انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1067 100 1

لینوکس

لینوکس در دانشنامه ویکی پدیا

لینوکس
لینوکس یا به تلفظ درست لینِکس (انگلیسی: Linux با تلفظ ‎i‎/lɪnəks/‎ LIN-əks یا، ‎/laɪnəks/‎ LYN-əks) یک سیستم عامل شبه یونیکس است که بخش عمدهٔ آن سازگار با استاندارد پازیکس است. از لحاظ فنی لینوکس تنها نامی است برای هستهٔ سیستم عامل و نه کل آن. هسته ای که نخستین بار در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط لینوس توروالدز منتشر شد. اما به طور معمول این نام به سیستم عامل هایی که از ترکیب بندی لینوکس (به عنوان هسته سیستم عامل) با نرم افزارهای آزاد و متن باز بدست می آیند اطلاق می شود. درحالی که بنیاد نرم افزار آزاد سیستم عامل حاصل از این ترکیب بندی را «گنو/لینوکس» می نامد اما عموماً آن را لینوکس می خوانند. این دوگانگی در نام نهادن منجر به بحث نامگذاری گنو/لینوکس شده است.
سرور پروکسی-کش (Proxy-Cache)
اسکوئید (SQUID)
لینوکس از سخت افزارهای مختلفی پشتیبانی می کند از جمله انواع مختلف تلفن همراه، تبلت، مسیریاب، و کنسول بازی تا رایانه های رومیزی، رایانه های بزرگ و ابررایانه ها.
اگرچه ابتدا لینوکس فقط برای استفاده روی ریزپردازنده هایی با معماری ۸۰۳۸۶ اینتل طراحی شده بود؛ اما امروزه انواع گوناگون معماری ها را پشتیبانی می کند و در انواع و اقسام وسایل از رایانه شخصی گرفته تا ابررایانه ها و تلفن های همراه و سرورها به کار می رود. این سیستم عامل که در ابتدا بیشتر توسط افراد مشتاق به طور داوطلبانه گسترش پیدا می کرد و به کار گرفته می شد، توانسته است پشتیبانی شرکت های بزرگی چون آی بی ام و هیولت-پاکارد را به دست آورد و با بسیاری از نسخه های تجاری یونیکس رقابت کند. طرفداران لینوکس و بسیاری از تحلیل گران این موفقیت را ناشی از استقلال از فروشنده، کم هزینه بودن پیاده سازی، سرعت بالا، امنیت و قابلیت اطمینان آن می دانند.
در سال ۱۹۸۴ میلادی ریچارد استالمن که رئیس بنیاد نرم افزارهای آزاد بود پروژه گنو (GNU) را آغاز کرد. در این پروژه که یک جنبش نرم افزاری محسوب می شد برنامه نویسان با یکدیگر همکاری می کردند که این همکاری تا به حال نیز ادامه دارد.
عکس لینوکس
لینوکس (به انگلیسی: Lenox) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان کونه کو، آلاباما واقع شده است. لینوکس ۳۷ نفر جمعیت دارد و ۸۸٫۰۹ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
لینوکس از پایه (به انگلیسی: Linux From Scratch) یا LFS یک گونه برپایی لینوکس و نام یک کتاب است که به وسیلهٔ Gerard Beekmans و دیگران نوشته شده است. این کتاب به خوانندگان دستورالعمل های روش ساخت یک سیستم لینوکس از منبع را آموزش می دهند. کتاب به صورت رایگان از سایت لینوکس از پایه در دسترس است و در حال حاضر نسخه ۷٫۷ کتاب منتشر شده است. لینوکس از پایه راهی برای برپایی سیستم لینوکس به وسیلهٔ ساخت همه اجزای آن به صورت دستی است. طبیعی است این یک فرایند طولانی تر از نصب یک توزیع لینوکس از پیش کامپایل شده است. به گفته سایت لینوکس از پایه مزایای این روش یک لینوکس جمع وجور و انعطاف پذیر و امن است و درک بیشتری از فعالیت های داخلی یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس به دست می آید. برای اینکه لینوکس از پایه را کوچک و متمرکز نگه دارند کتاب فراتر از لینوکس از پایه (به انگلیسی: Beyond Linux From Scratch) یا BLFS ایجاد شد که دستور العمل چگونگی توسعه بیشتر سیستم پایه لینوکسی که به وسیلهٔ لینوکس از پایه ایجاد شده را آموزش می دهد. این کتاب خواننده را به وسیلهٔ افزودن پشتیبانی شبکه، سیستم پنجره ایکس، صدا، چاپگر، و اسکنر معرفی و هدایت می کند. از نسخه ۵٫۰ کتاب فراتر از لینوکس از پایه با نسخه کتاب لینوکس از پایه هماهنگ شد.
ویکی پدیای انگلیسی
لینوکس توکار به استفاده از لینوکس در رایانه های توکار گفته می شود، مانند تلفن های همراه، پخش کننده های رسانه ای مانند پخش کننده های سی دی، دیوی دی، دستیار_دیجیتال_شخصی، رایانه های جیبی و دیگر ابزارهای الکترونیکی روزمره، ابزارهای شبکه، کنترل ماشین، خودکارسازی صنعتی، ابزارهای مسیریابی، و تجهیزات پزشکی. بر اساس برآورد شرکت توسعهٔ ونتور ۱۸٪ مهندسین ابزارهای توکار از گنو/لینوکس استفاده کرده اند.
نبود حق امتیاز یا پرداخت برای مجوز
هستهٔ پایدار
پشتیبانی ای که محدود به کارمندان یک شرکت خاص نرم افزاری نمی وشد
امکان تغییر و باز نشر کد منبع
لینوکس برای پردازنده های مختلفی آماده شده است همچون سی پی یوهای ARM, AVR32, Blackfin, ETRAX CRIS, FR-V, H8300, IP7000 M32R, m68k, MIPS, mn10300, PowerPC, SuperH, or Xtensa و از آن به عنوان یک جایگزین سیستم عامل های اختصاصی و انحصاری و زنجیرهٔ ابزار، استفاده شده است.
فایدهٔ استفاده از لینوکس توکار بر سیستم عامل های توکار مالکیتی شامل این موارد می شود:
لینوکس شریف نام توزیعی دو زبانه (فارسی/انگلیسی) از لینوکس است که بر پایهٔ گنو/لینوکس بنا شده است. این توزیع که در شرکت فارسی وب شریف با توجه به نیازهای بومی کاربران ایرانی و فارسی زبان تهیه شده، پس از طی مراحل آزمون نسخه های آزمایشی، در ۷ خرداد ۱۳۸۵ به طور رسمی در دانشگاه صنعتی شریف معرفی شد.
Sharif Linux, LWN.net, 8 March 2006.
نسخهٔ ۲ این توزیع بر پایهٔ فدورا کر ۴ بنا شده است که بنا به استانداردهای امروزین، نسخه ای بسیار قدیمی به حساب می آید. استفاده از ابزارهای قدیمی چون فایرفاکس ۱، کرنل ۲٫۶٫۱۶ و اپن آفیس دو، آن را برای استفاده امروزی غیرکارامد می سازد.
در این توزیع از محیط رومیزی گنوم که ۷۶٫۴۸ درصد آن به فارسی ترجمه شده، استفاده می شود.
لینوکس-لیبره (به انگلیسی: Linux-libre) نام پروژه ای از بنیاد نرم افزار آزاد آمریکای لاتین است که به نگهداری و نشر هسته ای صددرصد آزاد بر پایهٔ هستهٔ لینوکس می پردازد. بدین منظور کلیهٔ نرم افزارهایی که بدون کد متن در لینوکس به کار رفته اند یا کد متنشان تا حدودی گیج کننده یا پنهان است، یا از پروانه های ناآزادی استفاده می کنند که اجازهٔ تغییر در نرم افزار را نمی دهد، یا به نوعی لازم می دارند که از نرم افزارهای ناآزاد دیگر استفاده شود، کنار گذاشته می شود.
گنو هرد
هسته لینوکس
فهرست توزیع های لینوکس
لینوکس مینت یک توزیع لینوکس برپایه اوبونتو و دبیان است. هدف مینت «یک سیستم عامل زیبا و راحت است که قدرت و راحتی استفاده را هم زمان با هم داشته باشد». هدف این توزیع بر روی استفادهٔ آسان و سادگی نصب برای کاربرانی که تاکنون تجربه ای با لینوکس نداشته اند می باشد.
نسخه سینامون (که از دسکتاپ سینامون استفاده میکند).
نسخه Meta (که از دسکتاپ Meta استفاده میکند).
نسخه KDE (که از دسکتاپ KDE استفاده میکند).
نسخه Xfce (که از Xfce استفاده میکند).
لینوکس مینت از چندین بستهٔ نرم افزاری مختلف تشکیل شده که غالب آن تحت یکی از مجوزهای آزاد منتشر شده اند. مجوز اصلی مینت، GNU GPL است همراه با LGPL. لینوکس مینت شامل برخی نرم افزارهای انحصاری همچون ادوبی فلش نیز می باشد. هم چنین بخشی از کد هسته مینت به صورت باینری عرضه شده و دسترسی به سورس آن وجود ندارد.
لینوکس مینت به وسیلهٔ جامعهٔ کاربری اش پایه گذاری شده است. کاربران انفرادی و شرکت هایی که از لینوکس مینت استفاده می کنند به عنوان اهداکنندگان، حامیان مالی و همکاران توزیع شناخته می شوند. کمک های مالی از طرف جامعهٔ کاربری و تبلیغات روی وب گاه کمک می کنند تا لینوکس مینت رایگان و متن باز باقی بماند. در سپتامبر ۲۰۱۰ لینوکس مینت نگارش جدید LMDE را ارائه کرد که مستقیم از لینوکس دبیان منشعب شده است از ویژگی های این نگارش می توان از انتشار غلتان آن نام برد. بدین معنی که به طور پیوسته بروز می شود و به نصب مجدد برنامه ها نیازی نیست.
لینوکس مینت در سال ۲۰۰۶ با انتشار بتا نسخه ۱ که بر پایه کوبونتو بود با اسم رمز «آدا» کار خود را شروع کرد. در پی این انتشار نسخه ۲ یا «باربارا» به عنوان اولین نسخه بر پایه اوبونتو منتشر شد. مینت از این نسخه تا «کاساندار» که سومین نسخه اش بود کاربران اندکی داشت.
لینوکس هد (به انگلیسی: Lennox Head) یک شهرک در استرالیا است که در نیو ساوت ولز واقع شده است.
۱۱ کیلومتری (۷ مایلی) Ballina
۱۸۶ کیلومتری (۱۱۶ مایلی) بریزبن
۲۰ کیلومتری (۱۲ مایلی) Byron Bay
لینوکس ویس (به انگلیسی: Linux Voice) یک مجله یِ لینوکسی و متن باز است که انتشار آن از سال ۲۰۱۴ میلادی در بریتانیا آغاز شده است. برای تأمین هزینه های ایجاد این مجله، کمپین درخواست سرمایه مردمی در سایت ایندی گوگو موفق به جمع آوری بیش از ۱۰۰۰۰۰ یورو شد. نیمی از سود لینوکس ویس صرف کمک به نرم افزارهای آزاد و متن باز می شود و محتوی هر نسخه یِ آن بعد از آن ۹ ماه تحت لیسانس کریتیو کامنز در دسترس قرار می گیرد.
آرچ لینوکس (یا فقط آرچ) یک توزیع لینوکس برای کامپیوترهای با معماری x86-64 است.
هسته (Core)، که شامل همهٔ بسته های مورد نیاز برای نصب سیستم پایه است.
اضافی (Extra)، که شامل بسته هایی است که برای نصب سیستم پایه ضروری نیستند، مثل میزکار و سایر برنامه ها.
جامعه کاربری (Community)، که مخصوص بسته های ساخته یا پیشنهاد شده توسط جامعه کاربری است و شامل بسته هایی است که رای کافی از طرف کاربران کسب کرده و از طرف یک کاربر مورد اطمینان تأیید شده اند.
چند کتابخانه ای (Multilib)، یک مخزن متمرکز برای کاربران x86_64 که برای آسانی بیشتر در حمایت از برنامه های کاربردی ۳۲ بیتی در محیط ۶۴ بیتی است.
آرچ با هدف سبک بودن و ساده بودن ساخته شده است. رویکرد طراحی تیم توسعه بر روی «ساده گرایی»، ظرافت، صحت کد و کوچک بودن آن گذاشته شده است. «سادگی» بر مبنای تعریف آرچ، «فاقد افزونه ها، تغییرات و پیچیدگی های غیرضروری بودن» است؛ و از دیدگاه توسعه دهنده/برنامه نویس تعریف می شود نه از دیدگاه کاربر.
جاد وینت (Judd Vinet) توسعهٔ آرچ لینوکس را با الهام گرفتن از CRUX، یک توزیع ساده گرای دیگر در مارس ۲۰۰۲ شروع کرد. اولین نسخه ی رسمی آرچ لینوکس 0.1 در یازدهم مارس ۲۰۰۲ منتشر شد. آرچ از Slackware, BSD, PLD Linux, و CRUX الهام گرفته بود اما در آن زمان مثل همه ی آنها از نبود برنامه ی مدیر بسته رنج می برد. Vinet توزیع خودش را بر همان اصول توزیع های ذکر شده ساخت. اما او همچنین برنامه ی مدیریت بسته ی pacman را هم نوشت تا به صورت خودکار نصب، حذف و به روز رسانی بسته ها را کنترل کند. وینت رهبری پروژه را تا اول اکتبر ۲۰۰۷ بر عهده داشت، و زمانی که او دیگر وقت کافی برای این کار نداشت، کنترل و مدیریت پروژه را به اِیرون گریفین (Aaron Griffin) منتقل کرد.
آرچ بطور گسترده ای برپایهٔ بسته های دودویی است. بسته های دودویی در این توزیع با هدف معماری های x86-64 ساخته می شوند، تا سیستم مدرن بهینه ای را بسازند. یک سیستم اتوماتیک برای کامپایل و ساخت بسته ها برای معماری های دیگر وجود دارد، که به نام ABS یا (Arch Build System) شناخته می شود.
اس ئی لینوکس (به انگلیسی: SELinux) که کوتاه نوشت عبارت Security-Enhanced Linux است، از مهم ترین و پرکاربردترین ماژول های امنیت لینوکس است که یک مکانیزم برای پشتیبانی از سیاست های امنیتی کنترل دسترسی ارائه می دهد، که شامل کنترل دسترسی اجباری (MAC) به سبک مورد تأیید وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا می شود.
github.com/SELinuxProject/selinux
SELinux یک مجموعه از تغییرات هسته لینوکس و ابزارهای فضای کاربر است که توسط توزیع های لینوکس گوناگون، به ویژه رد هت انترپرایز لینوکس و فدورا مورد استفاده قرار می گیرد.
مفاهیم کلیدی SELinux از چندین پروژه اولیه از آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) به دست آمده است و خود این آژانس اصلی ترین توسعه دهنده آن با همکاری شرکت رد هت بوده است.
استانداردِ سلسله مراتبِ سیستمِ فایل (FHS)، ساختار و محتوای دیرکتوری در سیستم عامل های شبه یونیکسی را معین می کند. این استاندارد توسط بنیاد لینوکس پشتیبانی می شود. آخرین نسخه این استاندارد نسخه ۳٫۰ می باشد که در تاریخ سه ژوئن ۲۰۱۵ عرضه شد. در حال حاضر این استاندارد فقط در سیستم عامل لینوکس استفاده می شود.
الپاین لینوکس (انگلیسی: Alpine Linux) یک توزیع لینوکس بر پایهٔ musl و بیزی باکس است که بیشتر برای «کاربران حرفه ای که به امنیت، سادگی و بهینگی منابع توجه دارند» طراحی شده است.
اوراکل لینوکس (به انگلیسی: Oracle Linux) که قبل ها با نام Oracle Enterprise Linux شناخته می شد یک توزیع لینوکس بر پایهٔ ردهت انترپرایز لینوکس است که بازبسته بندی شده و توسط اوارکل تحت پروانه عمومی همگانی گنو (GPL) از اواخر ۲۰۰۶ عرضه می شود.
اوراکل لینوکس را می توان از طریق خدمات E-delivery اوراکل به رایگان دانلود کرد و آن را می توان بدون هزینه ای نصب و توزیع نمود.
بارگُنج های لینوکس یا کانتینرهای لینوکس (به انگلیسی: Linux Containers) LXC یک روش مجازی سازی سطح سیستم عامل است که برای اجرای سیستم های لینوکس ایزوله بر روی یک میزبان کنترلی با استفاده از یک تک هستهٔ لینوکس است.
Kernel: Virtuozzo, IBM, Google, Eric Biederman and others
Userspace: Daniel Lezcano, Serge Hallyn, Stéphane Graber and others
هستهٔ لینوکس قابلیت cgroups را فراهم می کند که اجازه می دهد تا محدودیت و اولویت بندی منابع (CPU, memory, بلوک، I/O, شبکه، و غیره) بدون نیاز به روشن کردن هیچ ماشین مجازی ای و همچنین قابلیت فضای نام ایزوله که اجازهٔ انزوای کامل یک برنامهٔ کاربردی، نمایی از محیط اجرایی شامل درخت های فرایند، شبکه، مشخصه های کاربر و سیستم فایل های سوارشده است.
LXC هستهٔ cgroups را ترکیب می کند از فضای نام ایزوله برای محیا کردن یک محیط ایزوله برای برنامه های کاربردی پشتیبانی می کند. Docker نیز می تواند از LXC به عنوان یکی از درایورهای اجرایی استفاده کند که قادر به مدیریت تصویر و ارائهٔ خدمات استقرار است.
LXC مجازی سازی سطح سیستم عامل را از طریق یک محیط مجازی که دارای فضای شبکه و فرایند خودش است را به جای ساختن یک ماشین مجازی کامل را محیا می کند. LXC متکی به قابلیت هستهٔ لینوکس cgroups است که در نسخهٔ ۲٫۶٫۲۴ منتشر شده بود و همچنین متکی به قابلیت ایزوله سازی فضای نام های نوع های دیگر است که توسعه یافته و یکپارچه شده با هسته اصلی لینوکس است.
بدافزار لینوکس (انگلیسی: Linux malware) شامل ویروس ها، تروجان ها، کرم ها و دیگر گونه های بدافزار که بر روی سیستم عامل لینوکس تأثیر می گذارند هستند. سیستم عامل های لینوکس، یونیکس و شبه یونیکس عموماً به عنوان سیستم عامل های بسیار امن در نظر گرفته می شوند اما در برابر ویروس رایانه ای مصون نیستند.
ضرب و شتم (انگلیسی: Mayhem) - لینوکس ۶۴/۳۲ بیتی/بات نت های چندمنظورهٔ فری بی اس دی
Remaiten - تهدیدی که هدف آن اینترنت چیزها است.
هنوز یک ویروس یا بدافزار لینوکس که به طور گسترده سیستم ها را آلوده کرده باشد، مانند وضعیت مایکروسافت ویندوز، وجود ندارد، به طور کلی به دلیل عدم دسترسی بدافزار به دسترسی ریشه و به-روز-رسانی های سریع به آسیب پذیری های لینوکس (البته با شکستن سازگاری عقب رو) قابل استناد است.
در زیر، لیستی از بدافزارهای شناخته شده لینوکس را می بینید.
بنیاد لینوکس (به انگلیسی: Linux Foundation) به اختصار (LF) یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد تا از توسعه و رشد لینوکس پشتیبانی کند.
وب گاه رسمی بنیاد لینوکس
کارگروه OpenPrinting
بنیاد لینوکس در سال ۲۰۰۷ با ادغام آزمایشگاه توسعه متن باز یا (OSDL) و گروه استانداردهای آزاد یا (FSG) بنا نهاده شد. بنیاد لینوکس با ارائه مجموعه ای از خدمات لینوکس را در برابر سیستمم عامل های بسته ترویج و محافظت و استانداردسازی می کند.
برای اینکه ایجادکننده لینوکس لینوس توروالدز و سایر توسعه دهندگان اصلی هسته مستقل باقی بمانند، بنیاد لینوکس از این توسعه دهندگان پشتیبانی می کنند تا بتوانند به صورت تمام وقت برای بهبود لینوکس تلاش کنند. بنیاد لینوکس همچنین علامت تجاری لینوکس را مدیریت می کند.
در سوم مارس ۲۰۰۹ بنیاد لینوکس اعلام کرد که مدیریت وب گاه linux.com را از صاحبان قبلی (شرکت سورس فورج) گرفته است. سایت در ۱۳ مه ۲۰۰۹ مجدداً راه اندازی شد و از کاربری قبل خود به عنوان سایت خبری به یک منبع اصلی اطلاعات برای لینوکس، نرم افزارها و مستندات برای سرورها، رایانهها، نوت بوکها و تلفن های همراه و … تبدیل شد.
بودهی لینوکس (به انگلیسی: Bodhi Linux)، یک توزیع سبک از بین توزیع های گنو/لینوکس به شمار می آید که بر پایهٔ اوبونتو می باشد و از مدیر پنجرهٔ اینلایتنمنت استفاده می کند. فلسفه ایجاد بودهی لینوکس این بوده است که محیطی را با حداقل امکانات مورد نیاز کاربران، فراهم آورد. از این رو، فقط بسته هاس اساسی و برنامه های حیایی نظیر مرورگر وب (میدوری (ابهام زدایی))، اداره کنندهٔ فایل ها (EFM) و شبیه ساز ترمینال (اصطلاح شناسی) را به صورت پیشفرض در خود جای داده است؛ و به عقیده توسعه دهندگانش هیچ گونه نرم افزار و خصیصهٔ اضافه ای را شامل نمی شود. از آنجا که بودهی لینوکس می خواهد سیستمی با نرم افزارهای سبک ارائه دهد، یک بانک اطلاعاتی آنلاین از نرم افزارهای سبک تهیه کرده که فقط با کلیک بر روی apturl نرم افزارها، می توان آن ها را نصب کرد.
توزیع سبک لینوکس
لوبونتو
پاپی لینوکس
زوبونتو
انتشار غلطان
علاوه بر نسخه استاندارد بودهی لینوکس که با پردازنده های اینتل سازگار است، یک نسخه آلفا برای تبلت های با پردازنده ARM نیز ارائه می شود که بر پایهٔ دبیان است.
بودهی لینوکس برای اجرا به سیستمی با ۱۲۸ مگابایت حافظه اصلی، ۱٫۵ گیگابایت فضای دیسک سخت و پردازنده ای با قدرت پردازش ۳۰۰ مگاهرتز، نیاز دارد. با توجه به اینکه بودهی لینوکس از اینلایتنمنت DR17 بهره می برد، توانایی ایجاد افکت ها و حرکت های زیبایی را حتی بر روی سخت افزارهای ضعیف دارد. باستناد به یک آزمایش مستقل، بودهی لینوکس نرم افزار گیمپ را در ۴٫۷ ثانیه اجرا و اوبونتو این نرم افزار را در مدت ۱۱٫۱ ثانیه اجرا کرده است. مدیر پنجرهٔ اینلایتنمنت یک ابزار ویژه برای بودهی لینوکس به شمار می آید زیرا هم اینلایتنمنت و هم ابزارهای تولید شده توسط بودهی لینوکس به زبان برنامه نویسی سی نوشته شده اند.
بودهی لینوکس از نوعی انتشار غلطان موسوم به semi-rolling استفاده می کند؛ به این صورت که هسته اصلی بودهی لینوکس با توجه به دورهٔ زمانی به روز شدن اوبونتو (نسخهٔ با پشتیبانی طولانی مدت)، به روز می شود ولی در بین این به روز رسانی های اصلی، فعالیت هایی برای به روز ماندن نرم افزارهای کاربران، انجام می گیرد؛ یعنی اینکه بعد از نصب آخرین نسخهٔ بودهی لینوکس، هر ۲ سال یکبار باید دوباره آن را نصب کرد و در این ۲ سال می توان همواره از آخرین نسخه های برنامه های کاربردی، استفاده کرد.
پاپی لینوکس یکی از توزیع های زندهٔ سیستم عامل لینوکس است که هدفش کوچکی و استفادهٔ آسان برای کاربران است. اگر رایانه شما حداقل دارای ۶۴ مگابایت حافظه (بسته به نسخهٔ آن، تا حداکثر ۲۵۶ مگابایت حافظه نیاز است) باشد، کل سیستم عامل و تمام نرم افزارها از داخل حافظهٔ اصلی قابل اجرا هستند حتی به شما این اجازه را می دهد که وسیله ای که با آن سیستم عامل را راه اندازی کردید از کامپیوتر جدا کنید. نرم افزارهایی نظیر سی مانکی، ابی ورد، Gnumeric و Gxine/xine همراه این توزیع است. این توزیع توسط بری کالر (به انگلیسی: Barry Kauler) و افراد فعال دنیای نرم افزار آزاد گسترش پیدا کرده است. یکی از نکات قابل توجه این توزیع، مبتنی نبودن بر دیگر توزیع های گنو/لینوکس (مثل دبیان یا اسلکور) است، در واقع این توزیع، توزیعی مستقل است.
یواس بی زنده، که شامل یک فلش یواس بی یا هر وسیلهٔ ذخیره سازی یواس بی است (flash-Puppy)
دیسک زنده (live-Puppy)
یک درایو Zip یا یک SuperDisk از نوع zippy-Puppy) LS-120/240)
یک دیسک سخت داخلی (hard-puppy)
یک شبکه رایانه ای (thin-Puppy)
یک شبیه ساز (emulated-Puppy)
یک فلاپی دیسک راه انداز که قابلیت بارگذاری بقیهٔ سیستم عامل را از یک درایو یواس بی، CD-ROM، یا دیسک سخت داخلی را داشته باشد
پاپی لینوکس یک سیستم عامل کامل است که شامل تعداد زیادی نرم افزار است نرم افزارهایی که برای فعالیت های کاربران عادی طراحی شده است و اکثر نیازهای یک فرد عادی را، با وجود حجم کم و توانایی اجرا بر روی وسیله های جانبی مختلف، جوابگوست. همچنین این سیستم عامل می تواند به عنوان یک دیسک نجات عمل کند یا کامپیوترهای قدیمی شما را دوباره زنده کند و شما بتوانید از آن استفاده کنید. پاپی می تواند از وسایل جانبی زیر راه اندازی شود:
یکی از ویژگی های منحصر به فرد پاپی لینوکس که آن را از بقیهٔ توزیع های گنو/لینوکس متمایز می کند، قابلیت ذخیره محیط کاری یا جلسهٔ جاری که از هنگام ورود به سیستم عامل ایجاد شده است، بر روی یک سی دی یا دی وی دی که قابلیت Multisession را داراست (نیازی به سی دی یا دی وی دی با قابلیت ذخیره مجدد نیست). پاپی به صورت خودکار تغییرات را در فایل سیستم تشخیص می دهد و آن ها را به صورت افزایشی بر روی دیسک ذخیره می کند. این ویژگی به خوبی بر روی دی وی دی ها عمل می کند، که تا حدی به خاطر فضای زیاد دی وی دی است. حال آن که بقیهٔ توزیع های گنو/لینوکس هم دارای دیسک زنده می باشند اما آن ها به نرم افزارها اجازه نمی دهند که به طور همیشگی اضافه شوند این در مورد ذخیرهٔ فایل ها بر روی سی دی هم صدق می کند. یکی از ویژگی های برجستهٔ پاپی سیستم write-caching است که عمر فلش های یواس بی را که پاپی لینوکس بر روی آن ها اجرامی شود، افزایش می دهد.
پاپی با دو انتخاب مختلف برای موتور گرافیکی می آید: موتور X.Org (نسخهٔ کامل) و Xvesa (نسخه سبک). یک wizard در هنگام شروع، کاربر را برای تنظیم موتور گرافیکی مناسب برای کارت گرافیک و صفحه نمایش راهنمایی می کند. در پایان wizard کاربر میزکار و مدیر پنجره را مشاهده می کند؛ در اکثر نسخه های پاپی مدیر پنجره پیش فرض JWM است. بسته های میزکار آیس دابلیوام، فلاکس باکس و Enlightenment به وسیلهٔ سیستم مدیریت بسته پاپی، به نام PetGet موجود است (که در پایین توضیح داده شده است). تعدادی از توزیع های مشتق شده از پاپی، را puplets می نامند، که با مدیر پنجره هایی به غیر از JWM می آیند. وقتی سیستم عامل راه اندازی می شود، همه چیز در بسته پاپی از حالت فشرده خارج می شود و در قسمتی از حافظه ریخته می شود که به آن ramdisk می گویند. کامپیوتر نیاز به حداقل ۱۲۸ مگابایت دارد تا تمام پاپی در داخل ramdisk بارگذاری شود. گرچه آن می تواند بر روی کامپیوتری که ۴۸ مگابایت حافظه دارد اجرا شود و اگر حافظه کم آورد از دیسک سخت یا در حالت بدتر از سی دی یا دی وی دی به عنوان حافظهٔ اضافی استفاده کند. پاپی به طور منصفانه ای دارای ویژگی های کاملی برای یک سیستم، که به طور کامل از روی ramdisk اجرا می شود، است و باید توجه کرد این سیستم عامل به صورت زنده راه اندازی می شود و شما هزینه ای صرف نصب آن نمی کنید، گرچه شما می توانید آن را بر روی دیسک سخت خود نصب کنید که پاپی بتواند از روی دیسک سخت شما اجرا شود بدون نیاز به ramdisk. نرم افزارهایی که انتخاب شده اند دارای یک سری وجوه مشترک هستند که یکی از مهم ترین آن ها سایز نرم افزار است. به خاطر این که یکی از هدف های مهم این توزیع سهولت در نصب برنامه ها باشد، تعداد زیادی wizard طراحی شده است که کاربر را برای یک سری کارهای مشابه هدایت می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

لینوکس در دانشنامه آزاد پارسی

لینوکْس (Linux)
نام یک سیستم عامل رایانه ای و نسخه ای از هسته UNIX system V Release ۳.۰ برای آن دسته از رایانه های شخصی طراحی شده است که از ریزپردازنده های ۸۰۳۸۶ و بالاتر از آن استفاده می کنند. امروزه انواع مختلف معماری ها را پشتیبانی می کند و در انواع و اقسام وسایل ازجمله ابررایانهها و تلفنهای همراه به کار می رود. این برنامه توسط لینوس توروالدز و همکاران دیگر آن در سراسر جهان تولید شده است. لینوکس به طور رایگان توزیع می شود و کد منبع آن باز است تا هرکس بتواند در آن تغییراتی را برای خودش ایجاد نماید. از لینوکس کم و بیش به عنوان یک سیستم عامل برای سرورهای شبکه ای استفاده می شود و طی سال های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ از سوی تولیدکنندگانی نظیر آی بی ام و کُمپاک تحت حمایت قرار گرفت.

ارتباط محتوایی با لینوکس

لینوکس در جدول کلمات

یک سرویس دهنده وب کراس پلتفورم نرم افزار آزاد که این برنامه تحت مجوز GPL/GNUمنتشر شده است و روی سیستم عامل های ویندوز | لینوکس | سولاریس | و مک اواس اکس کار می کند
رمپ

لینوکس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیررضا ١٩:٥٧ - ١٣٩٦/٠٣/١٦
نام سیستم عامل رایانه که از نام لینوس توروالد ابداع کننده آن گرفته شده و بصورت رایگان در اختیار مردم قرار میگیرد البته امروزه انواع مختلفی از آ وجود دارد که بعضی رایگان نمیباشد مانند سوزه - مندریوا-ردهت-.........
|

اسرا ١٥:٤٣ - ١٣٩٦/٠٤/١٤
لینوکس. [لی نُو کس ] (اِخ ) نوعی گیاه خودروی بسیار کمیاب جنگلی با بوی بسیار خوش که تنها در جنگل های تالش می روید.بوی این گیاه ناشی از آلکالویید های موجود در آن بوده و شبیه عطر سوسن هندی است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لینوکس   • مفهوم لینوکس   • تعریف لینوکس   • معرفی لینوکس   • لینوکس چیست   • لینوکس یعنی چی   • لینوکس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لینوکس
کلمه : لینوکس
اشتباه تایپی : gdk,;s
عکس لینوکس : در گوگل


آیا معنی لینوکس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )