انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1091 100 1

مالی

/mAli/

برابر پارسی: دارایی

معنی مالی در لغت نامه دهخدا

مالی. (ص ) به معنی بسیار و فراوان باشد. (برهان ) (از فرهنگ جهانگیری ) (از فرهنگ رشیدی ) (آنندراج ) :
هرکه سرمایه ٔ ماهی ز تو دارد حاصل
آفتابش ز دل سنگ برآید مالی .
سیف اسفرنگ (از فرهنگ رشیدی ).
|| در ملک دکن باغبان را مالی گویند. (برهان ). || (معرب ، اِ) به یونانی عسل است. (فهرست مخزن الادویه ) (تحفه ٔ حکیم مؤمن ).به لغت یونانی انگبین را گویند که عسل باشد. (برهان ). معرب از یونانی «ملی » به معنی عسل (در طب قدیم مستعمل است ). (فرهنگ فارسی معین ).

مالی. (ع ص ) پرکننده. || پرشونده. (غیاث ). پر. مملو. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
از همت درگاه تو عالی شود آن کس
کز مهر و وفای تو دلش باشد مالی.
سوزنی (یادداشت ایضاً).
از مهر و هوای تو مالی است همه دلها
زیرا که دلی داری خالی ز حقاد وکین.
سوزنی.

مالی. (حامص ) با کلمه های دیگر بصورت مزید مؤخر ترکیب شود و معنی حاصل مصدری دهد: آب مالی. پایمالی. تریاک مالی. خاک مالی. خایه مالی. خشت مالی. دست مالی. دشمن مالی. روغن مالی.ریش مالی. شن مالی. شیره مالی. کاهگل مالی. کلاه مالی. گچ مالی. گل مالی. گوشمالی. لجن مالی. ماست مالی. نمدمالی.(یادداشت به خط مرحوم دهخدا). و رجوع به مال شود.

مالی. (ص نسبی ) منسوب به مال و دولت و ثروت. (ناظم الاطباء). منسوب به مال. مربوط به مال : امور مالی. مشکلات مالی.
- مالی و ملکی ؛ چیزی که منسوب به مال و ملک باشد یعنی پولی و ملکی. (ناظم الاطباء).

مالی. (اِخ ) امپراتوری مالی که در قرن سیزدهم بوسیله ٔ «ماندنگها» میان ارتفاعات سنگال و نیجریه تشکیل یافت و تا قرن هفدهم ادامه داشت. (از لاروس ). و رجوع به ماده ٔ بعد شود.

مالی. (اِخ ) جمهوری مالی یکی از کشورهای غربی افریقاست که شامل سرزمین سودان قدیم فرانسه است و در حدود 1204000 کیلومتر مربع وسعت و 5020000 تن سکنه دارد. پایتخت آن باماکو و زبان رسمی آنجا فرانسه است. شمال و مرکز مالی در صحرای آفریقا قرار دارد، در این حدود قبایل صحرانشین به تربیت مواشی و گله داری اشتغال دارند. در جنوب که به دره های مجاور سنگال و نیجریه محدود میگردد، زراعت برنج و پنبه و ذرت و پسته ٔ زمینی رایج است. سودان در سالهای 1880-1895 م. بوسیله ٔ گالینی سردار فرانسه فتح شد و در سال 1958 استقلال یافت و دولت جمهوری در آن تشکیل گردید. در سال 1959 دو دولت سنگال و مالی فدراسیون مالی را بوجود آوردند که در سال 1960 این اتحاد متلاشی شد و سودان قدیم فرانسه نام مالی را برای خود حفظ کرد و در همین سال به استقلال کامل رسید و به طرف مشروطیت با تمایلات سوسیالیستی گامهای اساسی برداشت. در سال 1968 م. نظامیان در این کشور کودتا کردند و رئیس جمهوری «کیتا» را ساقط ساختند. (از لاروس ). و رجوع به ماده ٔ قبل شود.

مالی ٔ. [ ل ِءْ ] (ع ص ) پرکننده. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). و رجوع به مالی شود.

مألی. [ م َءْ لی ی ] (ع ص ) رجوع به مَاءْلُوّ شود.

معنی مالی به فارسی

مالی
کشوری جمهوریست در غرب افریقا در سرزمین قدیمی سودان فرانسه شمال صحرا و دوره جنوبی سنگال و نیجر وسطی ۱۲۴٠٠٠٠ کیلومتر مربع وسعت ۶۳٠۸٠٠٠ تن سکنه . مرکز آت شهر [ باماکو ] . محصول : برنج پنبه و بادام زمینی .
( اسم ) عسل ( در طب قدیم مستعمل است ).
آب مالی پایمالی تریاک مالی
دهی از دهستان راستوبی شهرستان شاهی
عسل و قراطن آب
ما. العسل
[ گویش مازنی ] /aash maali/ ظاهرسازی چاپلوسی
[ گویش مازنی ] /bene maali/ روی زمین مالاندن آماده کردن گل، آب و پهن گاو برای گل اندود کردن سقف و دیوار
فقر . نداشتن ثروت و مال . تهیدستی . ناداری .
۱- مالیدن پوز ( چنانکه سگ برای صاحب خود ). ۲- تنبیه کسی بوسیل. دشنام کتک یا جریمه .
[finance] [اقتصاد] فراهم آوردن منابع مالی براساس شرایط موردتوافق متقاضی
تریاک سایی .
در تداول عامه لاغر و چست زن یا دختری با قد باریک و بلند و موزون و با قوت و با کمی مکر لاغر و مکار
گروه و دسته سیاسی
[ گویش مازنی ] /chang maali/ دست مالی کردن
[fiscal cadastre] [عمومی] سیاهۀ رسمی قطعات زمین که در آن اطلاعات ضروری برای ارزیابی املاک به منظور تعیین مالیات قید شده است
عمل خاک مال کردن و خاک مال شدن
[ گویش مازنی ] /Khaak maali/ شستن ظرف با خاک و آب برای از بین بردن چربی
تملق چاپلوسی
عمل خشت مال
[ گویش مازنی ] /Khene maali/ آماده کردن گل و کاه و آب برای گل اندودن کردن خانه
مالش آلت رجولیت به دهانه شرم زن .
عمل دشمن مال . دشمن را مغلوب کردن .

معنی مالی در فرهنگ معین

مالی
[ ع . ] (اِفا.) پر کننده ، پرشونده .
(اِ.) عسل (در طب قدیم مستعمل است .)
(تُ) (حامص .) (عا.) ۱ - به آب دهان آغشته کردن چیزی ، تف مالیدن . ۲ - سرسری شستن ظرف و امثال آن .

معنی مالی در فرهنگ فارسی عمید

مالی
مربوط به مال: کمک مالی.
پُر، لبریز.
۱. مالیدن گوش کسی.
۲. [مجاز] تنبیه و ادب کردن، گوش تابی: چون جفا آری فرستد گوش مال / تا ز نقصان وا روی سوی کمال (مولوی: ۳۴۹).
۱. [مجاز] سرسری انجام دادن کاری.
۲. [مجاز] پوشاندن عیب ونقص امری، لاپوشانی کردن.
عمل مالیدن مشک.
* مشک مالی کردن بر کاری: [قدیمی، مجاز] انجام دادن کاری (مانند نواختن موسیقی) به بهترین شکل: چو بر مشکویه کردی مشک مالی / همه مشکو شدی پر مشک حالی (نظامی۲: ۲۰۳).

مالی در دانشنامه اسلامی

مالی
جمهوری مالی کشوری است در آفریقای غربی. مسلمانان بیش از ۹۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. اغلب مسلمانان سنی مذهب و پیرو مذهب مالکی هستند. نخستین شیعیان ساکن در این کشور مهاجرانی از لبنان بودند.
مالی کشوری در غرب افریقا به مساحت ۱.۲۴۰.۱۹۲ کیلومتر است. بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۹ میلادی جمیعت این کشور ۱۳.۴۴۳.۰۰۰ نفر بوده است. پایتخت مالی، شهر باماکو و نظام حکومتی آن جمهوری چند حزبی است.
مالی
جمهوری مالی کشوری است در افریقای غربی. پایتخت آن باماکو است. کشور مالی که در آفریقای باختری جای دارد، سرزمینی خشک و کم ارتفاع است . یک سوم بخش شمالی آن در قلمرو صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته و دیگر نواحی آن نیمه صحرایی است.
مالی که 021/204/1کیلومتر مربع مساحت دارد، در شمال با الجزایر، در غرب با موریتانی و سنگال ،در جنوب با گینه و ساحل عاج ، و در شرق با ولتای علیا و نیجر همسایه است. این کشور،آب و هوایی گرم و خشک و کم باران دارد. در گذشته ،مالی در زمره ی خاک سودان فرانسوی به شمار می آمد که بخشی از آفریقای شرقی فرانسه را تشکیل می داد. در آوریل سال 1959، این کشور توانست با پیوستن به سنگال، فدراسیون مالی را که به استقلال هم رسید به وجود آورد. دو ماه پس از آن ،سنگال از این فدراسیون جدا گردید و خود کشور مستقلی شد و بازمانده ی فدراسیون با نام جمهوری مالی در سپتامبر 1960 پدیدار گردید. هشت سال بعد، گروهی از نظامیان در چهار چوب کمیته نظامی آزادی بخش ملّی ، قدرت را در دست گرفتند. در سال 1976م ، حزب اتحاد مردم سالاری مالی برای غیر نظامی کردن کشور مالی بنیاد نهاده شد. در سال 1974م ، قانون اساسی تازه ای تدوین گشت و از راه همه پرسی به تصویب رسید که بر مبنای آن ،رئیس جمهوری با رأی گیری همگانی برگزیده می شود.
مالی یازده میلیون نفر جمعیت دارد که غالبا ً در مناطق حاصل خیز و در اطراف رود نیجر که در این کشور جاری است ، ساکن هستند. اکثریت آنان مسلمان اند و از نژاد سفید و سیاه بوده و به زبان های عربی، فرانسه و محلی سخن می گویند. مرکز حکومت آن شهر باماگو یک دهم جمعیت مالی را در خود جای داده است. تومبوکتو، کاپس و سگو ، دیگر شهرهای آن است.
تولیدات مهم کشاورزی آن پنبه ، بادام کوهی ، صمغ عربی،خرما،گندم ،جو و برنج است و پرورش گاو ،گوسفند ،بز، شتر و اسب در این سرزمین رواج دارد. معادن فسفات،بوکسیت و الماس در آن استخراج می گردد. بزرگ ترین کارخانه سفال سازی غرب آفریقا در مالی استقرار یافته است.
1960:کسب استقلال به رهبری موجیبوکیتا که یک سوسیالیست ضد فرانسه بود.
1968  :کودتای نظامی و حکومت تک حزبی به رهبری ژنرال ترائوره.
1985  :جنگ شش روزه با بورکینافاسو.
1990  :تظاهرات دموکراسی.
این کلام، قسمتی از نامه دوم امام زمان (علیه السلام) به شیخ مفید (رحمه الله) است. حضرت، در این قسمت از نامه خود، به لزوم پرداخت واجبات مالی به مستحقان و آثار خیری که این کار در پی دارد اشاره کرده است.
«اَنَّهُ مَنِ اتَّقی رَبَّهُ مِنْ اِخْوانِکَ فِی الدّینِ وَاَخْرَجَ مِمّا عَلَیْهِ اِلی مُسْتَحِقّیهِ، کانَ آمِناً مِنَ الْفِتْنَةِ الْمُبْطِلَةِ، وَمِحَنِهَا الْمُظْلِمَةِ الْمُظِلَّةِ وَمَنْ بَخِلَ مِنْهُمْ بِما اَعارَهُ اللّهُ مِنْ نِعْمَتِهِ عَلی مَنْ اَمَرَهُ بِصِلَتِهِ، فَاِنَّهُ یَکُونُ خاسِراً بِذلِکَ لاُِولاهُ وَآخِرَتِهِ؛ ؛ همانا، کسی که در حقوق برادران دینی تو، حریم الهی را نگه دارد و حقوق مالی ای را که بر گردن دارد، به مستحقش برساند، از فتنه ای که انسان را به راه باطل می کشاند، و از محنت های تاریکی که سایه بر آن افکنده، ایمن خواهد بود، و کسی که بخل ورزد و از نعمت هایی که ایزد، به عاریت، در اختیار او گذاشته است، به مستحقش ندهد، در دنیا و آخرت زیانکار خواهد بود».
شرح نامه امام
این کلام، قسمتی از نامه دوم امام زمان (علیه السلام) به شیخ مفید (رحمه الله) است. حضرت، در این قسمت از نامه خود، به لزوم پرداخت واجبات مالی به مستحقان و آثار خیری که این کار در پی دارد اشاره کرده است. آن حضرت (علیه السلام) برای کسانی که اهل تقوایند و حقوق مالی ای را که بر گردنشان است (مانند خمس و زکات و...) ، به مستحق می دهند، ضمانت می کند که پاداش این عمل خداپسندانه، ایمنی از فتنه ها و محنت هاست و کسانی که نسبت به واجبات مالی خود کوتاهی می کنند و در پرداخت حقوق شرعی بخل می ورزند، چیزی جز خسارت دنیایی و آخرتی نصیبشان نخواهد شد.به هنگام پرداخت حقوق واجب مالی، شیطان به وسوسه انسان می پردازد و او را از فقر می ترساند. حضرت، با این بیان به ما می فهماند، واقعیت و حقیقت این است که نپرداختن خمس و زکات و... است که موجب فقر است، نه بخشش در راه خدا.با پرداخت حقوق واجب مالی، بلکه با ادای حقوق مستحب مالی، نه تنها مال انسان افزایش می دهد، بلکه روزی معنوی اش نیز افزون می گردد، به گونه ای که در مسیرهای ظلمانی، چراغ هدایت را به دستش می دهند تا راه را از چاه بشناسد.
خاک مالی یا تَعْفیر، مالیدن خاک به ظرفی که آب دهان سگ با آن برخورد داشته است.
برای تطهیر ظرفی که سگ آن را لیسیده و یا در آن آب یا مایعی دیگر خورده است، باید آن را خاک مال کرد. برخی فقها، خاک مالی ظرفی که خوک در آن آب خورده است را نیز لازم دانسته اند.
در احکام خاک مالی بین فقها اختلاف است. این احکام عبارتند از:
از ناملایمات زندگی آدمی، پدیده فقر و نیاز مالی است که روح بشر را آزار می دهد و گاه به خاطر عدم مهارت انسان ها در مقابله با این پدیده، فقر آن ها را از مسیر فطریشان که رسیدن به سعادت و رستگاری است بازمی دارد و به سوی خطرات مهلکی سوق می دهد.
در روایتی به خطرات فقر تصریح شده است.
پیامبر اسلام (ص) فرمود: «کادَ الفَقْرُ انْ یکونَ کُفراً» «نزدیک است که فقر به کفر انجامد.»از این جهت که پدیده فقر مالی، آزاردهنده روح آدمی و زمینه ساز سقوط او از مسیر فطری است، پیامبر اسلام از کفر و فقر مالی به خدا پناه می برد و می گوید: «اللّهمَّ إِنّی اَعُوذُ بِکَ من الکُفْرِ و الْفَقْرِ. فقالَ رَجُلٌ: أیَعدِلان؟ قال: نَعَمْ.» «بارخدایا، من از کفر و فقر به تو پناه می برم. مردی عرض کرد: آیا این دو با هم برابرند؟ فرمود: آری.»

مهارت شناختی برای مقابله
شناخت، منشأ رفتار، احساسات و عقاید انسان است. در هر قلمرو از امور زندگی از جمله چیره شدن بر فقر، بشر نیازمند به شناخت و آگاهی است. بدون آگاهی و شناخت دقیق از ماهیت فقر و فلسفه آن، بشر توان مقابله با آن را نخواهد داشت. از این جهت قرآن کریم در گام اول، بشر را به حقیقت اموال دنیوی و ویژگی های آن آگاه می کند.

← احتیاج و فقر، ذاتی بشر
رزق : بخشش مدام و پیوسته است که گاهی دنیوی و زمانی اخروی است و گاهی نصیب و بهره را هم رزق گویند. و همچنین به چیزی که به معده می رسد و با آن تغذیه می شود رزق گویند.
«عن علی (ع) : عیالُهُ الخلائق، ضَمِنَ أرْزاقَهُمْ، و قَدَّرَ أَقْواتَهْمْ» « علی (ع) فرمود: مردم نان خورهای خدایند، خداوند روزی آن ها را ضمانت و خوراکشان را مقدر فرموده است.»عده ای خیال می کنند که رزق فقط در پرتو تلاش و کوشش به دست می آید، غافل از آن که عامل دیگری که عبارت از اراده خدا باشد، در روزی دهی انسان دخالت دارد. دلیل بر ادعای مذکور آیاتی است که قبض و بسط روزی را به دست خدا می داند.. «خداوند بعضی از شما را بر بعضی دیگر از نظر روزی برتری داد.»(اللَّهُ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشَاءُ وَیَقْدِر) «خدا روزی را بر هر کسی بخواهد (و شایسته بداند) وسیع و برای هر کسی بخواهد (و مصلحت بداند) تنگ قرار دهد.»(إِنَّ رَبَّکَ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشَاءُ وَیَقْدِرُ إِنَّهُ کَانَ بِعِبَادِهِ خَبِیرًا بَصِیرًا) «به یقین پروردگارت روزی را برای هرکسی بخواهد، گشاده یا تنگ می دارد، او نسبت به بندگانش آگاه و بیناست.»آیات قصص /۸۲ عنکبوت /۶۲ سبأ /۳۹-۳۶ روم /۳۷ زمر /۵۲ و شوری /۱۲ نیز بر این مطلب دلالت دارد.از عوامل دخیل در روزی انسان ها، اراده و مشیت خداست. آری، اگر انسان باور داشته باشد که علاوه بر کار و تلاش، اراده خداوند در روزی دهی انسان ها سهم غیرقابل انکار دارد و خصوصاً آنکه بداند خداوند به احوال بندگان آگاه است و اوست که مصلحت فقر و غنا ی انسان ها را می داند، با این عامل شناختی می تواند فقر را تحمل نموده تا فقر و نیاز، خللی در ایمان و نوع نگرش او بر زندگی سالم و آرام وارد نکند.

مهارت های رفتاری
...مالی در دانشنامه ویکی پدیا

مالی
مختصات: ۱۲°۳۹′ شمالی ۸°۰′ غربی / ۱۲٫۶۵۰°شمالی ۸٫۰۰۰°غربی / 12.650; -8.000
۱۹۶۰: کسب استقلال به رهبری مودیبو کیتا که یک سوسیالیست ضد فرانسه بود.
۱۹۶۸: کودتای نظامی و حکومت تک حزبی به رهبری ژنرال موسی ترائوره.
۱۹۸۵: جنگ شش روزه با بورکینافاسو.
۱۹۹۰: تظاهرات دموکراسی.
۱۹۹۱: ترائوره دستگیر می شود.
۱۹۹۲: انتخابات آزاد چند حزبی.
۳ فروردین ۱۳۹۱ (۲۰۱۲ میلادی): کودتای نظامی و سرنگونی دولت
مالی با نام رسمی جمهوری مالی کشوری است در غرب آفریقا. این کشور محصور در خشکی، در جنوب صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته و بخش هایی از آن در این صحرا واقع شده است.
پایتخت آن باماکو است که در جنوب باختری کشور قرار گرفته است. مالی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و بیش از ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از ۱۰ درصد از آن ها در پایتخت ساکنند. حدود نیمی از مردم مالی زیر خط فقر زندگی می کنند.طلا، اورانیوم، دامداری و نمک از منابع طبیعی مالی هستند.
مالی در قدیم بخشی از یک پادشاهی بزرگ تر به نام پادشاهی مالی بود.
عکس مالی
مالی (Mali) ممکن است موارد زیر باشد:
مالی: کشوری در قاره آفریقا.
امپراتوری مالی: یک دودمان پادشاهی آفریقایی بین سال های ۱۲۳۰ تا ۱۶۰۰ میلادی.
مالی (گرافیک): سری گرافیک های مخصوص موبایل طراحی شده توسط آرم هولدینگز.
مالی (به انگلیسی: Mali) نام یک سری از پردازنده های گرافیکی طراحی شده مخصوص دستگاه های موبایل و قابل حمل توسط کمپانی آرم است.
پاور وی آر
آدرنو (گرافیک)
مختصات: ۳۶°۰۵′۰۲″شمالی ۵۰°۲۱′۳۵″شرقی / ۳۶٫۰۸۳۸۱۱۱۱۱۱۱۱۱°شمالی ۵۰٫۳۵۹۶°شرقی / 36.0838111111111; 50.3596
مالی آباد ، روستایی از توابع بخش بشاریات شهرستان آبیک در استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان بشاریات شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۸ نفر (۲۸خانوار) بوده است.
مالی آماری (انگلیسی: Statistical finance)، کاربرد اکونوفیزیک در بازارهای مالی است که به جای استفاده از ریشه های هنجاری (به انگلیسی: normative roots) که در بیشتر حوزه های دانش مالی استفاده می شود، از چارچوبی اثبات گرایانه استفاده می کند که شامل نمونه هایی از فیزیک آماری با تأکید بر خواص برآینده یا جمعیِ (به انگلیسی: emergent or collective properties) بازارهای مالی می باشد. نقطهٔ آغازین این روش در درک بازارهای مالی، حقایق ساده شده ای است که به طور تجربی، مشاهده شده اند.
مالیه ریاضیاتی
پیچیدگی
فیزیک آماری
سری زمانی
بخش های این تعریف، در ادامه توضیح داده می شود.
مالی آماری بر سه حوزه تمرکز دارد:
مالی رفتاری تلاش می کند ناهنجاری های قیمتی را از نظر سوگیری های رفتاری اشخاص تشریح کند، و بیشتر با خود عوامل (اشخاص) سروکار دارد و کمتر به رفتاری تجمیعی عوامل (به انگلیسی: agents) توجه می کند. مالی آماری، با خواص برآینده ای سروکار دارد که برخاسته از سیستمی است که در آن عوامل زیادی در تقابل با یکدیگرند و از این طریق سعی می کند ناهنجاری های قیمت را از جهت رفتار جمعی تشریح کند. خواص برآینده، تا حد زیادی مستقل از منحصربه فرد بودنِ تک تک عوامل است زیرا این برآیند، وابسته به ماهیت «تقابل» عوامل می باشد و نه خود عوامل. این رویکرد، قویا مبتنی بر ایده هایی است که برخاسته از سیستم های پیچیده، گداز فاز، مفاهیم بحرانی در فیزیک (نظیر criticality و self-organized criticality)، مدل های غیر بسطی (انتروپی تی.سالیس را ببینید)، مدل های گوسیِ q (به انگلیسی: q-Gaussian Models)، و مدل های عامل محور هستند؛ چراکه این مدل ها می توانند برخی پدیده های داده های بازار مالی، حقایق ساده شده، به طور خاص حافظه بلندمدت و مقیاس گذاری بر اساس تقابلات بلندمدت را بازیابی کنند.
مالی استرلینگ (به انگلیسی: Molly Sterling) (زاده ۸ مارس ۱۹۹۸) خواننده ایرلندی است.
او در مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۱۵ نماینده ایرلند بود.
مالی استرلینگ در توئیتر
مالی اسمیتن -داون (به انگلیسی: Molly Smitten-Downes) (زاده ۲ آوریل ۱۹۸۷) خواننده انگلیسی است.
او در مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۱۴ نماینده بریتانیا بود.
مالی اودی (انگلیسی: Molly O'Day؛ ۱۶ اکتبر ۱۹۱۱ – ۲۲ اکتبر ۱۹۹۸(1998-10-22)) هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود. از فیلم های او می توان به ۴۵ دقیقه از هالیوود اشاره نمود.
مالی ایر (به انگلیسی: Mali Air) یک شرکت هواپیمایی است.
دفتر مرکزی مالی ایر در اتریش واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه گراتس قرار دارد.
مالی ایر اکسپرس (به انگلیسی: Mali Air Express) یک شرکت هواپیمایی است که در تاریخ ۲۰۰۵ میلادی تأسیس شده است.
دفتر مرکزی مالی ایر اکسپرس در باماکو، مالی واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی باماکو-سانوو قرار دارد و به مقصدهای کایس (مالی), موپتی، تیمبوکتو، گائو، نیامی، کوناکری و آکرا پرواز انجام می دهد.
مالی ایرویز (به انگلیسی: Mali Airways) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا Z8 است.
دفتر مرکزی مالی ایرویز در باماکو، مالی واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی باماکو-سانوو قرار دارد.
آرتورو مالی (انگلیسی: Arturo Maly; ۶ سپتامبر ۱۹۳۹ – ۲۵ مه ۲۰۰۱(2001-05-25)) هنرپیشه اهل آرژانتین بود.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به زمان انتقام و بیگانه اشاره کرد.
آنتارا مالی (هندی: अंतरा माळी؛ زادهٔ ۱ ژوئیهٔ ۱۹۷۹) یک هنرپیشه اهل هند است.
او در فیلم بازیکن ۴۲۰، رقص، خانه وحشت، کمپانی بازی کرده است.
ابزار مالی، (به انگلیسی: financial instrument) به هر نوع دارایی قابل معامله، اعم از پول نقد، ملک، سند رسمی یا قانونی مانند برگه سهام، اوراق بهادار و اوراق قرضه که ارزش مبادله ای داشته باشند، اطلاق می گردد.
بر پایه استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی ابزارهای مالی به دو گروه تقسیم می شوند، که عبارتند از: ابزارهای نقد و ابزارهای مشتقه.
همچنین، برای پوشش نیازهایی که به طور روزافزون پیچیده تر و متنوع تر می شوند، پیوسته ابزارهای مالی جدید، به ویژه در قالب ابزارهای مشتقه و ترکیبی، خلق شده و مورد استفاده قرار می گیرند.
ابزار مالی ویژه (که به طور مخفف SPE نیز خوانده می شود) یک ساختار قانونی (معمولاً یک شرکت محدود یا گاهی یک مشارکت محدود) ایجاد شده برای تحقق یک مسیر باریک خاص یا موقت است. ابزارهای ویژه مالی عموماً توسط شرکت ها برای ایزوله کردن این شرکت ها از ریسک مالی مورد استفاده قرار می گیرند. طبق یک تعریف رسمی «ابزار ویژه مالی سازمانی محافظت شده است که اهداف از پیش تعریف شده محدود و یک شخصیت حقوقی دارد».
امن کردن مبادلات: معمولاً برای امن کردن وام ها.
امور مالی
مشارکت ریسک
برای حفظ محرمانه بودن مالکیت معنوی
به دلایل قانونی: ممکن است برای دور زدن محدودیت های قانونی از آن استفاده شود.
سرمایه گذاری ملک
برخی از دلایل ایجاد ابزار مالی ویژه عبارتند از:
ابزار ویژه مالی یکی از ابزارهای اصلی استفاده شده توسط مدیران در انرون به منظور پنهان کردن خسارات و جعل درآمد بود که منجر به رسوایی مالی انرون در سال ۲۰۰۱ شد.
ارکیده ریشوی مالی (نام علمی: Calochilus pruinosus) نام یک گونه از سرده ارکیده های ریشو است.
کشور مالی به هشت استان و یک ناحیه فدرالی تقسیم شده است که عبارتنداز :
استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی معیارهایی رسمی و همگانی هستند که از سوی استانداردگذار قانونی وضع می شوند و همه شخصیت های حسابداری یا واحدهای گزارشگر موظف به رعایت آن ها در انجام عمل حسابداری و گزارشگری مالی هستند.
ویکی پدیا فارسی: بنیاد استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی، استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی، بنیاد حسابداری مالی، هیئت استانداردهای حسابداری مالی، هیئت استانداردهای حسابداری دولتی، قانون تشکیل سازمان حسابرسی، سازمان حسابرسی
بنیاد استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS Foundation) نهاد رسمی استانداردگذاری حسابداری در گستره بین المللی است. این بنیاد از طریق هیئت استانداردهای حسابداری بین المللی (IASB)استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS) را وضع می کند. این استانداردها در بسیاری از کشورهای جهان پذیرش کامل شده اند و شخصیت های حسابداری یا واحدهای گزارشگر موظف به رعایت آن ها هستند.
در آمریکا، بنیاد حسابداری مالی نهاد رسمی استانداردگذاری حسابداری و گزارشگری مالی است. این بنیاد از طریق هیئت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) و هیئت استانداردهای حسابداری دولتی (GASB) استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی را - به ترتیب - برای شخصیت های حسابداری یا واحدهای گزارشگر خصوصی و دولتی (ایالتی و محلی - به جز فدرال) وضع می کند. استانداردگذاری حسابداری و گزارشگری مالی شخصیت های حسابداری یا واحدهای گزارشگر فدرال نیز از سوی هیات رایزنی استانداردهای حسابداری فدرال (FASAB) انجام می شود.
در ایران، طبق قانون تشکیل سازمان حسابرسی، استانداردگذاری رسمی حسابداری و گزارشگری مالی بر عهده سازمان حسابرسی است. این سازمان استانداردهای حسابداری ملی ایران را از طریق کمیته تدوین استانداردهای حسابداری وضع می کند.
استقلال مالی (انگلیسی: Financial independence) در امور مالی شخصی، به حالتی اطلاق می شود که دارایی های شخصی (ثروت) به میزانی درآمد (سود) تولید می کند، که هزینه های روزمره را پوشش می دهد و فرد نیازی به شغل نداشته باشد. بطور ساده، استقلال مالی به معنی در اختیار داشتن ثروت کافی برای زندگی کردن، بدون کار می باشد. افراد مستقل مالی اغلب دارای ثروت و دارایی هایی هستند که درآمد (جریان نقدی یا سود دریافتی) حاصل از آن، برابر یا بیش از هزینه های آنها می باشد. دارایی ها و بدهی های شخصی، عامل مهمی در تعیین استقلال مالی است و دو تکنیک تأثیرگذار در رسیدن به استقلال مالی؛ جمع آوری دارایی ها یا کاهش هزینه ها می باشد.
اقتصاد مالی شاخه ای از اقتصاد است که مشخصاً بر فعالیت های پولی تمرکز دارد. که در آن به احتمال زیاد از یک نوع پول یا بیشتر در هر دو طرف معامله دیده می شود. دغدغه اقتصاد مالی ارتباط بین متغیرهای مالی نظیر قیمت، نرخ بهره و ارزش سهام است. که در تضاد با تصورات علاقه مندان به اقتصاد واقعی است. در اقتصاد مالی دو حوزه تمرکز وجود دارد: قیمت گذاری دارایی (یا "تئوری سرمایه گذاری") و امور مالی شرکت های بزرگ. اولین حوزه، دیدگاه تأمین کنند گان سرمایه را شکل می دهد و دومین حوزه از دیدگاه مصرف کنند گان سرمایه می باشد.
موضوع اقتصاد مالی، تخصیص و بکارگیری منابع اقتصادی در محیط و فضایی نامطمئن در طول زمان است. بنابراین اقتصاد مالی روی تصمیم گیری در زمینه بازارهای مالی، ماحصل اقتصاد، مدل های مالی و اصول آن در شرایط نامطمئن تمرکز می کند و نگران نتایج آزمون پذیر و پیامدهای سیاست قبول مفروضات است. این نگرانی بر مبانی اقتصاد خرد و نظریه تصمیم گیری بنا نهاده شده است.
اقتصاد سنجی مالی شاخه ای از اقتصاد مالی است که از تکنیک های اقتصاد سنجی در جهت پارامتری کردن این روابط (قیمت سهام، نرخ بهره، ریسک و ...) استفاده می کند. ریاضی مالی مربوط به استخراج و گسترش مدل های ریاضی و عددی پیشنهاد شده توسط اقتصاد مالی است. توجه شود که تأکید می شود ثبات ریاضی در مقابل سازگاری با نظریه اقتصادی است. اقتصاد مالی معمولاً در سطح فوق لیسانس تدریس می شود؛ رجوع کنید به ("Master of financial economics")
اخیراً متخصص اقتصاد مالی با درجه کارشناسی نیز فارغ التحصیل شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مالی در دانشنامه آزاد پارسی

مالی (mallee)
گروهی از درختان و درختچه های کوچک جنس اکالیپتوس (Eucalyptus)، از تیرۀ مورد، دارای ساقه های متعدد و کوچک، و ریشه های زیرزمینی ضخیم برای ذخیرۀ آب. پیش از آغاز آبیاری کشاورزی با لوله یا جوی، توده های متراکم مالی اکثر مناطق شمال غربی ویکتوریا و استرالیا را از دیگر مناطق متمایز می کرد. این محدوده را با نام منطقۀ مالی می شناسند.

نقل قول های مالی

مالی با نام رسمی جمهوری مالی، کشوری در آفریقای غربی.
• «آموزش نیروهای مسلح مالی یک نیاز حیاتی است؛ بنابراین من از این مأموریت آموزشی ناتو استقبال می کنم. ما نمی توانیم اجازه دهیم که مالی سرزمین پرورش تروریسم شود.» -> آندرس فوگ راسموسن
• «پرچم : پرچم دو کشور مالی و سنگال تنها یک تفاوت با هم دارند و آن وجود یک ستارهٔ سبز در زمینهٔ طلایی رنگ پرچم سنگال است. پرچم مالی نیز از پرچم فرانسه الهام گرفته و نوارهای سبز، طلایی و قرمز در آن به حالت عمودی قرار گرفته اند. رنگ سبز نشانهٔ کشاورزی، رنگ زرد ثروت های زیرزمینی و رنگ قرمز نشانهٔ خون هایی است که برای کسب آزادی و استقلال از فرانسه نثار شده است. این رنگ ها از رنگ پرچم حزب دمکراتیک آفریقایی گرفته شده است که رهبری مبارزات استقلال طلبانه را برعهده داشت. در وسط نوار طلایی رنگ پرچم مالی قبلاً تصویری از یک انسان سیاه پوست آفریقایی وجود داشت که با پاهای گشاده دست های خویش را به سوی آسمان دراز کرده بود و نشانه ای از اعتقاد به زمین بود ولی بعدها این تصویر از پرچم کشور مالی حذف گردید.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

مالی در جدول کلمات

مالی
باماکو
مالی که زکات آن داده شده است
مزکا
از کالاهای بسیار مهم در بازارهای مالی و صادرات
نفت
اوراق دارای ارزش مالی و حقوقی
اسناد
این کالا به همراه نفت از کالاهای بسیار مهم در بازارهای مالی است
بدهی هایی را که باید در مدت کوتاه مالی (یک سال) کارسازی کرد مثل حقوق پرداختی
بدهی جاری
بنگاهی انتفاعی (دولتی یا خصوصی) که عملیات تجاری | مالی و اقتصادی انجام می دهند و مردمان پول های خود را به آن می سپرند
بانک
بنگاهی انتفاعی که عملیات تجاری | مالی و اقتصادی انجام می دهد
بانک
پول و ابزار کار و زمین و مالی که به کار باشد و باعث تولید و بهره دهی و مزدپردازی و دادوستد و توسعه اجتماعی شود
سرمایه
پول و یا مالی که شهروندان یک کشور طبق قانون به دولت خود م یپردازند
مالیات

معنی مالی به انگلیسی

financial (صفت)
مالی
fiscal (صفت)
مالی ، مالیاتی ، محاسباتی
pecuniary (صفت)
مالی ، پولی ، نقدی ، جریمه دار

معنی کلمه مالی به عربی

مالی
مالي
تلمس
خبير مالي
اعانة مالية

مالی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آتنا ٢٣:٢٥ - ١٣٩٦/٠٢/١٢
مالی. "همجنسگرای زن" (لزبین Lesbian )، زنی که گرایش و پیوند جنسی به همگون خود داشته باشد. زنی که دلدار و یا دلداده زنی دیگر باشد. زنی که با بوسیدن، نوازش برجستگی زنی دیگر و یا مالیدن آلت زنانه خود به او به لذت جنسی برسد. زنی که با زنی دیگر ازدواج کند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• باماکو مالی   • تخته شروع فیلم برداری   • مالی مقصدها   • میزبان المپیک هشتادو چهار   • آخرین خلیفه عباسی   • در مالی دختر   • میزبان المپیک 84   • کشوری در شبه جزیره ایتالیا   • معنی مالی   • مفهوم مالی   • تعریف مالی   • معرفی مالی   • مالی چیست   • مالی یعنی چی   • مالی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مالی
کلمه : مالی
اشتباه تایپی : lhgd
آوا : mAli
نقش : صفت
عکس مالی : در گوگل


آیا معنی مالی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )