برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1300 100 1

لیختن اشتاین

لیختن اشتاین در دانشنامه ویکی پدیا

لیختن اشتاین
مختصات: ۴۷°۰۸٫۵′ شمالی ۹°۳۱٫۴′ شرقی / ۴۷٫۱۴۱۷°شمالی ۹٫۵۲۳۳°شرقی / 47.1417; 9.5233
روگل
شلنبرگ
گامپرین
اشن
ماورن
لیختن اشتاین (به آلمانی: Liechtenstein) با نام رسمی شاهزاده نشین لیختن اشتاین (به آلمانی: Fürstentum Liechtenstein) سومین کشور کوچک در اروپا است.
پایتخت آن شهر فادوتس است. زبان رسمی لیختن اشتاین آلمانی، مساحت آن ۱۶۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۳۷ هزار نفر است. واحد پول این کشور فرانک سوئیس با جزء (راپن) نام دارد.
لیختن اشتاین یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان را دارد. صنعت گردشگری، بانکداری و تولیدات (ابزار دقیق صنعتی) همگی با اهمیت است و صادرات این کشور را بیشتر فراورده های دندانپزشکی و ماشین آلات تشکیل می دهند. لیختن اشتاین در سازمان ملل متحد، شورای اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، و اتحادیه بازرگانی آزاد اروپا عضویت دارد. میزان با سوادی در آن ۱۰۰٪ است.
عکس لیختن اشتاین
اتحادیه فوتبال لیختن اشتاین (آلمانی: Liechtensteiner Fussballverband) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور لیختن اشتاین است.
تیم ملی فوتبال لیختن اشتاین
این اتحادیه که در ۱۹۳۴ تأسیس شده عضو یوفا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر فادوتس است.
مسابقات جام حذفی فوتبال لیختن اشتاین زیر نظر این اتحادیه برگزار می شود.
با توجه به آمار سال ۲۰۰۹ مرکز تحقیقات پیو حدود ۲۰۰۰ نفر مسلمان در لیختن اشتاین سکونت می کنند که حدود ۴٫۸ درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می دهند. «جنبش احمدیه اسلام در سوئیس و لیختن اشتاین» مرکز رسمی مسلمانان این کشور می باشد.
اسلام
اقتصاد لیختن اشتاین ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لیختن اشتاین در دانشنامه آزاد پارسی

لِیخْتِن اشتاین (Liechtenstein)
لِیخْتِن اشتاین
لِیخْتِن اشتاین
موقعیت. کشور شاهزاده نشین لیختن اشتاین در اروپای مرکزی، در ساحل شرقی راین علیا و بین کشورهای سوئیس در غرب و جنوب و اتریش در شرق جای دارد. مساحت این کشور ۱۶۰ کیلومتر مربع است و پایتخت آن شهر فادوتس است.سیمای طبیعی. کشور لیختن ا شتاین نوار نسبتاً باریک و طویلی در ساحل راست رود راین است. درازای آن از شمال به جنوب در حدود ۲۵ کیلومتر و میانگین پهنای آن۶.۵ کیلومتر است. رود راین مرز غربی آن را تشکیل می دهد و جلگۀ آبرفتی راین بخش های شمالی و غربی آن را پدید می آورد. نواحی شرقی آن را کوه پایه های آلپ فراگرفته که با رودخانۀ سامینا مشروب می شود. قله های برف پوش آلپ با ارتفاع حداکثر ۲,۶۲۳ متر، (کوه گراوسپیتز) در مرز جنوبی آن قرار دارند. اقلیم لیختن ا شتاین معتدل پرباران است و اختلاف قابل توجه دما و رطوبت بین نواحی مرتفع و اراضی کم ارتفاع و دره ها از ویژگی های آن است. کوه های این کشور در تابستان ها از ابر و مه پوشیده شده و دره ها و نواحی فرودست آن از هوای صاف و آفتابی و گرم بهره مند است؛ برعکس زمستان ها، در حالی که ابر و مه و سرما دره ها را فراگرفته است، قلل کوه ها در پرتو آفتاب و هوای صاف می درخشند و منظرۀ زیبایی را پدید می آورند. دمای میانگین سالانۀ شهر فادوتس (پایتخت) در دی ماه صفر درجۀ سانتی گراد، در تیرماه بیست درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۱,۰۹۰ میلی متر است. مردم لیختن ا شتاین آلمانی تبار و آلمانی زبان اند و مهم ترین شهرهای آن عبارت اند از فادوتس، بالزِرس، و شان.
اقتصاد. در ۱۹۲۱، زمانی که لیختن ا شتاین واحد پول خود را به فرانک سوئیس تبدیل کرد، اقتصاد آن به سرعت رو به رشد و ترقی نهاد و به یکی از مراکز مهم بانکداری اروپا مبدل شد. مالیات کم از یک سو و قابلیت و اعتماد و قوانین تأمینی شایان توجه، بانک های لیختن ا شتاین را به مرکز مالی مهم و قابل اعتماد اروپا تبدیل کرده است. بیشتر ساکنان این کشور تا ۱۹۳۰ به کشاورزی اشتغال داشتند؛ حال آن که امروز از هر ۴۰ نفر لیختن اشتاینی فقط یک نفر به کشاورزی مشغول است و در عین حال کشتزارهای آن با یاری روش های نوین به یکی از مدرن ترین مزارع جهان مبدل شده و گله داری و تولید لبنیات نیز پابه پای کشاورزی سیر ترقی پیموده است و جایگاه مهمی دا ...

نقل قول های لیختن اشتاین

لیختن اشتاین با نام رسمی شاهزاده نشین لیختن اشتاین، کشورکی دوسر-خشکی فراگرفتهٔ آلمانی زبان در منطقهٔ اروپای مرکزی است.
• «پرچم : پرچم لیختن اشتاین هم می تواند به صورت افقی و هم به صورت عمودی آویخته شود. نوار آبی بالای نوار قرمز قرار می گیرد و در گوشهٔ زمینهٔ آبی آن تاجی قرار دارد که بالای آن یک صلیب وجود دارد. این پرچم در سال ۱۹۲۱ پذیرفته شده و در سال ۱۹۳۷ علامت تاج زرد رنگ بدان افزوده شد تا با پرچم آن هنگامِ هائی تی اشتباه نشود.رنگ آبی در این پرچم نشانهٔ رنگ آبی آسمان و رنگ قرمز نشانهٔ آتش اجاق است. وجود تاج در پرچم این کشور، نشانهٔ علاقهٔ مردم آن به ملکه کشور شان ذکر شده است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با لیختن اشتاین

لیختن اشتاین در جدول کلمات

لیختن اشتاین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لیختن اشتاین   • مفهوم لیختن اشتاین   • تعریف لیختن اشتاین   • معرفی لیختن اشتاین   • لیختن اشتاین چیست   • لیختن اشتاین یعنی چی   • لیختن اشتاین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لیختن اشتاین
کلمه : لیختن اشتاین
اشتباه تایپی : gdojk hajhdk
عکس لیختن اشتاین : در گوگل

آیا معنی لیختن اشتاین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )