برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1136 100 1

مارس (اساطیر)

مارس (اساطیر) در دانشنامه ویکی پدیا

مارس (اساطیر)
مارس (به لاتین: Mars)، ایزد رومی جنگ، پسر ژونو و ژوپیتر، شوهر بلونا، و عاشق ونوس بود. او برجسته ترین خدا، در میان خدایان نظامی رم بود که توسط لژیون های رومی مورد احترام قرار می گرفت و پرستش می شد. رومیان جنگاور، او را پس از ژوپیتر (که ایزد اصلی آن ها بود)، در درجه دوم اهمیت در نظر می گرفتند. جشن ها یا جشنواره های خاص او، در ماه مارس (که به نام او، نامگذاری شده بود) و همین طور در ماه اکتبر برگزار می شد. مارس را همسان و معادل با آرس، ایزد یونانی در نظر گرفته اند.
آرس
واژه مارس (حالت مضافٌالیه Mārtis)، که در لاتینی قدیم به صورت: ماوُرس Māvors یا ماوُرتیس Māvortis تلفظ می شود، با واژه اوسکانی Māmers یا Māmertos هم ریشه است و ممکن است با واژه ماروتا (māruta) که در زبان سانسکریت به یک نوع خدای طوفان گفته می شود، رابطه داشته باشد. در شکل قدیمی زبان لاتین اعتقاد بر این است که نام مارس از واژهٔ ایتالیک ماوُرتس (Māworts) مشتق شده است، که نام خدایی با عملکرد نامشخص است.
در توجه به دومین خدای بزرگ از تثلیث رومی یعنی مارس، پیشینه این خدا را نیز چون ژوپیتر می یابیم. خاستگاه مارس مبهم است و با آنکه با زمین و کشاورزی پیوند دارد، اما در بسیاری از روایت ها او را همتای آرس، خدای جنگ یونانی می یابیم. جشن های بزرگ این خدا غالباً در ماهی انجام می شد که هنوز هم نام او را بر خود دارد و با این همه مارس را در خزان نیز جشن هایی بود و در ارتباط با نقش زراعی او نیز منطقی است.
در آغاز، مارس خدای رمی باروری و حاصلخیزی و محصولات و پوشش گیاهی به شمار می آمد و نگهبانی از گله های گاو، زمین ها و مرزها، و همین طور محافظت از کشاورزان را بر عهده داشت. در سده دوم پیش از میلاد، کاتوی پیر، محافظه کارانه توصیه می کرد: «بخاطر گله های خود، و برای اینکه این گله ها سلامت باقی بمانند، باید پیشکش ها و قربانی هایی را به محضر مارس سیلوانوس پیشکش کنید. شما باید دادن این قربانی را همه ساله تکرار بنمائید.»
عکس مارس (اساطیر)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مارس (اساطیر)

مارس (اساطیر) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مارس (اساطیر)   • مفهوم مارس (اساطیر)   • تعریف مارس (اساطیر)   • معرفی مارس (اساطیر)   • مارس (اساطیر) چیست   • مارس (اساطیر) یعنی چی   • مارس (اساطیر) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مارس اساطیر
کلمه : مارس (اساطیر)
اشتباه تایپی : lhvs (hshxdv)
عکس مارس (اساطیر) : در گوگل

آیا معنی مارس (اساطیر) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )