انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1088 100 1

لیسبون

/lisbun/

معنی لیسبون به فارسی

لیسبون
پرتقا پایتخت و بندر مهم کشور پرتقال در مصب رود [ تاج ] در کنار اقیانوس اطلس ۸۲۹/٠٠٠ سکنه . مرکز بازرگانی و صنایع . کتابخانه ها و موزه ها کاخها و کلیساهای قدیمی . این شهر بسال ۱۷۷۵ م . بر اثر زلزله خراب شد و دوباره از روی نقشه منظمی بوسیله [ پومبال ] از نو ساخته شد .

لیسبون در دانشنامه ویکی پدیا

لیسبون
لیسبون (به پرتغالی: Lisboa) پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور پرتغال و نیز مرکز ناحیهٔ لیسبون است. این شهر که شهری مدرن و مبتنی بر اصول شهرسازی محسوب می شود، وسعت بسیاری داشته و حدود ۳٬۳۴۰٬۰۰۰ نفر ساکن آن هستند که از این تعداد ۵۶۴٬۴۷۷ نفر در مرکز شهر و حدود ۲٬۸۰۰٬۰۰۰ نفر در پیرامون آن ساکن شده اند. امروزه لیسبون از لحاظ مختلف اهمیت فراوانی یافته و به عنوان دومین قطب اقتصادی در شبه جزیرهٔ ایبری پس از مادرید مطرح می شود. این شهر بیش ترین ثروت کشور پرتغال را در خود ذخیره کرده و از شهرهای مهم اتحادیهٔ اروپا محسوب می شود؛ به طوری که ۴۵ درصد از کل تولیدات کشور به این ناحیه اختصاص دارد. شهر لیسبون قطب سیاسی پرتغال بوده و دولت این کشور در این شهر مستقر شده است.
الکساندر اونیل (شاعر و نویسنده).
آملیا رودریقویس (خواننده).
آنتونیو گوتررس (نخست وزیر پیشین پرتغال).
آنتونیو ویرا (عضو انجمن عیسی).
پائولا رگو (نقاش و مخترع دستگاه پرینت).
پاپ جان اکس اکس آی.
جاز مانوئل دوراو بارروسو (رئیس کمیسیون اروپا).
جورج سامپایو (رئیس جمهور پیشین پرتغال و شهردار پیشین لیسبون).
ریچارد ویلیام چورچ.
ساینت آنتونی لیسبونی.
فرانسیسکو د آلمدیا (فرماندهٔ پرتغالی و نخستین نایب السلطنهٔ پرتغالی هند).
فرناندو پسسوآ (شاعر و نویسنده).
کاترین براگانزا (دوست ملکهٔ پیشین انگلند).
ماریو سوارس (سیاست مدار).
ماریو کسارینی (شاعر).
لیسبون از ۲۰۵ سال پیش از میلاد تحت حاکمیت امپراتوری روم بود. ژولیوس سزار این شهر را «شهر فراخوانده» نام نهاد و در تقویم جولیا نام آن را «اولیس سیپو» نوشتند. از سدهٔ پنجم تا هشتم پس از میلاد، قبیله ای آلمانی تبار لیسبون و نواحی پیرامونی آن را تحت سلطهٔ خود درآورد تا این که در سال ۱۱۴۷ کشورهای شرکت کننده در جنگ های صلیبی تحت فرماندهی آفونسو هنری قویس، این شهر را به عنوان شهری مسیحی فتح نمودند. پس از فتح لیسبون به دست مسیحیان، این شهر ثروت بسیاری را صاحب شد و به عنوان قطب اقتصادی و فرهنگی پرتغال شناخته شد. البته اکثر کشورها مدت ها لیسبون را به طور رسمی به پایتختی پرتغال نپذیرفتند و در هیچ کتابی نام این شهر را تحت عنوان پایتخت ذکر نکردند. لیسبون پس از این که پایتختی کشور را برعهده گرفت، مطابق قوانینی که به تصویب مجلس رسید، با شیوه ای نوین و اصولی ساخته شد.
در طی جنگ جهانی دوم شهر لیسبون دروازه بی طرف راه های دریایی و هوایی به قاره اروپا بود. لیسبون هم، مانند بسیاری از شهرهای کهن سال اروپایی، بخش های کهنه و نو دارد. قسمت کهنه شهر، بر تپه های نزدیک رود تژو است و خیابان های باریک و پیچاپیچ آن در دامنه سراشیب تپه ها پله می خورد و بالا می رود. خانه های سنگی و کهنسال این بخش با رنگ های روشن در و دیوار و جعبه های گُلی در کنار پنجره ها قرار داده اند، تزیین شده اند. بخش نو شهر، خیابان های وسیع و ساختمان های امروزی دارند.
از نمایندگی های اتحادیهٔ اروپا در لیسبون می توان به مرکز دیدبانی اروپا برای دارو و داروی اعتیاد (EMCDDA) و نمایندگی امنیت ساحلی اروپا (EMSA) اشاره کرد. همچنین انجمن کشورهای پرتغالی زبان (CPLP) نیز در این شهر قرار گرفته است. روز تعطیل شهرداری لیسبون ۱۳ ژوئن می باشد.
عکس لیسبون
لیسبون ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
ناحیه لیسبون
لیسبون
لیسبون (به انگلیسی: Lisbon) شهری در ایالت آیووا کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۲٬۱۵۲ نفر بوده است. نقشه ی این شهر در سال ۱۸۵۱ کشیده شده است.
فهرست شهرهای آیووا
موقعیت جغرافیایی شهرها و مناطق اطراف به شرح زیر است:
لیسبون جدید، ویسکانسین (به انگلیسی: New Lisbon) شهری در شهرستان جونوا ایالت ویسکانسین است که در سال ۱۸۸۹ بنیان گذاری شده است. این شهر طبق سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی ۲٬۵۵۴ نفر جمعیت داشته است.
فهرست شهرهای ویسکانسین
لیسبون(به انگلیسی: Lisbon) شهری در ایالت داکوتای شمالی کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۲٬۱۵۴ نفر بوده است.
فهرست شهرهای داکوتای شمالی
لیسبون (به انگلیسی: Lisbon) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان لیک، فلوریدا واقع شده است. لیسبون ۵٫۲ کیلومتر مربع مساحت و ۲۷۳ نفر جمعیت دارد و ۲۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
لیسبون (به انگلیسی: Lisbon) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در مریلند واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
آبشار لیسبون(به آفریکانس: Lisbonwaterval))بلندترین آبشار در استان امبومالانجا درکشورآفریقای جنوبی است. و بلندترین ریزشگاه آن ۹۴ متر ارتفاع دارد. این آبشار به جنگل پنجرهٔ خدا و بسیاری از آبشارهای دیگر در استان امبومالانجا مانند آبشار برلین و آبشار مک-مک راه دارد. حوضهٔ آبریز این آبشار، رود لیسبون در شهر گراسکاپ (جادهR352) است.این آبشار در مسیر پانورما قرار دارد. این آبشار به نام لیسبون پاییتخت کشور پرتغال نام گذاری شده است.
اس اس لیسبون ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اس اس لیسبون (۱۸۷۴)
اس اس لیسبون (۱۹۱۵)
اس اس لیسبون (۱۹۲۳)
ام وی لیسبون (به انگلیسی: MV Lisboa) یک کشتی است.
باغ وحش لیسبون (به پرتغالی: Jardim Zoologico de Lisboa) یک باغ وحش در لیسبون، پرتغال است. این بنا در سال ۱۸۸۴ گشایش یافت که حاصل تلاش های دکتر ون دل لان مالک بزرگترین پرورشگاه پرندگان در پرتغال که با حمایت از بنتو د سوزا، سوزا مارتینز و می فیگورا همراه بود. در سال ۱۹۰۵ باغ وحش به محل فعلی خود در لیسبون منتقل شد. حدود ۲٬۰۰۰ حیوان از بیش از ۳۰۰ گونه نشان داده شده است:
پستانداران ۱۱۴ حیوان
پرنده ۱۵۷ حیوان
خزندگان ۵۶ حیوان
دوزیستان و بندپایان ۵ حیوان
ماموریت باغ وحش لیسبون شامل حفظ و پرورش گونه های در معرض خطر و همچنین تحقیقات علمی و فعالیت های آموزشی و تفریحی است. حدود ۸۰۰٬۰۰۰ نفر سالانه به این باغ وحش می روند.
پیمان لیسبون که از آن به عنوان معاهده اصلاحات نیز یاد می شود یک موافقت نامه بین المللی است که در ۱۳ دسامبر ۲۰۰۷ (میلادی) امضا شد و توسط آن فعالیت های اتحادیه اروپا تغییر خواهد کرد. این پیمان هنوز توسط همه اعضا تصویب نشده است، تصویب همه اعضا برای عملی شدن این پیمان مورد نیاز است.
این پیمان اصلاحیه ای بر قانون اساسی پیشین اروپاست . از جمله قوانین جدید حذف زبان، پول، پرچم و سرود مشترک دانست. همچنین به منظور تقویت روابط و سیاست خارجی اروپا، یک پست نماینده عالی امور خارجه با کارکردهای وزیر خارجه ایجاد خواهد شد.
جشنوارهٔ فیلم گی و لزبین لیسبون یکی از رویدادهای بین المللی در زمینه سینمای همجنسگرایانه است. این جشنواره یکی از رویدادهای مطرح هنری در پرتغال است که همه ساله در شهر لیسبون برپا می شود.
وب گاه رسمی
Very Informative Site
مختصات: ۳۸°۴۴′۰۱″ شمالی ۹°۰۹′۳۷″ غربی / ۳۸٫۷۳۳۶۱°شمالی ۹٫۱۶۰۲۸°غربی / 38.73361; -9.16028
دانشکده علم و صنعت
دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
دانشکده علوم پزشکی
دانشکده اقتصاد
دانشکده حقوق
موسسه آمار و مدیریت اطلاعات
موسسه شیمی و مهندسی پزشکی
موسسه بهداشت
بیمارستان آموزشی-خدماتی بهداشت ملی
دانشگاه جدید لیسبون (به پرتغالی: Universidade Nova de Lisboa) که آن را به نام های دانشگاه Nova یا UNL هم می شناسند در سال ۱۹۳۷ در شهر لیسبون، پایتخت کشور پرتغال تأسیس شد. این دانشگاه از سال ۲۰۰۶ توسط QS World University Rankings بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان طبقه بندی شده است.
دانشگاه جدید لیسبون در سال ۱۹۷۳ با هدف توسعه آموزش عالی پرتغال تأسیس شد تا پاسخگوی افزایش تقاضای تحصیل در مقطع عالی در شهر لیسبون و شهرهای اطراف آن باشد.
دانشکده های دانشگاه جدید لیسبون رشته های متنوعی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، و فوق دکترا ارائه می دهد
دانشگاه لیسبون (پرتغالی: Universidade de Lisboa) یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در لیسبون و بزرگترین دانشگاه پرتغال است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۳ از ادغام دو دانشگاه سابق لیسبون (۲۰۱۳-۱۹۱۱) و دانشگاه فنی لیسبون (۲۰۱۳-۱۹۳۰) تأسیس شد. تاریخ دانشگاه در لیسبون به قرن سیزدهم میلادی می گردد.
زمین لرزه ۱۷۵۵ لیسبون که همچنین از آن به عنوان زلزله بزرگ لیسبون یاد می شود، زلزله ای بود که در پادشاهی پرتغال در روز شنبه یک نوامبر ۱۷۵۵ برابر با تعطیلی عید مقدسان در ساعت ۹:۴۰ رخ داد. این زمین لرزه و سونامی های متعاقب آن و آتش سوزی پدیدآمده در اثر آن، لیسبون پایتخت پرتغال و به خصوص ساحل لیسبون را ویران ساخت و یک سوم جمعیت آن را از میان برد. در این زلزله ۶۰ تا ۱۰۰ هزار نفر کشته شدند. پس از این زلزله، مارکی دو پومبال، صدراعظم پرتغال در تمام کشور تحقیقی را در مورد پیش نشانه های زلزله در پیش گرفت. این نخستین بار بود که برای بروز زمین لرزه ها به جستجوی یک توضیح علمی می پرداختند.
این زمین لرزه اثرات گسترده ای بر زندگی مردم و روشنفکران اروپایی داشت.
«غاردریایی نزدیک لیسبون» (انگلیسی: A Sea Cave Near Lisbon) یک فیلم صامت بریتانیایی به کارگردانی هنری شورت است که در سال ۱۸۹۶ منتشر شد.
۲۲ اکتبر ۱۸۹۶ (۱۸۹۶-10-۲۲)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لیسبون در دانشنامه آزاد پارسی

لیسْبون (Lisbon)
برج بلم، (به زبان پرتغالی: لیزبوآ؛ در مأخذ اسلامی: لِشبونَه) پایتخت پرتغال و مرکز بخش لیزبوآ، در جنوب غربی کشور مزبور، نزدیک دریاچۀ کشندیو دهانۀ رود تاگوس، با ۲,۶۱۸,۱۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۳). مرکز مهم تجاری و صنعتی است و فولاد، پارچه، مواد شیمیایی، کشتی، ظروف سفالین، و ماهی تولید می کند. از ۱۲۶۰م پایتخت پرتغال بوده است و اوج شکوفایی و عظمت آن در دورۀ امپراتوری پرتغال در قرن ۱۶ بود. در ۱۷۵۵ زلزله به همراه امواج کشندی بین ۳۰هزار تا ۶۰هزار قربانی گرفت و بخش اعظم شهر را ویران کرد. لیسبون از دوران روم مرکز مهمی بوده است. آلفونسوی اول قلعۀ سائو ژُرژی را در ۱۱۴۷م از تصرف مورها درآورد. بناهای دیدنی لیسبون عبارت اند از کلیسای جامع، قلعۀ موری (۱۱۵۰م)، صومعۀ بطالیه از قرن ۱۵م، مجلس ملی (سابقاً صومعۀ بندیکتی)، کاخ نِسسیدادس (کاخ سابق سلطنتی)، موزه های هنرهای قدیم و معاصر، و گورستانی انگلیسی، که هِنری فیلدینگِ نویسنده در آن مدفون است. دانشگاه کنونی آن در ۱۹۱۱ تأسیس شد. دانشگاهی که در ۱۲۹۰م در لیسبون احداث شد، در ۱۵۳۷ به کویمبرا انتقال یافت. لیسبون در ۱۹۹۸ میزبان نمایشگاه بین المللی تجاری اکسپو ۹۸ بود. در تدارک برای برپایی این نمایشگاه دستخوش بزرگ ترین تغییرات از هنگام زلزلۀ ۱۷۵۵ شد. در یکی از بزرگ ترین پروژه های بازسازی شهری اروپا، اسکله های قدیمی، محل های دفن زباله، و کارخانه های گاز بهینه سازی شدند و ایستگاه های جدید قطار، هتل ها، تفریحگاه های ساحلی، و ساختمان های مسکونی جدید ساخته شد. طولانی ترین پل اروپا، پُل واسکو دو گاما، به طول ۱۱ مایل، روی مصب تاگوس در شمال لیسبون، در مارس ۱۹۹۸، زمان برگزاری نمایشگاه، گشایش یافت.

نقل قول های لیسبون

لیسبون بزرگترین شهر و پایتخت پرتغال است.
• «شهری است در کنار دریا در زمین اندلس؛ نزدیک به قرطبه. در آنجا، کوه هایی است عظیم و آشیانه باز شکاری در آن کوه ها بسیار است؛ و باز آن ولایت بهترین بازها است؛ و نوعی از عسل در آن ولایت به هم رسد که مانند شکر، سفید باشد چنان که اکر به پارچه ای بگذارند، آن را ملوث نکند؛ و معدن طلای خالص در آن کوه ها است؛ و عنبر از کنار آن دریا بدست آید؛ و در سنه پانصد و چهل و سه هجری، فرنگیان به آن شهر، غالب شدند و تا حال تحریر، در دست ایشان است.» در «آثار البلاد و اخبار العباد/ اقلیم خامس / لشبونه» (نگاشته به سال ۶۷۴ق/ ۱۲۷۵م) -> ابوعبدالله زکریا قزوینی

لیسبون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سعید ترابی > break up
هادی > اراد
گل پری > گل پری
محمدرضا > Amenagement
Mn > guantily
محمد علی یزدانی فر > settling basin
09166128817 > چید
B/love/S > defend

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی لیسبون پرتغال   • کلیسای جامع لیسبون   • سفرنامه لیسبون   • اثر حماسی هومر   • مراكز خريد ليسبون   • تور لیسبون   • راهنمای سفر به لیسبون   • پورتو پرتغال   • معنی لیسبون   • مفهوم لیسبون   • تعریف لیسبون   • معرفی لیسبون   • لیسبون چیست   • لیسبون یعنی چی   • لیسبون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لیسبون
کلمه : لیسبون
اشتباه تایپی : gdsf,k
آوا : lisbun
نقش : اسم خاص مکان
عکس لیسبون : در گوگل


آیا معنی لیسبون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )