برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1349 100 1

ماکرینوس

ماکرینوس در دانشنامه ویکی پدیا

ماکرینوس
ماکرینوس با عنوان کامل کایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس (به لاتین: Caesar Marcus Opellius Severus Macrinus Augustus)‏ (۱۶۵–۲۱۸) به مدت کوتاهی از آوریل ۲۱۷ تا هنگام مرگش در ژوئن ۲۱۸، امپراتور روم بود. او همچنین نخستین کسی بود که بدون داشتن مقام سناتوری به فرمانروایی روم رسیده بود.
ماکرینوس با نام کامل مارکوس اوپلیوس ماکرینوس (به انگلیسی: Marcus Opellius Macrinus) در حدود سال ۱۶۵ میلادی در سزاریا زاده شد. او از نژاد بربر و وکیلی توانا و مشهور بود. ماکرینوس در زمان امپراتوری کاراکالا (حکومت ۲۱۱–۲۱۷) به مقام فرماندهی پرتورینها رسید. او مورد اطمینان کاراکالا بود ولی شایعاتی مبنی بر تمایل او به غصب تاج و تخت امپراتوری به گوش می رسید.
کاراکالا در ۸ آوریل ۲۱۷ و هنگامی که آمادهٔ جنگ با اشکانیان می شد به دست یکی از محافظین خود به قتل رسید و چنین گفته می شود که ماکرینوس در پشت این قتل حضور داشته است. سه روز پس از مرگ کاراکالا، ماکرینوس به عنوان امپراتور جدید روم و با عنوان کایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس انتخاب شد. او نخستین کسی در تاریخ روم بود که بدون داشتن مقام سناتوری به فرمانروایی امپراتوری می رسید.
ماکرینوس در تابستان همان سال وارد جنگی بی نتیجه با اشکانیان در میان رودان شد و پس از تحمل شکستی سنگین سرانجام مجبور به امضای عهدنامهٔ صلح با آنان شد. به موجب این عهدنامه و برای برقراری صلح بین دو امپراتوری اشکانی و روم، ماکرینوس باید غرامت هنگفتی را به اردوان چهارم (شاه اشکانی) می پرداخت. این شکست و پذیرش عهدنامهٔ صلح از سوی ماکرینوس سبب نارضایتی رومیان از او گردید. همچنین ماکرینوس به دنبال این عهدنامه به کاهش حقوق سربازان پرداخت که نارضایتی آنان را نیز به دنبال داشت.
عکس ماکرینوس


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ماکرینوس

ماکرینوس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ماکرینوس   • مفهوم ماکرینوس   • تعریف ماکرینوس   • معرفی ماکرینوس   • ماکرینوس چیست   • ماکرینوس یعنی چی   • ماکرینوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماکرینوس
کلمه : ماکرینوس
اشتباه تایپی : lh;vdk,s
عکس ماکرینوس : در گوگل

آیا معنی ماکرینوس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )