انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1061 100 1

لیختن اشتاین

لیختن اشتاین در دانشنامه ویکی پدیا

لیختن اشتاین
مختصات: ۴۷°۰۸٫۵′ شمالی ۹°۳۱٫۴′ شرقی / ۴۷٫۱۴۱۷°شمالی ۹٫۵۲۳۳°شرقی / 47.1417; 9.5233
روگل
شلنبرگ
گامپرین
اشن
ماورن
لیختن اشتاین (به آلمانی: Liechtenstein) با نام رسمی شاهزاده نشین لیختن اشتاین (به آلمانی: Fürstentum Liechtenstein) سومین کشور کوچک در اروپا است.
پایتخت آن شهر فادوتس است. زبان رسمی لیختن اشتاین آلمانی، مساحت آن ۱۶۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۳۷ هزار نفر است. واحد پول این کشور فرانک سوئیس با جزء (راپن) نام دارد.
لیختن اشتاین یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان را دارد. صنعت گردشگری، بانکداری و تولیدات (ابزار دقیق صنعتی) همگی با اهمیت است و صادرات این کشور را بیشتر فراورده های دندانپزشکی و ماشین آلات تشکیل می دهند. لیختن اشتاین در سازمان ملل متحد، شورای اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، و اتحادیه بازرگانی آزاد اروپا عضویت دارد. میزان با سوادی در آن ۱۰۰٪ است.
عکس لیختن اشتاین
اتحادیه فوتبال لیختن اشتاین (آلمانی: Liechtensteiner Fussballverband) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور لیختن اشتاین است.
تیم ملی فوتبال لیختن اشتاین
این اتحادیه که در ۱۹۳۴ تأسیس شده عضو یوفا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر فادوتس است.
مسابقات جام حذفی فوتبال لیختن اشتاین زیر نظر این اتحادیه برگزار می شود.
با توجه به آمار سال ۲۰۰۹ مرکز تحقیقات پیو حدود ۲۰۰۰ نفر مسلمان در لیختن اشتاین سکونت می کنند که حدود ۴٫۸ درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می دهند. «جنبش احمدیه اسلام در سوئیس و لیختن اشتاین» مرکز رسمی مسلمانان این کشور می باشد.
اسلام
اقتصاد لیختن اشتاین یک اقتصاد ترکیبی و متنوع است. سیستم نظارتی مؤثر و کارآمد آن باعث رشد مؤثر بانکداری در آن شده است. میزان مالیات رقابتی به نسبت کشورهای دیگر اروپا، قانون کاری که اجازه تغییرات را می دهد و همچنین ثبات سیاسی و اجتماعی روی هم رفته بر قدرت رقابت اقتصادی لیختن اشتاین افزوده است.
پرچم لیختن اشتاین برای اولین بار در ۰۱۹۳۷-۰۶-۲۴ ۲۴ ژوئن ۱۹۳۷ به رسمیت شناخته شد.به عنوان پرچم غیر نظامی و پرچم استان شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۳:۵ می باشد.این پرچم دارای دو نوار قرمز و آبی تشکیل شده است.
لیختن اشتاین
کشورهای جهان
فهرست سرودهای ملی کشورها
فهرست شعارهای ملی
ویکی پدیای انگلیسی
تیم ملی فوتبال لیختن اشتاین یک تیم فوتبال بین المللی است که به نمایندگی از کشور لیختن اشتاین به میدان می رود. این تیم زیر نظر فدراسیون فوتبال لیختن اشتاین فعالیت می کند. اولین بازی این تیم یک بازی دوستانه با مالت بود که در سال ۱۹۸۱ در شهر سئول برگزار شده و در نهایت دو تیم به تساوی ۱ - ۱ دست یافتند. اولین بازی رسمی این تیم دو سال بعد در مقابل سوئیس انجام شد که به باخت ۱ - ۰ این تیم انجامید. بهترین نتیجه تیم لیختن اشتاین برد ۴ - ۰ برابر لوکزامبورگ در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۰۶ در تاریخ ۱۳ اکتبر ۲۰۰۴ بوده که این برد اولین برد خارج از خانه و همچنین اولین برد این تیم در مسابقات انتخابی جام جهانی می باشد. سنگین ترین شکست تیم لیختن اشتاین در سال ۱۹۹۶ در جریان مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۹۹۸ بوده که این تیم با نتیجه ۱۱ - ۱ از مقدونیه شکست خورد.
لیختن اشتاین سومین کشور کوچک در اروپا است. این کشور در مرکز اروپا قرار دارد و از شرق و شمال توسط اتریش و از غرب و جنوب توسط سوئیس احاطه شده است. کوه های آلپ در شرق این شاهزاده نشین قرار دارد. غرب کشور متشکل از جلگهٔ سیلابی رود راین است. رودهای مهم آن راین و سامینا و بلندترین نقطه آن گروز پیتز است که ۲۵۹۹ متر ارتفاع داردو این کشور آب و هوای آلپی معتدل دارد البته دارای زمستان هایی بسیار سرد و تابستانهایی خنک است. پایتخت لیختن اشتاین فادوتس است اما بزرگ ترین شهر این کشور، شان با ۵ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت می باشد. حکومت این کشور پادشاهی مشروطه و حاکم آن یک شاهزاده است. ۲۵ عضو لندستگ (پارلمان) تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رأی تمامی افراد بالغ برای مدت چهار سال انتخاب می شوند. لندستگ ۵ نفر از جمله نخست وزیر را به عنوان کمیتهٔ ملی (کابینه) انتخاب می کند. نخست وزیر رسماً از سوی شاهزاده گمارده می شود. احزاب مهم سیاسی لیختن اشتاین عبارتند از اتحاد میهنی، حزب شهروند مترقی و حزب لیست آزاد (سبز).
روگل
شلنبرگ
گامپرین
اشن
ماورن
کشور لیختن اشتاین به ۱۱ شهرستان تقسیم شده است که بیشتر آن ها تنها از یک شهر تشکیل شده است. ۵ شهرستان لیختن اشتاین در شمال کشور قرار گرفته اند ناحیه انتخاباتی اونترلاند را تشکیل می دهند و ۶ شهرستان باقیمانده بخش انتخاباتی اوبرلاند را.
بخش انتخاباتی اونترلاند:
بخش انتخاباتی اوبرلاند:
دین در لیختن اشتاین عمدتاً کاتولیک رومی وپروتستاناست. باقی مردم معمولاً یا دین نداردند یا پیرو سایر فرقه های مسیحی یا اسلام هستند. جمعیت کوچک مسلمانان این کشور عمدتاً از مهاجران کشورهایی مانند بوسنی و هرزگوین، صربستانو ترکیه هستند.
رادار لیختن اشتاین (انگلیسی: Lichtenstein radar) یکی از نخستین رادارهای هواپایه ای بود که در اختیار نیروی هوایی آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم قرار گرفت و برای اولین بار منحصرا برای رهگیری هوایی به کار گرفته شد. این رادار توسط شرکت تلفن کن آلمان تولید شد و حداقل چهار گونه ی FuG 202 B/C، FuG 212 C-1، FuG 220 SN-2 و نیز مدل به ندرت استفاده شده ی FuG 228 SN-3 داشت (FuG مخفف واژه ی آلمانی Funk-Gerät به معنای ست رادیویی است). از این رادار به طور گسترده روی جنگنده های شبانه آلمان در زمان جنگ استفاده شد.
در بالادست راین جوان (Oben am jungen Rhein) سرود ملی کشور لیختن اشتاین است که در سال ۱۹۲۰ رسمیت یافت. در سال ۱۹۶۳ این سرود کوتاه شده و ارجاعاتی که در آن به آلمان شده بود حذف شد.
Oben am jungen Rhein Lehnet sich Liechtenstein An Alpenhöh′n. Dies liebe Heimatland, Das teure Vaterland Hat Gottes weise Hand Für uns erseh′n.
در بالادست راین جوان لیختن اشتاین آرمیده است برفراز بلندی های آلپ این زادبوم گرامی این میهن عزیز به دستان فرزانه خداوند بهر ما برگزیده شد
ویکی پدیای انگلیسی.
قلمرو شاهنشاهی لیختن اشتاین، به یازده منطقه شهری (Gemeinden – مفرد کلمه Gemeinde) تقسیم می شود. که بیشتر آن ها تنها از یک شهرک تشکیل شده اند. پنج مورد از این Gemeindeها، به منطقهٔ انتخاباتی آنترلند (سرزمین های پایین دست) و باقی مانده به اوبرلند (سرزمین های بالادست) مربوط می شود.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لیختن اشتاین در دانشنامه آزاد پارسی

لِیخْتِن اشتاین (Liechtenstein)
لِیخْتِن اشتاین
لِیخْتِن اشتاین
موقعیت. کشور شاهزاده نشین لیختن اشتاین در اروپای مرکزی، در ساحل شرقی راین علیا و بین کشورهای سوئیس در غرب و جنوب و اتریش در شرق جای دارد. مساحت این کشور ۱۶۰ کیلومتر مربع است و پایتخت آن شهر فادوتس است.سیمای طبیعی. کشور لیختن ا شتاین نوار نسبتاً باریک و طویلی در ساحل راست رود راین است. درازای آن از شمال به جنوب در حدود ۲۵ کیلومتر و میانگین پهنای آن۶.۵ کیلومتر است. رود راین مرز غربی آن را تشکیل می دهد و جلگۀ آبرفتی راین بخش های شمالی و غربی آن را پدید می آورد. نواحی شرقی آن را کوه پایه های آلپ فراگرفته که با رودخانۀ سامینا مشروب می شود. قله های برف پوش آلپ با ارتفاع حداکثر ۲,۶۲۳ متر، (کوه گراوسپیتز) در مرز جنوبی آن قرار دارند. اقلیم لیختن ا شتاین معتدل پرباران است و اختلاف قابل توجه دما و رطوبت بین نواحی مرتفع و اراضی کم ارتفاع و دره ها از ویژگی های آن است. کوه های این کشور در تابستان ها از ابر و مه پوشیده شده و دره ها و نواحی فرودست آن از هوای صاف و آفتابی و گرم بهره مند است؛ برعکس زمستان ها، در حالی که ابر و مه و سرما دره ها را فراگرفته است، قلل کوه ها در پرتو آفتاب و هوای صاف می درخشند و منظرۀ زیبایی را پدید می آورند. دمای میانگین سالانۀ شهر فادوتس (پایتخت) در دی ماه صفر درجۀ سانتی گراد، در تیرماه بیست درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۱,۰۹۰ میلی متر است. مردم لیختن ا شتاین آلمانی تبار و آلمانی زبان اند و مهم ترین شهرهای آن عبارت اند از فادوتس، بالزِرس، و شان.
اقتصاد. در ۱۹۲۱، زمانی که لیختن ا شتاین واحد پول خود را به فرانک سوئیس تبدیل کرد، اقتصاد آن به سرعت رو به رشد و ترقی نهاد و به یکی از مراکز مهم بانکداری اروپا مبدل شد. مالیات کم از یک سو و قابلیت و اعتماد و قوانین تأمینی شایان توجه، بانک های لیختن ا شتاین را به مرکز مالی مهم و قابل اعتماد اروپا تبدیل کرده است. بیشتر ساکنان این کشور تا ۱۹۳۰ به کشاورزی اشتغال داشتند؛ حال آن که امروز از هر ۴۰ نفر لیختن اشتاینی فقط یک نفر به کشاورزی مشغول است و در عین حال کشتزارهای آن با یاری روش های نوین به یکی از مدرن ترین مزارع جهان مبدل شده و گله داری و تولید لبنیات نیز پابه پای کشاورزی سیر ترقی پیموده است و جایگاه مهمی دارد. لیختن اشتاین فاقد مواد اولیه و سوخت است و ناگزیر مواد مزبور را از خارج وارد می کند؛ به همین سبب صنایع سنگین ندارد و آلودگی محیط زیست آن کم است. در عوض، صنایع سبک آن از موقعیت ممتازی برخوردار است. نساجی، سرامیک، تولید پیچ و مهره های فولادی، ابزارهای دقیق، غذاهای کنسروشده، دارو، و وسایل گرمازا و سرمازا بخشی از فعالیت های صنعتی این کشور را تشکیل می دهند. ظرفیت بالای کارخانه ها و کارگاه های صنعتی موجب جذب کارگران و کارشناسان بسیاری به ویژه از کشورهای اتریش، آلمان، ایتالیا و اسپانیا شده است.
حکومت و سیاست. لیختن اشتاین دارای حکومت سلطنتی مشروطۀ چندحزبی با یک مجلس قانون گذاری است. مجلس این کشور، با نام لاندتاگ، ۲۵ عضو دارد که مردم اعضای آن را برای چهار سال انتخاب می کنند، و رهبر حزب اکثریت سِمت نخست وزیری و تشکیل هیئت دولت را برعهده دارد. لیختن اشتاین فاقد ارتش است، ولی در مواقع ضروری همۀ مردان بالاتر از پانزده سال و کمتر از ۶۰ سال به زیر پرچم احضار می شوند و به همین سبب هزینۀ دفاعی آن برابر صفر است.
مردم و تاریخ. جمعیت لیختن ا شتاین حدود ۳۶,۱۵۷ نفر است (۲۰۱۱) و تراکم نسبی آن به ۲۲۶ نفر در کیلومتر مربع می رسد. ۶۴ درصد از مردم این کشور را لیختن ا شتاینی ها تشکیل می دهند و۸۷.۵ درصد از آنان کاتولیک اند. هیچ یک از شهرهای لیختن ا شتاین جمعیتی بالاتر از ۵هزار نفر ندارد و به همین علت بیشتر مردم این کشور روستانشین اند. زبان رسمی آنان آلمانی است. این کشور در ۱۳۴۲م به استقلال رسید. در آن سال کنت هارتمن فرمانروایی فادوتس را برعهده گرفت و رفته رفته بر وسعت قلمرو خود افزود و در ۱۴۳۴م به مرز کنونی رسید. در ۲۳ ژانویۀ ۱۷۱۹ امپراتور شارل ششم فرمان تشکیل شاهزاده نشین لیختن اشتاین را صادر کرد. این سرزمین در جنگ های ناپلئون به تصرف فرانسه درآمد و در ۱۸۶۶ ضمیمۀ امپراتوری اتریش شد. با پایان یافتن جنگ جهانی اول و سقوط امپراتوری اتریش، لیختن ا شتاین دوباره استقلال خود را به دست آورد. مسئولان این کشور در ۱۹۲۱ فرانک سوئیس را به منزلۀ پول رایج به رسمیت شناختند و امور پستی و گمرکی خود را به سوئیس واگذار کردند. این کشور پس از جنگ جهانی دوم به سرعت رو به ترقی نهاد و در ردیف پیشرفته ترین کشورهای اروپا جای گرفت.

نقل قول های لیختن اشتاین

لیختن اشتاین با نام رسمی شاهزاده نشین لیختن اشتاین، کشورکی دوسر-خشکی فراگرفتهٔ آلمانی زبان در منطقهٔ اروپای مرکزی است.
• «پرچم : پرچم لیختن اشتاین هم می تواند به صورت افقی و هم به صورت عمودی آویخته شود. نوار آبی بالای نوار قرمز قرار می گیرد و در گوشهٔ زمینهٔ آبی آن تاجی قرار دارد که بالای آن یک صلیب وجود دارد. این پرچم در سال ۱۹۲۱ پذیرفته شده و در سال ۱۹۳۷ علامت تاج زرد رنگ بدان افزوده شد تا با پرچم آن هنگامِ هائی تی اشتباه نشود.رنگ آبی در این پرچم نشانهٔ رنگ آبی آسمان و رنگ قرمز نشانهٔ آتش اجاق است. وجود تاج در پرچم این کشور، نشانهٔ علاقهٔ مردم آن به ملکه کشور شان ذکر شده است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با لیختن اشتاین

لیختن اشتاین در جدول کلمات

لیختن اشتاین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لیختن اشتاین   • مفهوم لیختن اشتاین   • تعریف لیختن اشتاین   • معرفی لیختن اشتاین   • لیختن اشتاین چیست   • لیختن اشتاین یعنی چی   • لیختن اشتاین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لیختن اشتاین
کلمه : لیختن اشتاین
اشتباه تایپی : gdojk hajhdk
عکس لیختن اشتاین : در گوگل


آیا معنی لیختن اشتاین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )