برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1225 100 1

مأمون

/ma'mun/

معنی اسم مأمون

اسم: مأمون
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: ایمن، در امان، معتمد، امین، نام پسر هارون الرشید از خلفای بنی عباس

معنی مأمون در فرهنگ معین

مأمون
(مَ) [ ع . ] (اِمف .) در امان ، زنهار داده شده .

مأمون در دانشنامه اسلامی

مأمون
مأمون (۱۷۰-۲۱۸ق) ابوالعباس عبدالله، فرزند هارون عباسی، هفتمین خلیفه از خلفای بنی عباس که پس از قتل برادرش محمد امین در سال ۱۹۸ هجری، تا سال ۲۱۸ق حکومت کرد.
عبدالله ملقب به مأمون پسر هارون، پنجمین خلیفه عباسی، از نسل قریش و بنی هاشم در شب جمعه نیمه ربیع الاول سال ۱۷۰ق به دنیا آمد. مادر او زنی ایرانی (به نقلی کنیزی) از اهالی بادغیس (شمال غربی افغانستان) به نام مراجل بود. استاذیس که در زمان منصور عباسی قیام کرد، پدر مراجل بوده است. دایی مأمون نیز فردی به نام غالب بوده که با توطئه مأمون، فضل به سهل وزیر و فرمانده لشکر مأمون را به قتل رسانید.
مأمون یکی از خلفای عباسی است که در سال ۱۹۸-۲۱۸ق حکومت کرد. او پوشش کعبه را عوض کرد.
در آغاز خلافت وی، به سال ۱۹۸ق. علویان مخالف بر مکه و مدینه چیره شدند. به سال ۲۰۱ق. مأمون هدایای پادشاه تازه مسلمان تبت را به مکه فرستاد تا در کعبه استفاده شود. همچنین به سال ۲۰۲ق. بر اثر سیلی بزرگ که به سیل ابن حنظله مشهور گشت، آسیب هایی به مسجدالحرام و کعبه وارد شد. مأمون پس از این رویداد، برای رفع خرابی ها و تعمیر آسیب ها اموالی به مکه فرستاد.
اِبْن ِ مأْمون ، احمد بن علی الزوال (ذیقعده ۵۰۹ -۱۹ شعبان ۵۸۶/ آوریل ۱۱۱۶-۲۱ سپتامبر ۱۱۹۰)، نحوی، لغوی، محدث و خطاط است.
او از نادر کسانی است که زندگی نامه خود را نوشته و یاقوت عیناً آن را نقل کرده است . گفته های دیگران نیز بیش تر نقل از همین زندگی نامه است. جد اعلای او مأمون خلیفه بود و به همین سبب است که وی نیز به ابن مأمون شهرت یافته است . ابن مأمون در محله درب فیروز بغداد زاده شد و چون درگذشت در محله باب حرب همان شهر به خاک سپرده شد. پدرش در دوران خلافت مستظهر (۴۸۷-۵۱۲ق /۱۰۹۴- ۱۱۱۸م ) و بعد در عهد مسترشد (۵۱۲ -۵۲۹ق /۱۱۱۸- ۱۱۳۵م ) مدتی ریاست «دیوان زمام » را به عهده داشت.
فقیه مأمون ...

مأمون در دانشنامه ویکی پدیا

مأمون
ابوالعباس عبدالله مَأموُن (۱۹۸–۲۱۸ ه‍.ق) پسر هارون الرشید خلیفه عباسی، در ۷۸۶ میلادی (۱۷۰ قمری) در بغداد زاده شد، در ۸۳۳ میلادی (۲۱۸ قمری) در نزدیکی طرسوس درگذشت. هفتمین و بزرگ ترین خلیفهٴ عباسی (۸۱۳–۸۳۳) بود که پس از ابوعبدالله محمد امین به خلافت رسید. مادر و همسرش ایرانی بودند، که مبین تمایلات ایرانی و علوی اوست. او معتزلی پرشوری بود، و کوشید تا با اعمال زور عقاید خود را به کرسی بنشاند(۱) و آغازگر محنة خلق قرآن بود. او پس از برادرش ابوعبدالله محمد امین به خلافت رسید.
معتصم
ابراهیم یزیدی
هارون الرشید در دوران حکومت خویش و به منظور تحکیم قدرت خلافت و پیشگیری از هرگونه مشکلات احتمالی در روند انتقال قدرت، سلسله تمهیداتی را در نظر گرفته و بر اساس آن سیستم جانشینی پیچیده ای طراحی کرد. بدین ترتیب، امین به عنوان جانشین هارون، پس از وی به خلافت می رسید و مأمون نیز به عنوان جانشین امین منصوب گشت و قاسم، فرزند دیگر هارون، جانشین مأمون شد. تمام این تصمیمات تبدیل به عهدنامه ای گشت که بر کعبه آویخته شد و به ایالات فرستاده شد، اما پس از مرگ هارون، امین با سلسله اقداماتی مأمون را تحت فشار قرار داد و مدتی پس از عزل قاسم، مأمون را از جانشینی عزل کرد و فرزند خود موسی را با لقب الناطق بالحق به عنوان جانشین خویش اعلام کرد که نامش را در خطبه، جایگزین نام مأمون ساختند. مأمون نیز در اقدامی متقابل هرگونه ارتباط با بغداد را قطع کرد و از فرامین امین سرپیچی کرد و به ستیزی آشکار با وی پرداخت که نتیجهٔ آن، درگیری نظامی میان دو برادر بود.
طاهر و هرثمه به وسیلهٔ لشکریانی که در اختیار داشتند، در سال ۱۹۷ هجری/۸۱۲ میلادی، به محاصرهٔ اطراف بغداد مشغول گشتند و با شدت بخشیدن به این محاصره، فشار را بر لشکریان امین افزون کردند. محاصرهٔ بغداد تا سال ۱۹۸ هجری/ ۸۱۳ میلادی، به صورت فرسایشی به درازا کشید تا در محرم همین سال، طاهر بر شدت حملات خود افزود و محلات را یکی پس از دیگری فتح کرد و به لشکر دستور داد که برای فتح نهایی بغداد، حمله را آغاز نمایند و سرانجام بغداد، در همین زمان فتح گردید. روایت است که پیش از اسارت امین، یکی از یارانش که احمد بن سلام نام داشت را اسیر کردند که پس از پرسش از او دربارهٔ امین، وی اظهار بی اطلاعی کرد. سرانجام امین اسیر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مأمون

مأمون در جدول کلمات

از جانب مأمون حاکم طبرستان شد و در بغداد به قتل رسید
مازیار

مأمون را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قبر مامون عباسی   • مادر مامون   • عکس قبر مامون   • عباس بن مأمون   • مامون پسر شیطان   • معتصم   • مرگ مامون عباسی   • هارون الرشید   • معنی مأمون   • مفهوم مأمون   • تعریف مأمون   • معرفی مأمون   • مأمون چیست   • مأمون یعنی چی   • مأمون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مأمون
کلمه : مأمون
اشتباه تایپی : lأl,k
آوا : ma'mun
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس مأمون : در گوگل

آیا معنی مأمون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )