نشین است این از کتاب اوستا و سنگ نوشته های هخامنشی اشکانی ساسانی میشه فهمید که به راحتی برای بی سواد های این اقوام هم بخونی معنی اش میکنند ، زبان فارسی هم ریشه لکی داره ،منتهی میخوان اسمی از پهلکی نباشه ،تاریخ حق رابه حق داره میرسونه فعلا که تمام افتخار اقوام لک بر باد رفته و به نام این و آن ثبت شده ، هر بژی لک
|

لک ٢٢:٣٩ - ١٣٩٨/٠١/٢٠
در جواب پهلوی در مورد قدمت لر خواستی بدانی مسعودی قرن سوم در دو کتاب مروج الذهب و تنبیه الاشراف از لر نام برده و آن را جز کرد نامیده به نظر من کوچ نشین نامیدن کرد با تمامی احترامی که برای عشایر قائلم یعنی توهین به خود لر ها و کردها برادر هستند و در این میان لک اصیل ترین شاخه قوم کرد است باور کنید عین حقیقت است و دارای نژاد ماد و همچنین بدون شک ساسانیهانیز کرد بوده اند
|

شهاب ١٣:٤٣ - ١٣٩٨/٠١/٢١
لک اصیل ترین قوم ایرانی هست که همان مادها هستند و مادر کورش هم لک بوده برین تاریخ رو بخونیم تمام کلمات پهلوی که رو کتیبه ها هست معنی آن لکی است میتونین تحقیق کنین
|

لر ٢١:٤٢ - ١٣٩٨/٠١/٢١
از کی تا حالا زنده باد به لکی میشه بژی آقای کرد؟انصافا شیوه تفرقه انداختنتون خیلی نا جوانمردانه است البته انگلیسیه دیگه...
|

فرزاد ١٢:٠٤ - ١٣٩٨/٠١/٢٣
دوستان عزیز لطفا راجع به زبان کلا از ابن حرف ها و نظریات شفاهی گذشته امروز علم زبان شناسی آب پاکی ریخته روی دست همه برای این موضوع سری به سایت بزرگترین دانشگاه زبان شناسی دنیا یعنی سوربون فرانسه بزنید از اول پیدایش زبان ها تا امروز تمام زبان های دنیا را دسته بندی کرده دیگر خودتان را درگیر تفکرات تفرقه افکنی نکنید خیال همه راحت که لکی یکی از ۵۲ شاخه مجموعه کردی بزرگ است و حتی لری هم شاخه ای از این ۵۲ شاخه کردی است البته دامنه زبان کردی شامل کشورهای ایران . ترکیه . عراق . سوریه . لبنان و قفقاز است و البته زبان کردی خود یکی از شاخه زبان ایرانی و ایرانی شاخه ای از هندو ایرانی است که خود شاخه ای از هند و اروپایی و در آخر آریایی می باشد کمی علمی اندیشه کنیم . قابل توجه اینکه علم زبان شناسی همانند علم ژنتیک هست که تا ابد درستی آن دست نخورده باقی میماند . خدا نگهدار همه شما
|

رضا ١٢:٤٠ - ١٣٩٨/٠١/٢٥
دوستان عزیز با یه مطالعه سطحی میشه فهمید لک و لر هیچ گونه شباهتی به هم ندارن، نه در زبان، و نه در فرهنگ و آیین وسنن.
خیلی از دوستان مثل طایفه بیرانوند فکر قوم بزرگ لک محدود به خرم آباده .
البته هیچ بیرانوندی نمیتونه بگه من لک هستم چون واقعا نیستنو طبیعا فکر میکنن همه لک ها لر هستند
|

لر ٢١:٣٦ - ١٣٩٨/٠١/٢٥
قومی به اسم کرد اصلا وجود نداره که کسی یا قوم دیگه ای بخاد زیر مجموعش باشه زمان جنگ جهانی اول انگلیس ایرانی تبارهای شرق امپراطوری عثمانی رو با وعده تشکیل کشور مستقل علیه مرکزیت بسیج میکرد از تو منابع مورخای عرب واژه کرد رو هم استخراج کردن گذاشتن روشون اگه کرد رو رمه گردون در نظر بگیریم احتمال داره که شاید زمان اشکانیها واژه کرد اصلا برای نام بردن مردمی که امروز لر نام دارن استفاده میشده.مردم به اصطلاح کرد اصلا عشایر نیستن فرض کنید عشایر بخان از تکاب کوچ کنند برن گرمسیر کجا باید برن به نظرتون.مردمی که امروز کرد خوانده میشن شاید بازماندهای چند قوم گوناگون باشند مثل مادها اورارتوها میتانیها گوتی .هوری و....قومی به اسم کرد وجود ندارد کرد به معنی زندگیه کوچ نشیه که بیشتر به روش زندگی لرها شبیه تا به اصطلاح کردها
|

لک ٠٨:١٣ - ١٣٩٨/٠١/٢٦
با نظر لر کاملا موافقم کردها کوچ نشین نبوده اند و دارای شهرهای زیادی بوده اند البته شاید عده ای کمی نیز کوچ نشین نیز داشته اند
|

مهدی ١٩:٢٠ - ١٣٩٨/٠١/٢٧
سلام .ازخرم اباد مرکز استان لرستان تا شهر بغداد( بگداد هدیه خدا) واز شهر ابدانان تا همدان لکی زبان رایج مردم است البته لکی هرمنطقه ای لهجه ان منطقه را دارد مثلا زبان مردم استان کرمانشاه لکی بالهجه کرمانشاهی است ومردم استان ایلام به زبان لکی با لهجه خاص خودشون صحبت می کنند واین اشتباه بزرگیه که کرمانشاه وایلام را کرد می نامند زیرا زبان مردم این دو استان لکی است با لهجه خودشان به امید روزی که مردم این دواستان از زیر سایه هویت جعلی کردی که برایشان طی سالها در ذهنشان ساخته اند بیرون بیایند وبه هویت اصلی خود یعنی هویت لکی خودبرسند جالب اینجاست که مردم این دو استان شیعه مذهب و به زبان لکی صحبت میکنند ولی انقدر به انها تلقین کرده اند که شما کرد هستید که باورشان شده که کرد هستند واین به دلیل دشمنی حکومت قاجار با لک تبار بودن کریم خان زند بود تا جایی که امکان داشت از مطرح شدن قوم لک وحشت داشتتند مبادا به خونخواهی لطفعلی خان زند لکها متحد شوندوبرای رسیدن به این منظور به سیاست استحاله هویتی لکهاروی اوردند ومردم لک زبان کرمانشاه وایلام را کرد نامیدند وطوایف بسیاری رابه اطراف قم .گیلان .گرمسار .قزوین وسایر مناطق تبعید نمودنند
|

لر ٢٢:٠٦ - ١٣٩٨/٠١/٢٧
لک به معنی صد هزار است و اسم قوم خاصی نیست.لرهای لک یعنی لرهای پر جمعیت ما تو لرستان قومی به اسم لک نداشتیم ایلهای دلفان بیرانوند حسنوند بالاگریوه و چند طایفه دیگه ایلات لرستان بودند که سه تای اول لک زبان گفته میشدند .دمادر من از طایفه زند است و محل اصلی ایشان روستای پری زنگنه بین ملایر و اراک است این مردم مردم اطراف لرستان هستن و با وجود اینکه پیوستگی فرهنگیه زیادی با لرها ندارند خیلی دوستدارن لر باشن لرهای لک همه ما لرهای لرستان رو میگفتن.اقای لک ااب به ااسیاب کردستان جعلی نریز همه ما با افتخار لریم چون غرورو مردونگیمون از جونمون واسمون مهمتره
|

مهدی ١٥:٢٤ - ١٣٩٨/٠١/٢٨
سلام اقای لر عزیز .این همه روی معنی واژه لک مانور می دهید کسی تا حالا میدونه واژه لر به چه معنا است شما نیاز نیست کلمه لک را معنی کنیداگه زرنگی همان کلمه لر رابرای ما توضیح بده مردم لک زبان به دنبال جدایی طلبی و اب به اسیاب دشمن ریختن نیسنند واین ذهن منحرف شما ست که با این حرفها قصد دارید محیط را اشفته کنید واز اب گل الود ماهی بگیرید چون قوم لک هسته اصلی ایران است و ما لکها نیاز به هویت کردی یا لری نداریم واین شما لرها درشرق لکستان وکردها در غرب لکستان هستیدکه تا ریخ وتمدن قوم لک را به اسم خودتان میدانید ودر عذابید که انچه را به عنوان سابقه فرهنگی ازقوم لک سرقت کرده اید به فنا برود پس شما با اتهام زدن جدایی طلبی ودشمن تراشی نمی توانید جلوی رشد فرهنگ وتمدن قوم لک رابگیرید ما قوم لک عاشق ایران عزیز هستیم وفقط میخواهیم این سوتفاهم تاریخی ازبین برودو مثل تمام اقوام ایرانی مانند گیلکی ها ، مازنیها، بلوچها، اذریها، ترکمنها، عربها وغیره در ایران یک هویت مستقل هستیم ولی درسر تاسر خاک عزیز ایران شناخته شده باشیم نه زیر سایه کرد نه زیر هویت لر همچنان که تا الان زبان لکی به عنوان زبان باستانی ومستقل ایرانی به ثبت ملی رسیده است ایا این موضوع شما را ازار می دهد در صورتی که لری لهجه ای از فارسی بیش نیست وهرفارسی زبانی به راحتی انرا می فهمد پس میخواهید کمبود خودتان را با سرکوب زبان باستانی لکی وفرهنگ قوم لک جبران کنید این بار کجی است که به سرانجام نمی رسد
|

لک ٢٠:١٠ - ١٣٩٨/٠١/٢٨
آقای لر همچنانکه جدا دانستن لر از کرد دروغ و مسخره است جدا بودن کرد از ایران و زبان پارسی مسخره تر عزیزم تاریخ را نمی توان پاک کرد لرها کرد هستند و کردها اصیل ترین قوم ایرانی هستند و ایران را دوست دارند و اگر تاریخ را خوانده باشید همیشه از محافظان ایران بوده اند و برای ایران چه فداکاریها که نکرده اند اینها که دم از جدای می زنند کرد نیستند
|

لر ٢١:٠١ - ١٣٩٨/٠١/٢٩
به نظرم من توی این بحث برنده شدم چرا؟چون قرار بود همه نظرشونو بگن ولی الان روی سخن همه داره میشه آقای لر آقای لر...و کم کمحرفا دارن بوی پرخاش میدن.قومی به اسم کرد وجود ندارد بدرود
|

مهدی ١٥:٠٥ - ١٣٩٨/٠١/٣٠
سلام. اینکه اقایید یاخانم ما نمی دانیم وبه خودت مربوطه وما شما رابا اسمی که انتخاب کرده ایدمخاطب قرار دادیم ودوم اینکه شما از این به بعد پا توی کفش دیگران نکنید و برای دیگران احترام قایل باشیددر مورد دیگران نظریه پردازی نکنید وپا را از گلیمتان دراز تر نکنید این یک توصیه برادرانه است وتهدید نیست کسی با شما وقومیتتان کاری ندارد من فقط از هویتم دفاع کردم ومقصود ما قدمت واصالت زبان لکی واصالت قوم لک بود اینجا برنده یابازنده ای وجود ندارد و لک و لر و کرد برادریم وفرزندان ایران زمینم ودیگه به این بحث های بیهوده و تفرقه انگیز ادامه نده و ازانچه خودت داری بگو وبه دیگران کار نداشته باش
|

لر ١٩:٤٥ - ١٣٩٨/٠١/٣٠
هر کسی اینجا میتونه نظرش راجع به معنی لک رو بگه.تاریخ ایران انقدر پر فرازو نشیب و پر از جنگ و تبعیدو بد بختی بوده که دقیق نمیشه گذشته اقوام رو فهمید.لکهای لرستان صد در صد فرهنگ لری دارند.میشه یکی از ویژگیهای فرهنگیه لکها که با لرها مشترک نباشه مثل رقصها عذاداریها غذاهای محلی و...رو واسه من بگه شاید واقعا حق با شما باشه و لک زبانهای لرستان هویت لری گرفتن و تو نقاط دیگه اینجوری نباشه.به نظرم هویتتونو قشنگ معرفی کنید اینجوری باید دفاع کنید.نه پاتو از گلیمتو این حرفا
|

لک ١٦:٥٢ - ١٣٩٨/٠١/٣١
آقای لر راست می گه تا حدودی مثلا لکهای کرمانشاه ستره با کلاغ نمدی نپوشیده اند و نمی پوشند و رقص آنها تند است و اکثرا دستمال به دور سر می بندند و شلوار جافی می پوشند و به قول معروف رقص سنگین سماع ندارند برعکس فال چهل سرو و گل ونی که مربوط به لکها است در لرها مطلقا وجود ندارد و اگر هم دارد از فرهنگ لکها برداشت کرده اند لکها در عضادارایها مور دارند چه زن و چه مرد و در مواقع شادی کوچر هوره دارند که لرها ندارند معلوم نیست خدا می داند شاید لک واقعا یعنی تلفیق کرد و لر ولی اکنون همه با هم برادریم چه ترک چه لر و چه کرد
|

پهلوی ٢٢:١٣ - ١٣٩٨/٠١/٣١
این گپ درمورد معنی لک هست واقعا اگر لک ها لر هستن چرا در صدا وسیما لرستان که جمعیت آن هفتاد صدرصد لک است و بزرگترین ایل لک بیرانوند و حسنوند در این استان و اکثرا در خرم اباد هست نه یه آهنگ لکی پخش میشه نه مصاحبه لکی و نه یه مجری به زبان لکی حرف میزنه ،چون میخوان زبان لکی از بین بره ولی در خوزستان که ۳۰ درصد عرب هستن برنامه عربی و اخبار عربی دارن ،پشت کردن به زبان مادری کمتر از پشت کردن به مادر نیست
|

لر ٢٢:٢٥ - ١٣٩٨/٠١/٣١
گلونی با یاری استاد رحمانپور به عنوان سربند زنان لر ثبت شده است.مور و شکل متفاوتی از هوره بین لرها مرسوم هست.من عکسهای خیلی قدیمی از خوانین کرمانشاه و ایلام دیدم دقیقا چوغای بختیاری تنشون بود تنها فرقش این بود که شال رو مثل لرهلی لرستان از رو بسته بودن قبلا هم گفتم که یه همکار ایلامی دارم از طایفه هووری قبلا مگفت کرده از وقتی باهاش لری حرف میزنم هردومون فهمیدیم زبونی که جدیدا بهش کردی جنوبی میگن حتی از لکی لرستان به لری خرمابادی شبیه تره خودش میگه کردا اصطلاحای مارو نمیفهمن چرا هر چی من میگم تو واسم معنیش میکنی؟حالا میگه چهل سال سر کار بودم من یک لر هستم
|

لر ١٣:٢٤ - ١٣٩٨/٠٢/٠١
فرهنگ واژگان لکی رو آقای حمید ایزد پناه گرداوری کردن ایشان از طایفه ساکی بودند و اصلا لک زبان نبودند.ایرج رحمانپور از طایفه عبدی علی و لر زبان هستند اما بیش از نیمی از ترانهای ایشان به زبان لکی است.برنامه شمیم روستا به روستاهای لرستان سفر میکند مجری برنامه هنگام مصاحبه با اهالی اگر لک زبان باشند با آنها لکی و اگر لر زبان باشند لری صحبت میکنند و به صورت تمام و کمال پخش میشود.همین چند روز پیش هم این ترانه پخش شد که من عاشقشم:لاره پیم نکه لاره کیش نییم خلک خوت نگر ایره نیش نییم بزران بزران بیلا بزری بیلا دل بتر آگر بگری...
|

لک ١٧:٢٨ - ١٣٩٨/٠٢/٠٢
من وقتی با یک کرد سوران صحبت می کنم مخصوصا سورانهای سنندج بخصوص کامیاران باور کنید دوست دارم لکی صحبت کنم این را لکهای کرمانشاه بیشتر درک می کنند لکها کردها و لرها بدون شک برادرند
|

لر ٢٠:٥٩ - ١٣٩٨/٠٢/٠٣
شاید منظور شما از لکی زبون دیگه ای باشه چنتا مثال میزنم برای مقایسه سورانی با لکی واژه دختر به سورانی:کنیشک،کناچه دختر به لکی:دت. ذغال گل کرده به سورانی:آیر جوان. لکی:مژ. واژه بینی به سورانی:لوت. لکی:پت. خرمن کوبی به سورانی:اووسه. لکی:هوله. ابرو به سورانی:برو. لکی:برم. پوست گوسفند به سورانی:پییسه. لکی:پوس.توژ. آرنج به سورانی:قنانیسک. لکی:مرک. بره به سورانی:برخ. لکی:ورک. حتی کرمانشاهی ها هم برای مکالمه با کرد های سورانی از زبان معیار یعنی فارسیه دری استفاده میکنند چه برسه به لرهای لک.
|

لک ١٨:١٦ - ١٣٩٨/٠٢/٠٤
دختر در زبان لکی دت آفرت و کنیژ هم می گویند دماغ در لکی هم پت می گویند هم لوپت که پ آن در زبان سورانی جامانده در ضمن لکها به ابرو و مژه برعکس لرها که برم و مرژنگ می گویند برو و بژاگ می گویند البته این در زبان لکهای کرمانشاه است بابا بنی آدم اعضای یکدیگرند فکر جدای نباش
|

کرد ایلامی ١١:٣٩ - ١٣٩٨/٠٢/١٢
شخصی که خود را لر معرفی کرده ای مگه کرد ها چیکارت کردند که اینقدر ازشون نفرت داری و هی ازشون بد میگی در ضمن تو نمیخواد برای ما تاریخ بنویسی هی دروغ بگی ما خودمون میدونیم کی بودیم و کی هستیم یعنی اینقدر بد بخت شدیم که تو برای ما تعین کنی که کی بودیم
تمام دنیا میدونند ایلام کرد بوده و هست و خواهد ماند تمام دنیا ما کرد ها رو میشناسند تو اگه پاتو از مرز های ایران بذاری بیرون کی تو رو میشناسه هیچ وقت خودتون با کرد مقایسه نکنید از لحاظ جمعیتی که یک دهم ما کرد ها هم نیستین از لحاظ زبانی هم که فارسی حرف میزنید پس چیزی برای گفتن ندارید
بژی ایلام✌ بژی کوردستان ✌

|

اله نظری ٢٠:٣٧ - ١٣٩٨/٠٢/٢٠
بنام خدایی ک اشک را افرید تا سرزمین عاشقانش اتش نگیرد.
کورد ب معانی کوچ نشین میباشد یعنی در زمان قدیم ک شغل اصلی مردم دامداری بوده و عشایر بودن و ییلاق قشلاق کرده اند. پس کورد یک قوم خاص نیست.
و لر در زبان لکی (لَر)ب معنی چراه گاه میباشد و کل زبان شناسان نیز این را تایید کرده اند ک لر در زمان قدیم اسم یک منطقه و یک نقطه خاص بوده ک در زبان فارسی ان را لُر مینامند واما کلمه لک ک متاسفانه ب دلیل بی توجهی ب این قوم بزرگ.کورد و لر از این واژه خیالی که ل ب معنی لر و ک ب معنی کورد است لک را بین لر و کورد دانسته ک این کاملا اشتباه است این در صورتی است ک لک ب معنی صد هزار نفر میباشد ک در زمان هخامنشیان قوم بزرگ و با اصالت کاسی اولین رام کنندگان اسب ها و صنعت فلزات صد هزار از ارتش یک ملیون نفره هخامنشیان را تشکیل داده و ب لک ها یعنی صد هزار نفری ها شناخته میشن کهموز هم این قوم بزرگ را ب لک صدا میزنن.و کتیبه سی در چهل داریوش بزرگ در کوه بیستون سند این حرف است
|

مجید ١٣:٣٣ - ١٣٩٨/٠٣/٠١
لک به معنای صد هزار خانوار..‌...کورد سازی طرح انگلیسی ها می باشد.....سنندج در گذشته خاک لرستان بوده.....
|

رحمتی ١٧:٠٨ - ١٣٩٨/٠٣/٠٣
سلام کرد ولک براکم
کرد ولک از یک نسل هستند واز نسل جوان رعنا وخوش قامت وتوانایی است که از دست ضحاک مار بدوش فرار میکند و بااو میجنگد وتمام خصلتهای خوب انسانیت را به ارث می برد .
|

محمدرضا بشیریان ١٩:٠١ - ١٣٩٨/٠٣/٠٤
من از طایفه لک از قوم لر ساکن شهر هرسین استان کرمانشاه هستم

پیرو بیانات حکام کردستان عراق در تشکیل حکومت در شمال عراق و دست اندازی به مناطق کردنشین سایر کشور ها
نقشه های شومی در حال جریان است

راستش ما لک ها از قوم لر هستیم،
نمی دانم چه شد که در چند سال گذشته بعضی از بیرون کشور و بعضی در داخل کشور زبان لری لکی را به اسم قوم لک
ثبت کردند

ما لر بوده و هستیم مقامات لشکری و کشوری نباید از این مسئله به سادگی بگذرند

لک های ساکن در لرستان و خوزستان و همدان با افتخار خود را لر لک خطاب می کنند این در حالی است که در استان کرمانشاه قوم لک دارد تأسیس می شود


|

محمد ١٣:٤٧ - ١٣٩٨/٠٣/٠٥
لکی یک زبانه ن کویش یا لحجه وهیچ ربطی به کرد ولر ندارد خواهشن مارو نه کرد بدونید ن لر ما لکیم .
|

فقط و فقط لک ١٦:٣٩ - ١٣٩٨/٠٣/٠٦
با سلام خدمت هر عزیزی که نوشته بنده رو می خونه

شوربختانه اروپایی ای که به ایران سفر کرده بدون هیچ شناختی از زیان لکی این زبان را گویشی از لری یا کردی معرفی کرده،نه تنها اجنبی ها بلکه بزرگان ادب فارسی بدون کوچکترین شناختی حتی از مناطق لک نشین در مورد این زبان اظهار نظر کرده اند
زبان لکی یکی از زبانهای خانواده زبانهای ایرانی شمال غربی است که حکومت سورانها هم میخواهد با توجه به قرار گرفتن زبان های کرمانجی جنوبی(سورانی) و لکی در خانواده زبان های ایرانی غربی شمالی لکها را جذب خود کرده و در برابر ایران عزیز یارکشی کنند همان گونه که پیش تر طوایفی مانند کلهر ،زنگنه،سنجاوی و هزاره را از قوم بزرگ لک جدا کرده و جذب خود کرده اند
این در صورتی است که پیش از تبلیغات ناسیونالیسم کردی این طوایف جزو قوم لک به حساب آمده اند و خانم مری شیل ۱۵۰ سال پیش به این موضوع پرداخته است
جالب است که فعالین و جیره خوار های بارزانی با مقایسه ی گویشهای لکی(کلهری و ایلامی) که گویشورانشان جذب کووردستان شده اند با گویشهای لکی هرسینی و دلفانی و ... لکها را جزوی از کوردستان توهمی میدانند
اما با توجه به تعاریفی که از زبان ارائه شده است باید گفت گویش ها و لهجه های کلهری،سنجاوی،زنگنه ای،ارکوازی،هلیلانی،کوهدشتی،دلفانی،سلسله ای،خرم آبادی،صحنه ای،باجولوندی،جلالوندی،ایتیوندی،کنگاوری،ترکاشوندی،قیاسوندی،لوشانی ، سیرزاری(کلات نادری)کاکاوندی و ... که گویشورانشان تفاهم زبانی دارند(زبان همدیگر را بدون مترجم میفهمند)گویشها و لهجه های یک زبان هستند ،این در صورتی است که گویشوران گویشهای ذکر شده بدون واسطه و مترجم یا استفاده از زبان دیگری مثل فارسی قادر به برقراری ارتباط با هم نیستند
بر بنده معلوم نیست که چرا زبان شناسان ما به تعاریفی که خود ارائه میدهند عمل نمیکنند و با مقایسه زبانهای ایلامی و کلهری با هرسینی و کوهدشتی و دلفانی و مقایسه این گویشها با سورانی دنبال نتیجه علمی باشند
شوربختانه به نظر میرسد این زبان شناسان نظراتشان پیرو جنبش های سیاسی و تقسیمات سیاسی است نه بر پایه ی علم

دلیلی دیگر بر جدا بودن لک و کرد از هم
دستگاه گفتاری گویشواران کرد قادر ه ادای چندین آوا از آواهای لکی نیست
با این حساب چطور میشود کرد و لک را یکی دانست؟
دو نمونه از واکه های لکی که کردها قادر به تلفظ آن نیستند
۱_ واکه نیمه بسته ی میانی گرد �
۲_ واکه نیمه باز پسین گرد
در سورانی فقط دو واکه گرد u و o وجود دارد لکی تعداد واکه های گرد به عدد هفت میرسد

و در پایان جهت شاد شدن روح کسانی که این نوشته رو میخونن
هی کوردگان برید جلو بوق بزنید
|

م م ٢١:٠٠ - ١٣٩٨/٠٣/١٤
سلام به قوم لک ولک زبانان ولرها وکردها که همگی برادرند وفرزندان ایران بزرگ .اما حرف ما لکها اینست که ما لک هستیم و زبان لکی ریشه تمام زبانهای غربی ایران است ولکی پدراست چطور پدر زیر مجموعه فر زندان خودش یعنی لر ی وکردی قرار میگیرد؟واما گروهای کرد زبانی که اوایل انقلاب توهم جدایی ازایران عزیز راداشتند الان فهمیده اند که کردها ایرانی الاصل هستند وهیچ وجه مشترکی نه با ترکهای ترکیه دارند نه با عربها وکردها ی ترکیه وسوریه وعراق جزحوزه ایران بزرگ می باشند و حتی سرکردگان احزاب جدایی طلب مثل ناصر رزازی در مصاحبه با شبکه بی بی سی فارسی به ایرانی بودن کردها اعتراف کردوتلاش برای جذب کردهای ترکیه وعراق وسوریه به ایران راتوصیه کرد که بعد ازسالها راه اشتباه رفتن به اشتباه خودشان اعتراف کردند
|

پیشنهاد شما درباره معنی لکینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فرزین > desolvation
شهرام > برگزیده از هر چیز
مبینا > degree
Z.SHAFIE.TKD. > funfair
be to che > Boss
امینم > ibric
امینم > cezve
داریوش زندی > مهرنجان

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فرهنگ لغت لکی   • کلمات لکی   • آموزش زبان لکی   • لهجه لکی   • قدمت زبان لکی   • معنی فرزند لکی در جدول   • لغات لکی   • زبان لکی چیست   • معنی لکی   • مفهوم لکی   • تعریف لکی   • معرفی لکی   • لکی یعنی چی   • لکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لکی
کلمه : لکی
اشتباه تایپی : g;d
آوا : laki
نقش : اسم
عکس لکی : در گوگل


آیا معنی لکی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )