مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 287 100 1

لکی

/laki/

معنی لکی در لغت نامه دهخدا

لکی. [ ل ُک ْ کی ] (ص نسبی ) منسوب است به لک از بلاد برقة بین اسکندریه و طرابلس غرب. (سمعانی ).

لکی. [ ل َ ] (اِخ ) (کردهای...) در لرستان ساکن و خوش هیکل و تنومندند. رنگ آنها گندمی و مویشان سیاه یا خرمایی تیره است. || لهجه ٔ لکی ؛ لهجه ای اززبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند.

لکی. [ ] (اِخ ) نام جنگلی است بزرگ که گویند پانصد فرسخ طول آن است. ابتدای آن از جبال کاشغر است ، یعنی طرف شمالی آن جنگل متصل است به کوهستان کاشغر، پس میرسد به کوهستان کشمیر و بلاد هند و یوروپ و بنگاله را قطع کرده منتهی به دریا شود و عرض آن از ده روز الی یک ماه راه مسافت است و در آن جنگل پیل و کرگدن و درندگان قوی جثه بسیار است تا اکنون هیچیک از سلاطین اسلام را تسخیر آن کشور ممکن نگشته و نام آن کشور نیپال به فتح نون و سکون یای تحتانی و بای پارسی به الف زده و لام موقوف در حوالی چین و نزدیک به بحر هند است. (آنندراج ). رجوع به نیپال شود.

لکی. [ ل َ کا ] (ع مص ) آزمند وحریص چیزی گردیدن و لازم شدن او را. (منتهی الارب ).

معنی لکی به فارسی

لکی
( لهجه لکی ) لهجه ای از زبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند .
۱- ( صفت ) منسوب به لاک ساخته از لاک . ۲- ( اسم ) برنگ لاله . توضیح نوعی قرمز روشن که از مهمترین رنگهای قالی ایران است . این رنگ از روناس قرمزدانه و احیانا نباتات دیگر بدست میاید . در هندوستان رنگ لاکی را از نوعی صمغ بدست آورند باین ترتیب که حشره ای زیر پوست درخت انجیر هندی زندگی میکند که لعابی از خودترشح مینماید . لعاب مزبور بصورت صمغ بر درخت می چسبد . از همین لعاب است که لاک میسازند و رنگ لاکی را هم میگیرند . یا ترم. لاکی . قسمی ترم. سرخ روشن .
آزمند و حریص چیزی گردیدن ولازم شدن او را .
لک لکی
چرخی که نخ را بدان کلافه کنند . ابزاری که بدان نخ ها را حلقه یا کلاوه کنند .

معنی لکی در دانشنامه اسلامی

لکی
معنی لِکَيْ: تا ("لِکَيْلَا" = لِـ + کَيْ + لَا)
ریشه کلمه:
کی‌ (۱۰ بار)
ل‌ (۳۸۴۲ بار)

کَیْ در کلام عرب سه جور است اول مخفف کیف،دوم تعلیل، سوم به معنی ان مصدریه. اولی در قرآن یافته نیست . آن در هردو آیه به معنی تعلیل است و ان مصدریه در آن مضمر است و در تقدیر «کَیْ أَنْ نُسَبِحَکَ - کَیْ أَنْ تَقَّرَ» است. . «کَیْ» در آیه به معنی أن مصدریه است یعنی بعضی از شما به عمر ارذل برگشته شود تا چیزی نداند پس از آنکه دانا بود. راغب در باره این کلمه جمله‏ای کوتاه وجامعی دارد و آن اینکه: کَیْ علت فعل شی‏ء وکَیْلا علت انتقاء آنست «کَیْ عِلَةٌ لَفِعْلِ الشَّیْ‏ءِ وَ کَیْلاعِلَّةٌ لِاِنْتِفائِهِ».

معنی لکی در دانشنامه ویکی پدیا

لکی
لکی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
لکی (چابهار)
لکی (کنارک)
لکی (ابهام زدایی)
لکی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
لکی (چابهار)
لکی (کنارک)
لکی (چابهار)
لکی (چابهار)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
لکی (کنارک)
لکی (کنارک)، روستایی از توابع بخش زرآباد شهرستان کنارک در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
ان لکی
ان لکی (انگلیسی: Ann Leckie؛ زادهٔ ۲ مارس ۱۹۶۶(1966-03-02)) یک نویسنده اهل ایالات متحده آمریکا است. وی در رشته موسیقی در دانشگاه واشینگتن در سن لوئیس تحصیل کرده است. اوبه همراه همسر و یک فرزند دختر و یک پسر در سنت لوئیس زندگی می کند. اولین رمانش به نام عدالت کمکی در سال ۲۰۱۳ با استقبال روبرو شد و در سال ۲۰۱۴ برنده جوایزی همچون جایزه نبولا، جایزه هوگو، جایزه نبولا، جایزه آرتور سی. کلارک، جایزه لوکس شده است.
پنج لکی
پنج لکی یا نموفیلا ماکولاتا (نام علمی: 'Nemophila maculata') نوعی گیاه یکساله است که در ایالت کالیفرنیا در شمال آمریکا انتشار دارد. طول این گیاه از ۷ تا ۳۰ سانتیمتر می رسد.ساقه و برگ های آن پرزدار هستند. گل آن از ماه آوریل تا ماه ژوئن شکوفا می شود و اندازهٔ قطر گل آن بین ۲ و نیم تا ۵ سانتیمتر است. رنگ آن سفید است و در وسط لبهٔ گلبرگ آن دارای یک لکه بنفش و همچنین دارای شیارهایی به رنگ بنفش تیره است. هر گل دارای ۵ پرچم است.
پیشان لکی
پیشان لکی، روستایی از توابع بخش سندرک شهرستان میناب در استان هرمزگان ایران است.
تپه سرخدم لکی
تپه سرخدم لکی مربوط به سدهٔ ۵ تا ۷ ه. ق. است و در شهرستان کوهدشت، روستای سرخدم واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۳۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
جان لکی
جان لکی (انگلیسی: John Leckie؛ زادهٔ ۲۳ اکتبر ۱۹۴۹(1949-10-23)) یک مهندس است.
زبان لکی
زبان لَکی زبان طوایف لک ایران و از زبان های ایرانی شاخه شمال غربی رایج در مناطق غرب ایران است. حدود یک ونیم میلیون نفر شامل یک میلیون نفر با زبان مادری (۲۰۰۲) به این زبان سخن می گویند.
در مورد این که لکی زبانی جدا یا گویشی از لری یا کردی است اختلاف نظر وجود دارد. برخی زبانشناسان گویش لکی را در شاخه گویشهای جنوبی کردی طبقه بندی کرده اند. اتنولوگ آن را یک زیرشاخه چهارم کردی طبقه بندی می کند. همچنین برخی آن را مرتبط با لری و برخی آن را زبانی مابین کردی و لری نامیده اند و برخی زبان لکی را یک شاخه مستقل زبانهای ایرانی میدانند
سرخ دم لکی
سُرخ دُم لَکی نام یک محوطه باستانی متعلق به هزاره نخست پیش از میلاد در شهرستان کوهدشت است. این محوطه با فاصله ۶ کیلومتری از شهر کوهدشت و در دامنه یک کوه قرار گرفته است. دلیل نامگذاری آن به سرخ دم، سرخ بودن خاک این محوطه است. کاوش در این محوطه از سال ۱۹۳۸ میلادی آغاز شده و از جمله آثار بدست آمده می توان به سنگ های حجاری شده با نقش شیر بال دار و درخت زندگی اشاره کرد. این محوطه باستانی به شماره ۳۶۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شاهنامه لکی
شاهنامهٔ لکی مجموعه ای از اشعار حماسی که به زبان لکی سروده شده و در کتابی با همین عنوان توسط حمید ایزدپناه گردآوری شده و به چاپ رسیده است. تاریخ نگارش این اثر ادبی در پرده ای از ابهام قرار دارد. اگرچه نقلی معتبر در بین تاریخ نگاران، تاریخ سرودن این اثر را به زمان رستم شاه عباسی (۸۷۳ تا ۹۳۰ هـ. ق) نسبت می دهند؛ و متذکر می شوند که به فرمان وی این اثر ادبی به تقلید از شاهنامهٔ فردوسی با وزن هجایی که در لرستان آن زمان مرسوم بوده سروده شده است.
هرچند شاهنامهٔ لکی با شاهنامهٔ فردوسی در نام مکان ها و نام اشخاص تفاوت آشکار دارد، اشعار شاهنامهٔ لکی شامل داستان هایی ازجمله خبرآوردن رهام کابلی از اردوی تورانیان، شکست ایرانیان از تورانیان، داستان جستجوی دلیران ایرانی، جنگ کوزیب ماچینی با سام، آگاه شدن کیخسرو از ویرانی ایران، فرستادن قاصد اورنگ به خدمت زواره در زابل، حملهٔ رستم به سپاه توران و بالاخره رزم برزو با سپاه توران و پیروزی ایران است. نسخهٔ نخستینِ این کتاب شامل ۱۴۶۷ بیت بوده است؛ که هم اکنون بالغ بر ۳۰۳۳ بیت است.
از این منظومه دو دستنویس موجود است که دستنویس اصلی ۱۴۶۷ بیت و دستنویس دیگر ۳۰۳۳ بیت دارد. شاعر از شاهنامه به عنوان منبع سرودن این اثر استفاده نکرده، اما تأثیر فردوسی بر این اثر آشکار است و بیت هایی همانند «آسمان پولادین و زمین آهنین شد»، «زمین می لرزید از سم ستوران» نشان می دهد که شاعر نه تنها با شاهنامه فردوسی آشنا بوده است، بلکه بیت هایی از ان را آنچنان که مرسوم بوده از بر داشته است. با این حال شاعر توانسته به سبکی مستقل رسیده و استادی خود را در توصیف صحنه های رزمی میدان جنگ نشان دهد. شاعر این منظومه هیچگاه از خود احساسات قومی نشان نمی دهد و همه جا سخن از همهٔ ایران و ایرانیان و ایران دوستی است. این منظومه به قالب مثنوی و به وزن هجایی است (بیشتر ده یا یازده هجا).
گاهشماری لکی
ماه هایی که در تقویم لکی وجود دارند بازماندهٔ ایران باستان و تعالیم میتراییسم است. به گونه ای که لک ها همانند ایرانیان باستان، اول آبان را ابتدای زمستان می دانند. ماه های لکی و معادل های آنان در تقویم ایرانی در زیر نگاشته شده است.
لباس لکی
لباس لکی (به لکی: رختاو لکی) لباس سنتی لکی برگرفته از فرهنگ، دین و... مردمان لک در گذشته و حال است؛ و از نمادهای مهم مردم لک می باشد. کاربرد این پوشاک در بین مردم لک به قدری فراگیر بوده است که اشعاری هم به این مضمون سروده اند. این لباس بر حسب شغل و فصل های سال و سن افراد دچار دگرگونی می شود.
متیو لکی
متیو لکی (انگلیسی: Mathew Leckie؛ زاده ۴ فوریهٔ ۱۹۹۱(1991-02-04)) یک بازیکن فوتبال است.
محوطه مشته لکی
محوطه مشته لکی مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان مینودشت، بخش گالیکش، روستای کندسکوه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۷۱۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پیشنهاد کاربران درباره معنی لکی

سارینا ٠٩:٤٨ - ١٣٩٥/١٠/٠٢
زبان لَکی (که گویش لکی هم نامیده شده) زبان طوایف لک از زبان های ایرانی شاخه شمال غربی رایج در مناطق غرب ایران است. حدود یک ونیم میلیون نفر شامل یک میلیون نفر با زبان مادری (۲۰۰۲) به این زبان سخن می گویند.[۷]
اگرچه اغلب از شاخه گویشهای جنوبی کردی طبقه بندی شده است،[۸][۹][۱۰][۱۱] اتنولوگ آن را یک زیرشاخه چهارم کردی طبقه بندی می کند.[۱۲] همچنین برخی آن را مرتبط با لری[۱۲] و برخی آن را زبانی مابین کردی و لری نامیده اند.
محتویات [نمایش]
تبارشناسی [ویرایش]
منابع گوناگون نظرهای گوناگونی را در مورد تبار زبانی لکی ارائه می دهند. چنین به نظر می رسد که روند اخذ هویت کردی که از سده ها پیش مردم گوران مناطق اردلان (به مرکزیت سنندج) و سرزمین کرمانشاه در بر گرفت،[۱۳] در منطقه لک نشین تکمیل نشده و باعث مناقشه آمیز بودن موضوع تعلق قومیتی لک ها شده است. نتیجتا چنین به نظر می رسد که لکی از هر دو زبان کردی تبار و لری تبار عناصری داراست.[۱۳]
نظریه کردی تبار [ویرایش]
لهجه های جنوبی کردی یا (جنوب شرقی) شامل تعداد زیادی لهجه های منفرد و متفاوت[۱۴] نظیر (کرمانشاهی، کلهری، سنجابی، لکی [۱۵][۱۶] فیلی[۱۷][۱۸]) در استانهای کرمانشاه، کردستان، ایلام و لرستان در غرب ایران و نیز در شرق عراق می باشند.[۱۹]
دانشنامه بریتانیکا لکی را لهجه ای از زبان کردی نام می برد.[۲۰] و شماری دیگر از منابع نیز لکی را در شاخه زبان های کردی از شاخه زبان های ایرانی تبار غربی قرار داده اند.[۲۱][۲۲][۲۳][۲۴][۲۵][۲۶][۲۷] [۷][۲۸][۲۹] در کتاب "دائرةالمعارف اسلام" آمده است که: در لرستان (منظور ایالت قدیمی لرستان است) برخی اقوام کرد (قبایل لک در شمال و همچنین در بین فیلی ها، ایل محکی) زندگی می کنند.[۳۰]
دهخدا در مورد لک ها و لهجه لکی می نویسد: کردهای لکی در لرستان ساکن و خوش هیکل و تنومندند. رنگ آنها گندمی و مویشان سیاه یا خرمایی تیره است. لهجه لکی؛ لهجه ای از زبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند.[۳۱] دایره المعارف بزرگ اسلامی نیز، لکی را لهجه ای از زبان کردی دانسته است؛ [۳۲] زبانشناس کانادایی آنونبی نیز در مورد لکی نوشته است که نظر فتاح را قبول دارد که لکی را در میان زبان های کردی طبقه بندی کرده است.[۳۳]
به گفته یکی از منابع، ترکیب و واژه های لکی به طور گسترده ای به لری، که خود یکی از زبان های فارسی تبار و زیرشاخه زبان های جنوب غربی-ایرانی است، تغییر کرده اند. ولی ساختار اصلی دستوری و افعال لکی «همانند دیگر لهجه های کردی» در زمره زبان های شمال غربی ایرانی قرار می گیرد. این ارتباط همچنین با مشاهده بقایای ساختار کنایی (ارگاتیو) در لکی که یک عیار زبان کردی[نیازمند منبع] است تصدیق می شود. بنابراین اصولاً زبان لکی شبیه به کردی و از لری متفاوت است.[۳۴][۳۵] با این وجود کردی کرمانشاهی از گویش های جنوبی کردی که مجاور با لکی است، خود ساختار ارگاتیو ندارد.
نظریه لری تبار [ویرایش]
۷۰ درصد واژگان لکی با زبان فارسی مشترک است. ۷۸ درصد با لری خرم آبادی و ۶۹ درصد با لری شمالی.[۳۶] لک های پیشکوه قویاً خود را لر می دانند و لک های پشتکوه پیوندهای قوی فرهنگی هم با لرها و هم با کردها نشان می دهند.[۳۷]
برخی منابع لکی را در پیوستار تدریجی فارسی-لری-گورانی در میان لری و گورانی قرار داده ولی همانندی های آن بیشتر به سمت لری می دانند.[۳۸][۳۹][۴۰] برخی زبان شناسان هم لکی را کاملاً در دستهٔ لری طبقه بندی کرده اند.[۴۱]
زین العابدین شیروانی نویسنده کتاب تاریخی بستان السیاحه در سدهٔ نوزدهم، لک ها به عنوان یکی از ایل های لر می نامد.[۴۲] در دوران معاصر نیز ح. ایزدپناه نویسنده فرهنگ لکی، کرد دانستن لک ها را یک «سوءتفاهم» و ناشی از استفاده واژه کرد از قدیم در معنی مردمان کوچ نشین ایرانی تبار در سراسر منطقه می داند.[۴۳]
در لرستان جایگزینی زبانی به سوی لری در میان گویشوران لکی در جریان است و گویشوران لری نیز به نوبه خود گرایش به استفاده بیشتر از فارسی معیار دارند.[۴۴]
محل زندگی گویشوران [ویرایش]
محل زندگی گویشوران لکی
حوزه گسترش گویش لکی عبارت است از:[۴۵]
۱- بخش چغلوندی یا هرو در شرق لرستان با ایل بزرگ بیرانوند.
۲- شهرستان سلسله یا الشتر در شمال شرقی.
۳- شهرستان دلفان یا نورآباد لرستان در شمال غربی.
۴- شهرستان کوهدشت در غرب لرستان با طایفه هایی همچون آزادبخت، اتیوند، اولادقباد، گراوند و شاهیوند و بخش رومشگان در جنوب کوهدشت با طوایف امرایی، پادروند.
۵- شرق استان های کرمانشاه و کردستان و ایلام مانند شهرهای هرسین، دینور و دره شهر.
۶- جنوب استان همدان
۷- بخش هایی دیگر از طوایف لک در کردستان عراق، کرکوک و خانقین سکونت دارند. در کردستان عراق تعداد گویشوران لک بیشتر از ایران است.[۴۶]
۸- گروههای زیادی از لکها در طول تاریخ از مناطق خود کوچانده و تبعید شده اند از جمله گروهی که ساکن شمال ایران هستند و به کردهای تبعیدی معروفند و گروهی دیگر که توسط عثمانیها به اطراف آنکارا(شهر هایمانا یا هیمنا) کوچانده شدند به لکهای "شیخ بزینی" یا کردهای هیمنه ای معروفند که هنوز فرهنگ و هویت خود را کمابیش حفظ کرده اند.
معمولاً لک های کنگاور، صحنه، هرسین، کاکاوند، دلفان و لک های جنوب (نورآباد، کوهدشت) لر دانسته می شوند.
در تاریخ های گذشتگان از جمله تاریخ گزیده نوشته حمدالله مستوفی از شانزده ولایت به عنوان کردستان یاد شده است. حمدالله مستوفی در سال ۷۴۰ هجری نخستین کسی بود که اسم کردستان و شانزده ولایت آن را آورده است:
کردستان و آن شانزده ولایت است و حدودش به ولایات عرب و خوزستان و عراق عجم و اذربایجان و دیاربکر پیوسته است. آلانی، الیشتر، بهار، خفتیان، دربند، تاج خاتون، دربند رنگی، دزبیل، دینور، سلطان اباد، چمچمال، شهر زور, کرمانشاه (قرمیسین) هرسین، وسطام.[۴۷]
در اسناد تاریخی قرن شانزده ...

پیشنهاد شما درباره معنی لکینام نویسی   |   ورود
معنی لکی
کلمه : لکی
اشتباه تایپی : g;d
آوا : laki
نقش : اسم
عکس لکی : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با لکی در گوگلآیا معنی لکی مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 94% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
نرم افزاری مریم
فروشگاه آنالی