انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1084 100 1

ماه شعبان

ماه شعبان در دانشنامه اسلامی

ماه شعبان
شعبان ماهی از ماه های قمری است که بین ماه های رجب و رمضان واقع شده و دارای فضائل و آدابی است.
از احکام مرتبط با آن در باب های طهارت، صلات، صوم، حج و نکاح سخن رفته است.
فضیلت
ماه شعبان از ماه های مبارک و بسیار با فضیلت است؛ چنان که نیمه آن که مقارن با ولادت نجات دهنده بشر، حضرت بقیة الله الاعظم عجل اللَّه تعالی فرجه الشّریف می باشد از با فضیلت ترین شب ها و روزهای این ماه است.
← آداب ویژه
گرفتن روزه سی ام شعبان در صورت تردید بین اول ماه رمضان و سی ام شعبان، به نیت ماه رمضان بنابر قول مشهور صحیح نیست، لیکن به نیّت روزه استحبابی ماه شعبان صحیح است و چنانچه بعد معلوم شود که آن روز، اول ماه رمضان بوده، از روزه واجب کفایت می کند.
از راههای ثبوت اول ماه رمضان
...
ماه شعبان
ماه شعبان، ماه هشتم از ماه های قمری، ماهی بسیار شریف و منسوب به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم است.
پیامبر فرمود: «شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه خدا. هر کس یک روز از ماه من را روزه بگیرد، من در قیامت شفیع او خواهم بود». پیامبر ماه شعبان را روزه می داشت و آن را به ماه رمضان وصل می کرد».
هنگامی که ماه شعبان فرا می رسید امام سجاد علیه السلام اصحاب خود را فرامی خواند و درباره فضیلت این ماه سخن گفت. آن گاه می فرمود: «هر کس برای محبت پیامبر و تقرب به خداوند، ماه شعبان را روزه بدارد، خداوند او را در روز قیامت مشمول کرامت خود می گرداند و بهشت را برای او لازم می شمارد».
بر هر حال علاوه بر روزه که فضیلت بسیاری دارد، اعمال دیگری همچون نماز و اذکار و دعاها و استغفار نیز در این ماه وارد شده است که در کتاب شریف مفاتیح الجنان در فصل اعمال ماه شعبان ذکر شده است. حوادث و وقایع تاریخی فراوانی نیز در ماه شعبان روی داده که مهمترین آن ولادت امام حسین و امام علی بن الحسین و امام مهدی و حضرت ابوالفضل علیهم السلام است.
خداوندا بیامرز روزه داران این روز را و دعای ایشان را مستجاب گردان و در خبر نبوی است که هر که روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه دارد. حق تعالی بیست حاجت از حوائج دنیا و بیست حاجت از حاجت های آخرت او را برآورد.
زیارت امام حسین علیه السلام در نیمه شعبان.
وقایع الایام، شیخ عباس قمی، ماه شعبان.
این ماه برای سالک الی اللّه ، بسیار با ارزش است . یکی از شب های قدر، در این ماه می باشد. همچنین ولادت حضرت حجة بن الحسن العسگری (ع) نیز در این ماه واقع شده است . همچنین این ماه ، ماه پیامبر (ص) می باشد.
نمازهای ماه شعبان، شامل نمازهای روز و شب در این ماه است که از جمله نماز در هر پنجشنبه از ماه شعبان می باشد.
اعمال این ماه زیاد است از جمله نماز در روز و شب ماه شعبان.هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز خوانده می شود، در هر رکعت بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستند.ثواب: هر حاجتی که دارد از امر دنیا و آخرت برآورده می کند. از مولای ما علی بن ابی طالب (علیه السّلام) روایت شده است که رسول خدا (صلّی الله علیه و آله) فرمود: «زینت داده می شود آسمان ها در هر پنجشنبه از ماه شعبان، پس عرض می کنند ملائکه خدای ما بیامرزد روزه داران این روز را، و اجابت کند دعای آنها را، پس کسی که در این روز دو رکعت نماز، در هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و سوره توحید را صد مرتبه بخواند و بعد از سلام صد مرتبه صلوات بر محمد و آل او بفرستد، خدا هر حاجتی که دارد از امر دنیا و آخرت برآورده می کند. و کسی که یک روز در او روزه بگیرد خدا بدن او را بر آتش حرام می کند». امیرالمؤمنین (علیه السّلام) می فرماید: «شاخه های نیکی در این ماه نماز، روزه و... است.»
نماز ایام دیگر شعبان
یادآوری می شود که هر کدام از شب های ماه شعبان نماز به خصوصی دارد که در کتاب شریف مفاتیح الجنان به تفصیل آمده است.
اعمال این ماه زیاد است از جمله نماز در روز و شب ماه شعبان.
نماز در هر پنجشنبه از ماه شعبان:
هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز خوانده می شود، در هر رکعت بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستند.
ثواب: هر حاجتی که دارد از امر دنیا و آخرت برآورده می کند.
از مولای ما علی بن ابی طالب علیه السّلام روایت شده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «زینت داده می شود آسمانها در هر پنج شنبه از ماه شعبان، پس عرض می کنند ملائکه خدای ما بیامرزد روزه داران این روز را و اجابت کند دعای آنها را پس کسی که در این روز دو رکعت نماز، در هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و سوره توحید را صد مرتبه بخواند و بعد از سلام صد مرتبه صلوات بر محمد و آل او بفرستد، خدا هر حاجتی که دارد از امر دنیا و آخرت برآورده می کند و کسی که یک روز در او روزه بگیرد خدا بدن او را بر آتش حرام می کند».
امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید: «شاخه های نیکی در این ماه نماز، روزه و... است». یادآوری می‎شود که هر کدام از شبهای ماه شعبان نماز به خصوصی دارد که در کتاب شریف مفاتیح الجنان به تفصیل آمده است.

ارتباط محتوایی با ماه شعبان

ماه شعبان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ماه شعبان   • مفهوم ماه شعبان   • تعریف ماه شعبان   • معرفی ماه شعبان   • ماه شعبان چیست   • ماه شعبان یعنی چی   • ماه شعبان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماه شعبان
کلمه : ماه شعبان
اشتباه تایپی : lhi aufhk
عکس ماه شعبان : در گوگل


آیا معنی ماه شعبان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )