انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1095 100 1

مأموریت

/ma'muriyyat/

برابر پارسی: گماردگی، گماشتگی، پاکاری

معنی مأموریت به فارسی

[mission capable] [علوم نظامی] ویژگی هواگَردی که از امکانات و تجهیزات لازم برای انجام مأموریت برخوردار است
[strategic mission] [علوم نظامی] مأموریتی که علیه یک یا چند هدف دشمن انجام می شود و منظور از آن در هم شکستن توان نظامی و ارادۀ جنگ افروزی دشمن است
[mission statement] [آینده پژوهی و آینده نگری] توصیفی کوتاه و رسا از فلسفۀ وجودی و هدف اصلی جامعه ای که چشم انداز برای آن تدوین شده است

معنی مأموریت در فرهنگ معین

مأموریت
( ~ . یَّ) [ ع . ] (اِ.) کاری که انجام آن از سوی مقامی واگذار و خواسته شده است .

مأموریت در دانشنامه ویکی پدیا

مأموریت
مأموریت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مأموریت کاری
یک مأموریت، وظیفه ای در یک بازی ویدئویی است که به یک شخصیت قابل کنترل یا گروهی از شخصیت ها داده می شود که برای دریافت پاداش باید انجام شود. مأموریت ها معمولاً در بازی های نقش آفرینی یا بازی های برخط چندنفره گسترده به کار گرفته می شوند. پاداش ها می توانند شامل اقلام و واحد پول درون بازی، دسترسی به مکان های جدید، ارتقای تجربه شخصیت و یادگیری مهارت های جدید توسط او یا ترکیبی از این موارد باشند.
مأموریت ها معمولاً با علامت تعجب نشان داده شده و به چهار دسته کلی تقسیم می شوند: مأموریت های کشتن، مأموریت های جمع آوری، مأموریت های تحویل و مأموریت های مراقبت و همراهی. مأموریت ها می توانند شامل بیش از یک وظیفه باشند، مثلاً جمع آوری چیزی و تحویل آن به مکانی دیگر.
بسیاری از مأموریت ها عنوان «مأموریت جانبی» دارند. این مأموریت ها از داستان اصلی بازی جدا هستند و اتمامشان برای به پایان رساندن بازی ضروری نیست.
مأموریت فیلمی به کارگردانی حسین زندباف، نویسندگی حسین ایری و سعید ابراهیمی فر و تهیه کنندگی امیر توسل و حسین فرح بخش محصول سال ۱۳۶۵ است.
«فیلم مأموریت». وبگاه سینما - تئاتر. دریافت شده در ۲۷ مه ۲۰۱۳.
«فیلم مأموریت». وبگاه ایران آکت. دریافت شده در ۲۷ مه ۲۰۱۳.
دختر آقای سعادت با مهندس مهران قرار ازدواج گذاشته است. آقای سعادت، که آدم بدگمانی است، آقا تقی خیالاتی و دست و پا چلفتی را مأمور می کند تا مهران را زیر نظر بگیرد. آقا تقی ادعا می کند که مهران عضو باند قاچاق هروئین است. به زودی معلوم می شود که قاچاقچی مورد نظر فرد دیگری است شبیه مهران که در ساختمان محل سکونت او زندگی می کند. به این ترتیب چابکی آقا تقی در کشف باند قاچاق اثبات می شود و مهران و دختر آقای سعادت به وصال هم می رسند.
مأموریت یا مأموریت مذهبی (به انگلیسی: Mission) فیلمی به کارگردانی رولند جافه و محصول سال ۱۹۸۶ میلادی است. از بازیگران آن می توان رابرت دنیرو، جرمی آیرونز و لیام نیسون را نام برد. موسیقی فیلم ساخته آهنگساز ایتالیایی انیو موریکونه و نامزد بهترین موسیقی فیلم برای جایزه اسکار بوده است. بنیاد فیلم آمریکا موسیقی مأموریت را از برجسته ترین آثار موسیقی ساخته شده در یک صد سال گذشته سینمای آمریکا معرفی کرده است.
مأموریت فیلمی به کارگردانی حسین زندباف، نویسندگی حسین ایری و سعید ابراهیمی فر و تهیه کنندگی امیر توسل و حسین فرح بخش ساخته سال ۱۳۶۵ است.
مأموریت آقای شادی فیلمی به کارگردانی محمدرضا زهتابی و نویسندگی محمدرضا زهتابی، عرش پورزارعی و منوچهر افتخاری و تهیه کنندگی حمدالله عابدی، داوود شیرزاد و سید محمد قاضی محصول سال ۱۳۷۱ است.
«فیلم مأموریت آقای شادی». وبگاه ایران آکت. دریافت شده در ۴ ژوئن ۲۰۱۳.
این فیلم در ۴ فروردین ۱۳۷۲ در سینماهای ایران اکران شده است.
آقای شادی و همسرش، که هر دو بازرس بیمه های اجتماعی هستند، پس از سال ها ازدواج در انتظار نوزادی هستند که زندگی سوت و کور آنها را شادی و نشاط ببخشد. آن دو مسئول پیگیری پرونده کارگری می شوند که مسئول برق یکی از کارخانه های خصوصی بوده و پس از آتش سوزی کارخانه مقصر شناخته شده و دچار بیماری روانی شده است.
مأموریت آوردن نمونه (به انگلیسی: Sample-return mission)، یک مأموریت فضاپیمایی با هدف جمع آوری و بازگشت با نمونه ملموس از یک مکان فرازمینی به زمین برای تجزیه و تحلیل است. مأموریت آوردن نمونه ممکن است صرفاً به آوردن چند اتم و مولکول محدود شود یا ته نشین و رسوبات ترکیبات پیچیده مانند مواد با ساختار سست ناپیوسته (مثل "خاک")، یا سنگ باشد. این نمونه ها ممکن است از چند از راه مختلف، از جمله استفاده از یک آرایه برای جمع آوری ذرات باد خورشیدی یا باقی مانده های اجزای دنباله دار، حفاری خاک و سنگ، معدن کاری، و از هر راه ممکن دیگر برای به دست آوردن نمونه ها از یک محیط مورد نظر حاصل شوند.
شناخت و کاوش گری منظومه شمسی
کاوش گری مریخ
تا به امروز، جامعهٔ انسانی نمونه هایی از شش جرم فرازمینی منظومه شمسی را شناسایی کرده، نیز نمونه هایی از بادهای خورشیدی جمع آوری کرده است. این نمونه ها با استفاده از سه روش به دست آمده اند: مجموعه نمونه های خود کره زمین، مجموعه نمونه های فرازمینی موجود در سطح زمین مانند شهاب سنگ های شناسایی شده ای که بر روی زمین افتاده اند، و تهیه و جمع آوری نمونه از طریق بازگشت مأموریت های آوردن نمونه. نمونه های سنگ های ماه از ماه (قمر زمین) هم از طریق شهاب سنگ ها و هم توسط مأموریت های آوردن نمونه؛ بدون سرنشین و سرنشین دار٬ جمع آوری شده است. دنباله دار ویلد۲ و سیارک ۲۵۱۴۳ ایتوکاوا توسط فضاپیمای بدون سرنشین بازدید شدند که نمونه ها را به زمین بازگرداندند. علاوه بر این، نمونه های سه جرم منظومه شمسی دیگر هم شناسایی شده که تنها نمونه هایی هستند که با استفاده از روشی غیر از مأموریت آوردن نمونه فراهم شده اند، یکی نمونه هایی از خود سیارهٔ زمین، نمونه های سیارک بزرگ وستا که به صورت «شهاب سنگ های HED» به زمین رسیده اند و نمونه هایی از مریخ به شکل شهاب سنگ های مریخی.
ماموریت برای وطنم نام کتابی به قلم محمدرضا پهلوی است. وی در بخشی از این کتاب به تاریخ کهن ایران افتخار می کند و ایران را صادرکننده فرهنگ و هنر به جهان بشریت معرفی می نماید و به برپایی نخستین امپراطوری در ۲۵۰۰ سال پیش توسط کوروش مباهات می کند. او در این کتاب با نقل مطالبی، خود و دولتش را مذهبی معرفی می نماید و خود را نظر کرده خدا و امامان شیعه می داند و برای خویش رسالت الهی قائل می شود. شاه در این کتاب نوعی از گفتمان هم ذات پنداری میان ایران و غرب را ارائه کرده است.
متن کامل کتاب ماموریت برای وطنم با نگارش تحت وب
مأموریت به مریخ (انگلیسی: Mission to Mars) فیلمی در ژانر اکشن، علمی–تخیلی و ماجراجویی به کارگردانی برایان دی پالما است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد.
گری سینایس
دان چیدل
کانی نیلسن
جری اوکانل
کیم دلنی
تیم رابینز
«مأموریت به مسکو» (انگلیسی: Mission to Moscow) فیلمی در ژانر درام به کارگردانی مایکل کورتیز است که در سال ۱۹۴۳ منتشر شد.
۲۲ مه ۱۹۴۳ (۱۹۴۳-05-۲۲)
مأموریت - پاریس! (انگلیسی: Assignment – Paris!)؛ یک فیلم جنگ سرد نوآر به کارگردانی رابرت پریش است که در سال ۱۹۵۲ میلادی منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دانا اندروز، آدری تاتر و جرج سندرز اشاره کرد. محل فیلم برداری پاریس و بوداپست بوده است.
دانا اندروز - جیمی ریس
مرتا تورن - جین ماری
جرج سندرز - نیکلاس استرانگ
آدری تاتر - سندی تیت
ماجرای فیلم دربارهٔ خبرنگارِ مقیمِ پاریسِ روزنامهٔ هرالد تریبون نیویورک، جیمی ریس (دانا اندروز) است که توسط رئیس خود (جرج سندرز) برای بررسی جلسه ای مربوط به سفیر مجارستان، به پشت پردهٔ آهنین در بوداپست، اعزام می شود.
آخرین مأموریت (به انگلیسی: The Last Detail) نام فیلمی آمریکایی به کارگردانی هال اشبی است که در سال ۱۹۷۳ بر اساس رمانی به همین نام نوشته داریل پاهنیسون ساخته شده است.
جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم کن در سال ۱۹۷۴
دو ملوان نیروی دریایی آمریکا مامور انتقال ملوان جوانی می شوند که جرمش، تلاش برای سرقت چهل دلار پول از صندوق صدقه مؤسسه خیریه حمایت از حیوانات، متعلق به همسر ژنرال است.
بیانیه مأموریت (به انگلیسی: mission statement) سند تدوین شده ای است که اهداف باثبات و منحصر به فرد سازمان را تعریف می کند: اینکه چرا سازمان وجود دارد، اهداف آن چیست، می خواهد به چه چیزی برسد. این ها برخی سؤالات اساسی هستند که بیانیه مأموریت قصد دارد پاسخ دهد. بیانیه مأموریت در برگیرنده اهداف، ارزش ها، عقاید، و مزیت رقابتی سازمان است. در واقع بیانیه مأموریت ابزار اولیه مورد نیاز مدیران است؛ که راهنمای عمل سازمان محسوب می شود.
نباید شامل مقادیر دلاری، درصد، اعداد، اهداف خرد و استراتژی ها باشد
نباید بیش از حد طولانی باشد چون نمی توان آن را به خاطر آورد
نباید به توضیح جزئیات بپردازد
نباید باعث انس به محیط شود
نباید بر حسب ایجاد سود باشد. سود، یک هدف و نتیجهٔ آنچه که شرکت انجام می دهد، است
در ادبیات مدیریت، نیاز به داشتن بیانیه مأموریت برای سازمان قدمتی تاریخی دارد. در آغاز دهه ۷۰ اولین بار پیتر دراکر از این اصطلاح استفاده کرد و از آن پس محققان بسیاری بر روی این مفهوم تمرکز کردند.
در تدوین بیانیه مأموریت باید به نکات زیر توجه شود:
در عین حال بیانیه مأموریت:
به نام پادشاه ۳: آخرین مأموریت (انگلیسی: In the Name of the King 3: The Last Mission) فیلمی در ژانر فانتزی و ماجراجویی به کارگردانی اووه بول است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دامینیک پرسل اشاره کرد.
۵ فوریه ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-02-۰۵) (Sweden DVD)
وقتی بابا رفته بود مأموریت (به (زبان صربی کرواتی: Otac na službenom putu, Отац на службеном путу) فیلمی است از امیر کوستوریتسا که در سال ۱۹۸۵ ساخته شد و جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن را به دست آورد.
۱۲ سپتامبر ۱۹۸۵ (۱۹۸۵-09-۱۲) (آلمان غربی)
مورنو د بارتولی میکی مانویلویوچ میریانا کارانوویچ مصطفی نادروویچ میرا فورلان داوُر دویموویچ پردراگ لاکویچ
$۲۵٬۰۵۳ (فقط آلمان غربی)
داستان فیلم درباره پسربچه ای ۶ ساله به نام مالک (با بازی مورنو د بارتولی) است که در اوایل دهه ۵۰ میلادی در سارایوو زندگی می کند. رابطه اتحاد جماهیر شوروی استالینیستی و یوگسلاوی دوران مارشال تیتو تیره و تار است. بعضی از شهروندان شبانه دستگیر و ناپدید می شوند. پدر مالک (با بازی میکی مانویلوویچ) که کارمند وزارت کار است نیز یکی از همین ناپدیدشدگان است. خانواده مالک می گویند او به دلیل عقاید سیاسی اش «به مأموریت رفته است». اما واقعیت این است که او و برادرزنش هر دو به یک زن جوان علاقه مندند و برادر زن که عضو حزب کمونیست است برایش پاپوش می دوزد و او به عنوان مجازات به کار در معدن محکوم می شود. داستان که از دیدگاه مالک روایت می شود با لحنی طنزآلود به مشکلات این خانواده در گیر و دار اوضاع بد اقتصادی می پردازد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مأموریت

مأموریت در جدول کلمات

از القاب امام زمان (عج) که درباره دلیل نامگذاری نقل شده است که آن حضرت از جانب خداوند متعال مأموریت دارند تا مردم را به سوی پروردگارشان فراخوانند
داعی

معنی کلمه مأموریت به عربی

مأموریت
اَخْتِصاصٌ
إنجاز المهمة
أَجَلُ الوظفَة

مأموریت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ماموریت چیست   • نمونه بیانیه ماموریت   • تعریف ماموریت   • حق ماموریت   • ماموریت اداری   • بیانیه ماموریت شرکت ایران خودرو   • فیلم ماموریت   • معنی مأموریت   • مفهوم مأموریت   • تعریف مأموریت   • معرفی مأموریت   • مأموریت چیست   • مأموریت یعنی چی   • مأموریت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مأموریت
کلمه : مأموریت
اشتباه تایپی : lأl,vdj
آوا : ma'muriyyat
نقش : اسم
عکس مأموریت : در گوگل


آیا معنی مأموریت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )