برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1135 100 1

لیلی گلستان

لیلی گلستان در دانشنامه ویکی پدیا

لیلی گلستان
سیده لیلی گلستان (زادهٔ ۲۳ تیر ۱۳۲۳ - تهران) مترجم و نگارخانه دار ایرانی، و عضو کانون نویسندگان ایران است. وی دختر ابراهیم گلستان و فخری گلستان و خواهر کاوه گلستان است که با نعمت حقیقی ازدواج کرد و پس از ۶ سال از او جدا شد. حاصل آن ازدواج سه فرزند است: مانی، صنم، محمود.در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۳ جایزه شوالیه ادب و هنر فرانسه (نخل آکادمیک) توسط سفیر دولت فرانسه در تهران به لیلی گلستان اهدا شد.
عضو شورای سیاست گذاری یازدهمین دوره جشنواره فجر، بهمن ۱۳۹۷
او در کنار آریا اقبال، لیلا ثمری و مژگان والی پور در سال ۱۳۸۴ مؤسس اکسپوی هفت نگاه بوده است
لیلی گلستان در ۲۳ تیر ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد. پدرش ابراهیم گلستان در آن زمان کارمند شرکت نفت بود و مادرش معلم و هر دو عضو حزب توده ایران بودند.
با منتقل شدن پدر به آبادان، لیلی دوران خردسالی خود را در آن شهر گذراند و در همین شهر به مدرسه رفت و در همان جا بود که برادرش کاوه به دنیا آمد. در همان سال های نخست تحصیل ابتدایی به تهران بازگشتند. پدرش در اطراف روستایی به نام دروس (که هم اکنون محله ای ست در شمیران) خانه ای می سازد و خانواده به آنجا می روند.
ابراهیم گلستان با انتشار کتاب ها و ساخت فیلم هایش به مرور به شهرت می رسد و خانهٔ خانوادهٔ گلستان به مرکز رفت وآمد بسیاری از هنرمندان و نویسندگان آن دوران تبدیل می شود. لیلی گلستان از همین دوران به تفاوت زندگی ای عجین با فرهنگ و هنر آشنا می شود. گلستان خود در این باره می نویسد: «آن خانه تبدیل شد به مرکز فرهنگی هنری تهران. همه نقاش ها و نویسنده ها و شعرا جمعه ها خانهٔ ما بودند. آل احمد، چوبک، پرویز داریوش، اخوان ثالث، بعدها یدالله رؤیایی، فرخ غفاری، جلال مقدم، سیمین دانشور و گاهی جوان ترها مثل بیضایی، سپانلو یا احمدرضا احمدی. من هم تماشاگر یک تئاتر بزرگ بودم.»
عکس لیلی گلستان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های لیلی گلستان

لیلی گلستان (۱۳۲۳ / ۱۹۴۹م) مترجم و نویسندهٔ ایرانی.
• «من پنج راهکار یا دستورالعمل دارم برای رسیدن به هدف و مقصود: ۱-با کسی که برایتان اشکال تراشی کرده با احترام رفتار کنید. ۲- در ضمن احترام گذاشتن جوری با ظرافت به او بفهمانید که بیش از او می دانید و تجربه تان بیشتر است. ۳ – صبور باشید. صبوری همراه با لبخند. ۴- گاهی با او رابطه انسانی برقرار کنید و فراموش کنید که او فعلاً در تقابل با شماست. برای خودم اتفاق افتاد که طرف چپ دست بود و گفتم روانشناسان می گویند چپ دست ها باهوش اند. لبخندی زد و یخ بین ما شکسته شد. ۵- آرام آرام در ضمن صحبت به او آموزش دهید. آنها تشنه آموختن اند.»
• «نفس و ذات هنر بدون هیچ پیش داوری است. هنر ایدئولوژی بردار نیست و ایدئولوژی به گمان من یک نوع تعصب است و هر گونه تعصب در عرصه هنر درست نیست.»
• «من با ایدئولوژی در هنر و ادبیات مخالفم. ایدئولوژی همیشه کار را خراب می کند و این اتفاقی است که در ادبیات ایران و جهان افتاده است و ما شاهد آن بوده ایم.»
• «هنر و ادبیات خالی از هر گونه تعصب و وابستگی و ناب باشد. اگر غیر از این باشد نمی توان نام هنر و ادبیات روی آن گذاشت.»
• «هر نویسنده ای می تواند هرگونه که دلش می خواهد بنویسد اما اگر با ایدئولوژی بنویسد به جایگاه والایی نخواهد رسید. هر نویسنده و هنرمندی عقیده خاص خودش را دارد و هر نویسنده نیز می تواند اظهار نظر خودش را بکند، اما ایدئولوژی از تعصب سفت و سخت می آید.»
• «هنر چارچوب بردار نیست و چارچوب ها را می شکند. ایدئولوژی باعث می شود که نویسنده و هنرمند به اصطلاح بسته بماند. درست مانند نویسندگان و هنرمندان که ذیل مکتب رئالیسم سوسیالیستی تحت نظر نام کمونیستی شوروی فعالیت می کردند.»
• «من اخیراً به روسیه سفر کردم و با گذشت بیش از ۲۰ سال از فروپاشی شوروی هنوز ایدئولوژی آنها را رها نکرده است.»
• «ایدئولوژی و خط کشی های سفت و سخت حتی در تمام زندگی مردم روسیه دیده می شود و تا وقتی چنین است هیچ پیشرفتی دیده نخواهد شد. من این ایدئولوژی را در همه ابعاد زندگی آن ها دیدم و این چارچوب را دوست ندارم. شاید عده ای بگویند این چارچوب خوب است اما هنر گستردگی دارد و باید باز باشد.»

ارتباط محتوایی با لیلی گلستان

لیلی گلستان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لیلی گلستان   • مفهوم لیلی گلستان   • تعریف لیلی گلستان   • معرفی لیلی گلستان   • لیلی گلستان چیست   • لیلی گلستان یعنی چی   • لیلی گلستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لیلی گلستان
کلمه : لیلی گلستان
اشتباه تایپی : gdgd 'gsjhk
عکس لیلی گلستان : در گوگل

آیا معنی لیلی گلستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )