انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1075 100 1

مأمون

/ma'mun/

معنی اسم مأمون

اسم: مأمون
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: ایمن، در امان، معتمد، امین، نام پسر هارون الرشید از خلفای بنی عباس

معنی مأمون در فرهنگ معین

مأمون
(مَ) [ ع . ] (اِمف .) در امان ، زنهار داده شده .

مأمون در دانشنامه اسلامی

مأمون
مأمون (۱۷۰-۲۱۸ق) ابوالعباس عبدالله، فرزند هارون عباسی، هفتمین خلیفه از خلفای بنی عباس که پس از قتل برادرش محمد امین در سال ۱۹۸ هجری، تا سال ۲۱۸ق حکومت کرد.
عبدالله ملقب به مأمون پسر هارون، پنجمین خلیفه عباسی، از نسل قریش و بنی هاشم در شب جمعه نیمه ربیع الاول سال ۱۷۰ق به دنیا آمد. مادر او زنی ایرانی (به نقلی کنیزی) از اهالی بادغیس (شمال غربی افغانستان) به نام مراجل بود. استاذیس که در زمان منصور عباسی قیام کرد، پدر مراجل بوده است. دایی مأمون نیز فردی به نام غالب بوده که با توطئه مأمون، فضل به سهل وزیر و فرمانده لشکر مأمون را به قتل رسانید.
مأمون یکی از خلفای عباسی است که در سال ۱۹۸-۲۱۸ق حکومت کرد. او پوشش کعبه را عوض کرد.
در آغاز خلافت وی، به سال ۱۹۸ق. علویان مخالف بر مکه و مدینه چیره شدند. به سال ۲۰۱ق. مأمون هدایای پادشاه تازه مسلمان تبت را به مکه فرستاد تا در کعبه استفاده شود. همچنین به سال ۲۰۲ق. بر اثر سیلی بزرگ که به سیل ابن حنظله مشهور گشت، آسیب هایی به مسجدالحرام و کعبه وارد شد. مأمون پس از این رویداد، برای رفع خرابی ها و تعمیر آسیب ها اموالی به مکه فرستاد.
اِبْن ِ مأْمون ، احمد بن علی الزوال (ذیقعده ۵۰۹ -۱۹ شعبان ۵۸۶/ آوریل ۱۱۱۶-۲۱ سپتامبر ۱۱۹۰)، نحوی، لغوی، محدث و خطاط است.
او از نادر کسانی است که زندگی نامه خود را نوشته و یاقوت عیناً آن را نقل کرده است . گفته های دیگران نیز بیش تر نقل از همین زندگی نامه است. جد اعلای او مأمون خلیفه بود و به همین سبب است که وی نیز به ابن مأمون شهرت یافته است . ابن مأمون در محله درب فیروز بغداد زاده شد و چون درگذشت در محله باب حرب همان شهر به خاک سپرده شد. پدرش در دوران خلافت مستظهر (۴۸۷-۵۱۲ق /۱۰۹۴- ۱۱۱۸م ) و بعد در عهد مسترشد (۵۱۲ -۵۲۹ق /۱۱۱۸- ۱۱۳۵م ) مدتی ریاست «دیوان زمام » را به عهده داشت.
فقیه مأمون به فقیه امین نسبت به حقوق شرعی گفته می شود.
عنوان یادشده بیشتر در باب زکات و خمس به کار رفته است.

مأمون در دانشنامه ویکی پدیا

مأمون
ابوالعباس عبدالله مَأموُن (۱۹۸–۲۱۸ ه‍.ق) پسر هارون الرشید خلیفه عباسی، در ۷۸۶ میلادی (۱۷۰ قمری) در بغداد زاده شد، در ۸۳۳ میلادی (۲۱۸ قمری) در نزدیکی طرسوس درگذشت. هفتمین و بزرگ ترین خلیفهٴ عباسی (۸۱۳–۸۳۳) بود که پس از ابوعبدالله محمد امین به خلافت رسید. مادر و همسرش ایرانی بودند، که مبین تمایلات ایرانی و علوی اوست. او معتزلی پرشوری بود، و کوشید تا با اعمال زور عقاید خود را به کرسی بنشاند(۱) و آغازگر محنة خلق قرآن بود. او پس از برادرش ابوعبدالله محمد امین به خلافت رسید.
معتصم
ابراهیم یزیدی
هارون الرشید در دوران حکومت خویش و به منظور تحکیم قدرت خلافت و پیشگیری از هرگونه مشکلات احتمالی در روند انتقال قدرت، سلسله تمهیداتی را در نظر گرفته و بر اساس آن سیستم جانشینی پیچیده ای طراحی کرد. بدین ترتیب، امین به عنوان جانشین هارون، پس از وی به خلافت می رسید و مأمون نیز به عنوان جانشین امین منصوب گشت و قاسم، فرزند دیگر هارون، جانشین مأمون شد. تمام این تصمیمات تبدیل به عهدنامه ای گشت که بر کعبه آویخته شد و به ایالات فرستاده شد، اما پس از مرگ هارون، امین با سلسله اقداماتی مأمون را تحت فشار قرار داد و مدتی پس از عزل قاسم، مأمون را از جانشینی عزل کرد و فرزند خود موسی را با لقب الناطق بالحق به عنوان جانشین خویش اعلام کرد که نامش را در خطبه، جایگزین نام مأمون ساختند. مأمون نیز در اقدامی متقابل هرگونه ارتباط با بغداد را قطع کرد و از فرامین امین سرپیچی کرد و به ستیزی آشکار با وی پرداخت که نتیجهٔ آن، درگیری نظامی میان دو برادر بود.
طاهر و هرثمه به وسیلهٔ لشکریانی که در اختیار داشتند، در سال ۱۹۷ هجری/۸۱۲ میلادی، به محاصرهٔ اطراف بغداد مشغول گشتند و با شدت بخشیدن به این محاصره، فشار را بر لشکریان امین افزون کردند. محاصرهٔ بغداد تا سال ۱۹۸ هجری/ ۸۱۳ میلادی، به صورت فرسایشی به درازا کشید تا در محرم همین سال، طاهر بر شدت حملات خود افزود و محلات را یکی پس از دیگری فتح کرد و به لشکر دستور داد که برای فتح نهایی بغداد، حمله را آغاز نمایند و سرانجام بغداد، در همین زمان فتح گردید. روایت است که پیش از اسارت امین، یکی از یارانش که احمد بن سلام نام داشت را اسیر کردند که پس از پرسش از او دربارهٔ امین، وی اظهار بی اطلاعی کرد. سرانجام امین اسیر گشت و توسط محمد بن حمید طاهری شناسایی گشته و این خبر به اطلاع طاهر رسید، که او نیز بلافاصله دستور قتل امین را به قریش دندانی، حاجب خویش، ابلاغ کرد. بدین ترتیب امین در اسارت کشته شد. بدن امین در باغ مونسه دفن گردیده و سرش به همراه فتحنامه ای توسط قاصدی به نزد مأمون در مرو، فرستاده شد.
روایت است که طاهر، سر امین را برای تسلیم گشتن مردم، در معرض دید عموم قرار داد و همه را امان داد. او در جمعه وارد بغداد گشت و در طی خطبه ای بلیغ به همراه استناد فراوان به آیات قرآن، پیروزی خود را از جانب خداوند دانست که خلافت را بر عهدهٔ مأمون گذاشته و بار آن را بر دوش او قرار داده و سپس مردم را به اطاعت و اتحاد فراخواند.
عکس مأمون
مستشار قاضی محمد مامون حسن اسماعیل الهضیبی (زاده ۲۸ می ۱۹۲۴ میلادی - درگذشته ۹ ژانویه ۲۰۰۴ میلادی) ششمین رهبر یا مرشد عام جماعت اخوان المسلمین مصر و پسر حسن الهضیبی دومین مرشد عام این جماعت بین سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۷۳ بود.
او در شهر سوهاج در ساحل رود نیل در مصر به دنیا آمد. اصلیتش از شهر عرب الصوالحه بود اما خانواده آن ها به خاطر شغل پدرش که قاضی دادگستری بود، به شهرهای زیادی سفر می کردند. از دانشکده حقوق دانشگاه ملک فواد فارغ التحصیل شد و بلافاصله به شغل وکالت مشغول شد. بعد از مدتی دادستان و سپس قاضی دادگاه شد. آخرین شغل دولتی او رئیس دادگاه تجدید نظر قاهره بود. در سال ۱۹۵۶ میلادی او رئیس دادگاه غزه شد.
او در سال ۱۹۵۶ میلادی و در جریان بحران سوئز در قالب نیروهای مردمی با ارتش اسراییل جنگید. بعد از فاش شدن انتساب او به جنبش اخوان المسلمین در دوران جمال عبدالناصر در سال ۱۹۶۵ میلادی دستگیر شد و بین زندان نظامی و زندان طره در رفت وآمد بود. در سال ۱۹۷۱ میلادی به دستور انور سادات از زندان آزاد شد و بلافاصله با شکایت در دادگاه خواهان بازگشت به کار قضایی شد. دادگاه به نفع او رای داد ولی دستگاه قضایی بدون هیچ گونه توضیحی از اجرای این حکم سرباززد. در سل ۱۹۸۷ میلادی به همراه عده ای دیگر از اعضای جماعت اخوان المسلین کاندیدای مجلس مصر شد. در این انتخابات ۳۶ تن از جمله الهضیبی به پارلمان راه یافتند. او نماینده منطقه الدقی از جیزه بود. بعد از بیماری و اغمای مصطفی مشهور مرشد عام اخوان المسلمین در اکتبر ۲۰۰۲ میلادی به خاطر خونریزی مغزی، مسئولیت مرشد عام را موقتاً بر عهده گرفت . او در ۲۷ نوامبر ۲۰۰۲ میلادی به عنوان ششمین مرشد عام جماعت اخوان المسلمین انتخاب شد.
او در ۹ ژانویه ۲۰۰۴ میلادی به خاطر بیماری روده و پس از بازگشت ازبیمارستان به خانه در قاهره درگذشت.
مامون الکزبری (به عربی: مامون الکزبری) (۱۹۱۴ - ۱۹۹۸) در شهر دمشق سوریه از تاریخ ۲۹ سپتامبر ۱۹۶۱ - ۲۰ نوامبر ۱۹۶۱ تصدی نخست وزیری سوریه را برعهده داشت.
سوریه
فهرست حاکمان سوریه
مأمون عبدالقیوم (به مالدیوی: މައުމޫނު އަބްދުލް ގައްޔޫމް زاده ۱۹۳۷ میلادی) رئیس جمهور اسبق مالدیو است.
عبدالله یمین
محمد نشید
وی در سال ۱۹۳۷ زاده شد. در سال ۱۹۷۸ به ریاست جمهوری مالدیو رسید و سی سال در این منصب بود تا اینکه توسط محمد نشید در انتخابات سال ۲۰۰۸ شکست خورد و محمد نشید تا سال ۲۰۱۲ رئیس جمهور این کشور بود. نشید نیز در این سال در انتخابات توسط عبدالله یمین برادر ناتنی مأمون شکست خورد.
آلِ مأمون یا مأمونیان دودمانی ایرانی نژاد بودند که کوتاه زمانی بر خوارزم فرمان راندند. دورهٔ زمام داری آنان از ۳۸۵ هجری قمری/۹۹۵ میلادی تا ۴۰۸ هجری/۱۰۱۷ میلادی به درازا انجامید. آل مأمون در فرمانروایی خوارزم جای خاندان آفریغیان را گرفتند و خودشان نیز به دست سلطان محمود غزنوی از میان رفتند.
باسورث، کلیفورد ادموند، ایرانیکا
فرمانروایان آل مأمون چهار تن بودند:
آل مأمون نخست کنترل شهر گرگانج را در دست داشتند و از این نقطه توانستند بر سراسر خوارزم تسلط یابند. مأمون یکم که خود امیر گرگانج بود در ۳۸۵ هجری با کشتن ابوعبدالله محمد بن احمد واپسین پادشاه از دودمان آفریغیان به مقام خوارزمشاهی رسید.
اطلاعات دربارهٔ خوارزم زیر فرمان مأمونیان اندک است. مأمون یکم در ۳۸۷ هجری به دست نگهبانان خود به قتل رسید و پسرش ابوالحسن علی جای او را گرفت. در زمان او اسماعیل بن نوح منتصر آخرین امیر سامانی به خوارزم آمد و گویا با یاری همین علی لشکری فراهم آورد و توانست موقتاً قراخانیان را از پایتختش بخارا بیرون کند. با این همه به زودی سامانیان از صحنهٔ تاریخ ناپدیدشدند. با بالا گرفتن کار سلطان محمود غزنوی، ابوعلی سیاست دوستی با او را در پیش گرفت و با خواهر وی ازدواج نمود.
تاریخ بغداد اثری است در رابطه با تاریخ شهر بغداد نوشتهٔ ابوالفضل احمد بن ابی طاهر طیفور (۲۰۴ تا ۲۰۶–۲۸۰ ه‍.ق)، این کتاب در قرن سوم هجری نگارش شده است و علاوه بر بیان تاریخ بغداد، روایاتی از خلفا و اطرافیان آنان و رویدادهای آن زمان را نیز دربرمی گیرد. آنچه اکنون از این کتاب باقی است از ۲۰۴ تا ۲۱۸ ه‍.ق را پوشش می دهد؛ و از طریق آن می توان به اطلاعات ارزنده ای دربارهٔ خلفا و بزرگان دربار و زناشویی مأمون دست یافت. علاوه بر آن، روایات تازه ای را دربارهٔ طاهر بن حسین و عده ای از شاعران و موسیقی دانان بیان می کند. طبری نیز برای نگارش تاریخ سلسلهٔ عباسی از این اثر بهره برده است و در نقاطی از کتاب او، می توان به سبک یکسان دو کتاب پی بُرد.
جنگ بین امین و مأمون معروف به فتنهٔ چهارم، به مجموعه حوادث و اتفاقاتی گفته می شود که بین سال های ۱۹۵ تا ۱۹۸ ه‍. ق، بر سر جانشینی هارون الرشید، خلیفهٔ عباسی، میان مدعیان اصلی خلافت، امین و مأمون، دو فرزند ارشد هارون، روی داد و در نتیجهٔ آن برای مدتی قسمت غربی و شرقی خلافت عباسی، در ستیز و کشمکش پنهان و سرانجام آشکار با یکدیگر قرار گرفتند. در این سلسله درگیری ها، مأمون تحت حمایت خراسانیان، در قلمرو خویش به مرکزیت مرو به برپایی و حفظ استقلال سیاسی اقدام کرد و امین نیز با حمایت مردم عرب و به خصوص خاندان بنی هاشم و ابناء دولت عباسی در مرکز و غرب خلافت، به پایتختی بغداد، به مقابله با برادر خویش پرداخت.
هارون در دوران فرمانروایی خویش و به علل متعدد، اقدام به تعیین سیستم جانشینی پیچیده ای کرد، تا پس از او خلافت عباسی و سرزمین های تحت سلطه، به آشوب کشیده نشوند و جنگ قدرت میان اعضای خاندان رخ ندهد. او در سال ۱۸۲ ه‍.ق/۷۹۸ م به سیستم مورد نظر خویش رسمیت بخشید و با اهدای سرزمین های متعدد به همراه منابع مالی جداگانه به هر یک از پسرانش، زمینهٔ قدرت گیری آنان و آمادگی شان برای جانشینی را فراهم ساخت. علی رغم تلاش های هارون الرشید، درگیری های موردنظر، پس از وقوف بر مرگ قریب الوقوع او و با تحرکات امین آغاز شد و پس از مرگ هارون در سال ۱۹۳ ه‍.ق شدت یافت. امین با هدایت وزیرش، فضل بن ربیع، و سردارش، علی بن عیسی بن ماهان، در راه افزایش نفوذ و اقتدار خویش و ایجاد محدودیت برای برادر و جانشینش، مأمون، به سلسله اقداماتی دست یازید، که در ابتدا به صورت فرامین و دستورهایی قابل قبول بود و اطاعت مأمون را در پی داشت. در مقابل نیز، مأمون با هدایت وزیرش، فضل بن سهل، مجموعه اقداماتی نظیر کاهش مالیات را جهت جلب حمایت مردم محلی و اشراف خراسان و سرزمین های شرقی خلافت انجام داد. با شدت گرفتن خواسته های امین و اقدامات جدی وی برای خلع مأمون، که به تحریک اطرافیانش صورت می پذیرفت، مأمون در برابر این تحرکات واکنش نشان داد و به نافرمانی و مخالفت بر ضد برادر روی آورد. در نهایت، امین و مأمون متقابلاً نام یکدیگر را از منابر و سکه ها حذف کردند و هر یک امارت دیگری را نامشروع تلقی کرد.
سرانجام پس از دو سال، این کشمکش ها به اوج رسید و به درگیری مستقیم و نظامی دو قدرت حاضر در خلافت منجر شد. در این رویارویی نظامی لشکر مأمون به فرماندهی سرداری به نام طاهر بن حسین، پس از شکست لشکر امین به فرماندهی علی بن عیسی، در نبرد ری به پیشروی در قلمرو امین پرداخت و شهرها را یکی پس از دیگری فتح کرد و سپاهیان گسیل شده از سوی امین را شکست داد. سرانجام، دو سپاه مأمون به فرماندهی طاهر بن حسین و هرثمه بن اعین اقدام به محاصره و فتح بغداد، پایتخت خلافت امین، کردند. پس از مقاومت چهارده ماهه شهر سقوط کرد و امین به دست سپاهیان طاهر کشته شد. بدین ترتیب، مأمون به عنوان خلیفه بر کل قلمرو خلافت عباسی مسلط شد. همچنین، خراسانیان به رهبری فضل بن سهل قدرت زیادی در حکومت به دست آوردند و راه برای تأسیس نخستین سلسله نیمه مستقل ایرانی موسوم به طاهریان باز شد.
جنگ بین امین و مأمون معروف به فتنه چهارم، به مجموعه حوادث و اتفاقاتی گفته می شود که بین سال های ۱۹۵ تا ۱۹۸ هجری، بر سر جانشینی هارون الرشید، خلیفه عباسی، میان مدعیان اصلی خلافت، امین و مأمون، برادر وی، روی داد و در نتیجهٔ آن برای مدتی قسمت غربی و شرقی خلافت عباسی، در ستیز و کشمکش پنهان و سرانجام آشکار با یکدیگر قرار گرفتند. در این سلسله درگیری ها، مأمون تحت حمایت خراسانیان، در قلمرو خویش به مرکزیت مرو به برپایی و حفظ استقلال سیاسی اقدام کرد و امین نیز با حمایت اعراب و به خصوص خاندان بنی هاشم در مرکز و غرب خلافت، به پایتختی بغداد، به مقابله با برادر خویش پرداخت.
هارون در دوران فرمانروایی خویش و به علل متعدد، اقدام به تعیین سیستم جانشینی پیچیده ای کرد، تا پس از او خلافت عباسی و سرزمین های تحت سلطه، به آشوب کشیده نشوند و جنگ قدرت میان اعضای خاندان رخ ندهد. او در سال ۱۸۲ هجری/ ۷۹۸ میلادی به سیستم مورد نظر خویش رسمیت بخشید و با اهدای سرزمین های متعدد به همراه منابع مالی جدا به هریک از پسرانش، زمینهٔ قدرت گیری آنان و آمادگیشان برای جانشینی را فراهم ساخت.
علی رغم تلاش های هارون الرشید، درگیری های موردنظر، پس از وقوف بر مرگ قریب الوقوع او و با تحرکات امین آغاز گشت و پس از مرگ هارون در سال ۱۹۳ هجری شدت یافت. امین در راه افزایش نفوذ و اقتدار خویش و ایجاد محدودیت برای برادر و جانشینش، مأمون، به سلسله اقداماتی دست یازید، که در ابتدا به صورت فرامین و دستورهایی قابل قبول بود و اطاعت مأمون را در پی داشت. اما با شدت گرفتن خواسته های نامعقول امین و اقدامات جدی وی بر ضد مأمون، که به تحریک اطرافیانش صورت می پذیرفت، مأمون در برابر این تحرکات واکنش نشان داد و به نافرمانی و مخالفت بر ضد برادر روی آورد. سرانجام این کشمکش ها به اوج رسید و به درگیری مستقیم و نظامی دو قدرت حاضر در خلافت منجر گشت، که در نتیجهٔ آن لشکر مأمون به فرماندهی سرداری به نام طاهر بن حسین، پس از شکست لشکر امین به فرماندهی علی بن عیسی، در نبرد ری به پیشروی در قلمرو امین پرداخت و شهرها را یکی پس از دیگری فتح کرد. سرانجام این اختلافات و کشمکش ها با محاصره و فتح بغداد، پایتخت خلافت امین، و کشته شدن وی پایان یافت و مأمون به عنوان خلیفه بر کل قلمرو خلافت عباسی مسلط گشت.
خدیجه بنت مأمون شاعر عراقی در سدهٔ سوم هجری بود. همانند عمه اش عُلیّه بنت مهدی می سرود. داستانی از اعجاب متوکل از شعر خدیجه در الاغانی یاد شده است.
رزاق مأمون نویسنده، روزنامه نگار و نمایش نامه نویس اهل افغانستان است.
رزاق مأمون متولد ۲۷ دسامبر ۱۹۶۴ (میلادی) در درهٔ پنجشیر افغانستان است. او در سال های ۱۳۵۹ (خورشیدی) الی ۱۳۶۶ (خورشیدی) در زمان حاکمیت حکومت کمونیستی افغانستان به جرم همکاری با مجاهدین به زندان افتاد. وی حدود هفت سال در زندان پلچرخی محکومیت خود را می گذراند و مدت سه سال انفرادی را به مطالعه ادبیات و سیاست می پردازد.
از اواخر دهه ۹۰ تا سال ۲۰۰۲ به عنوان خبرنگار بی بی سی در پیشاور و کابل فعالیت کرد. پس از آن خبرنگار رادیو آزادی شد که از پراگ پخش می شد و سپس به تلویزیون خصوصی طلوع رفت.
از وی تا اکنون چندین اثر منتشر شده است که حاصل پژوهش های او دربارهٔ مرگ دکتر نجیب الله «راز خوابیده»، قتل فاروق یعقوبی، وزیر اطلاعات دکتر نجیب الله «راز خوابیده، جلد دوم»، مرگ احمد ظاهر، مشهورترین خواننده افغانستان «احمد ظاهر چگونه ترور شد؟» و «رد پای فرعون» در مورد دست داشتن عوامل اطلاعاتی ایران در قتل احمدشاه مسعود است.
عباس بن مأمون فرزند مأمون که به خلافت نرسید.
مامون به هنگام مرگ از فرزند خویش عباس که به نزد سپاهیان بسیار محبوب بود، چشم پوشید و خلافت را به برادرش معتصم داد که در وی قوت و لیاقت کافی برای حفظ دولت عباسی می دید.
بیعت با معتصم بروز وفات مامون بود نخست سپاهیان از اطاعت وی سرباز زدند و می خواستند عباس فرزند مامون را بخلافت بردارند اما عباس به احترام وصیت پدر با عم خویش بیعت کرد و سپاه از اراده وی تبعیت کرد.
در سال۲۲۳ نوفل سلطان روم بر مرزهای کشور اسلامی یورش برد. به دنبال آن معتصم لشکری عظیم فراهم و به طرف روم حمله کرد. در جنگ رومیان مغلوب شدند، لشکر اسلام دژهای بسیاری را فتح کردند از جمله شهر عموریه را متصرف شدند. سپس معتصم به جانب قسطنطنیه رفت تا آنجا را فتح کند که خبر شورش عباس بن مأمون به او رسید و اینکه عده ای با او بیعت کرده اند، لذا با عجله برگشت و به دفع او پرداخت و عباس را به زندان انداخت.
نصیر علی مأمون (زادهٔ ۱۹۵۳ میلادی) عکاس اهل بنگلادش است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مأمون در جدول کلمات

از جانب مأمون حاکم طبرستان شد و در بغداد به قتل رسید
مازیار

مأمون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قبر مامون عباسی   • مادر مامون   • عکس قبر مامون   • عباس بن مأمون   • مامون پسر شیطان   • معتصم   • مرگ مامون عباسی   • هارون الرشید   • معنی مأمون   • مفهوم مأمون   • تعریف مأمون   • معرفی مأمون   • مأمون چیست   • مأمون یعنی چی   • مأمون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مأمون
کلمه : مأمون
اشتباه تایپی : lأl,k
آوا : ma'mun
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس مأمون : در گوگل


آیا معنی مأمون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )